Burnos opelės: priežastys ir pasekmės

Tai yra gleivinės, išklojančios burną, erozijos. Priežastys gali būti labai įvairios: dirginantys burnos gleivinę vaistai, cheminės medžiagos, infekcinės ligos, mechaninis burnos gleivinės sužalojimas bei kitos. Dažnai opelės yra nekenksmingos ir išgyja savaime per kelias dienas. Aftinės opos – tai dažniausiai be žinomos priežasties besikartojančios opelės, kurios vargina 20 procentų populiacijos. Reiktų kreiptis į gydytoją, jei burnos opelės neišgyja per kelias dienas ar dažnai pasikartoja.
 

Kaip opelės pasireiškia?


Simptomai priklauso nuo priežasties. Tačiau dažniausiai pasireiškia apskrita žaizda ar žaizdelėmis burnoje, aplinkiniu gleivinės patinimu, skausmingumu. Dėl pažeistos burnos gleivinės skausmingumo sunku kramtyti ir valyti dantis, dažnai prarandamas apetitas. Žaizdelės suerzinamos valgant sūrų, aštrų ar rūgštų maistą.
 

Kodėl jos atsiranda?


Opelės gali būti sukeltos daugelio priežasčių. Kartais jas sukelia maistas, ypač jei jame yra konservantų E210-E219, įeinančių į šokolado, putojančių gėrimų bei kitų maisto produktų sudėtį. Gali atsirasti ir nuo streso bei pervargimo. Besikartojančių žaizdelių priežastis gali būti geležies, vitamino B12 arba folio rūgšties trūkumas organizme. Jei opelės susidaro dažnai, vertėtų pasitikrinti, ar netrūksta kraujyje šių medžiagų. Žaizdelių atsiradimą gali paskatinti ir atsitiktinis smarkus žando įkandimas, mechaninis burnos gleivinės sužalojimas dantų šepetėliu, nuolatinis dantų protezų dirginimas ar bloga burnos priežiūra. Priežastys gali būti ir nudegimai valgant karštą maistą ar gleivinės suerzinimas stipriais antiseptikais, tokiais kaip skalavimo skystis. Dažnai opeles gali sukelti infekcijos, pavyzdžiui, burnos grybelinė infekcija, Herpes simplex virusinė infekcija (pūslelinė). Taip pat gali pasireikšti reakcija į tam tikrus medikamentus, tokius kaip chemoterapiniai preparatai. Kartais tai gali būti įvairių sisteminių ligų, tokių kaip autoimuninės ligos, sifilis, tuberkuliozė, AIDS, cukrinis diabetas, uždegiminės žarnyno bei navikinės ligos, išraiška.
Aftinių opų priežastis nėra žinoma. Apytiksliai vienas iš penkių suaugusiųjų kenčia nuo besikartojančių opelių. Gali būti pažeistas liežuvis, dantenos ar skruostų gleivinė. Simptomai gali paryškėti esant emociniam stresui ar menstruacijų laikotarpiu. Todėl, kai kurių mokslininkų nuomone, aftinės opos gali būti sukeltos imuninės sistemos reakcijos, kadangi imuninė sistema yra veikiama įtampos ir hormonų. Pagrindinė priežastis galbūt yra virusas ar alerginė reakcija.
 

Kokios gali kilti komplikacijos?


Bakterinė infekcija, burnos uždegimas (celiulitas) ar danties pūlinys gali būti negydomų opelių pasekmės.


 

Kaip galima diagnozuoti burnos opeles?


Labai svarbu nustatyti burnos opelių priežastį, kad galima būtų pritaikyti gydymą.
Pradedama nuo gydytojo apžiūros. Burnos opos atrodo skirtingai, priklauso nuo priežasties. Pavyzdžiui, jei opa didelė ir geltona, ji greičiausiai yra sukelta traumos. Pūslelinė burnoje yra linkusi išplisti į dantenas, liežuvį, gerklę ir skruostų gleivinę.
Kraujo tyrimai atspindi bendrą organizmo uždegimo reakciją.
Gleivinės opelės biopsija ir gleivinės audinio gabalėlio ištyrimas laboratorijoje leidžia atsakyti į daugelį klausimų.
 

Kaip apsisaugoti?


Norint išvengti opelių ar sumažinti jų riziką, rekomenduojama valyti dantis mažiausiai du kartus per dieną, stengiantis nepažeisti dantenų gleivinės. Patartina naudoti dantų siūlus, reguliariai lankytis pas odontologą. Labai svarbi visavertė ir subalansuota mityba, vengti maisto produktų, kurių sudėtyje yra konservantų. Svarbus ligų, kurios gali sukelti burnos opeles (tokios kaip cukrinis diabetas, tuberkuliozė ar uždegiminės žarnyno ligos), gydymas.
 

Kaip gydyti?


Dauguma opelių yra nekenksmingos ir išnyksta per keletą dienų. Kitos burnos opos, tokios kaip aftinės ar sukeltos Herpes simplex viruso infekcijos, turi būti gydomos. Negalima pagreitinti žaizdelių gijimo, tačiau simptomai gali būti silpnesni ir gydymas sumažina komplikacijų pavojų.
Gydydami opeles, venkite aštraus ir rūgštaus maisto, gerkite daug skysčių, reguliariai skalaukite burną šiltu šiek tiek sūriu vandeniu. Labai svarbu laikytis burnos higienos. Skausmingų opelių atveju vartokite skausmą malšinančius preparatus, antiseptinį gelį nuo opų. Vietiškai galima vartoti silpnus steroidinius medikamentus, gydomąjį burnos skalavimo tirpalą. Aftines opas tikslinga gydyti vaistais nuo uždegimo. Opas, sukeltas Herpes simplex virusinės infekcijos, veikia antivirusiniai vaistai. Burnos grybelinę infekciją gydykite vaistais nuo grybelio.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

elza
2015-06-21 11:23
mano mamai isdegyno gleivyne nes ji valge astru padaza bet jai yra 2 zaisdeles ji gydosi ramuneliu arbata (red)(fu)(weird):D
Mr.Opa
2015-03-14 23:03
8| OPA

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai