Lėtinio reumatinio skausmo malšinimo būdai

Nė vienas sergantysis sąnarių ligomis neišvengia skausmo. Todėl skausmo malšinimas yra vienas iš svarbiausių tikslų, gydant lėtines sąnarių ligas. Sumažėjus skausmui, padidėja ligonio aktyvumas, sumažėja depresija, nerimas, pagerėja gyvenimo kokybė.
 

Sergantiesiems reumatinėmis ligomis skausmą sukelia kelios priežastys: uždegimas, sąnarių ir aplink juos esančių audinių pažeidimas bei nuovargis. Nuovargis sustiprina skausmą ir pasunkina jo malšinimą.
Lėtiniam reumatiniam skausmui malšinti taikomi būdai
1. Medikamentinis:
1) nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo,
2) analgetikai,
3) gliukokortikosteroidai,
4) reumatinį procesą slopinantys ir modifikuojantys vaistai,
5) opioidiniai analgetikai,
6) maisto papildai.
2. Nemedikamentinis:
1) fiziniai pratimai,
2) šaltis ir šiluma,
3) sąnarių tausojimas, kompensacinės technikos priemonės,
4) antsvorio mažinimas.
 

 

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU)


NVNU yra vieni dažniausiai skiriamų vaistų sergantiesiems lėtinėmis sąnarių ligomis. Jie veiksmingai malšina skausmą ir uždegimą. Skausmą malšinantis poveikis pasireiškia greitai ir trunka kelias valandas, tuo tarpu mažinti uždegimą vaistai pradeda tik per kelias dienas. NVNU uždegimą ir skausmą malšinantis poveikis yra universalus, todėl vaistai tinka bet kokios kilmės lėtinio artrito sukeltam skausmui gydyti. Dauguma NVNU poveikių, tiek teigiamų, tiek neigiamų, yra susiję su fermento ciklooksigenazės (COX) slopinimu. Nėra nė vieno šios grupės vaisto, kuris būtų veiksmingas visiems ligoniams. Gydant lėtinę ligą rekomenduojama išbandyti 3–4 skirtingus NVNU maždaug per 8 savaites, kad būtų parinktas veiksmingiausias individualus gydymo būdas. Vienu metu galima vartoti tik vieno NVNU, nes, vartojant kelių, dažniau pasireiškia nepageidaujamas poveikis, o skausmą malšinantis poveikis nesustiprėja. COX-2 selektyvūs inhibitoriai (celekoksibas, etorikoksibas, parekoksibas, valdekoksibas), kurie slopina tik COX-2 fermentą, bet neslopina COX-1, palyginti su klasikiniais NVNU, geriau toleruojami ir taip pat veiksmingai malšina skausmą. Jie beveik neturi žalingo poveikio virškinamajam traktui, mažesnė kraujavimo iš virškinamojo trakto tikimybė.
NVNU dažniausiai pasireiškiantis nepageidaujamas poveikis – įvairaus stiprumo virškinamojo trakto pažeidimas: erozijos, dispepsija, opos, kraujavimas iš opų. NVNU sukeltos opos dažniausiai būna „nebylios“, t.y. ligonis nejaučia skausmo, todėl yra didelis kraujavimo pavojus.
Pacientams, kuriems padidėjusi rizika sirgti skrandžio ar dvylikapirštės žarnos ligomis, galima skirti meloksikamo (Movalio). Jis geriau nei daugelis kitų NVNU tinka ir kai pacientas serga gretutinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. Moksliniai tyrimai įrodė preparato veiksmingumą ir saugumą. Gydomasis meloksikamo poveikis siejamas su kraujagyslių uždegimo proceso slopinimu. Injekcines vaisto formas tikslinga naudoti skausmui paūmėjus.
Vietiškai vartojami NVNU (diklofenakas, ketoprofenas, ibuprofenas ir kiti) yra veiksmingi nedidelio intensyvumo skausmui malšinti.
 

Analgetikai


Acetaminofenas (paracetamolis) yra vienas iš svarbiausių vaistų gydant silpną ir vidutinio stiprumo lėtinį skausmą, kai nebūtinas uždegimą slopinantis poveikis. Skirtingai negu NVNU, acetaminofenas nepažeidžia virškinamojo trakto ir nesukelia opų.
 

Gliukokortikosteroidai


Gliukokortikosteroidai yra stipriausi uždegimą mažinantys vaistai, tačiau sukelia daug nepageidaujamų poveikių ir komplikacijų, todėl rekomenduojami vartoti kuo trumpiau ir kuo mažesnėmis dozėmis. Jie skiriami esant stipriam uždegimui.
 

Reumatoidinį procesą slopinantys ir modifikuojantys vaistai


Šios grupės vaistai, veikdami pačią ligą, lėtina kaulo ir sąnarių kremzlės pažeidimą. Jie per kelis mėnesius sumažina sąnarių skausmą, sustingimą, tinimą. Šie vaistai tiesiogiai neslopina skausmo. Pradeda veikti lėtai – po 6 savaičių ar net po 6 mėnesių, o gydymas ilgalaikis. Iš šios grupės vaistų dažniausiai vartojamas sulfasalazinas ir metotreksatas.
 

Opioidiniai analgetikai


Tramadolis yra geriamasis analgetikas. Jis skiriamas vidutiniam ir stipriam lėtiniam skausmui malšinti, taip pat ligoniams, kuriems neveiksmingas acetaminofenas, o NVNU, taip pat ir selektyvių COX-2 inhibitorių, negali vartoti. Tyrimų metu nustatyta, kad tramadolis veiksmingai malšina skausmą sergant osteoartroze ir gali būti vartojamas kaip papildomas vaistas, kai NVNU poveikis nepakankamas.
Stipriam skausmui malšinti, kai ne-veiksmingi kiti vaistai, gali būti skiriamas ir fentanilio pleistras. Jį patogu vartoti (pleistras veikia 3 paras), vaistas gerai toleruojamas.
 

Maisto papildai


Gliukozamino ir chondroitino sulfato yra organizme. Jie dalyvauja sąnarių kremzlės atsinaujinime ir palaiko normalią kremzlės struktūrą. Nustatyta, kad gliukozaminas ir chondroitinas sumažina sąnarių skausmą sergant osteoartroze. Šių medžiagų poveikis lėtas: skausmas sumažėja po 3–8 savaičių nuo vartojimo pradžios.
 

Nemedikamentinės priemonės


Fiziniai pratimai
Fizinis aktyvumas sergant lėtinėmis sąnarių ligomis yra svarbi priemonė uždegimui ir skausmui mažinti, funkcijoms išsaugoti ir gerinti. Fiziniai pratimai yra įtraukti į reumatinių ligų auksinio gydymo standartą. Nustatyta, kad reguliarūs pratimai padidina skausmo jutimo slenkstį, todėl sumažėja skausmas. Jie taip pat sumažina nuovargį, depresiją, padidina raumenų jėgą, lankstumą, pusiausvyrą, širdies ir kraujagyslių veiklą, juos atliekant mažiau pažeidžiama sąnarių kremzlė ir kaulai. Rekomenduojami lankstumo, raumenis stiprinantys ir ištvermės pratimai.
Sąnarių tausojimas
Siekiant sumažinti sąnarių skausmą, uždegimą ir pažeidimą, rekomenduojama tausoti sąnarius: krūvį paskirstyti tolygiai keliems sąnariams, naudoti stambius sąnarius vietoje smulkių (pvz., klubu, o ne ranka atidaryti duris, delnu, o ne pirštais spausti jungiklius ir pan.), derinti aktyvią veiklą su poilsiu, sunkesnius darbus atlikti per kelis kartus, naudoti kompensacinės technikos priemones (lazdelę, ramentus, vaikštynę). Kompensacinės technikos priemonės sumažina skausmą ir pagerina funkciją, pusiausvyrą, apsaugo nuo griuvimo.
Šaltis ir šiluma
Šiluma malšina skausmą, atpalaiduoja raumenis, padidina kraujo priplūdimą, padidina raumenų ir sąnarių lankstumą. Šaltis turi vietišką skausmą malšinantį ir uždegimą mažinantį poveikį. Neįrodyta, kad kuris nors vienas iš jų – šaltis ar šiluma – yra veiksmingesnis.
Antsvorio mažinimas
Esant antsvoriui, didesnis krūvis tenka klubų ir kelių sąnariams. Pvz., einant, kelių sąnarius veikia svoris, 3–6 kartus didesnis už kūno masę, todėl, esant antsvoriui, krūvis padidėja dar kelis kartus. Nedideli tyrimai parodė, kad net ir nedidelis svorio sumažinimas reikšmingai sumažina osteoartrozės simptomus, tarp jų ir skausmą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai