Vyresnių pacientų vėžinio skausmo malšinimas fentanilio pleistru

Apie 50 proc. visų vėžinių ligų diagnozuojama 65–85 metų amžiuje. Onkologinės ligos užima antrą vietą tarp pagyvenusių ir senų žmonių mirties priežasčių. Vyresniame amžiuje vėžines ligas diagnozuoti ir gydyti yra daug sunkiau nei jauname amžiuje dėl gretutinių lėtinių ligų, slepiančių vėžio simptomus bei pasunkinančių gydymą. Dėl minėtų priežasčių vyresniems pacientams ir onkologinį skausmą kontroliuoti yra daug sudėtingiau.
 

Skausmas – vienas dažniausių ir labiausiai varginančių simptomų sergant vėžiu, nustatomas 15–20 proc. pacientų ligos pradžioje ir net 90 proc. ligai labai progresavus. Vyresni pacientai turi didesnę skausmo patirtį, rečiau skundžiasi, todėl dažnai skausmas būna neatpažintas ir negydomas, ypač jei kartu yra bet kurio laipsnio pažinimo funkcijų sutrikimas. Dažnai šiems pacientams atrodo, kad skausmas – tai mirties metafora, dėl to dar labiau padidėja jų kančios. Blogai malšinamas skausmas sergant vėžiu sukelia depresiją ir nerimą, funkcinį sutrikimą ir nulemia savarankiškumo netekimą.
Skausmo kontrolei prioritetas teikiamas gydant bet kokio amžiaus vėžiu sergančius pacientus. Opioidinių analgetikų skyrimas vyresnių pacientų vėžiniam skausmui malšinti yra kompleksinė užduotis. Gydytojams tenka pasverti gydymo jais riziką ir naudą, nes opioidų dažnai neskiriama dėl įvairių priežasčių – šalutinių poveikių, sekinančių ligų, nepageidaujamos vaistų sąveikos, pripratimo baimės. Tačiau atlikti klinikiniai tyrimai įrodo, kad opioidiniai analgetikai labai pagerina pagyvenusių pacientų, sergančių vėžiu, gyvenimo kokybę. Pagal PSO onkologinės kilmės skausmo gydymo rekomendacijas opioidiniai analgetikai rekomenduojami kaip pagrindiniai vaistai vidutiniam ir stipriam skausmui gydyti. Pagrindinė indikacija skirti opioidinių analgetikų – tai vidutinis ar stiprus skausmas, paremtas subjektyviais ir objektyviais duomenimis ir kai nėra atsako gydant kitu būdu.
Skausmo valdymą palengvina naujesnė vaisto forma – fentanilio transderminė terapinė sistema (TTS), užtikrinanti nuolatinį preparato patekimą į organizmą ir tolygų skausmo malšinimą. Ši vaisto forma daug patogesnė ir saugesnė vėžiniam skausmui malšinti vyresniame amžiuje. Vyresni pacientai fentanilį toleruoja daug geriau nei morfiną. Jo vartojant rečiau užkietėja viduriai, pykina, vemiama, atsiranda sumišimas. Nors opioidai gali sutrikdyti pažinimo ir psichomotorines funkcijas, tačiau skiriant fentanilio daug mažiau slopina bei mažiau pablogėja pažinimo funkcijos nei vartojant kitų opioidų. Fentanilio TTS indikuotina tiems pacientams, kuriems iškyla bendradarbiavimo problemų, jei pamiršta reguliariai išgerti vaistų ar negali jų gerti dėl rijimo sutrikimų, norint suprastinti vaistų vartojimo režimą. Dauguma vyresnių pacientų nurodo mažiau šalutinių poveikių ir didesnį pasitenkinimą gydymu naudojant fentanilio pleistrą negu geriamąsias morfino tabletes. Klinikinių tyrimų duomenimis, fentanilio TTS turi pranašumų, palyginti su kitais opioidiniais analgetikais, dėl didesnio veiksmingumo ir saugumo, retesnių šalutinių poveikių (vidurių užkietėjimo, pykinimo, vėmimo, mieguistumo).


2002 metais žurnale Current Medical Research and Opinion paskelbti klinikinio tyrimo Longitudinal Follow – up of TTS – Fentanyl Use in Patients with Cancer – Related Pain: Results of a Compassionate – Use Study with Special Focus on Elderly Patients, atlikto Belgijoje ir tyrinėjusio fentanilio TTS toleravimą bei vartojimo paprastumą, rezultatai. Kitaip nei klasikiniai tyrimai, šis tyrimas pasižymėjo dideliu heterogeniškumu dėl įvairios gydymo trukmės, skirtingų vaisto dozių, nevienodų gretutinių ligų bei skirtingo amžiaus populiacijos. Šiame tyrime dalyvavo suaugę pacientai, patiriantys labai stiprius vėžinius skausmus, reikalaujančius stiprios analgezijos opioidais. Čia atskiras dėmesys buvo sutelktas į vyresnio amžiaus pacientus. Tyrimo metu vartotas vaistas – fentanilio TTS pleistras, kurio trimatėje elastingoje matricoje paskirstytos smulkios fentanilio kapsulės, iš jų pro specialią vaisto išsiskyrimą reguliuojančią membraną vaistas patenka į poodį ir į kraujotaką. Fentanilio TTS – tai 25, 50, 75, 100 mg/val. dozių pleistrai, klijuojami ant odos ir keičiami kas 72 val. Jei reikalinga didesnė nei 100 mg/val. dozė, galima priklijuoti kelis pleistrus, kad būtų galima veiksmingai numalšinti skausmą.
Pateikiame kai kuriuos šio tyrimo rezultatus.
Tyrime dalyvavo 663 18–91 m. amžiaus pacientai (vienodai vyrų ir moterų), sergantys įvairios lokalizacijos vėžiu (virškinamojo trakto – 21 proc., krūties – 17 proc., plaučių – 11 proc., prostatos – 41,9 proc.), iš jų – 8 proc. iki tyrimo nebuvo gydyti opioidais. Daugiau kaip pusė pacientų (n=341, 52 proc.) buvo vyresni nei 60 metų (vidutinis amžius buvo 69 (±7) metai). Tyrimo metu anksčiau vartoti skausmą malšinantys vaistai buvo pakeisti fentanilio pleistru: 661 pacientas naudojo mažiausiai vieną fentanilio pleistrą per dieną, papildomai buvo leidžiama skirti trumpo veikimo morfino pagal poreikį. Į tyrimą įtrauktiems asmenims iš pradžių skausmas buvo numalšintas geriamuoju morfinu, išskyrus pacientus, kurie jau buvo gydomi fentanilio TTS, geriamuoju morfinu, ir pacientus, kurie dėl tam tikrų priežasčių morfino vartoti negalėjo (rijimo sutrikimai, morfino sukeltas vidurių užkietėjimas). Pacientams, vartojusiems kitų opioidų nei morfino ar fentanilio, jų dozės buvo pakeistos geriamuoju morfinu. Po to morfinas buvo pakeistas fentaniliu pagal rekomenduojamas keitimo schemas titruojant iki stabilios dozės (1 lentelė).
Pacientams buvo parenkama individuali fentanilio dozė, nuo 25 iki 950 mg/val., gydymas truko nuo kelių dienų iki pustrečių metų. Vyresnio amžiaus pacientams vidutinė fentanilio TTS dozė buvo 100 (75–100 mg/val.), iš jų 62 proc. pirmą mėn. ir 55 proc. tyrimo pabaigoje skausmui malšinti buvo skiriama ir morfino. Kas tris dienas fentanilio TTS pleistras buvo keičiamas palaipsniui didinant fentanilio dozę iki individualių skausmo malšinimo poreikių. Pacientai buvo tiriami kas 28 dienas. Kiekvieną kartą buvo dokumentuojama fentanilio dozė, morfino poreikis ir dozė, jeigu jo buvo skiriama papildomai. Vaisto toleravimas buvo tiriamas fiksuojant šalutinius poveikius, iš jų – vidurių užkietėjimo laipsnį bei vidurių laisvinamųjų vaistų vartojimą. Vidurių užkietėjimas buvo vertinamas kaip „lengvas, vidutinis ir sunkus“ ir ar pacientas vartojo vidurių laisvinamųjų vaistų. Fentanilio TTS vartojimo patogumas buvo vertinamas pagal skalę „nepatenkinamai – vidutiniškai – gerai – puikiai“. Fentanilio pleistro toleravimas bei naudojimo paprastumas vyresniems pacientams buvo lyginamas su visais tiriamaisiais.
Tyrimo metu kiekvieną mėnesį vidurių užkietėjimas buvo vertinamas atskirai nuo kitų šalutinių poveikių (2 lentelė). Vidurių užkietėjimas pasireiškė apie 40 proc. pacientų. Tiek visus tiriamuosius, tiek ir vyresnius pacientus vidurių užkietėjimas vargino vienodai. Tik 6 proc. pacientų buvo nustatytas sunkus vidurių užkietėjimas.
Tyrimo duomenimis, vidurių užkietėjimas priklausė nuo papildomai skiriamo morfino dozės, tačiau neturėjo ryšio su fentanilio TTS doze (3 lentelė). Vyresniems pacientams vidurių užkietėjimas pasireiškė daug dažniau nei visiems tiriamiesiems skiriant dideles morfino dozes. Tyrimo metu 60 proc. visų pacientų ir 65 vyresnių pacientų vartojo vidurių laisvinamųjų vaistų, tačiau šių vaistų vartojimas tyrimo metu labiau nekito.
Net 85 proc. pacientų, gydytų fentanilio pleistru, pažymėjo, kad vaisto forma patogumo naudoti požiūriu gera ir puiki. Tik 6 proc. pacientų buvo nepatenkinti gydymu. Įdomu tai, kad daugiau nei pusė pacientų, pasitraukusių iš tyrimo dėl nepakankamo skausmo malšinimo, buvo patenkinti fentanilio TTS pleistrais.
Taigi šis tyrimas parodė, kad vartojant fentanilio TTS pasireiškė nedidelių šalutinių poveikių ir kad ši fentanilio forma yra gerai toleruojama, saugi vartoti ilgalaikiam vėžiniam skausmui malšinti ir vyresnio amžiaus asmenims.
Sergant vėžiu ne visada galima tikėtis išgijimo, tačiau bendrosios praktikos gydytojai, onkologai, geriatrai gali nuraminti savo pacientus, nes vėžio diagnozė nereiškia gyvenimo ir mirties kamuojant skausmui. Tokių naujų vaistų formų, kaip fentanilio TTS, sukūrimas padeda net ir vyresniame amžiuje saugiai ir veiksmingai malšinti onkologinių ligų sukeltą skausmą.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai