Venų ligos - ne tik kosmetinis trūkumas

Lėtinis venų išsiplėtimas, arba varikozė, šiuo metu yra gana dažna liga. Kartais manoma, kad išsiplėtusios kojų venos – tik kosmetinis trūkumas. Tačiau, ligai progresuojant, gali atsirasti komplikacijų, jau ne tik kenkiančių kūno grožiui, bet ir keliančių nemažą pavojų sveikatai. Varikozė, arba lėtinis venų nepakankamumas, dažnai vadinama tiesiog išsiplėtusiomis venomis. Ši liga vystosi, kai dėl venų vožtuvų nesandarumo kraujui ėmus tekėti atbuline kryptimi, susikaupia pernelyg daug kraujo bei išsiplečia paviršinės kojų venos.
 

Skiriama pirminė ir antrinė varikozė. Manoma, kad pirminė varikozė dažniausiai genetiškai paveldima iš tėvų, senelių ar net tolimesnių kraujo giminaičių. Antrinė varikozė – kai venų nepakankamumas išryškėja kaip kitos ligos pasekmė, dažniausiai dėl kraujagysles spaudžiančių darinių, kurie sulėtina arba pasunkina kraujo tekėjimą giliosiomis venomis širdies link. To priežastis gali būti augliai, traumos, persirgta giliųjų venų trombozė. Varikozei progresuoti padeda ilgalaikis stovimas ar sėdimas darbas, antsvoris, netinkama avalynė, vidurių užkietėjimas, vibruojantis pagrindas, drėgnos ir karštos patalpos.
Moterims didelę įtaką turi hormonų pusiausvyros pakitimai: menstruacijų ciklo pradžia, klimaksas, nėštumas ir gimdymas. Liga dažnai pasireiškia kartu su kitomis jungiamojo audinio silpnumo sukėlusiais sutrikimais – plokščiapėdyste, hemorojumi, išvarža, kai kuriomis ginekologinėmis ligomis.
 

 

Kaip galima ligos išvengti ar ją sulėtinti


Pasivaikščiojimai, važinėjimas dviračiu, bėgiojimas, kojų mankšta, antsvorio sumažinimas gerina kraujo tekėjimą venomis, stiprina jų sieneles. Reikėtų vengti stovimo ar sėdimo darbo, moterims nepatariama dažnai avėti batelių aukštais kulniukais.
Dar keletas patarimų, kurie padės išvengti ligos ar sumažinti simptomus:
* venkite karštų vonių, saunų, ilgalaikio buvimo saulėje nejudant ir depiliacijų karštu vašku;
* gulėkite truputį pakeltomis kojomis, nusiprausę kojas, perliekite jas šaltu dušu, nedėvėkite per siaurų rūbų;
* judinkite pėdas ir kojas, kai sėdite, karkartėmis atsistokite ir pavaikščiokite;
* veiksminga kojas pakelti sėdint (ant taburetės), atsigulus (20–30 laipsnių), kojų mankšta (užtenka pasivaikščioti 10–15 žingsnių per valandą, perkelti svorį nuo vienos kojos ant kitos, jei tenka ilgai stovėti).
Jei bendros priemonės nepadeda, daug veiksmingesnė gali būti kompresų terapija. Rytą subintavus kojas elastiniu bintu, galima išvengti jų tinimo, sunkumo jausmo. Tai pigus, tačiau labai nepatogus profilaktikos būdas, kadangi elastiniai bintai yra stori, atrodo neestetiškai, o subintavus aukščiau kelio – smunka. Patogesnis, tačiau ir brangesnis būdas yra elastinės kojinės. Plonos elastinės kojinės, siūlomos daugelyje parduotuvių, padeda tik iš dalies ir yra skirtos tik prasidedančios poodinių venų varikozės profilaktikai. Gydomosios storos elastinės kojinės parduodamos vaistinėse. Jos naudojamos esant vėlyvesnėms stadijoms, mūvimos ištisą dieną. Elastines kojines, parduodamas vaistinėse, gydytojas parenka individualiai, pagal paciento kojos matmenis, reikalingą suspaudimo laipsnį.
 

Medikamentinis gydymas


Šiuo metu yra pakankamai didelė vaistų pasiūla. Vaistas turėtų sumažinti skausmą, patinimą, apsaugoti nuo galimų varikozinių mazgų atsiradimo. Tinka tepalai su haparinu. Tepti reikia keletą kartų per dieną, kojas prieš tai lengvai pamasažavus, pavaikščiojus. Dažniausiai pirmiausia nukenčia apatinis blauzdos trečdalis. Jei jaučiate skausmą, tempimą, šią vietą patepkite.
Iš medikamentinių priemonių, stabdančių kojų venų išsiplėtimą, galima paminėti vietinio naudojimo natūralaus heparino gelį HepaGel. Iš kitų jis išsiskiria tuo, kad jo sudėtyje esantis heparinas yra natūralus, aukščiausios kokybės. Jis mažina kraujo krešėjimą ir neleidžia susidaryti trombams. Gelis gerai susigeria, neturi riebaluojančių medžiagų, todėl netepa ir negadina kojinių. Svarbu tai, kad, veikiant saulės spinduliams, ant pateptos odos vietos neatsiranda baltų dėmių, kaip kartais būna vartojant kai kurių kitų preparatų. Gelį reikia plonu sluoksniu tepti 2–4 kartus per dieną (įtrinti nereikia).
Svarbu nepamiršti, kad vien tik vaistų vartojimas, nesilaikant būtinų higienos, gyvenimo būdo ir buities reikalavimų, gali nepadėti. Tik kompleksinis gydymas sulėtina varikozinės kojų venų ligos vystymąsi. Tik gydytojas gali patarti, kuo dar galima papildyti gydymą, bei nurodyti, kada reikia operacijos.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai