Auksinis moters gyvenimo ruduo

Gyvenimo tarpsnius galima palyginti su metų laikais. Ir nesuklysime sakydami, kad kiekvienas jų ypatingas ir nepakartojamas. Žmogaus gyvenimo ruduo, dėl medicinos mokslo pasiekimų ilgėjant vidutinei gyvenimo trukmei, taip pat yra kur kas ilgesnis. Pavyzdžiui, šiuolaikinės moters vidutinė gyvenimo trukmė pailgėjo dvigubai – nuo 40 iki 82 metų. Vadinasi, daug ilgesnis ir brandusis jos gyvenimo periodas.
 

Gyvenimo vidurys


Ne paslaptis, kad tam tikrame amžiuje moteris išgyvena sudėtingą periodą, kurio metu jos organizme vyksta įvairūs pokyčiai. Šis laikotarpis prasideda perimenopauze, po jo būna menopauzė, dar vėliau – pomenopauzės laikotarpis, arba postmenopauzė.
Menopauzė – tai mėnesinių nebuvimas paskutinius 12 mėn. Dauguma moterų menopauzę patiria būdamos 45–55 metų amžiaus (vidurkis – 51 metai). Tačiau ji gali prasidėti anksčiau (30–40 metų amžiuje) arba vėliau (apie 60 gyvenimo metus).
Menopauzės atsiradimo pradžios negalima tiksliai numatyti nė vienai moteriai. Tačiau galima prognozuoti, kad ji atsiras panašiai tame pačiame amžiuje, kaip ir jų motinoms.
Perimenopauzė – tai periodas, esantis prieš menopauzę. Jo metu atsiranda pirmieji menopauzės signalai – nereguliarus mėnesinių ciklas, karščio pylimo priepuoliai ir kt. Perimenopauzės metu dar galimas nėštumas, todėl, jei jis nepageidaujamas, būtina naudoti kontraceptines priemones. Perimenopauzė gali prasidėti ir apie 35 metus bei tęstis nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Deja, nusakyti perimenopauzės atsiradimo laiką bei trukmę yra neįmanoma.


 

Kokie veiksniai gali turėti įtakos menopauzės atsiradimo laikui?


· Chirurginis kiaušidžių pašalinimas sukelia chirurginę menopauzę. Tokiais atvejais nebūna perimenopauzės periodo ir menopauzės simptomai gali būti labiau išreikšti, tačiau ne visais atvejais.
Nors po gimdos pašalinimo (palikus kiaušides) moteriai nebūna menstruacijų, kiaušidės gali gaminti hormonus iki tikrosios (pagal amžių) menopauzės atsiradimo. Tuo metu gali varginti karščio bangos, nuotaikos svyravimai.
· Menopauzės simptomus gali patirti moterys, sergančios tam tikros lokalizacijos vėžiu, kurioms taikomas chemoterapija ar spindulinis gydymas.
· Priešlaikinė menopauzė. Priešlaikinis kiaušidžių funkcijos išnykimas diagnozuojamas, kai menopauzė atsiranda iki 40 metų amžiaus. Šis sutrikimas pasitaiko 10 proc. moterų. Jo priežastys galutinai neišaiškintos. Manoma, kad įtakos turi autoimuninės ligos (skydliaukės funkcijos sutrikimas, sisteminė raudonoji vilkligė ir kt.) bei genetiniai veiksniai. Deja, priešlaikinė menopauzė yra negrįžtamas procesas.
 

„Gesinkite“ karščio bangas


Svarbu paminėti, kad menopauzės simptomai, jų skaičius, trukmė ir intensyvumas kiekvienai moteriai pasireiškia labai individualiai.
Vienas labiausiai varginančių – karščio bangos. Deja, šiuo metu nėra būdo nustatyti, kada jos prasidės, kaip ilgai tęsis ir kada pasibaigs. Karščio pylimo priepuolius jaučia 40 proc. 40-mečių moterų, kurių menstruacijos reguliarios. Jie atsiranda anksčiau nei mėnesinių ciklo sutrikimai. Apie 80 proc. moterų šis simptomas išnyksta po 5 metų, tačiau kartais (10 proc. moterų) gali tęstis iki 10 metų. Pastebėta, kad karščio bangas provokuoja karštas oras, karštas maistas su aštriais prieskoniais, alkoholiniai gėrimai ir kava, todėl stenkitės vengti šių veiksnių. Pakankamai miegokite, stenkitės būti geros nuotaikos, kadangi depresinė nuotaika sunkina menopauzės simptomus.
Pati menopauzė – tai normalus moters gyvenimo periodas, o ne liga, kurią reikia gydyti. Tačiau gydymas gali būti skiriamas, jei menopauzės simptomai yra varginantys ar stiprūs. Reiktų priminti, kad po menopauzės didėja osteoporozės (kaulų retėjimo), 2–3 kartus – širdies kraujagyslių ligų, nutukimo išsivystymo rizika.
 

Paprasti, bet svarbūs dalykai


· Racionali mityba (su didesniu kalcio, vit. E, D, seleno, omega-3 riebalų rūgščių kiekiu) padės apsisaugoti nuo minėtų sutrikimų.
Valgykite daugiau varškės (vit. D šaltinis), sojos produktų, žirnių, pupelių. Pastaruosiuose yra natūralių augalinių estrogenų (estrogenai – moteriški hormonai, kurių koncentracija labai sumažėja menopauzės metu). Žuvų ir jūros produktuose gausu teigiamą poveikį kraujagyslėms turinčių omega 3 riebalų rūgščių. Riešutuose, linų ir saulėgrąžų sėklose yra vitamino E ir seleno – stiprių antioksidantų. Naudingi rudieji ryžiai. Vartokite maistą, kuriame gausu maisto skaidulų, – rupių miltų duoną, vaisius. Tai padės normalizuoti virškinimą ir nepriaugti svorio. Vakarienei valgykite lengvai virškinamą maistą.
· Reguliarus fizinis aktyvumas (ne mažiau kaip 20–30 min. kasdien) pagerins nuotaiką, kraujotaką, sutvirtins širdies ir skeleto raumenis, kaulus, padės sumažinti cholesterolio koncentraciją kraujyje, aprūpinti organizmą deguonimi ir maisto medžiagomis. Tai gali būti aerobikos, jogos pratimai, plaukimas, važiavimas dviračiu ar kt.
· Atsisakykite žalingų įpročių (rūkymo, besaikio alkoholio vartojimo).
· Turėkite mėgstamą užsiėmimą (nuotaikai pakelti).
· Bendraukite su bendraamžėmis, turinčiomis panašių „problemų“.
 

Būkite budrios


Nereguliarios mėnesinės – vienas iš perimenopauzės simptomų. Tačiau, būtinai kreipkitės į gydytoją, jei:
· yra gausus kraujavimas su krešuliais;
· kraujavimas tęsiasi ilgiau nei 7 dienas;
· tarp mėnesinių ciklų būna tepimas ar kraujavimas;
· po lytinio akto atsiranda kraujo iš makšties.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Ruta
2011-02-21 16:05
Labas,man 44m.,prasidejo nereguliarios menesines,jau nesusergu 2men., karscio pylimu nera.,kas tai galetu buti?
JURATE
2010-08-06 15:48
NOREJAU PAKLAUSTI.SIRGAU MENESINEMISNUO 07.24 IKI 07.27,O PO TO PAEJUS SAVAITEI VEL SUSIRGAU,GAUSIOS IR SU KRESULIAIS. NEZINAU KADA EITI PAS DAKTARE AR KAI NUSTOSIU SIRGTI AR NEDELSTI?

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai