Jauna mama serga pogimdymine depresija. Ką daryti?

Mūsų skaitytojas teiraujasi: „Mano žmona serga depresija nuo tada, kai gimė mūsų dukrytė (jai dabar penki mėnesiai). Atrodo, kad jokios priemonės, kurių mes ėmėmės, kurias siūlė šeimos gydytoja, nedavė naudos – žmona jaučiasi vis blogiau, o tai labai sunkina visos šeimos gyvenimą. Šeimos gydytoja siūlo kreiptis į psichiatrą, nes mano, kad ją reikia gydyti vaistais. Žmona atsisakinėja, teigdama, kad nenori tapti priklausoma nuo vaistų; (ar tai tiesa?), be to, ji vis dar maitina dukrytę. Gal yra kitų pagalbos būdų?” Gydytojos psichiatrės Alvydos Pilkauskienės prašome atsakyti mūsų skaitytojui bei papasakoti plačiau apie pogimdyminę depresiją.
 

Kada galima įtarti pogimdyminę depresiją?


Teigiama, kad pogimdymine depresija serga maždaug viena iš dešimties pagimdžiusių moterų. Yra duomenų, kad pogimdyminė depresija gali išsivystyti ir jauniems tėveliams. Ši liga dažniausiai pasireiškia maždaug praėjus šešioms savaitėms po gimdymo, tačiau ji gali prasidėti ir po mėnesio ar net po metų.
Pogimdyminė depresija pasireiškia pablogėjusia nuotaika, jaunai motinai tampa sunku rūpintis savimi, kūdikiu, nyksta interesai – ji nebesidomi savimi, tuo, kas džiugino, jos nebedomina ir kūdikis; jauna mama dažnai verkia, jai sunku susikaupti, ji tampa dirgli ir greitai supyksta dėl menkiausios priežasties, sutrinka miegas ir apetitas, atsiranda nerimas ar net sunkaus nerimo priepuoliai (panikos priepuoliai), moteris kartu išgyvena kaltės jausmą, jai atrodo, kad yra bloga mama.
Čia kalbame apie depresiją, pasireiškiančią po kūdikio gimimo, tačiau reikia turėti omenyje, kad kai kurios moterys dar būdamos nėščios patiria panašius simptomus. Taigi depresija gali prasidėti dar iki gimdymo, tad labai svarbu išsakyti savo išgyvenimus gydytojui.


 

Kaip gydyti?


Depresiją reikia gydyti vaistais. Moksliniai tyrimai rodo, kad yra papildomų (kitų) priemonių, kurios padeda pasveikti nuo depresijos, bet reikia įsidėmėti, kad tai tik papildomos priemonės. Dažnas pacientas teiraujasi, ar jis netaps priklausomas nuo antidepresantų. Vartojant antidepresantų tokio pavojaus nėra. Vaistai gali sukelti kai kurių nemalonių nepageidaujamų poveikių, ypač vaisto vartojimo pradžioje, tačiau šie simptomai gana greitai (per 5–7 d.) praeina. Pradėjusi vartoti vaistų moteris jau maždaug po mėnesio pasijunta geriau (nors gydymas trunka gerokai ilgiau).
Svarbu tik laikytis gydytojo nurodymų. Pacientai dažnai savavališkai kaitalioja vaistų dozes, pertraukia gydymą savo nuožiūra. Toks gydymas neveiksmingas, sergantieji kartu su besitęsiančiais ligos simptomais dar patiria nemalonų netinkamo vaistų vartojimo poveikį.
Pogimdyminę depresiją svarbu gydyti dar ir todėl, kad sergančios depresija mamos kūdikis taip pat yra veikiamas ligos. Mokslo tyrimai rodo, kad tokie kūdikiai stokoja saugumo jausmo, jiems gali atsirasti elgsenos sutrikimų. Maitinančiai moteriai negalima vartoti antidepresantų, tačiau, matyt, reikia rimtai apsvarstyti, kokią žalą gali sukelti negydoma depresija. Manau, kad didelė laimė ir tai, kad šiuo atveju kūdikis buvo maitinamas motinos pienu net 5 mėn. Juk negalima toliau rizikuoti motinos sveikata ar net gyvybe (atminkime, kad sunkiausia depresijos komplikacija – savižudybė).
Taigi pogimdyminę depresiją reikia vertinti rimtai ir pradėti ją gydyti kaip galima anksčiau, kad būtų padaryta kuo mažesnė žala ir jaunai mamai, ir kūdikiui.
 

Kokios kitos gydymo priemonės?


Antidepresantai gana veiksmingai gydo pogimdyminę depresiją, bet daug moterų nenoriai ima jų vartoti. Tai suprantama tada, kai mama maitina kūdikį krūtimi. Esant lengviems simptomams, gali padėti psichoterapija, šviesos terapija, įvairių pagalbos grupių (pvz., nėščiųjų savitarpio paramos grupės) lankymas, fiziniai užsiėmimai, plaukymas, natūralios gydymo priemonės (pvz., melisos, jonažolių arbata).
Moteris po gimdymo turėtų gauti kaip galima didesnę dvasinę ir fizinę paramą iš artimųjų – jai reikia pakankamo poilsio, miego. Tačiau, pasireiškus minėtiems simptomams, reikia nedelsiant kreiptis pagalbos į gydytoją, nes tik gydymas padės išvengti dar sunkesnės depresijos.
 

Parama jaunai mamai


Labai svarbu, kad motina po gimdymo gautų pakankamą namiškių paramą ir rūpestį. Kai kurie naujagimiai reikalauja iš tėvų (ypač mamos) labai daug dėmesio, juos auginančios mamos dažnai sako, kad jaučiasi vienišos su savo vaiku, tarsi izoliuotos nuo viso pasaulio. Taigi jaunai mamai reikia ir fizinės, ir dvasinės namiškių paramos, paskatinimo, nuraminimo. Kas nors turėtų pavaduoti ją valandėlę kitą prie kūdikio, kad moteris turėtų laiko pabendrauti su draugais ir pažįstamais, išeiti pasivaikščioti ar tiesiog pabūti viena su savimi, pailsėti.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai