Mokėti, primokėti ar gauti už dyką?

Lankytis pas gydytojus ar pakliūti į ligoninę nėra smagu, netgi jei tave sutinka su šypsena. Viena – einame negalavimo prispirti, kita – laukia eilės ir piniginės išlaidos. Aistras dėl sveikatos priežiūros dar labiau pakurstė neseniai paviešintas faktas, kad Valstybinė ligonių kasa paslaugoms apmokėti skirtas lėšas laikė banke ir „augino“ procentus. Tai kada ir kiek turime primokėti?
 
Nepatenkintųjų daugėja
Kovą Valstybinės ligonių kasos atlikta apklausa parodė, kas antram apklaustajam kyla sunkumų gauti prieinamas ir kokybiškas sveikatos apsaugos paslaugas. Paklausti apie problemas, su kuriomis jie susiduria, net 50 proc. respondentų paminėjo eiles pas gydytoją, 36 proc. – eiles tyrimams atlikti. Dar penktadalis pacientų buvo nepatenkinti didėjančiomis teisėtomis priemokomis valstybinėse gydymo įstaigose.
Apklausos rezultatai parodė, kad 2010 m. visi neigiami sveikatos apsaugos sistemos rodikliai, palyginti su ankstesniais metais, tik augo. Pavyzdžiui, dideles eiles pas gydytoją 2009 m. įvardijo tik 38 proc. respondentų, t. y. 12 proc. mažiau, eiles atlikti tyrimus – 9 proc. mažiau.
2009 m. tik beveik 13 proc. respondentų nurodė žemą gydymo paslaugų kokybę, pernai tokių buvo jau penktadalis. Panašiai išaugo neigiama nuomonė apie eiles atlikti operacijas, teisėtas priemokas už tyrimus, už gydymą ir neteisėtas priemokas, mokamas ne į kasą.
Paklausti, ar mažas pajamas gaunantis žmogus gali tikėti kokybiškų sveikatos apsaugos paslaugų, tik 13 proc. respondentų atsakė, kad paslaugų kokybė nuo paciento piniginės storio nepriklauso. Beveik 17 proc. įsitikinę, kad mažesnes pajamas turintiems žmonėms paslaugos yra mažiau prieinamos.
Daugiau kaip 40 proc. respondentų gydymo įstaigose bent retsykiais yra jautę nepagarbą sau arba buvo žeminami, po 40 proc. jautėsi neišklausyti arba patyrė gydytojo spaudimą įsigyti konkrečius maisto papildus ar vaistus, 46 proc. buvo suklaidinti medicinos personalo, o 36 proc. buvo verčiami už gydymą mokėti papildomai. Dar beveik 30 proc. respondentų buvo verčiami pirkti abejotinos vertės ar brangius tyrimus.
Beveik penktadalis Lietuvos gyventojų nesitiki, kad gydymo įstaigoje sergančiu žmogumi bus pasirūpinta tinkamai.
Atsakymas – gydymo įstaigoje
Bene labiausiai žmogus sutrinka, kai gydymo įstaigoje jo paprašo sumokėti ar primokėti už tyrimą ar kitą paslaugą, nors jis yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu. Valstybinės ligonių kasos (VLK) darbuotojai primena, kaip tokiais atvejais derėtų elgtis.
Visus rūpimus klausimus, taip pat jei siūloma už ką nors mokėti, pirmiausia reikia aiškintis asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Pirmiausia gydymo įstaigos darbuotojai turi paaiškinti, ar turite teisę ir galėtumėte (kaip ir kur) šią paslaugą gauti nemokamai. Spręsdami, ar pasirašyti sutikimą įsigyti vaistų, medicinos pagalbos priemonių, mokėti už gydytojo paskirtus tyrimus ar teikiamas paslaugas, pirmiausia paprašykite gydytojo paaiškinti, kodėl ir kokiu pagrindu prašoma mokėti. Galbūt prireiks kantrybės: jei aiškaus atsakymo į tokius klausimus iš gydytojo nesulaukiate, kreipkitės į įstaigos administraciją. Mat informacijos teikimo tvarką pacientams nustato įstaigos vadovas. Jeigu gydymo įstaigos vadovo atsakymas netenkina, kreipkitės į teritorinės ligonių kasos specialistus.
Gydymo įstaigoje neskubėkite pasirašyti siūlomų sutikimų įsigyti vieną ar kitą priemonę, mokėti už paslaugą. Praktika rodo, kad neretai pacientas, gydymo įstaigoje raštiškai sutikęs brangiau mokėti už vaistus ar paslaugas, vėliau nori susigrąžinti priemoką ir kreipiasi į ligonių kasą. Tačiau priemokos gali būti grąžintos tik tuo atveju, jeigu gydymo įstaiga ligoniui suteikė brangiau kainuojančias ar papildomas paslaugas, medicinos priemonių ir vaistų be jo sutikimo. Tokiu atveju pacientas dėl priemokų grąžinimo turi kreiptis ne į ligonių kasą, o į jį gydžiusios įstaigos administraciją.
Kai mokėti reikia
Savo piniginę atverti reikės, jei savo iniciatyva (ar gydytojo patartas) pasirenkate brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, vaistus ar medicinos pagalbos priemones. Pats mokėsite ir tada, jei pageidaujate papildomų paslaugų ar procedūrų (ligonių kasos moka už gydymą, kurį skiria gydytojas, o ne vykdo visų pageidaujančių gauti vieną ar kitą paslaugą norus). Iš jūsų gali būti paprašyta susimokėti, jeigu nenorite laukti eilėje tam tikro planinio tyrimo ar procedūros, pats pageidaujate kuo skubiau gauti paslaugą.
Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašas ir kainos yra patvirtintos sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Reikia mokėti už akupunktūrą ir manualinę terapiją, sveikatos patikrinimą vykstant į užsienį, leidimą įsigyti ginklą, norint gauti vairuotojo ir aviatoriaus mėgėjo pažymėjimą, kosmetinės chirurgijos operacijas, kosmetologijos procedūras ir kt.
Visi atvejai, kai patiems pacientams gali tekti sumokėti ar primokėti už paslaugą, išvardyti mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkoje, patvirtintoje sveikatos apsaugos ministro.
*******
Į skaitytojų klausimus atsako Kauno teritorinės ligonių kasos Klientų aptarnavimo skyriaus vedėjas Kazimieras Varžgalis.
Prieš mėnesį ligoninėje man buvo atlikta neplaninė skubi pilvo išvaržos operacija. Ligoninėje praleidau daugiau nei dvi savaites. Gulėdamas pirkau viską, ką sakė gydytojai – lašines, antibiotikų, kitų vaistų. Gydytojas prieš tai užpildė specialų dokumentą ir davė pasirašyti sutikimą. Ar teisingai buvo su manimi elgiamasi, prašant pirkti būtinas gydymo priemones?

Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymu nustatyta, kad vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, naudojamų hospitalizuotiems stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose apdraustiesiems gydyti, išlaidos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto, todėl už gydytojo skiriamus vaistus ir medicinos pagalbos priemones ligonis mokėti neprivalo. Primokėti tektų tik tuo atveju, kai ligonis savo iniciatyva, gydančiam gydytojui rekomendavus, pasirenka brangesnius vaistus ar medicinos pagalbos priemones negu Lietuvos Respublikoje yra taikomi pagal nustatytas gydymo metodikas. Šiuo atveju pacientas privalo sveikatos priežiūros įstaigai apmokėti gydytojo skiriamų ir jo pasirenkamų vaistų ar medicinos pagalbos priemonių kainų skirtumą.
Ar reikia mokėti už echoskopijos, kardiogramos tyrimus pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje? Ar už šiuos tyrimus reikėtų mokėti atsigulus į trečiojo lygio gydymo įstaigą kasmetiniam sveikatos patikrinimui? Sergu lėtine širdies liga, turiu 2-rą neįgalumo grupę.
Echoskopinius tyrimus atlieka antrinio arba tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbantys gydytojai echoskopuotojai. Turint siuntimą atlikti echoskopijos tyrimą, už jį mokėti nereikia. Pacientas, turėdamas siuntimą, gali pasirinkti bet kurią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje dirba šie specialistai ir kuri dėl šių paslaugų apmokėjimo turi sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa. Už gydytojo paskirtos elektrokardiogramos atlikimą mokėti nereikia.
Gydytis į stacionarą (ligoninę) pacientą siunčia ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos po visiško ištyrimo, t.y. kai yra panaudotos visos galimybės tirti ir gydyti ligonį ambulatoriškai. Kasmetiniam sveikatos patikrinimui paprastai pacientai nėra siunčiami į stacionarą. Išskyrus tuos atvejus, kada tam tikrus tyrimus galima atlikti tik stacionaro sąlygomis.
Gydymo stacionare metu už gydytojo paskirtus bet kokius laboratorinius ar instrumentinius tyrimus ligoniui mokėti nereikia. Visa tai yra įskaičiuota į ligonio gydymo bazinę kainą, kurią teritorinė ligonių kasa sumoka gydymo įstaigai.
 

Poliklinikoje teko mokėti už nuskausminamuosius vaistus raunant dantį. Ar teisingai buvo pasielgta su manimi? Kaip sužinoti, kada poliklinikoje už teikiamas paslaugas reikia mokėti, o kada ne? Kieno klausti? Nesinori būti apgaudinėjamam.


Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys (išskyrus vaikus iki 18 metų ir vyresnius, besimokančius dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau nei jiems sukanka 24 metai, ir socialiai remtinus asmenis, kai jie pateikia atitinkamą gyvenamosios vietos savivaldybės paramos skyriaus pažymą) moka už plombines medžiagas, kitas odontologijos medžiagas ir vienkartines priemones, atsižvelgiant į šių medžiagų ir priemonių kiekį ir tuo metu galiojančias kainas. Tik už odontologo darbą, gydant dantis, apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.
Jeigu jūs kreipsitės į privačią odontologijos kliniką, jums teks mokėti už viską.
Dėl būtinosios odontologijos pagalbos (skausmo, nelaimingo atsitikimo) kreipkitės į gydymo įstaigą, kur esate prisirašę (arba į bet kurią kitą), ir ji turi būti suteikta jums nemokamai.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai