Kada kosulį būtina slopinti?

Vyrauja nuomonė, kad kosint valosi mūsų plaučiai, todėl kosulį būtina skatinti. Tačiau, užėję į vaistinę ir paprašę vaistų nuo kosulio, išgirsime klausimą: „Koks kosulys vargina – sausas ar šlapias?“ Pasirodo, kad sausą kosulį būtina slopinti. Kaip atpažinti sausą kosulį ir tinkamai jį gydyti, komentuoja Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus vyr. ordinatorius Darius Rauba.
 

Kada sunerimti?


Kosulys gali būti ūminis ir lėtinis. Ūminis kosulys tęsiasi maždaug iki 3 savaičių ir dažniausiai yra susijęs su peršalimo ligomis (plaučių ligomis, pneumonija ir kt.). Kai kosulys užtrunka ilgiau negu 8 savaites, jis laikomas lėtiniu, ir būtina ieškoti jį sukeliančių priežasčių.
Kokios dažniausios kosulį sukeliančios priežastys? Visų pirma – tai sekretas, kuris teka iš nosiaryklės į apatinius kvėpavimo takus ir juos dirgina. O tai gali būti susiję su sinusų patologija (lėtiniais arba ūminiais rinosinusitais), adenoidais (ypač dažnai adenoidų uždegimas kosulį sukelia vaikams), taip pat lėtine sloga (vazomotorinis rinitas), alergine sloga ir t.t.
Nustatyta, kad moterys kosti ir serga ligomis, kurių simptomas yra kosulys, dažniau, kadangi manoma, kad jų gleivinės receptoriai jautresni įvairiems dirgikliams.

 

Kada kosulys būna sausas?


Dažniausiai sausas kosulys pasireiškia ligos pradžioje, kai yra pirmoji sudirginimo fazė, kada virusai arba bakterijos, patekę ant kvėpavimo takų gleivinės, sukelia jos uždegimą. Dėl to dirginami kosulio receptoriai, ir žmogus kosti. Virusų sukeltas sausas kosulys gali pasireikšti tokių ligų, kaip laringitas, tracheitas, bronchitas, pradžioje. Taip pat sauso kosulio priepuolius gali sukelti ir medikamentai, pvz., kai kurie kraujospūdį mažinantys preparatai.
 

Kada kosulį slopinti?


Kosulį slopinti reikia jo pirmoje vadinamojoje sausoje fazėje. Kodėl? Todėl, kad pirmomis ligos, dažniausiai sukeltos virusinės kilmės infekcijų, dienomis sutrinka bronchų liaukučių veikla ir sumažėja gleivių gamyba. Dėl to kosulys būna sausas ir labai varginantis. Būtent dėl sauso draskančio kosulio smarkiai padidėja kvėpavimo receptorių dirglumas. Tuomet net paprastas kvėpavimas, nedidelis šalto oro patekimas gali dar labiau išprovokuoti kosulio priepuolį.
Negalėjimas atsikosėti ypač vargina naktį ir ypač jis kankina mažus vaikus, kurie naktį neišsimiega, nepailsi. Dėl kvėpavimo takų gleivinę traumuojančio sauso kosulio skauda krūtinę, trūksta oro, jis gali išprovokuoti netgi vėmimą.


Taigi, jeigu įtariame, kad kosulys yra virusinių ligų simptomas ir nėra užsitęsęs kelias savaites, jį būtina slopinti. Ypač tai svarbu daryti naktį, kad jis neišvargintų žmogaus, neišdirgintų jo kvėpavimo takų.
Vėliau, apie 4–5 ligos dieną, liaukučių veikla aktyvėja, ir sekreto gaminasi daugiau. Ligai progresuojant ir prie virusinės infekcijos prisidėjus bakterinei, gali atsirasti ir pūlingų skreplių.
 

Ar ilgai slopinti?


Slopinti kosulį rekomenduojama 4–5 dienas. Jeigu sausas kosulys užtrunka ilgiau, būtina ieškoti priežasčių, kodėl jis nepraeina. Nes užsitęsęs sausas kosulys gali būti kitų ligų požymis. Pvz., jeigu sausas kosulys ilgai kankina vaikus, jis gali būti sukeltas bronchų astmos arba gastroezofaginio refliukso.
 

Vaistai, kurie slopina kosulį


Kad sausas dirginantis kosulys mažiau vargintų, vartojami vaistai, turintys kosulio refleksą slopinančių veikliųjų medžiagų. Vienas iš šios grupės preparatų – Paxeladine. Tai centrinio poveikio kosulį slopinantis vaistas, padedantis normalizuoti kvėpavimą. Preparato sudėtyje esanti veiklioji medžiaga sintetinis okseladino citratas chemine prasme nėra susijusi nei su opiatais, nei su opioidiniais receptoriais, nei su antihistamininiais vaistais.
Paxeladine veikia selektyviai centrinėje nervų sistemoje esantį kosulio centrą. Šis preparatas lengvina kvėpavimą, neslopina kvėpavimo centro, nesukelia mieguistumo, todėl neturi įtakos profesiniam aktyvumui ir netrikdo peristaltikos.
Paxeladine – yra vienas iš pirmiausia pasirinktinų vaistų. Jo galima skirti 2,5 metų ir vyresniems vaikams. O būtent tokio amžiaus vaikai itin dažnai serga įvairiomis virusinėmis infekcijomis, kurių vienas simptomų ligos pradžioje – sausas kosulys.
Vaisto reikia gerti pagal poreikį, bet ne dažniau kaip kas 4 valandas ir ne daugiau nei 3–4 matavimo šaukštus per parą vaikams, sveriantiems 15–20 kg (t.y. nuo 30 mėnesių iki 6 metų amžiaus). 6–10 metų amžiaus vaikams dozė yra 5 ml 2–3 kartus per parą, 10–15 m. amžiaus – 5 ml ne daugiau 3–5 kartų per parą.
Taip pat noriu pabrėžti, kad piktnaudžiauti slopinamaisiais vaistais negalima.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai