Nauja galimybė – botulino toksino injekcijos

Tiek patyrus insultą, tiek sunkią traumą, reabilitacijos kelias būna ilgas. Reabilitacijos tikslas – padėti atgauti prarastas funkcijas, o, nesant tokių galimybių, – išugdyti maksimalų asmens savarankiškumą. Džiugu, kad ligonių, kuriuos vargina raumenų spazmiškumas, reabilitacijos galimybės pasipildė dar viena naujiena – botulino toksino injekcijomis. Komentuoja Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Jūratė Kesienė.
 
Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad, nepaisant įvairių prevencijos programų ir visuomenės švietimo, sergamumas galvos smegenų kraujotakos sutrikimais nemažėja. Ateities prognozės taip pat nedžiugina. Remdamiesi matematiniais modeliais, mokslininkai numato, kad iki 2015 m. vargu ar pavyks apčiuopiamai sumažinti sergamumą insultu – kol kas pavyksta sumažinti tik mirštamumo rodiklius. Iš tiesų, sergamumas ūminiais galvos smegenų kraujotakos sutrikimais yra aktuali problema, nes šios ligos dažnos, sunkios ir paliekančios pasekmes. Didelei daliai pacientų, patyrusių galvos smegenų insultą, pasireiškia judėjimo, apsitarnavimo, jutimo, kalbos, rijimo ir kt. funkcijų sutrikimai, kurie daugeliu atvejų išlieka ir po ūminio ligos periodo. Dėl to nemažai žmonių tampa neįgalūs, blogėja jų gyvenimo kokybė. Dažna insulto pasekmė yra raumenų spazmiškumas. Šis simptomas pasireiškia ir sergant išsėtine skleroze bei kitomis centrinę nervų sistemą (CNS) pažeidžiančiomis ligomis, taip pat patyrus CNS traumas.
 

Nauja spazmiškumo korekcijos galimybė


Su pacientais, kuriems pasireiškia raumenų tonuso padidėjimas ir spazmiškumas, medikams tenka susidurti gana dažnai, ir šį negalavimą būtina koreguoti. Korekcijos galimybės įvairios: raumenų spazmiškumui gydyti gali būti vartojami raumenų tonusą reguliuojantys geriamieji medikamentai, o iš reabilitacijos priemonių – kineziterapija, ergoterapija, fizioterapijos priemonės, įtvarai ir kt. Kai šių priemonių poveikis nepakankamas, raumenų spazmiškumui mažinti rekomenduojamos botulino toksino injekcijos. Tai svarbi pagalbinė priemonė, siekiant palengvinti pacientų priežiūrą, gerinti jų pačių funkcines galimybes, sumažinti skausmą, išvengti raumenų ir sausgyslių sutrumpėjimo bei sąnarių kontraktūrų.
Botulino toksinas pasaulio klinikinėje praktikoje pradėtas naudoti apie 1990-uosius metus. Lietuvoje šis gydymas taip pat prieinamas. Pradžioje jis buvo kompensuojamas cerebriniu paralyžiumi sergantiems vaikams, o dabar jau apie porą metų skiriamas ir suaugusiesiems, kuriems atsiranda rankos spazmiškumas po insulto. Norint, kad konkrečiam pacientui spazmiškumui koreguoti būtų paskirtas šis gydymas, gydytojui reikia parašyti siuntimą į reabilitacijos ar neurologijos centrą, kuriame yra specialistų, galinčių atlikti šias injekcijas. Gydymas botulino toksinu gali būti skiriamas ne visiems pacientams, – tai priklauso nuo ligos eigos, jau ankstesnių priemonių poveikio, simptomų sunkumo, komplikacijų atsiradimo ir kt.
 

Kaip veikia botulino toksinas


Botulino toksinas sukelia vadinamąją cheminę raumens denervaciją, nes blokuoja acetilcholino išskyrimą į sinapsinį plyšį. Laikui bėgant, į raumenis įaugant naujoms nervinėms galūnėlėms, vaisto poveikis praeina. Jis priklauso ir nuo ligos sunkumo bei individualių organizmo savybių.
Prieš paskirdamas botulino toksino injekcijas, gydytojas testuoja raumenų tonusą pagal modifikuotą Ashworth skalę, įvertina jo poveikį įvairioms apsitarnavimo ir judėjimo funkcijoms, skausmo intensyvumą, kontraktūrų, odos pažeidimo išsivystymo riziką. Tik tuo atveju, kai raumenų spazmiškumas yra kliuvinys, jis koreguojamas.
Botulino toksino dozė, raumenys, į kuriuos vaistas bus suleidžiamas, kiekvienam pacientui parenkama individualiai. Paprastai vienos konsultacijos metu vaistas suleidžiamas į 3–7 raumenis.
Maksimalus botulino toksino injekcijų poveikis pasireiškia maždaug po mėnesio ir vidutiniškai trunka apie 3–4 mėn. (kartais iki 6 mėn.). Po to gydymą reikia kartoti. Procedūra nėra sudėtinga ar pavojinga, bet reikalauja iš gydytojo patyrimo, žinių parenkant dozę ir vaisto suleidimo taškus.
 

Gydymo galimybės


Paskiriant gydymą botulino toksinu pirmą kartą ar jį kartojant (praėjus poveikiui), turi būti įvertinta jo nauda ligoniui ir tik tuomet nusprendžiama, ar gydymas bus skiriamas, tęsiamas, ar ne. Taip pat prieš procedūrą pacientui būtina išaiškinti galimus nepageidaujamus vaisto poveikius. Paprastai gydymo poveikis būna geras ir savo praktikoje ilgalaikių sunkių šalutinių poveikių pastebėti neteko.
Šiuo metu nustatyta botulino toksino taikymo rankos spazmiškumui po insulto koreguoti kompensavimo tvarka. Taip pat šis metodas gali padėti koreguoti lokalų, neapimantį daugelio raumenų grupių spazmiškumą sergantiesiems išsėtine skleroze, patyrus galvos ir nugaros smegenų traumas ar esant kitoms CNS patologijoms. Dėl gydymo kompensavimo kiekvienu konkrečiu atveju medikai kreipiasi į ligonių kasą.
Neretai pacientams po insulto atsiranda ne tik rankos, bet ir kojos raumenų spazmiškumas, todėl jie teiraujasi dėl botulino toksino taikymo kojos spazmiškumui koreguoti. Kol kas dėl šio gydymo apmokėjimo taip pat reikia derinti su ligonių kasa.
 

Botulino toksino vieta ir nauda


Botulino toksinas neišgydo, tačiau sumažina simptomus, kurie kasdien vargina žmogų. Metodo esmė – kad suleidus vaisto, po tam tikro laiko (1–2 sav.) atsipalaiduoja raumenys, ir tai leidžia, taikant įvairias reabilitacijos priemones (ergoterapiją, kineziterapiją, įtvarus, paciento savarankiškai atliekamas fizinių pratimų programas ir kt.), pagerinti apsitarnavimo/aptarnavimo funkcijas, kartais atkurti prarastas funkcijas, normalizuoti laikyseną ir kt. Todėl po injekcijų, atsiradus vaisto poveikiui, būtinos reabilitacijos priemonės, jų metu kiek įmanoma daugiau išnaudojamos visos judesio, funkcijos atkūrimo galimybės, kurias suteikia sumažėjęs raumenų tonusas.
 

Botulino toksino injekcijų kartojimas


Atlikus injekcijas, po 4–6 savaičių pacientai kviečiami veiksmingumui kontroliuoti. Reikia nepamiršti, kad labai retais atvejais daliai ligonių gali formuotis botulino toksino antikūnai. Tokiais atvejais pakartotinės injekcijos duos mažesnį nei laukiamas gydymo rezultatą. Tačiau antikūniai susiformuoja tik 1–2 proc. pacientų.
Esant geram poveikiui, po 4–5 mėn. procedūrą rekomenduojama kartoti. Limito, kiek tokių procedūrų galima atlikti, nėra. Kol veiksminga ir yra nauda, tol siūloma ir atlikti.
 

Ar saugu?


Botulino toksinas išskirtas iš bakterijų. Tai produktas, kurio gamybai keliami dideli reikalavimai. Daugeliui žmonių botulino toksinas asocijuojasi su nuodais, tačiau medicinoje įprasta, kad įvairūs vaistai, preparatai gaminami iš nuodingų bakterijų. Veikliosios medžiagos kiekis atliekant botulino toksino injekcijas yra toks mažas, kad, veikdamas lokaliai, jis atlieka tik vaisto vaidmenį.
Botulino toksino injekcijos – saugi, aprobuota, leidžiama naudoti ir veiksminga procedūra.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai