Saulė išgarina vandenį ne tik iš kūno, bet ir iš akių

Kad vasarą kūnas prakaituodamas išgarina vandenį, žinome. Tačiau ar žinome, kad kaitri saulė išgarina ir mūsų akis, tiksliau, ašaras ir dėl to gali atsirasti diskomforto jausmas akyse arba paūmėti sausų akių sindromas. Todėl ne tik vykstant į kurortus, bet ir pasiliekant mieste vasarą būtina pagalvoti apie akių apsaugą – plačiabryles skrybėlaites ir akinius nuo saulės. Atminkite: ašarų plėvelė nuo akies paviršiaus išgaruoja greičiau nei vandens lašai išdžiūna ant jūsų kūno po maudynių. O dar pavojų akims nešančios dulkės, smėlis, sūrus jūros vanduo. Kaip užsitikrinti maksimalią akių apsaugą?
 

Pažeista ašara sūresnė nei sveika
Sveikos akys nuolat padengtos ašarų plėvele, o kai toji plėvelė pažeidžiama arba ašarų gaminama per mažai, vystosi sausų akių sindromas. „Sindromo priežastis – padidėjęs druskų kiekis ašaroje, t.y. hipertoninė (labiau druskinga) ašara. Hipertoninėje aplinkoje akies paviršiaus ląstelės praranda vandenį, nes jis dėl perdidelės druskų koncentracijos ašarose išeina į ašarų plėvelę. Vandens praradimas sukelia ląstelių stresą, ir jos atpalaiduoja daugybę uždegiminių mediatorių, t.y. medžiagų, kurios palaiko uždegimą ir pažeidžia aplinkui esančias ląsteles.
Ląstelės, užsitęsus hipertoninei būklei, gali žūti ir tuo dar labiau paskatinti uždegimą. Esant tokiai būklei, ašaros nebeatlieka savo funkcijų – drėkinti, valyti ir apsaugoti akies paviršių“, – aiškina Lietuvos akių gydytojų draugijos valdybos narė gydytoja oftalmologė Daiva Šošienė.
Maksimali apsauga – osmoprotekcija
Visada geriau ligos neįsileisti negu susirgti ir gydytis. Tačiau profilaktinės priemonės ne visada padeda. Negalime pakeisti ir aplinkos: jūros vandens sūrumo, oro užterštumo, vėjo nešamo smėlio, dulkių ir pan. O dar kondicionieriai: jau esame įpratę atsivėsinti įėję į parduotuvę, be šio technikos pasiekimo neįsivaizduojame rimto ofiso, o kelionė automobiliu, kai už lango spigina saulė, be kondicionieriaus virstų kankine. Taigi kondicionieriai gelbsti nuo vasaros karščių, bet kartu jie sausina orą. Taip pat akis sausina ir kai kurie vaistai, kuriuos privalome gerti, jei sergame lėtinėmis ligomis. Juk ligos neatostogauja! Ką tuomet daryti?
Gydytoja pataria ne nusiminti, o pasirūpinti tinkama akių apsauga. Suprantama, kad visi norime maksimalios apsaugos, mažiausių išlaidų ir daugiausiai patogumo. To galime pasiekti veikdami ne vien ligos simptomus, bet kartu ir jos priežastį. O tai įmanoma tik pasitelkus naują gydymo technologiją – osmoprotekciją.
Kodėl būtent osmoprotekcija? Todėl, kad ji padeda ląstelėms išgyventi hipertoninėje aplinkoje, t.y. neprarasti vandens ir sustabdyti uždegimą. Išsiaiškinus, kad daugelis žinduolių ląstelių hipertoninėje aplinkoje išgyvena, nes naudoja specifinį adaptacijos būdą – neutralių organinių dalelių kaupimą ląstelės viduje, buvo iškelta hipotezė, kad papildomas neutralių dalelių sulašinimas gali palengvinti ir sausų akių sindromo simptomus.
Neutralios dalelės, arba vadinamieji osmoprotektoriai, – tai mažos nejoninės molekulės, kurios didina vandens koncentraciją ląstelėje, nes neleidžia išeiti vandeniui iš ląstelės, neatsižvelgiant į tai, kas vyksta už ląstelės ribų. Taigi nauja sausų akių gydymo technologija – osmoprotekcija – leido ligą gydyti iš esmės, t.y. veikti sausos akies išsivystymo mechanizmą. Kaip osmoprotektoriai veikia neutraliosios dalelės L-karnitinas ir eritritolis. Tad būtent šių sudedamųjų dalių reikėtų ieškoti sausų akių sindromui gydyti skirtose priemonėse, siekiant ne tik sumažinti ligos keliamus simptomus, bet ir veikti jos atsiradimo priežastį.
Tiesiogiai veikia priežastį
„Džiugu, kad yra priemonių (pvz., Optive™), kurios ne tik sudrėkina akį ir pakeičia ašarų tūrį, jų osmosinį slėgį, bet osmoprotektorių dėka apsaugo ragenos epitelio ląsteles“, – pažymi D.Šošienė.
Primename, kad ašarų plėvelę sudaro trys pagrindiniai sluoksniai (mucino, vandeninis ir riebalinis), kurių kiekvienas atlieka savas ir svarbias funkcijas. „Optive preparatų sudėtyje esanti karboksimetilceliuliozė (KMC) ir glicerolis atkuria 2 ašarų plėvelės sluoksnius: sutvirtina mucininį sluoksnį – tą, kuris tolygiai paskirsto ašarų plėvelę akies paviršiuje, ir atkuria vandeninį, t.y. drėkinantį ir maitinantį akį, išplaunantį svetimkūnius ir dirgiklius sluoksnį. Tisiogiai veikiamas nebuvo tik paviršinis lipidinis sluoksnis, kuris būdamas netvirtas galėjo greičiau į


Naujiena – trejopa apsauga
Optive PLUS™ pasiskirstymo akies paviršiuje mechanizmas unikalus. Visi preparato komponentai sudaro polimerus, kurie yra tarsi „supakuoti“ į mažas kapsules. Jų lipofilinė (tirpstanti aliejuje) dalis yra kapsulės viduje, o hidrofilinė (tirpstanti vandenyje) – išorėje. Tai užtikrina, kad visos preparate esančios medžiagos, tiek tirpios riebaluose, tiek vandenyje, pasiskirsto visame tirpale tolygiai ir sudaro vienalytę, neišsisluoksniavusią emulsiją. Užlašinus preparato ant akies paviršiaus, ašaros sudėtyje esančios natūralios druskos tarsi „atidaro“ polimerų kapsules ir Optive PLUS™ komponentai pasiskirsto bei patenka pagal paskirtį į visus keturis lygius: tris ašarų plėvelės sluoksnius ir ragenos ląstelių sluoksnį. Neutraliosios dalelės keliauja per vandeninį-mucininį sluoksnį, iš kurio pagal poreikį įsiurbiamos į ragenos ląsteles, ir veikia osmoprotekciškai: užtikrina ląstelių apsaugą nuo vandens praradimo. Glicerolis ir karboksimetilceliuliozė taip pat pasiskirsto šiame sluoksnyje, tačiau jų funkcija kita – fiksuoti vandens molekules prie akies epitelio paviršiaus ir taip užtikrinti ilgalaikį drėkinimą. Naujas priedas – ricinos aliejus – keliauja į lipidinį sluoksnį, kuriame įsiterpia tarp natūralių ašaros plėvelės lipidų, taip jį sustiprindamas. Ricinos aliejus – labai artimas lipidas natūraliems ašaros lipidams. Jis labai plonu sluoksniu padengia akies paviršių, įsimaišydamas tarp natūralių ašaros lipidų. Tokio kiekio pakanka, kad būtų sustabdytas vandens išgaravimas iš ašarų plėvelės, tuo pat metu jo tiek mažai, kad tai nesukelia jokių šalutinių poveikių (susiliejančio vaizdo, kurį laiką pablogėjusio matymo dėl per didelio riebalų sluoksnio ašaros plėvelėje ir pan.).
Taigi Optive PLUS™ vienu metu veikia ragenos ląstelių lygmenyje bei visuose trijuose ašarų plėvelės sluoksnius, ir tai leidžia užtikrinti visapusišką ir ilgai trunkančią apsaugą.
• Tik Optive™ preparatai, sukurti naudojant naują technologiją ir pasižymi osmoprotekcija, kuri veikia ligos išsivystymo mechanizmą.
• Osmoprotektoriai apsaugo nuo žalingo druskingos aplinkos poveikio, t.y. vienos dažniausių sausų akių sindromo išsivystymo priežasčių.
• Optive™ – dvigubas sausos akies apsaugos mechanizmas: drėkinimas (užtikrina karboksimetilceliuliozė ir glicerinas) ir osmoprotekcija (L-karnitinas ir eritritolis).
• Optive™ skirtas lengvo laipsnio sausų akių sindromui. Patogus kontaktinių lęšių nešiotojams, nes galima vartoti nešiojant įvairius jų tipus, t.y. lašinti ir tiesiai į akį, ir ant kontaktinių lęšių.
Naujiena
• Optive PLUS™ sukurtas Optive™ pagrindu, prie OsmoMax™ komplekso prijungiant specialiu būdu stabilizuoto ricinos aliejaus.
• Optive PLUS™ pasižymi trejopu poveikiu: drėkinimu, osmoprotekcija ir lipidinio ašarų plėvelės sluoksnio stiprinimu (ricinos aliejus).
• Optive PLUS™ skirtas vidutinio sunkumo ir sunkiam sausų akių sindromui gydyti.
• Ypač tinka esant vokų patologijai, lėtiniam vokų uždegimui ar Meibomo liaukų (išskiriančių lipidus, kurie sudaro trečiąją lipidinį ašarų plėvelės sluoksnį) disfunkcijai.
• Netinka nešiojantiems kontaktinių lęšių.
Papildoma apsauga akims nuo saulės
• galvos apdangalai plačiais bryliais,
• akiniai su apsauga nuo ultravioletinių spindulių A ir B,
• kontaktiniai lęšiai su apsauga nuo ultravioletinių spindulių A ir B.
Ricinos (Ricinus communis L.) aliejus žinomas nuo senovės: Londono ir Berlyno archyvuose saugoma daugybė Egipto papirusų, kuriuose sukaupta daug medicinos žinių.
Medicininis ricinos aliejus išgaunamas iš sėklų jas karštai presuojant. Kosmetikoje jis naudojamas odai prižiūrėti, gerina plaukų, blakstienų augimą, turi antiseptinių savybių ir skatina audinių regeneraciją.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai