Šiuolaikinio gyvenimo įkaitai

Vilniuje lankėsi psichologė konsultantė Galina Labkovskaja (Sankt Peterburgas, Rusija), Vieningo europinio registro psichoterapeutė, oficiali Europos transpersonalinės asociacijos trenerė (EuroTAss), sertifikuota pozityviosios šeimyninės psichoterapijos specialistė, viena iš Rusijos transpersonalinės psichologijos ir psichoterapijos asociacijos įkūrėjų. Jos skleidžiamos idėjos sudomino TV laidos „Sveikas žmogus“ kūrybinę grupę. Štai keletas klausimų iš interviu, kurį galėsite išvysti birželio mėnesio laidoje „Sveikas žmogus“. Beje, birželio mėnesį kartu su „Arbatos akademijos“ vadovais Galina pakvies visus lietuvius į unikalią dvasinės sveikatos tobulinimo stovyklą.
 

Kokios tos metodikos, kad piktas visam aplinkiniam pasauliui žmogus staiga tampa mielas ir draugiškas?
Staiga nebūna. Darbas su savimi yra darbas. Negalima dvidešimt metų kaupti neigiamas emocijas, o paskui reikalauti tabletės, kuri viską pagydytų. Ilgai kaupdamas neigiamas emocijas žmogus nejučia savyje ima kurti neigiamas nuostatas, kurios vieną dieną įgauna griaunančią jėgą. Yra net sudarytas specialus sąrašas neigiamų sakinių ir idėjų apie save. Pavyzdžiui, jūs prabundate ryte ir galvojate: „oi, vėl bus bjauri diena, vėl bėgsiu, lėksiu, taip praeis visa diena ir nieko gero nenutiks“. Ar jūsų gyvenimas yra kokybiškas?
Tokių idėjų yra gausybė, dalį jų mes sąmoningai suvokiame, dalies nesuvokiame. Mes girdime (ar nesuvokiame, kad girdime) tam tikrus balsus. Galbūt močiutės ar mamos, kuri kasdien sakydavo „ir vėl tu...“ ir įvardindavo kokią nors neigiamą jūsų savybę. Su visu tuo mes kasdien gyvename. Kuo labiau tie „balsai“ mus valdo, tuo labiau mes save griauname.
Mano siūlomų metodikų esmė – nesudėtingas psichologinis darbas su savimi. Inventorizuoti save, išgirsti tuos neigiamus balsus, suvokti savo vidines „šiukšles“. Baisiausia, kad tos „šiukšlės“ tarsi įsigeria į mūsų kūną. Aš vadinu tai „kūno kamščiais“.


Tačiau dažnai pas psichiatrus ar psichologus mes kreipiamės tik tada, kai būna labai prastai. Daug daugiau žmonių tiesiog serga: jie varsto medikų kabinetų duris, skundžiasi, „renka“ diagnozes ir niekaip nepasveiksta. Ar tai susiję su tuo nelemtuoju šiuolaikinio gyvenimo tempu?
Žmones skirstyčiau į dvi dideles grupes. Vieni vidines „šiukšles“ verčia neurozėmis, o kiti savotiškai „nustumia“ jas į kūną. Beje, yra oficialus septynių psichosomatinių ligų sąrašas. Šias ligas (nors tai yra realūs fiziniai negalavimai) vis dėlto reikia gydyti su psichoterapeutu. Pavyzdžiui, daugybė žmonių skundžiasi skrandžio opa, sąnarių ligomis ar skydliaukės sutrikimais. Tie, kurie dirba su sergančiaisiais psichosomatinėmis ligomis (fizinėmis ligomis, tiesiogiai susijusiomis su psichika) pasakys jums, kad tokių ligų yra daug daugiau. Tai dar viena mūsų pakvaišusio gyvenimo pusė. Kai kurie mano, kad taip jie susitvarko su stresu, su įtampa ir tempu. Iš tikrųjų ne susitvarko, o verčia vidines būsenas fizinėmis ligomis.
Kaip mes galėtume tų „šiukšlių“ atsikratyti? Ar iš viso patys galime?
Čia verta pakalbėti apie gyvenimo kokybę. Žmogus, turintis tiek neigiamų „šiukšlių“, pirmiausia, turi jas savyje saugoti, nes nekultūringa visa tai rodyti. Taip jau įprasta, kad nei jūsų, nei mūsų šalyje emocijų rodymas nėra toleruojamas. Mes net neturime galimybių išsirėkti, kai dūstame nuo jausmų.
Antra, kaip šnekėjome, kad naujas „šiukšles“ irgi reikia kažkur padėti ar jas neutralizuoti. Galima jas suvokti ir atsisveikinti su jomis.
Manau, kad grupinės terapijos metodikos padeda spręsti šias problemas. Į grupę ateinama tam, kad pažiūrėtum į save, kad pažiūrėtum, kas tau trukdo džiaugsmingai išsiskirti su tuo negatyvu. Žinoma, tai ilgas kelias, ir kelių dienų nepakaks. Stovykla – tai tik būdas suvokti, kaip keliauti toliau.
Stovyklos dalyviai turės galimybę susipažinti net su keliomis „keliavimo iš duobės“ metodikomis. Tereiks išsirinkti sau tinkamiausią. Ir tada patys pamatysite, koks bus jūsų pakilimo greitis. Be to, tokie susibūrimai naudingi dar ir dėl to, kad pabūni tarp panašių, ieškančių žmonių. Ir matai, kaip jie keičiasi, nes save stebėti yra sudėtingiau.
Stovyklos programa bus įvairi. Galima bus piešti, šokti, dainuoti. Tai puikūs būdai nurimti, atsiriboti nuo išorinio ir vidinio triukšmo. Ir pradėti girdėti draugiškus patarimus, kaip toliau gyventi sveikiau.
Daugiau informacijos apie stovyklą – www.sveikaszmogus.lt arba tel. 8 ~ 5 237 5214 (darbo metu), 370 625 00 929 arba +370 620 60 997 (po darbo)

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai