2015-03-25

Kaip sveikiau gyventi? Patarimai pagal Ajurvedą

Kaip sveikiau gyventi? Patarimai pagal Ajurvedą
Ajurveda, arba Indijos ilgaamžiškumo menas bei sveikatos stiprinimo sistema, žinoma jau daugiau kaip 5 tūkst. metų. Daugelis Ajurvedos mitybos, kvėpavimo ir kitų organizmo funkcijų reguliavimo metodų puikiai tinka ir mūsų dienomis. Kauno sporto medicinos centro gydytoja Aurelija Davydavičienė jogos, kvėpavimo, Ajurvedos ir rytietiško masažo žinias, kurių įgijo Tailande, Vietname ir Vokietijoje, taiko asmeniškai bei profesionaliai rekomenduoja pacientams.
 

Pateikiame dalį gydytojos “receptų” pagal Ajurvedą. Jais vadovaujantis, galima įgyti daugiau subtiliosios gyvybinės energijos bei sustiprinti sveikatą.
 

Gerą dieną dera užsitarnauti!


Gerai, jei dar šviesiu paros metu skiriama laiko dvasinei praktikai: kvėpavimo pratimams, meditacijai, dienos įvykiams apmąstyti. Po dienos darbų patartina mintyse sau palankiai modeliuoti buvusias nepalankias situacijas. Taip informacinėje erdvėje formuojamas minčių atspindys, kuris veikia kaip pozityvi jėga.

Per dieną bent 40-50 kartų giliai pakvėpuokite: įkvėpkite, po pauzės iškvėpkite, vėl sulaikykite kvėpavimą ir t.t. Taip kvėpuoti tinka atsibudus, prieš valgį, valgant ir pavalgius, prieš miegą. Giliai kvėpuojant, stiprinama imuninė sistema, mažėja nuovargis.
Raskite progų pasivaikščioti basomis, ypač, kai žemė šalta. Tai netiesioginis visų organų masažas (per bioaktyviuosius padų taškus).

Apsipilti šaltu vandeniu iš ryto labiau tinka “ugnies” tipo žmonėms. Liekniems žmonėms, ypač, jeigu jiems nuolat šąla galūnės, tokios procedūros dažniausiai netinka, kaip ir šaltas maistas ir gėrimai (net vasarą).
 

Kaip valgyti?


Pagal Ajurvedą yra trys pagrindinės ligų priežastys:
• netinkama mityba,
• nešvara (infekcija),
• stresas.
Ajurveda moko, kad maisto cheminė sudėtis ar energinė vertė (tam koreguoti Ajurvedos praktikoje naudojama daug švelnių prieskonių) nėra tokios svarbios. Svarbiausia - valgant galima pasipildyti subtiliąja gyvybine energija (prana). Jos gaunama ne tik su maistu, bet ir miegant, kvėpuojant, medituojant ar atliekant kitas dvasines praktikas.

Prieš valgį dera nusiplauti rankas ir kojas iki kelių, nusiprausti veidą, o dar geriau - išsimaudyti po dušu. Taip šalinama neigiama žmogaus biolauko energija.

Siekiant greičiau pasisotinti, reikia valgyti atsisukus į Rytus. Nepalanku valgyti sėdint veidu į Pietus.

Nevalgyti supykus, nuliūdus, nes blogos emocijos trikdo maisto pasisavinimą, organizme “nusėda” daugiau toksinų.

Svarbu, kokios nuotaikos žmogus gamina maistą, nes nuotaika paveikia maistą. Su meile pagamintas maistas yra skanesnis ir sotesnis.

Nedera valgyti, kai nenorima - tuomet maistas virškinamas blogiau.

Kai akys maisto nori daugiau nei reikėtų kūnui, galima eksperimentuoti: įsidėti pusę norimos porcijos. Pakartoti tik jei labai norisi, jei nepasisotinta.

Prieš valgį reikėtų pamedituoti, susikaupti, 1-2 kartus giliai įkvėpti ir iškvėpti.

Visiškai to nepastebėdami, paprastai vieną valandą kvėpuojame viena, po to - kita, ir valandą - abiem šnervėmis. Valgant geriau kvėpuoti pro dešiniąją šnervę. Toks kvėpavimas skatina dinamiškumą ir jėgą. Dešiniąja šnerve galima pradėti kvėpuoti pagulėjus ant kairiojo šono 10-15 min. arba, užspaudus dominuojančią kairiąją šnervę, keletą kartų pakvėpuoti pro dešiniąją.

Maisto pasisavinimui pagerinti prieš valgį pravartu pakramtyti imbiero šaknies su citrinos griežinėliu arba gvazdikėlį. Tai padės ir apsunkus po valgio, kai persivalgyta.

Valgyti reikia ne stovint, o sėdint. Tada energija koncentruojasi vidurinėje kūno dalyje ir gerina virškinimą.

Reikia pasiūlyti maisto stalo kaimynui, nevalgyti vienam.

Maistą reikia gerai sukramtyti, nes angliavandeniai pradedami virškinti burnoje, veikiant seilių fermentams. Jei ši taisyklė pažeidžiama, blogai virškinama ir žarnyne. Idealu vieną kąsnį kramtyti apie 30 kartų. Nuryti neskubant, pajaučiant bei analizuojant maisto skonį, temperatūrą ir kt. savybes.

Po valgio patartina nusiplauti rankas, paskalauti burną. Šaltu vandeniu nusiprausus akis, ryšys su maistu tarsi nutraukiamas ir nepersivalgoma - nors akys mato, antros porcijos nebesinori.

Po valgio reikėtų nueiti bent 100 žingsnių. Nemiegoti, kol nepraėjo bent dvi valandos. Jeigu vis dėlto prigulama 15-20 min., geriau ant kairiojo šono. Taip aktyvinama vadinamoji virškinimo ugnis.

Nakčiai nevalgyti rūgščių produktų (netinka ir jogurtas, rūgšti varškė). Tai gali būti neramių sapnų priežastis (ne veltui linkime saldžių, o ne rūgščių sapnų!).

Neužkandžiauti tarp valgių. Minimalus intervalas tarp valgio - 2 val.

Nevalgyti Saulei dar nepatekėjus ar jau nusileidus (gerti galima). Iš ryto tinka išgerti vandens, galima su citrina ir medumi. Pusryčiams tinkamiausi - saldūs produktai, vaisiai, šviežios, tik ką išspaustos sultys. Iš ryto suvalgius saldumynų, jų nebesinorės vakare, be to, jie taps ne “tuščiomis” kalorijomis, o “džiaugsmo energija”.
Pietauti apie 12 val., vakarieniauti - apie 18 val.

Masažai pagal Ajurvedą
Tai unikalūs masažai kūnui, protui ir sąmonei harmonizuoti. Jie ne tik gerina bendrą savijautą, kelia darbingumą ir nuotaiką, bet ir grąžina gyvenimo džiaugsmą. Yra kelios masažo pagal Ajurvedą rūšys. Juos atliekant, taikomos klasikinė, taškinė ir kt. masažo metodikos bei refleksinis gydymas - akupresūra. Masažo metu balansuojama žmogaus energetinė sistema, teigiamai veikiama centrinė nervų sistema, taip pat imuninė, endokrininė, kvėpavimo, virškinamoji ir kt. sistemos. Toks masažas gali pristabdyti senėjimo procesus, didinti atsparumą ligoms ir net kūrybinį žmogaus potencialą.

Tradicinis Indijos masažas Abhyanga
Tradiciškai jį atlieka du asmenys (“keturiomis rankomis”). Naudojamas šiltas sezamo ar alyvuogių aliejus. Abhyanga skatina toksinų šalinimą iš ląstelių, “(...) valo protą ir kūną, jaunina organizmą”. Mini Abhyanga - delnų, pėdų, ir pilvo masažas šiltu aliejumi judesiais pagal laikrodžio rodyklę. Padeda nuo nemigos, ypač tinka žmonėms, kurių sausa oda.

Savimasažas
Vieną minutę sukamaisiais judesiais, pirštus pasitepus aliejumi (tinka sezamo, alyvuogių ir kt.) ar lydytu sviestu (“Ghi”), pagal laikrodžio rodyklę masažuokite šiuos taškus:
1) “trečioji akis”, - sritis tarp antakių,
2) krūtinkaulio apačia (kardinė atauga),
3) pilvo apačia, 2 cm aukščiau gaktikaulio.
Savimasažas atliekamas prieš miegą ir rytą dar neatsikėlus iš lovos.
 

Receptai


Mišinys, kurį tinka vartoti peršalus bei nuovargiui šalinti
Sumaišyti 5 arbatinius šaukštelius malto imbiero, 6 šaukštelius lydyto sviesto (“Ghi”) ir 4 šaukštelius medaus. Vartoti 10 dienų:
I dieną - 0,5 arbatinio šaukštelio,
II dieną - 1,
III dieną - 1,5,
IV dieną - 2,
V dieną - 2,5.


Nuo šeštos iki 10 dienos mažinti dozę po 0,5 šaukštelio.
Vartoti valgio metu ar po valgio, užgerti šiltu gėrimu. Puikiai šalina iš organizmo toksinus.
Pastaba: Gaminant mišinį, tiksliai laikytis nurodytų proporcijų.

Mišinys imuninei sistemai stiprinti, žvalumui ir fizinėms jėgoms stiprinti
Reikės lygiomis dalimis imbiero, citrinos ir medaus. Nuplauta imbiero šaknis, citrina su žievele sutarkuojama smulkia tarka ir sumaišoma su medumi. Vaikams - arbatinis šaukštelis 2-3 kartus, suaugusiesiems - desertinis šaukštas 3-4 kartus per dieną.
Sportuojantiesiems tinka vartoti 1 val. prieš treniruotę.

Gėrimas “Saldaus miego”
Į stiklinę karšto pieno įdėti žiupsnelį malto imbiero, cinamono ir kurkumos. Pienui pravėsus iki 58 laipsnių, įdėti šaukštelį medaus.

2015 kovo 25
Parengė Danguolė Andrijauskaitė
Susijusi informacija

Lankytojų komentarai

Vytautas
2012-05-12 10:38
Maloniai kviečiame 2012 06 28 – 2012 07 01 į AJURVEDINĘ SVEIKATOS ir LAIMĖS stovyklą Šventojoje

Stovykla skirta visiems tiems, kurie nori sveikai ir laimingai gyventi.
Todėl, jeigu jaučiate baimę, apatiją, nerimą, pyktį, neužmiegate vakare, sunkiai keliatės ryte, nėra noro toliau gyventi – atvykite...
Jeigu, Jums skauda galvą, nugarą, sąnarius, kenčiate nuo alergijos, esate bendrai nepatenkinti savo sveikata ir išvaizda – atvykite...
Jeigu nesutariate su vyru (draugu) arba su žmona (drauge), su vaikais, tėvais, draugais, bendradarbiais, giminaičiais, kaimynais ar net su visu pasauliu – atvykite...
Jeigu jaučiatės šiame pasauly vienišas ar vieniša – atvykite...
Jeigu norite mesti gerti, rūkyti ar dar kažkokio blogio atsisakyti ir pradėti gyvenimą iš naujo – atvykite...
Jeigu norite išmokti medituoti ir užsiimti dvasine praktika, joga ir suprasti žmogaus gyvenimo prasmę – atvykite
Jeigu norite tiesiog būti laimingu ir jau esate laimingi – atvykite...
Stovykla skirta visiems tiems, kas nori susipažinti su seniausiu sveikos gyvensenos mokslu – AJURVEDA ir patys sveikai gyventi.
Stovykla skirta tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, tiek moterims, tiek vyrams, tiek visai šeimai...
Stovyklos metu mokysimės Ajurvedos paslapčių, kaip sveikai gyventi ir nesirgti; sužinosime viską apie moters grožį, šeimyninio gyvenimo paslaptis, praktikuosime jogos pratimus, kad būtų lankstus ir sveikas kūnas; mokysimės dvasinio tobulėjimo praktikos - bhakti jogos; valgysime pašventintą maistą „PRASADĄ“; tiesiog mokysimės būti laimingais.

Dėl registracijos ir papildomų klausimų prašom kreiptis tel. 8 656 42758 į Vytautą arba el. paštu: vy7au7as@hotmail.com;

Atsiprašome, jei šį informacija Jums neaktuali ar pasiekė per klaidą.
Pagarbiai,
Vytautas.
inga
2010-01-17 20:44
Labai gerai ,kad yra tiek daug įvairių naturalių būdų sveikatai gerinti. Kas gali paneigti, kad didžiausios ligos kyla iš mūsų pačių, mūsų emocijų. Senoves medicinos turėtų būti labai vertingos jeigu išliko iki šių dienų, tik labai norėtųsi savo krašto ir klimato išminties pvz.: senovės Baltų tai mums lietuvaičiams turėtų dar labiau pagelbėti sprendžiant sveikatos problemas.
zolynai.lt
2010-01-15 17:13
Vydūnas (Vilhelmas Storostas), vienas žymiausių XX a. pradžios filosofų, yra lietuviškos ajurvedos pradininkas.
Tianshi sveikatos filosofija
2009-05-05 10:20
www.tiens.projektas.lt
tai projektas apie sveiką gyvenseną ir nuostabią galimybę susigrąžinti sveikatą Tiens produkcijos pagalba.
time
2008-12-15 23:46
Pirmiausia,reik save nuteikti,tam ilgam procesui.
Ir,tik tada pradėti viską po truputį tam reik įdėti nemažai pastangų.Jeigu žmogus turi norą,tuomet viskas gerai,bet jeigu jam kyla abejonių,geriau nepradėti.
Reginai
2008-02-06 11:06
10g. imbiero milteliu; 10g. kalendros milteliu; 10 g. indisku kmynu milteliu; 20g. metu milteliu; 20g. pankolio milteliu. Kiek žinau, svarbu tiksliai laikytis proporciju.:)
Regina
2008-01-28 15:19
Sausio 27 d. per LRT A.Čekuolio laidoje indų gydytojas pasiūlė receptą virškinimui gerinti, tai imbiero,kalendros,indišku kmynų,mėtų, ir pankolio miltelių mišinys atitinkamomis proporcijomis.Kas matė laidą,ar aš teisingai supratau.Galima būtų šį receptą ir plačiau paskleisti.Kaip buvo pasakyta laidoje, visos problemos nuo nesveikos mitybos, tai gal nors kiek padėję virškinimo sistemai būtume sveikesni.O sveikai maitintis neturime galimybių jau vien valgydami užterštą ir nešviežią maistą.Pasirinkimo neturime, banano nusiskint negalime.Ką čia banano, nei obuolio šviežio neturime.
bite
2007-11-18 22:02
Tikrai sutinku su sokratu - svarbu pastoviai laikytis sveikos gyvensenos. Linkiu visiems paskaičiusiems ir apsisprendusiems, kad Rytų medicina jiems tinka - valios laikytis tų principų....Aš,gaila, valios neturiu.
sokratas
2007-07-01 09:58
Visa ta gerai, jei nuspręsite tokio gyvenimo būdo pastoviai laikytis. Jei Rytų medicnos rekmenduojamos priemonės tebus epizodinis bandymas geriau jaustis, sveikatai teigiamų pasekmių nebus. Išmesite pinigėlius, kurį laiką saviįtaiga ir medikų įtaiga suveiks, bet tik tiek.

Parašykite savo nuomonę

Jūsų vardas: El. pašto adresas:
Jūsų komentaras:
:) (happy) :D (super)
(hi) (red) (fu) (fool)
(weird) :P :( (hooray)
(bad) (think) 8| (ok)
Apsaugos kodas:
 
1558029131080824
Sveikas žmogus
Rubrikos
Naudinga informacija
Neradote ko ieškote?
Pabandykite pasinaudoti paieška:
© Sveikas žmogus 2016. Visos teisės saugomos