Skausmas onkologijoje: medikamentinis skausmo malšinimas

Apie 80 proc. onkologinių ligonių, išplitus vėžiniam procesui, kenčia nuo skausmo. Jiems skausmas yra pagrindinis ligos simptomas. Onkologinis skausmas dažniausiai yra mišrus: skauda dėl ligos ir dėl gydymo, pavyzdžiui, dėl nudegimų po spindulinės terapijos, išsivysčius flebitui po chemoterapijos, gali būti vadinamųjų fantominių skausmų po amputacijų, skaudėti dėl pragulų. Paprastai gydant vėžį ar jam plintant paūmėja gretutinės lėtinės ligos.
 

Vaistai onkologiniam skausmui malšinti


Skiriamos dvi pagrindinės vaistų grupės:
I grupė: analgetikai – opiatai ir neopiatai.
II grupė: pagalbiniai vaistai (vadinamieji adjuvantai), kurie arba stiprina opiatų bei neopiatų poveikį, arba padeda slopinti šalutines jų reakcijas: pykinimą, vėmimą, vidurių užkietėjimą.
Neopiatai – tai analgetikai (paracetamolis, aspirinas, taip pat nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), pvz., diklofenakas, nimesulidas, deksketoprofenas ir kt.).
Pagal PSO “kopėčias”Dolmen (deksketoprofenas) priklauso pirmajai analgetikų pakopai – tai nesteroidinis vaistas nuo uždegimo. Vienoje dengtoje tabletėje yra 25 mg veikliosios medžiagos deksketoprofeno. Viena tabletė veikia apie 8 val. Rekomenduojama gerti po vieną tabletę tris kartus per parą arba po pusę tabletės kas 4 ar 6 val. Maksimali paros dozė – 75 mg, o senyvo amžiaus žmonėms bei sergantiesiems gretutinėmis ligomis – ne daugiau nei 50 mg per parą.
Jis gali būti vartojamas kartu su opiatais. Vartojant Dolmen, stiprinamas opiatų poveikis, todėl jų gali būti skiriama mažiau. Tinka kaulų ir raumenų skausmui malšinti. Pavyzdžiui, pacientui, vartojančiam ilgo veikimo narkotinių analgetikų, Dolmen tinka vadinamiesiems proveržio skausmams (kilusiems dėl didesnio fizinio aktyvumo ar procedūros) slopinti. Neuropatinio pobūdžio skausmui malšinti vaisto galima skirti kartu su antidepresantais ar kitais vaistais.
Opiatai skirstomi į dvi grupes: lengvuosius opiatus (tramadolis, kodeinas, dihidrokodeinas (ilgo veikimo formos) ir stipriuosius opiatus – tai morfino preparatai (dipidolor, fentanilio pleistras ir pan.).
Visi opiatai turi ir šalutinį poveikį. Nuo jų pacientus, ypač vartojančius geriamųjų opiatų, jeigu drauge atliekama ir chemoterapija, pirmomis dienomis gali pykinti. Tokiais atvejais skiriama ir pagalbinių vaistų – antiemetikų (metaklopramido, gliukokortikoidų, pvz., deksametazono, prednizolono). Specifiniai vaistai nuo pykinimo chemoterapijos metu – zofranas, novobanas.
Kita vaistų šalutiniam opiatų poveikiui mažinti grupė – vidurių laisvinamieji vaistai. Jų skiriama individualiai – vieniems pacientams gali padėti senos tabletės, kitiems - Forlax.
Kita grupė – vaistai, kurių skiriama esant neuropatiniam skausmui, kai pažeisti nervų rezginiai, spaudžiami nervai. (Pvz., esant smegenų edemai, nugaros smegenų spaudimo sindromui, kartu su opiatais turi būti skirta ir gliukokortikoidų.) Taip pat skiriama triciklių antidepresantų (mažesnėmis dozėmis nei gydant depresiją), vaistų nuo traukulių (finlepsino, neurontino). Jie veiksmingi ir esant neuropatijoms po chemoterapijos.
Pacientams nuo skausmo dėl metastazių kauluose galima skirti bisfosfonatų (tabletėmis ir infuzijomis). Taip kaulų audinys papildomas kalciu bei slopinamas skausmas. Skausmui, sukeltam dauginių metastazių kauluose, malšinti taikomos radioaktyvaus stroncio preparatų (kitose šalyse – ir kitų radioaktyviųjų elementų – renio, samario) injekcijos. Tai brangus, bet pasaulyje plačiai taikomas metodas.
 

Vaistų skausmui malšinti formos


Geriausia, jeigu pacientas gali nuryti, skirti geriamųjų vaistų. Kai skiriant neopiatų pasiekiama vadinamoji “lubų” dozė, t.y. kai jie nebeslopina skausmo ir ryškėja nepageidautini poveikiai, jie keičiami kitos grupės vaistais arba skiriami kartu su opiatais kaip pagalbiniai vaistai mažesnėmis dozėmis. Pavyzdžiui, kartais kaulų ir sąnarių skausmui malšinti skiriama NVNU drauge su morfino preparatais.
Vaistai gali būti skiriami ir poodinėms bei intraraumeninėmis injekcijoms (veikia 4-6 val.). Taip pat vartojamos ilgo veikimo tabletės, suspensijos, žvakučių forma (tramadolis, morfinas, Dicloberl). Jos veikia 12 val.
Dar viena vaistų forma – pleistras (transderminė sistema). Lietuvoje naudojamas Durogesic – fentanilio pleistras. Jis yra veiksmingas 48 arba 72 val., poveikio trukmė priklauso nuo individualaus medžiagų apykaitos intensyvumo). Tai patogi priemonė aktyvesniems, dirbantiems pacientams. Klijuojamas ant viršutinės kūno dalies, keičiamas kas tris dienas. Pleistro viduje yra rezervuaras, iš kurio per valandą išsiskiria tam tikra fentanilio dozė (25 mg/val., 50 mg/val., 75 mg/val., 100 mg/val.). Parenkama dozė, kurios turi užtekti 72 valandas. Naudojant pleistrus išvengiama vaisto koncentracijos “pikų”, iš dalies galima išvengti ir pripratimo prie vaisto. Pleistrai netinka išsekusiems, karščiuojantiems bei prakaituojantiems, hipotoniškiems pacientams. Pirmą dieną, kai užklijuojamas pleistras, dar reikia vartoti ir kitas vaistų formas, nes pleistro poveikis pasireiškia tik po 17 val.
Vadinamosios morfino pompos arba nuolatinių infuzijų švirkštai naudojami norint išvengti dauginių injekcijų. Tai kontroliuojamos analgezijos būdas. Jis gali būti taikomas pacientams, kurie negali vartoti geriamųjų vaistų ar pleistrų, tačiau kuriems padeda injekuojamieji vaistai, ir per parą reikia daugiau nei 4-5 injekcijų. Aparatėlio su 10 ml švirkštu kateteris su adata įduriamas į poodį arba įkišamas į epidurinį tarpą. Taip paros morfino ar tramadolio dozė pamažu sulaša į organizmą. Jeigu pacientas sąmoningas, jis gali reguliuoti vaistų lašėjimo intensyvumą.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai