Gerklės skausmas: nenumokite ranka!

Atėjęs pavasaris atneša ne tik šiltesnius orus ir daugiau saulės, bet ir įvairių sveikatos sutrikimų. Gerklės skausmas – ne išimtis. Deja, dažnai į šį negalavimą žvelgiama pernelyg atsainiai. O tinkamai negydoma perštinti gerklė ne tik sutrikdo įprastą gyvenimą, sunkina kalbėjimą, valgymą, miegą, bet ir kelia sunkesnių ligų grėsmę. Apie gerklės skausmo priežastis, pavojus ir gydymą kalbamės su Antakalnio poliklinikos gydytoja otorinolaringologe Elena Gruzdiene.
 
Pavasarinis peršalimas
Kadangi pirmasis pavasario mėnuo jau čia, gydytojos pasiteiraujame, kas yra dažniausias pavasarinio gerklės skausmo kaltininkas. „Pagrindinė gerklės skausmo pavasarį priežastis yra peršalimas“, – vienareikšmiškai teigia ji. Kaip aiškina specialistė, organizmas į jį paprastai sureaguoja ir atsako įvairiais simptomais: čiauduliu, kosuliu, galvos skausmu, nosiaryklės pabrinkimu ir, žinoma, gerklės skausmu.
Nors iš pirmo žvilgsnio paprastas peršalimas ir neatrodo labai pavojingas, deja, neretai po jo gali išsivystyti įvairios infekcinės ligos ir komplikacijos. Jos dažniausiai apima viršutinių kvėpavimo takų sritį ir arčiausiai esančius organus. Šios komplikacijos sukelia laringitą, ryklės uždegimą – faringitą, rinosinusitą, otitą, tracheitą, bronchitą, taip pat tokias lėtines ligas, kaip bronchų astma, lėtinė obstrukcinė plaučių liga. Jau sergantiems pacientams komplikacijos pasunkina būklę, sukelia ligos paūmėjimų.
Susilpnėjęs imunitetas ir aplaidumas
Pasak gydytojos, gerklės skausmas paplitęs įvairiose amžiaus grupėse, tačiau dažniausiai serga 1–7 metų vaikai, ypač tie, kurie bent dalį laiko praleidžia tarp kitų vaikų, lopšeliuose, darželiuose. Žinoma, šis nemalonus negalavimas tuo neapsiriboja, todėl juo šiuo metų laiku skundžiasi dažnas.
„Pavasarį sumažėja imunitetas, organizmo atsparumas. Jį mažina ne tik peršalimas, bet ir perkaitimas, pervargimas, užterštas oras, – kalba gyd. E.Gruodienė. – Atšilus orams per greitai velkamės lengvesnius drabužius, neužsisagstome, nesaugome kaklo ir neryšime šaliko, pamirštame pirštines, dažnai vaikštome peršlapusia avalyne. Vaikai, priešingai – dažnai yra perkaitinami.“
Saugotis būtina
Išvengti peršalimo ir nemalonių jo simptomų, tokių kaip gerklės skausmas, nori visi, todėl gydytojos klausiame, kaip tai padaryti. „Kadangi beveik neįmanoma išvengti kontakto su peršalimo ligų sukėlėjais, labai svarbu stiprinti imunitetą – organizmo gynybos sistemą“, – sako ji. Tai padaryti, anot specialistės, gali padėti grynas oras, grūdinimasis, sveika gyvensena, subalansuota ir visavertė mityba, vitaminas C, netgi teigiamos emocijos.
Kaip vieną konkretesnių gerklės skausmo profilaktikos priemonių gyd. E.Gruodienė pamini patalpų vėdinimą: „Sausas kambario oras išdžiovina kvėpavimo takų gleivinę, todėl šildymo sezono metu reikia nepamiršti vėdinti ir drėkinti patalpas.“ Esant ligų protrūkiui, ji taip pat rekomenduoja kuo mažiau lankytis žmonių susibūrimo vietose.
Kitos priežastys
Vis dėlto gerklę pradeda skaudėti ne tik peršalus, šio nemalonaus negalavimo priežastys gali būti ir rimtesnės, iš pirmo žvilgsnio visai nesusijusios. Anot gydytojos, gerklės skausmo priežastys būna vietinės ir bendrosios. Vietinės priežastys – tai jau minėtas peršalimas ir tokios ligos, kaip tonzilitas, rinosinusitas, lėtinė sloga, paratonziliarinis abscesas. Virškinamojo trakto ligos, veninė stazė, sergant širdies, plaučių, skydliaukės ligomis. „Gerklę gali skaudėti esant lėtiniam ryklės gleivinės uždegimui, kuris paprastai būna susijęs su kitomis, ypač virškinamojo trakto, ligomis, esant ryklės refliuksui ir jo sukeltai gerklų patologijai“, – aiškina specialistė.
Gerklės skausmas ir uždegimas gali pasireikšti sergant infekcinėmis ligomis: difterija, skarlatina, tymais. Šiais atvejais po tam tikro laiko pasirodo kūno bėrimas. Anot gydytojos, ryklę skaudėti gali ir sergant kraujo ligomis.
Skirtingi simptomai
Įvairių gerklės skausmo priežasčių gausa gali sukelti šiokią tokią painiavą ir nerimą: ar tiesiog peršalome, o gal sergame rimtesne liga? Kaip atskirti ir suprasti, kada tiesiog perpūtė skersvėjis, o kada galbūt gresia sudėtingesnis sutrikimas?
Pasak gyd. Gruodienės, esant paprastam peršalimui, gerklę skauda taip, tarsi ji būtų priberta pipirų ar smėlio, kartu kamuoja sloga, laužo kaulus, pakyla temperatūra, sergama iki savaitės. Be to, anot specialistės, šiuo atveju susirgęs žmogus dažniausiai gali įvardinti susirgimo priežastį, net ir laiką. Tačiau jei skausmas tampa nepakeliamas, pradeda skaudėti ausį, žmogus negali ryti, išsižioti, temperatūra pakyla iki 40 – galima įtarti tonzilės pūlinį, jei gerklę skauda daugiau savaitę ir kartu užsitęsia sloga, galbūt tai rinosinusitas.
Jei gerklę skauda, maudžia keletą mėnesių, bet nėra temperatūros ar peršalimo požymių, gali būti, kad žmogus serga lėtiniu tonzilitu, lėtiniu sinusitu, onkologine liga.
„Gerklę skaudant dėl gastroezofaginio refliukso, dažnai sausai kosėjama, krenkščiama, jaučiamas tarsi džiovinimas, „kąsnio jausmas“, – aiškina gydytoja.
Namuose ar pas gydytoją
Gydytoja, paklausta, kaip gerklės skausmą gydyti ir kada derėtų kreiptis į specialistus, teigia, kad, esant neaukštai temperatūrai ir patenkinamai savijautai, 3–5 dienas galima gydytis namuose.
„Gydoma antiseptiniais skiediniais (furacilino, 2–3 proc. boro rūgšties, ramunėlių, heksetidino, druskos tirpalu), ant kaklo kas keturias valandas dedami šildomieji kompresai, taikomos šiltos šarminės inhaliacijos, lašinami aliejiniai lašai į nosį. Ryklės gleivinė tepama jodo glicerino tirpalu, čiulpiamos pastilės. Jei pakyla temperatūra, ligonis turi gulėti, vartoti vaistus, mažinančius karščiavimą, jei jis didesnis nei 38°C, gerti šiltą arbatą“, – aiškina specialistė.
Tačiau, jei būklė ir po šių priemonių negerėja, atsiranda naujų simptomų, aukšta temperatūra (39–40) laikosi 2–3 dienas, stiprėja ryklės skausmas, į gydytoją kreiptis būtina. „Būtina pasitikrinti ir jei ryklę maudžia, graužia keletą savaičių ar mėnesių, kad laiku būtų išaiškinta kita liga, sukėlusi šiuos skausmus.“

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai