Patikimiausia odos apsaugos priemonė – emolientai

Odos sausumas – ne tik nemalonus kosmetinis defektas. Kai oda sausa, sutrinka jos barjerinė apsauginė funkcija, paūmėja odos ligos. Kad to neatsitiktų, reikia imtis apsaugos priemonių. Specialistai teigia, kad nepakeičiama priemonė sausai odai – emolientai. Apie tai, kas tai yra, kaip tinkamai prižiūrėti odą ne tik sergant įvairiomis odos ligomis, bet ir norint jų išvengti, pasakoja KMU Odos ir venerinių ligų klinikos gydytojas Arūnas PETKEVIČIUS.
 

Kas tie emolientai?


Tai nėra mūsų dienų „išradimas“. Dar 700 metų prieš mūsų erą iš avių vilnos išgaudavo riebalines medžiagas, kurias galima vadinti pirmaisiais emolientais.
Emolientai yra riebalinės vietiškai naudojamos medžiagos, kurios drėkina, minkština ir saugo odą bei gleivines nuo išorinių dirgiklių.
Visų emolientų keturios pagrindinės dalys yra tos pačios. Svarbiausia jų – lipidai, arba, paprasčiau sakant, riebalai. Jie gali būti gyvuliniai, augaliniai, mineraliniai ar sintetiniai.
Kitos sudedamosios dalys – tai humektantai (medžiagos, kurios sulaiko drėgmę raginiame sluoksnyje), emulsikliai (medžiagos, kurios palaiko tolygią struktūrą) ir konservantai (medžiagos, kurios turi antibakterinį poveikį ir užtikrina preparato ilgaamžiškumą).
Emolientai slopina pleiskanojimą, niežėjimą, malšina uždegimus, todėl tinka ir sveikai odai prižiūrėti, ir alerginėms bei uždegiminėms odos ligoms gydyti.


 

Kodėl jie reikalingi ir sveikiems žmonėms?


Natūraliai viršutiniame raginiame odos sluoksnyje nėra kraujagyslių nei imuninių ląstelių. Jeigu oda sausa, pleiskanoja, į raginį sluoksnį patenka imuninių ląstelių – T limfocitų. Jie gali sukelti uždegimą ir išprovokuoti įvairių odos ligų paūmėjimą, tarp jų ir žvynelinės bei dermatito.
Emolientai reguliuoja odos drėgmę. Odos paviršius yra padengtas plėvele. Natūraliai ji yra rūgštinė (Ph 5,5). Naudojant prausimosi želė, emulsija nuplaunama, ir oda pradeda pleiskanoti. Norint atnaujinti pačių sunaikintą barjerą, ir reikia naudoti emolientus.
Kai nėra apsauginio barjero, odai gresia infekcija. Normaliomis sąlygomis odos paviršiuje gyvena per 20 rūšių mikrobų, kurie prisitaikę prie rūgštinės terpės, neleidžiančios daugintis pelėsiams bei grybeliams. Pašalinus tą apsauginį barjerą, iš karto pradeda daugintis patogeniški (ligas sukeliantys) mikrobai – galima susirgti įvairiomis odos ligomis.
Odą sausina ir aplinkos veiksniai, buitinės cheminės medžiagos, kartais ir gydymas, pvz., chemoterapija, retinoidai. Įtakos turi paveldimumas, natūralus odos senėjimas, labai jautri ir neretai sausa būna ir kūdikių odelė.
Oda labai išsausėja sergant endokrininėmis ligomis (skydliaukės, cukriniu diabetu) ir daugeliu odos ligų – atopiniu dermatitu, limfomomis, ichtiozėmis, depigmentacija.
Visais odos sausumo atvejais pagrindinė jos priežiūros priemonė – emolientai.
 

Kokiomis odos ligomis sergant emolientai ypač reikalingi?


Yra kelios dešimtys įgimtų nepagydomų sutrikimų (ichtiozių), kai oda sausa. Ją visą laiką reikia drėkinti emolientais.
Nuolatos naudoti emolientus būtina ir sergant atopiniu dermatitu, žvyneline (psoriaze). Šiais atvejais odos drėgmė išgarinama ypač intensyviai, todėl emolientai būtini odos barjerui atnaujinti. Odą emolientais rekomenduojama tepti ne rečiau kaip 2 kartus per dieną.
Emolientai būtini ir po spindulinės (foto) terapijos, sergant dermatitais ir jų prevencijai.
Reikia nepamiršti, kad kartais patys emolientai gali sukelti nepageidaujamų poveikių – alerginį kontaktinį, iritacinį dermatitą ir kt. Taip atsitinka tuomet, kai žmogus yra jautrus kuriai nors sudedamajai daliai.
 

Kokius konkrečiai emolientus galima pasirinkti?


Emolientų yra daug ir įvairių. Vieni naujausių ir atitinkančių minėtąsias savybes – pusiau riebus kremas Cutibaza ir riebus kremas Dermobaza.
Cutibaza pagrindą sudaro skystas parafinas, jo sudėtyje yra 0,2 proc. karbamido, palaikančio odos drėgmę, minkštinančio odos keratido sluoksnį, mažinančio niežulį.
Cutibaza rekomenduojamas kasdienei sausos ir labai jautrios odos priežiūrai. Jis užtikrina odos riebinimą, drėkinimą ir veiksmingą apsaugą nuo atmosferos dirgiklių.
Dermobaza – riebus bekvapis kremas, ypač rekomenduojamas alergiškiems žmonėms, kasdienei labai sausos ir labai jautrios odos priežiūrai. Jis puikiai riebina odą, todėl išnyksta sausumo ir tempimo jausmas. Be to, odą drėkina, todėl ji suminkštėja ir veiksmingai saugoma nuo atmosferos dirgiklių.
Dermobaza ir Cutibaza atitinka farmakologinius kokybės standartus, yra patikrinti dermatologiškai.
Emolientus galima vartoti neribotą laiką ir tepti jais didelius odos plotus 2–3 kartus per dieną, paskleidžiant kremą plonu sluoksniu ant švarios odos
Dermobaza ir Cutibaza saugu vartoti nuo gimimo iki senatvės (nėra amžiaus apribojimų).
Galima įsigyti vaistinėse.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai