2008-03-25

Akupunktūra - senas metodas - naujos galimybės

Akupunktūros istorija prasideda Kinijoje trečiojo kinų Imperatoriaus Huang Di (“Geltonojo imperatoriaus”) viešpatavimo laikais, 2696-2598 m.pr.Kr. Šis žmogus parašė klasikinės medicinos veikalą, kuriame yra ir akupunktūros pagrindai. Tais laikais buvęs pagrindinis medicinos mokslo vadovas išliko iki šių dienų. Vėlesnių laikų tekstų ir šio gydymo būdo aprašymų yra išlikę ir daugiau, tačiau ilgus amžius akupunktūra buvo gydoma tik Rytuose. Europoje ji pasirodė XVII a. Prancūzijos jėzuitų dėka, bet iki paskutiniųjų mūsų amžiaus dešimtmečių Vakarų pasaulis akupunktūrą vertino skeptiškai. Tai lėmė radikaliai skirtingos Rytų ir Vakarų pasaulėžiūros. Rytų medicinoje akcentuojamas holistinis modelis - aiškinama tam tikrų santykių, procesų ir ryšių visuma, o Vakaruose vyrauja linijinis (priežastingumo ir redukcijos) mąstymas, todėl vakariečiui tikrai sunku suvokti, kaip adatos įdūrimas į ranką gali gydyti danties skausmą. Akupunktūrinė analgezija neatitiko vyraujančių psichologinių Vakarų mokslininkų nuostatų, todėl ilgai buvo laikoma anekdotu. Tik 8-tame dešimtmetyje atlikus kelis mokslinius tyrimus pateikta 17 skirtingų bei įtikinamų akupunktūros efektyvumo įrodymų ir požiūris į šį gydymo metodą iš esmės pasikeitė.
 

KAS YRA AKUPUNKTŪRA?


Tai plonyčių adatų įdūrimas į specifinius kūno taškus siekiant stimuliuoti natūralią gydančią organizmo energiją (arba vadinamąsias Qi sroves). Akupunktūrinės adatos yra tokios plonos, kad į mums įprastą injekcinę adatą jų tilptų nuo 10 iki 12. Ilgesnei stimuliacijai naudojami smulkūs akupunktūriniai smeigtukai, kurie odoje paliekami ilgesniam laikui. Naudojama ir elektrinė stimuliacija bei šildymas. Akupunktūros metu skauda tik įduriant adatas - t.y. pirmąsias 10-15 sekundžių.
 

AR AKUPUNKTŪRA SAUGI?


Tai nemedikamentinis gydymo būdas, todėl išvengiama nepageidaujamų reakcijų ir priklausomybės nuo vaistų. Dažniausiai akupunktūra, naudojama su tradiciniais gydymo būdais, sustiprina terapinį efektą, netgi sumažina šalutinius vaistų (ir chemoterapijos) poveikius. Ji tinka skausmui malšinti po įvairių chirurginių ir stomatologinių procedūrų, naudojama bendrai organizmo būklei pagerinti. Akupunktūra netinka nėščioms moterims ir žmonėms, kuriems įstatytas širdies stimuliatorius.
 

KAIP JI VEIKIA?


Kiniečiai tai aiškina nenutrūkstamu Qi energijos sruvenimu kūne tam tikrais kanalais - meridianais. Šie kanalai yra kaip upės, tekančios kūnu ir maitinančios audinius. Bet kokia kliūtis energijos tekėjimui veikia kaip užtvanka, sulaikanti srovę vienoje kūno dalyje ir apribodama kitose. Ir bet koks Qi energijos cirkuliacijos blokavimas lemia organizmo disfunkciją, o galiausiai - ligą ir mirtį. Akupunktūrinės adatos įdūrimas pašalina energijos, skysčių ir kraujo tėkmės meridianais kliūtis. Toks poveikis naudingas vidaus organams, jungiamajam audiniui, padeda absorbuoti suvirškintas medžiagas ir gaminti energiją. Modernusis mokslas akupunktūros veikimą aiškina šitaip: į tam tikrą tašką įkišta adata stimuliuoja neuroproteinų gamybą smegenyse ir impulsų perdavimą raumenyse. Galvos smegenyse išskiriami endorfinai, enkefalinai ir dinorfinai - medžiagos, keičiančios skausmo pojūtį ir neuroendokrininės sistemos funkcionavimą. Jos paleidžia vidinius organizmo harmoningą veiklą reguliuojančius mechanizmus, todėl veikia gydančiai.
Kinijos medicinos principas yra in ir jan balansas - tai kūno, minčių ir sielos sveikata. in yra “-“ o jan “+”. Modernusis mokslas ląstelių sveikatą apibrėžia kaip taisyklingą elektronų judėjimą. Elektronai ląstelių viduje veikia pagal tam tikrą modelį: jie nuolat juda harmonijai ir balansui tarp teigiamo ir neigiamo palaikyti. Energijos srovės meridianais - tai bioelektronų judėjimas dviem kryptimis. Meridianai - tai trajektorijos, kuriomis bioelektronai juda dažniau nei kitomis kūno vietomis. Kai “+” ir “-“ pusiausvyra yra sutrikusi, sutrinka in ir jan harmonija. Tai apibrėžiama kaip disfunkcija ir liga. Taigi bet kokios patologijos pradžia yra fiziologinio elektronų judėjimo sutrikimas. Tuo tarpu Vakaruose liga vadinami tik radikalūs ląstelės struktūros ir elektromagnetinių jėgų pokyčiai. Visi išoriniai (fiziniai, mechaniniai, cheminiai ir biologiniai) ir vidiniai (paveldėjimas, konstitucijos tipas, nervų sistemos ypatumai) faktoriai veikia bioelektrinį kūno aktyvumą ir lemia jo disbalansą, galintį sukelti ligą. Jau įrodyta, kad adatų įdūrimas dirgina periferinius raumenų nervus ir perduodamas impulsas į tam tikras smegenų dalis skatina į morfiną panašių peptidų išsiskyrimą. Šios medžiagos blokuoja skausmo impulsų perdavimą ir sukelia analgeziją.
Endorfininis analgezijos mechanizmas įrodytas septyniolikoje skirtingų būdų bandymų su pelėmis ir žmonėmis. Pvz., analgezinis akupunktūros poveikis išnyksta veikiant naloksonui - endorfinų receptorių blokatoriui. Taip pat išnyksta veikiant kitų šešių opiatų antagonistams.
 

AR VISADA EFEKTYVI?


Ne, ji veiksminga apie 70-80 proc. žmonių ir gyvūnų (placebo visada efektyvus tik 30 proc.). Endorfinų trūkumas organizme lemia silpnesnį analgezinį poveikį. Neefektyvumo priežasčių yra keletas, tačiau svarbiausias yra cholecistokinino (CCK) kiekis - kuo jo daugiau, tuo akupunktūros analgezinis poveikis silpnesnis, ir atvirkščiai. Todėl efektyvumą galima padidinti vartojant CCK antagonistus.
Akupunktūros gydomasis poveikis yra suminis. Kuo ilgiau pacientas gydomas akupunktūra, tuo stabilesnis bioelektronų balansas organizme.
Vienas iš neadatinės akupunktūros pavyzdžių yra aurikuloterapija - tai ausies akupunktūrinių taškų stimuliacija elektra. Ausis yra viso kūno mikrosistema, turinti per 200 akupunktūrinių taškų, tinkamų diagnostikai ir gydymui.
 

AR AKUPUNKTŪRA GALI PADĖTI TUOMET, KAI KITI GYDYMO METODAI NEEFEKTYVŪS?


Kiekvienas gydymo būdas turi savo pritaikymo sritį ir pranašumus. Akupunktūra nepakeičiama, kai tradiciniai gydymo būdai neduoda laukiamų rezultatų - gydant lėtines ligas, malšinant skausmą, šalinant stresą. Čia pateikiamas Pasaulio Sveikatos Organizacijos (1979 m.) sudarytas ligų ir būklių, sėkmingai gydomų akupunktūra, sąrašas:
2008 kovo 25
Parengė gydytoja Giedrė DANYTĖ
Susijusi informacija

Lankytojų komentarai

Citrina
2014-12-12 10:47
turiu masažini kilimėli "yantra", kuris veikia akupunktūros principu, tai tik geriausi atsiliepimai :) atsigulus toks biški nemalonus jausmas, bet paskui tokia kaip šiluma užplusta, mm.. jei kas ieško, pardavinėje internetinė parduotuve ’’efarma’’
vidpadziai masaziniai Gera do
2014-01-25 22:30
http://sveikite.lt/vidpadziai-masaziniai-akupunkturiniai-refleksostimuliacijai
Angele
2013-11-18 08:22
Tradicinės medicinos klinika Kaune "Tian"
Klinika dirba:
antradieniais 14 – 18 val.,
trečiadieniais 14 – 18 val.,
ketvirtadieniais 12 – 15 val..
Išankstinė registracija telefonu: 8 37 332212
Adresas: Tvirtovės al. 14, Kaunas
diana
2013-11-16 18:22
mano vyras du kartus kodavosi nuo alkoholio, du kartus gulejo ligonineje , akupunktura paskutinis isigelbejimas, kur jus rasti. patogiausia butu kaune. kiek procentu kad tai veiks
mtb
2012-12-11 19:29
neitiketinas poveikis!!! turejau ziauru pervargima ir nemiga. Tokia is sono kvaila liga kuria galima sutvarkyti pakeitus gyvenima. Bent jau eilinis daktaras taip pasakyti ir dar xanax pasiulytu. Taip va taip ir keiciau kokius 6 metus ir deja bergzdziai. Nezinau kaip bus rytoj, bet pagaliau turiu pirma puikia savaite, akyse sviesu, nuovargio NULIS!!! Ejau i tuos seansus nieko nenutuokdamas, tiesiog jau nebeturedamas kur eiti ir faktiskai prarades vilti. auris.vilniusETAgmail.com Jei noresit placiau suzinoti..
Aukse
2011-03-14 18:48
Laba diena. Mano tėčiui - trišakio nervo uždegimas. Serga jau apie 5 metus. Gydėsi ligoninėse, dabar nuolat vartoja vaistus nuo skausmo, bet skausmas nepraeina. Girdėjom apie akupunktūrą,gal tai būtų išeitis? gal galit patarti, kur reikėtų kreiptis?
Liudmila
2009-11-16 22:02
Gydytoja refleksoterapeutė, 30 metų darbo stažas pagal specialybę. Mob.tel. 865147069 Vilnius
Madhouse
2009-01-16 10:25
Sveiki, kur kaune gerai daro akupunkturas?? dekui
ausra
2008-12-17 17:57
nuostabus dalykas,dariausi pas kinieciu gyditoja.jokio skausmo,poakupunkturos masazas.praejo galvos skausmai,susitvarke kraujo spaudimas,beje prie viso to dar dave zolinius vaistus.darem 10 seansu.
reda
2008-12-05 15:30
Gydytojas neurologas, refleksoterapeutas gydo taikydamas akupunktūrą, lazerį

Aprašymas

Gydytojas neurologas, refleksoterapeutas, manualinės terapijos specialistas atlieka kvalifikuotą nervų ligų ištyrimą ir gydymą (turi 42 metų darbo pagal specialybę stažą).
Gydome: stuburo osteochondrozę (druskos, ataugos), radikulitus, stuburo išvaržas, besiskundžiančius sprando, pečių, nugaros ir juosmens srities skausmais; kaklo , krūtinės, juosmensradikulitus, sąnarių uždegimus, artrozes, nutukimą, neuroses, migreną, nemigą, galvos skausmus, vokų trūkčiojimą, trišakio nervo ir tarpšonkaulinių nervų ligas,vegetacinės nervų sistemos sutrikimus, klimakterinius negalavimus, naktinį šlapinimąsi, bronchitis, skrandžio ir 12-tės žarnos opaligę, lytines problemas, prostatitus, neurodermitus, dermatitis, ilgai neužgyjančias žaizdas, alerginę ir lėtinę slogą, priklausomybę nuo rūkymo.
Paslaugų kainos:
konsultacija nemokama
stuburo vakuuminis masažas – nemokamai
akupunktūra – vienas seansas (trukmė 40-50 min) 20 litų
lazeris – 10 litų
Kreiptis: Jonas Novikas, tel. 8(5)246 67 34, Vilnius.
Inga -TIENS-
2008-11-04 19:07
Akupuktūra atliekama TIENS kompanijoje, kuri teikia gydyma Rytų medicinos būdais. Daugiau informacijos ingamarkev@gmail.com arba 867204299
Ruta
2008-09-29 16:34
Pas mane ner tvarkos su zarnynu noreciau suzinot kur butu galima pasigydyti su tomis adatomis,parasykit man i maila zibuoklele@yahoo.com
Asta
2008-06-12 11:33
Sveiki, labai noreciau suzinoti kur galima mokytis akupunkturos, kiek tesiasi mokslai ir kiek tai kainuoja
Sasha
2008-01-22 22:44
Labai noreciau suzinoti, ar galima isgyti nuo mikciojimo, nes jau nuo 15 metu uzsikertineja kalba, kai susinervinu arba susijaudinu bendraujant su nepazystamais zmonemis. Gyditojai sakydavo, kad isauksiu, bet visvien taip ir liko... Man 25 Aciu
deividas
2008-01-18 13:07
jau kelis menesius turiu nugaros isvarza kuri spaudzia sedimus nervus ir nebegaliu ilgiau pasedeti.tradiciniai gydimo metodai nepadeda.. o man dar tik 20 metu. gal ka patartumet. parasykit..turbo69@one.lt
Dalina
2007-11-11 23:47
11 metu gyvenau Chikagoje.Ne karta teko lankytis pas gydytoja kiniete.Nepatikesite-nuostabi gydytoja ir akupunkturiste.Nuostabiai padejo sedimo nervo skausmu atveju.Uzteko 4-iu seancu.Akupunkturomis gydziausi ir prie tulzies diskinezijos.Pas ja gydesi ir mano seserys ir drauges.Nepakeiciamas dalykas,jokio skausmo,viskas daroma labai profesionaliai.(ji medicinos daktare)Bet kokio susirgimo atveju parenka zolines arbatas(priklausomai nuo ligos)Zinoma,savitaiga turi daug reiksmes,reikia labai tiketi kad tau pades.Be galo truksta tokiu specialistu musu salyje,ir tikrai nemanau kad musu medikai profesionaliai atliktu tokias proceduras,tai labai senas kinieciu medicinos mokslas.
pranas
2007-01-31 11:46
Jei gydytojas gerai įvaldes akupunktūros metodą, tiksliai moka surasti reikiamus taškus - prie daugelio susirgimų galima padėti. Bet ir ligoniui reikia pasitikėti šiuo gydymo metodu.
as2
2007-01-29 23:52
pries 10m.man padare akupunktura kad neprogresuotu trumparegyste/apie 20dienu state adateles/jokio pagerejimo tikrai nebuvo.
vacys
2007-01-09 21:16
noreciau isbandyti o kur
rex
2006-11-19 14:41
nezinau ar tikrai akupunktura tiek naudinga ir nepavojinga . sunku tuo patiketi
as
2006-10-27 12:42
labai daznai musu tradicine klinikine medicina nuvilia pacientus, todel paskui reikia griebtis visu kitu
tiesiog
2006-09-22 11:45
butina,net neabejoju
viktorija
2006-09-02 22:50
noreciau suzinoti ar padetu akupunktura zmogui kuriam yra pazeisti desines kojos nervai,siuo metu mes vartojam vaistus kurie pasak gyditoju turetu pramusineti pazeistus nervus,rezultato nesimato,

Parašykite savo nuomonę

Jūsų vardas: El. pašto adresas:
Jūsų komentaras:
:) (happy) :D (super)
(hi) (red) (fu) (fool)
(weird) :P :( (hooray)
(bad) (think) 8| (ok)
Apsaugos kodas:
 
1558029131080824
Sveikas žmogus
Rubrikos
Naudinga informacija
Neradote ko ieškote?
Pabandykite pasinaudoti paieška:
© Sveikas žmogus 2016. Visos teisės saugomos