Nauja unikali antidepresanto forma - geresni gydymo rezultatai

Skaitytojai jau pastebėjo, kad pastaruoju metu labai daug rašoma ir kalbama apie depresijas. Neretai tenka išgirsti nuomonę, kad ši problema pernelyg sureikšminta ir išpūsta, tačiau specialistų žiniomis, apie 70 proc. sergančiųjų depresija yra iš viso negydomi, o kiti nurodo, kad negydoma dar didesnis skaičius sergančiųjų. Taip yra dėl to, kad pacientai nesikreipia pagalbos bei dėl to, kad ne visada tinkamai gydomi. Pvz., 2002 m. užsienyje atlikto tyrimo duomenimis (ištirta 18 679 gyventojų), tik 7 proc. depresijų atvejų buvo gydoma tinkamai - t.y. antidepresantais.
 

Kas trukdo tinkamai pasinaudoti depresijų gydymo galimybėmis?


Daugeliui žmonių depresija susijusi su nevisavertiškumu, gėda, nusivylimu savimi, todėl jiems sunku pripažinti, kad serga. Tačiau depresija, kaip ir kitos lėtinės ligos (cukrinis diabetas, hipertoninė liga, aterosklerozė), yra sukelta labai aiškaus biologinio pagrindo - tam tikrų medžiagų, kurios užtikrina nervinio impulso perdavimą galvos smegenyse, cheminės pusiausvyros sutrikimo ir nesusijusi su asmenybės silpnumu bei valios stoka.
Kita problema - tiek mūsų, tiek Vakarų kultūros visuomenėse dar egzistuoja vadinamoji “stigma” - daugeliui atrodo, kad tik labai sutrikusios psichikos ligoniai gali kreiptis ir gydytis pas psichiatrą. Ši nuostata susijusi su anksčiau buvusiomis ribotomis gydymo galimybėmis: psichiatrų skiriamų vaistų šalutiniai poveikiai neretai nusverdavo jų veiksmingumą ir labai pablogindavo žmogaus gyvenimo kokybę. Šiuolaikiniai vaistai leidžia gydyti depresijas nesukeliant išoriškai matomų ar kasdienę veiklą trikdančių simptomų.
Dar viena problema, su kuria susiduria sergantieji depresija, yra ta, kad depresijų gydymas turi trukti ilgą laiką, t.y. ne trumpiau kaip 6 mėn. po simptomų išnykimo, o kartais ir keletą metų. Tačiau literatūroje pateikiami duomenys, kad pacientai, vartojantieji antidepresanto, suvartoja tik apie 65 proc. jiems paskirto vaisto. Tyrimai taip pat parodė, kad beveik trečdalis pacientų net neįsigyja jiems išrašyto antidepresanto, 25-33 proc. pacientų paskirto antidepresanto vartoja tik 1 mėn., o 40 proc. patys nutraukia gydymą po trijų mėn. Neretai sergantieji depresija sutinka ir noriai gydosi tik tol, kol būsena pagerėja. Per anksti nutraukus antidepresanto vartojimą, liga gali pasikartoti, ir gydytis gali tekti pradėti vėl iš naujo, tačiau tada gydymas gali būti sudėtingesnis.


Šiuolaikiniai antidepresantai atitinka visus veiksmingumo, saugumo ir gero toleravimo reikalavimus, tačiau pasirodo, kad pacientai jų vartotų, ir to nepakanka. Labai svarbūs yra ir praktiniai psichologiniai antidepresantų vartojimo aspektai. Kasdienis tablečių vartojimas, ypač ilgalaikio gydymo metu, žmogui nuolat primena jo ligą ir sukelia pasipriešinimą gydymui. Populiariausios vaistų formos - tabletės ir kapsulės - nėra idealios. Jų vartoti nėra patogu, nes reikia užsigerti vandeniu, o tai gali sukelti problemų, jei vaisto tenka išgerti tokiomis sąlygomis, kada visai nepageidautina atkreipti kitų dėmesį. Be to, burnoje gali likti nemalonus skonis. Todėl ideali vaisto vartojimo forma būtų tokia, kad vaisto būtų patogu vartoti, o jo skonis - malonus.
 

Nauja unikali tabletė


Jau daugelį metų mokslininkai ieško būdų, kaip išspręsti su vaisto vartojimu susijusias problemas. Unikalų sprendimo būdą pasiūlė farmacijos kompanija “Organon”. Jos laboratorijose naudojant pažangiausias technologijas buvo sukurtas antidepresantas - Remeron SolTab, kurio pagrindinė veiklioji medžiaga yra mirtazapinas. Tai pirmasis ir kol kas vienintelis pasaulyje antidepresantas, kurio tabletė suskaidoma (ištirpsta) dar burnoje. Specialistų teigimu, greitai burnoje tirpstanti tabletė yra dar vienas kokybiškai naujas farmacijos technologijų raidos etapas. Praėjusių metų pabaigoje ši vaisto forma buvo pristatyta ir Lietuvoje. Padėta ant liežuvio tabletė ištirpsta greičiau nei per 30 sekundžių, todėl jos nereikia užgerti vandeniu, ją paprasta ir patogu vartoti bet kokiomis aplinkybėmis. Be to, burnoje tirpstanti tabletė yra malonaus apelsinų skonio ir neprimena tradicinių vaistų, todėl pacientams paprasčiau laikytis gydymo režimo. Vaisto užtenka vartoti vieną kartą per parą, dažniausiai vakare. Pradėjusių vartoti šios formos antidepresanto sergančiųjų būklė pagerėja jau pirmąją savaitę - per pirmas 4-7 vartojimo dienas. Tai vienas iš greičiausiai veikiančių antidepresantų, jis yra saugus ir gerai toleruojamas. Ši ypatinga vaisto forma užtikrina greitesnį veikimą, vaistą priimtiniau ir maloniau vartoti.
Svarbi mirtazapino - burnoje tirpios tabletės veikliosios medžiagos savybė yra ta, kad jis veikia ne vieną kurią nors nervų sistemos funkciją, bet atnaujina daugumos sutrikusių grandžių veiklą. Be greito antidepresinio poveikio, Remeron SolTab pagerina miegą, normalizuodamas jo struktūrą, bei veiksmingai šalina nerimą. Dėl to dažniausiai nereikia vartoti pripratimą sukeliančių vaistų nuo nemigos ir nerimo.
Taigi nauja, pažangesnė vaistų forma pagerina gydytojo ir paciento bendradarbiavimą, pacientams padeda geriau laikytis gydymo režimo, o tai būtina sąlyga, kad depresijos gydymo rezultatai būtų geri.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai