Kai patalas prikausto

Ne vienam kažkuriame gyvenimo etape tenka susidurti su pagyvenusių žmonių, kurie negali vaikščioti ir turi nuolat gulėti, priežiūra ir slauga. O jeigu tokia situacija užklupo pirmą kartą, tai, žinoma, atsiranda įvairių klausimų ir neaiškumų. Todėl pamėginsime pažvelgti į dažniausiai pasitaikančius sunkumus ir pasiūlyti keletą patarimų.
 

Kai ligonis nejuda ir neįstengia savimi pasirūpinti, jam reikalinga pagalba iš šalies. Pirmiausia ką reikėtų padaryti, tai ligonio lovą pastatyti taip, kad prie jos galima būtų prieiti iš visų pusių. Tai svarbu, nes, kai ligonis guli patale ir nejuda, jį reikia maitinti, vartyti, stebėti, kad nesusiformuotų pragulos, rūpintis jo higiena.
 

Pragulos


Pragula – tai vietinis išeminis odos, poodinių ir gilesnių audinių pažeidimas, išsivystęs sutrikus kraujotakai, audinių mitybai dėl nepakankamo audinių aprūpinimo deguonimi spaudžiamose kūno paviršiaus vietose. Pragulos dažniausiai atsiranda kryžkaulio srityje, ties didžiaisiais šlaunikaulio gumburais, klubakaulio dygliais, kulnakauliais, menčių kraštais, alkūnėmis, pakaušiu, šonkauliais.
Viena iš svarbiausių pragulų atsiradimo priežasčių yra nuolatinis spaudimas, dėl kurio, kaip minėta, išsivysto audinių išemija, sutrinka deguonies ir medžiagų apykaita. Taip pat pragulos formuojasi dėl maceracijos, trynimo ir tempimo.
Pragulas svarbu atpažinti laiku. Jas galima įtarti, jei ilgiau nei 24 val. matomas užsitęsęs odos paraudimas, pūslelės ant odos ar smulkūs išopėjimai.
Svarbiausia gydymo dalis yra spaudimo į kūno sritį, kurioje vystosi arba išsivystė pragula, pašalinimas. Pašalinus spaudimą, pagerėja audinių kraujotaka, atnaujinamas audinių prisotinimas deguonimi, maisto medžiagomis. Spaudimui pašalinti naudojamos įvairios papildomos sintetinės pagalvėlės, specialūs čiužiniai. Ligoniai vartomi kas 2 val. Ant tos kūno dalies, kurioje yra pragula, ligonių guldyti nederėtų. Jei nėra kitos išeities, rekomenduojamos specialiai pritaikytos sintetinės pagalvėlės su anga centre. Šios pagalvėlės pakišamos po kryžkauliu, sėdimaisiais ar šlaunikaulių didžiaisiais gumburais taip, kad pragula atsirastų ties anga šioje pagalvėlėje.
Praguloms gydyti yra specialių išoriškai naudojamų priemonių. Pirmiausia tai hidrokoloidiniai tvarsčiai. Jie sukuria žaizdoje drėgną aplinką, kuri greitina gijimą. Taip pat pragulos gali būti tepamos specialiai tam skirtais išorinio poveikio preparatais – kremu, tepalu ar geliu. Tik juos naudoti reikia pradėti kuo anksčiau, kol išopėjimai tik paviršiniai, nes, jiems padidėjus, sudėtingais atvejais tenka atlikti operaciją.
 

Vartymas


Ligonius, kurie patys negali judėti, reikia vartyti kas 2 val. laikrodžio rodyklės kryptimi (2 val. ant šono, 2 val. ant nugaros, 2 val. ant kito šono, 2 val. ant pilvo, jei ligonis gali taip gulėti), atsižvelgiant į individualų ligonio poreikį.
Keliant ligonį, negalima jo traukti, tam naudojamos paklodės, esančios po pacientu (idealiu atveju turi būti 3 žmonės: 1 ties peties juosta, 1 – ties klubais, 1 laiko paklodę). Verčiant ant šono pirma reikia paslinkti prie krašto ir tuomet versti.
 

Taisyklės vartant ligonius


· Nespausti, neliesti jokios pavojingos vietos, nes tai gali sukelti poodinį audinių išsekimą, degeneraciją.
· Kur tik galima būtinai sumažinti kūno svorio spaudimą jautrioms vietoms, jei įmanoma, pacientą paversti kas 2 val. ir tai kažkur pasižymėti.
· Kai slaugomas gulintis pacientas, rekomenduojama naudoti pagalvėles, čiužinius nuo pragulų, kad prie pagrindo nesiliestų keliai ir klubai.


 

Pagyvenusių žmonių mityba


Vyresnio amžiaus žmonėms rekomenduojama valgyti su saiku ir neriebiai, vartoti reikėtų maistą, turintį daugiau vitaminų, mineralinių medžiagų, skaidulų, biologiškai veiklių medžiagų. Paprastai vyresnio amžiaus žmonėms maistas turi būti minkštas, skystas (nes trūksta ar visai nėra dantų, negali kramtyti), be to, jiems tokį maistą lengviau nuryti. Lentelėje pateiktos pagrindinės medžiagos, kurių reikia pagyvenusio amžiaus žmogui, ir kur tų medžiagų galima rasti.
Jeigu ligonį maitinate, reikėtų rinktis patogius maitinimo indus ir įrankius (pvz., storus šiaudelius, pro kuriuos galima siurbti ne tik gėrimus, bet ir sriubas).
Pagrindinės medžiagos ir ką reikėtų apie jas žinoti?
 

Angliavandeniai


Turėtų sudaryti vyresnio amžiaus žmonių mitybos pagrindą. Todėl rekomenduojama rinktis ir valgyti kruopas, dribsnius, makaronus, duoną, vaisius ir daržoves. Tačiau reikėtų vengti ir sumažinti cukraus vartojimą (iki 5 arbatinių šaukštelių per dieną).
 

Baltymai


Šių medžiagų galima rasti gyvulinės kilmės maiste, žuvyje, daržovėse (pvz., pupose, žirniuose). Šių medžiagų organizmas per dieną turi gauti ne mažiau 50–60 g.
Riebalai
Riebalus vartoti visada reikia saikingai. Rekomenduojama rinktis augalinės kilmės, dėl mažesnio cholesterolio kiekio. Riebalai per dieną turėtų sudaryti ne daugiau kaip 30 proc. visų kalorijų.
Maistinės skaidulos
Skaidulų gausu daržovėse, vaisiuose, grūdinėse kultūrose. Jos būtinos žarnyno veiklai pagerinti, vidurių užkietėjimo profilaktikai.
 

Kiti svarbūs ir naudingi patarimai


Patalynę ir rankšluosčius reikia keisti ne rečiau kaip kartą per savaitę. Būtina pasirūpinti, kad ligonio drabužiai ir paklotės būtų lygūs, priešingu atveju, gali atsirasti pragulų. Po ligonio kryžkauliu padedamas guminis ratas. Dabar jau yra specialių čiužinių ir įvairių slaugos priemonių (specialūs įklotai, indai, šildomos pagalvėlės ir kt.).
Labai svarbu prižiūrėti ligonio odą. Reikia kasdien arba bent 3 kartus per savaitę visą jo kūną aptrinti drėgnu rankšluosčiu. Kad ligonis neperšaltų, iš pradžių trinti drėgnu, po to – sausu rankšluosčiu. Taip pat yra šiuolaikinių odos priežiūros priemonių (pvz., dezinfekuojamaisiais vaistais prisodrintų servetėlių).
Ligoniui pasituštinti ir pasišlapinti naudojami specialūs puodeliai (basonai) ar įklotai. Pastarųjų yra ne tik sugeriančių šlapimą, bet ir specialiai skirtų išmatoms.
Prausimas ir maudymas priklauso nuo ligonio sveikatos būklės. Paprastai oda prausiama vandeniu su muilu, trinant plaušine ir paskui nušluostoma.
Pakeisti ligonio baltinius nėra lengva. Ligonį slaugantis žmogus turi pakišti rankas po jo kryžkauliu, suimti baltinius ir atsargiai atsmaukti iki ligonio galvos, o po to pakelti jo rankas ir per galvą nuvilkti. Tada belieka ištraukti iš baltinių ligonio rankas. Ligonis aprengiamas atvirkštine tvarka: pirmiausia užmaunamos rankovės, po to užvelkama likusi baltinių dalis, nepamirštant išlyginti po ligonio nugara esančią jų dalį. Pakeičiant nešvarią paklotę, reikia iš pradžių suvynioti į volelį, pradedant nuo ligonio galvos, tada nuo kojų pusės ir po to – atsargiai ištraukti. Švarią paklotę, taip pat suvyniotą į du volelius, reikia atsargiai pakišti po ligonio kryžkauliu ir ištempti galvos ir kojų link taip, kad nebūtų raukšlių.
Pragulos žaizda turi būti švari, vengti kontakto su šlapimu ir išmatomis. Būtina kasdienė odos priežiūra: plovimas su muilu ir vandeniu, pernelyg sausa oda turi būti ištepama specialiu kremu. Patalynė taip pat turi būti sausa ir švari, dažnai keičiama.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai