Miokardo infarktas

Kodėl įvyksta miokardo infarktas? Kokios priežastys lemia jo atsiradimą? Apie tai bei apie miokardo infarkto gydymą pasakoja KMU geriatrijos klinikos gydytojas terapeutas doc. dr. Audris Vitokinskas.
 

Miokardo infarktas - tai nebeišnykstantis širdies raumens ląstelių pažeidimas ir nekrozė. Šia liga sergama įvairiuose pasaulio kraštuose, kiek dažniau Šiaurėje, pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse. Deja, miokardo infarktu suserga vis daugiau ir jaunesniojo amžiaus žmonių.
Pagrindinė ligos priežastis - itin pablogėjusi širdies raumens kraujotaka. Kraujagyslių spindis dažniausiai susiaurėja dėl susiformavusios aterosklerozinės plokštelės, todėl pablogėja kraujo pritekėjimas į širdies raumenį. Neretai ši aterosklerozinė plokštelė nulemia trombo susidarymą (pvz. plyšta), todėl užkemšama vainikinė arterija, ir tam tikra širdies raumens zona lieka be mitybos. Esant deguonies stygiui, širdies raumens ląstelės žūsta. Toks miokardo infarkto mechanizmas - dažniausias.
 

Kaip atitolinti ikiinfarktinę būklę?


Be abejo, sveikas gyvenimo būdas galėtų sumažinti miokardo infarkto riziką. Reiktų nerūkyti, nes rūkymas sukelia kraujagyslių spazmus. Net 20-40 proc. rūkančiųjų patiria miokardo infarktą antrąjį kartą. Rūkymas stiprina ir kitų rizikos veiksnių įtaką, o metus rūkyti miokardo infarkto rizika greitai mažėja. Sveikintinas aktyvus gyvenimo būdas, bet persistengti nereikėtų, t.y. nebūtina sportuoti itin aktyviai. Patartina mankštintis 3-5 kartus per savaitę po 30-40 minučių. Judrūs žaidimai ar fiziniai pratimai sukelia malonų nuovargį, taip pat mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
Tikimybė susirgti miokardo infarktu didėja, jei žmogus serga cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, vargina didelė emocinė įtampa.
Pataria mitybos higienos specialistai:
• Nevalgykite riebios mėsos.
• Nuo sultinio nuimkite riebalus.
• Gyvulinius riebalus pakeiskite augaliniais.
• Dažniau mėsos produktus keiskite žuvimi.
• Venkite kepenų, smegenų, ikrų, grietinės, grietinėlės.
• Daugiau valgykite morkų, bulvių, makaronų, kopūstų.
• Sumažinkite cukraus kiekį.
• Valgykite daugiau žalumynų, vaisių.
• Sveika kiekvieną rytą valgyti avižų selenas, avižinius dribsnius - jie ardo riebalus.
 

Kada laikas kreiptis į gydytoją?


Į gydytoją reikia kreiptis, jei atsiranda išeminės ligos požymių - skausmas už krūtinkaulio, ypač fizinio krūvio metu. Dažnai krūtinės skausmas pasireiškia kartu su dusuliu, gali atsirasti neritmiškas širdies plakimas, nerimas, net mirties baimė. Nereiktų delsti ir leisti ligai progresuoti, kol išsivystys miokardo infarktas, nes tai jau pavojinga išeminės ligos komplikacija, neretai galinti pasibaigti mirtimi.
Tad, pastebėję minėtus simptomus, nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją, jis įvertins širdies ir kraujagyslių sistemos būklę, atliks minimalius tyrimus, o, esant neaiškiai diagnozei, nusiųs pas kardiologą.
 

Ką galėtumėte pasakyti apie miokardo infarkto gydymą?


Tikslinga mažinti kraujo krešumą profilaktiškai vartojant aspirino ar kitų krešėjimą mažinančių vaistų. Jei cholesterolio kiekis kraujyje padidėjęs ir dieta neveiksminga, tikslinga papildomai vartoti cholesterolio kiekį kraujyje mažinančių preparatų.
Jei atsiranda intensyvus skausmas už krūtinkaulio, būtina suteikti pirmąją pagalbą: po liežuviu kas 5 minutes reikia dėti po tabletę gliceriltrinitrato (bet ne daugiau kaip 3 tab.), išgerti aspirino ir skubiai vykti į gydymo įstaigą.
Miokardo infarktas gydomas tik stacionare.
Pagrindiniai gydymo tikslai yra:
• Atnaujinti pažeistą kraujotaką ištirpinant trombą tromboliziniais vaistais.
• Mažinti deguonies suvartojimą miokarde vartojant nitratų, beta adrenoblokatorių, AKF inhibitorių. Įrodyta, jog, vartojant paskutinių dviejų grupių medikamentų, smarkiai sumažėja staigių mirčių nuo miokardo infarkto skaičius.
• Mažinti pakartotinio trombo susidarymą antiagregantais ar tiesioginio poveikio antikoaguliantais.
• Malšinti skausmą.
Kiekvienam ligoniui skiriamas individualus gydymas, atsižvelgiant į amžių, pažeistos miokardo zonos dydį, komplikacijas. Būtent miokardo infarkto komplikacijos (širdies ritmo ir laidumo sutrikimai, plaučių edema, kardiogeninis šokas, širdies plyšimas) gali tapti mirties priežastimi. Todėl labai svarbu kuo anksčiau jas diagnozuoti ir gydyti.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai