Apie jogą, profilaktinę mediciną ir sveikatą

Rytų šalių išminčiai gyvenimą lygina su vežimu, kurį traukia du vienodai bėgantys žirgai. Vienas jų simbolizuoja tai, kas materialu, kitas yra dvasinio aspekto simbolis. Jeigu kuris žirgas neišlaiko tempo ar ima skubėti, suklumpa arba šlubuoja, gyvenimo vežimas juda ne taip, kaip turėtų. Mūsų amžiaus bėda - materialusis žirgas stengiasi bėgti greičiau ir patempti daugiau nei dvasinis jo porininkas. Vienas iš būdų, padedantis šiuolaikiniam žmogui pasiekti darnos būseną, išvengti beprasmių veiksmų, pastebėti bei reguliuoti savo būsenos pokyčius ir kartu išsaugoti bei susigrąžinti sveikatą, yra jogos sistema. Apie tai Kauno jogos studijoje kalbame su gydytoja Ramona GALDIKIENE.
 

[klausimas]Aristotelis teigė, kad žmonės draugauja dėl išskaičiavimo, dėl malonumo arba jų draugystė gali būti tobula. O kas lėmė jūsų pasiryžimą “susidraugauti” su joga? [/klausimas]
Į Kauno jogos studiją atėjau dėl sveikatos. Be to, po užsiėmimų būna labai gera savijauta, o ir atlikti jogos asanas (pozas) yra malonu. Kai vieną mėnesį nelankiau pratybų, mano sūnus kas savaitę teiravosi, ar aš dar nesirengiu ten eiti. Paklaustas, kodėl jis taip rūpinasi, atsakė: “Mamyte, tu būni tokia gera, kai grįžti iš jogos!”.
[klausimas]Kaip pasireiškia asanų gydomasis poveikis? Kuo tai skiriasi nuo kitų fizinių pratimų?[/klausimas]
Joga padeda subalansuoti žmogaus energinę sistemą. Jos harmoningas funkcionavimas, kaip teigia Rytų medicina, yra žmogaus fizinės sveikatos pagrindas.
Hatha jogą (fizinių pratimų jogą) galima laikyti vienu iš šiuolaikinės profilaktinės medicinos metodų. Asanos atliekamos ne bet kaip. Prieš keletą tūkstančių metų sukurta sistema nekeičiama. Kiekvienas judesys ir jų seka atliekami kryptingai, įvertinus raumenų, sausgyslių, sąnarių fiziologinę padėtį, ir taip, kad savo gyvybinę energiją galėtume aktyvinti, o ne blokuoti, kaip yra atliekant fizinius pratimus netaisyklingai ir neįvertinus žmogaus organizmo sandaros.
Jogos sistemoje pabrėžiama taisyklinga laikysena. Antra, ypač lavinamas lankstumas. Senovės Indijos patarlė sako: “Žmogus jaunas, kol lankstus jo stuburas”.
Jeigu pripažįstame, kad yra dvasinis ir fizinis žmogaus kūnas, o pastarasis - tarsi mūsų sielos namai, tai tik sveikai maitindamiesi, gražias mintis mąstydami, siekdami fizinio ir dvasinio kūno pusiausvyros, galime išlaikyti savo sielos namus gražius ir net padaryti juos dar gražesnius. Per maža rūpintis vien fiziniu kūnu. Ir niekada nevėlu padėti negaluojančiam kūnui. Tačiau jei labai suvėlinsi, gerų rezultatų tikėtis sunku. Jogos galima pradėti mokytis vaikystėje ir taip užkirsti kelią galimoms problemoms ateityje.
[klausimas]Ar iš karto atradote tokią fizinio aktyvumo formą, kuri pateisintų Jūsų lūkesčius?[/klausimas]
Man būtinai reikėjo stiprinti nugaros raumenis, nes skausmai dėl stuburo tarpslankstelinio disko išvaržos ne kartą privertė gultis į ligoninę. “Arba sportuojate, arba operacija”, - sakė man medikai. Operacijai nesiryžau. Ieškojau, kas man tiktų: aerobikos, “stepų”, treniruoklių. Ir labai greitai supratau, kaip galima... sau pakenkti. Treniruoklių salėje, atliekant pratimus “per jėgą”, dažnai patiriama traumų.


Aerobikos instruktoriai beveik nekreipia dėmesio į tai, kokia stuburo padėtis atliekant judesius. Nesakyčiau, kad man vienai reikėjo specialios grupės. Pastebėjau, kad daugumos aerobikos salėje striksinčių 16-18 metų merginų laikysena netaisyklinga.
Teko ieškoti kitokių treniruočių.
Kauno jogos studijoje vykstančios pratybos mane patraukė galimybe suvokti, ką darau, žinojimu, kuri raumenų grupė turi dirbti ir ką aš pasieksiu. Tai savo proto pajungimas veiksmui. Buvo visiškai naujas pojūtis: ne kūnas kažką su manimi daro, o aš galiu jį kontroliuoti! Kaip ir savo fizinį pajėgumą, lankstumą ar net skausmą.
Lankau pratybas kartą du per savaitę. Man tai nėra pareiga nei sau, nei kam kitam. Mano dienos laikas paskirstytas valandomis ir minutėmis į du etapus: iki treniruotės ir po jos. Kitaip visuomet rasčiau priežasčių pasiteisinti, dėl ko neturiu laiko.
Iš pradžių joga man asocijavosi su žodžiais “įdomu”, “sunku” ir “kitaip”. Kauno jogos studijos aplinka, vidinis susikaupimas ir nusiraminimas, žinojimas, ką darysiu, teikė gilesnį suvokimą. Jau po pirmųjų treniruočių pajutau energijos antplūdį. Grįžusi namo, atrodė, galiu kalnus nuversti. Gerai, kad į jogos užsiėmimus galima eiti ir prieš darbą, nes būsi pilnas energijos, - ko negalima pasakyti apie aerobikos treniruotę.
Susikaupimas, gili koncentracija, savitvarda, dėmesio lavinimas - tai ypatybės, kurias paskatina joga ir kurias galima pritaikyti kiekviename darbe, esant pašėlusiam gyvenamo ritmui, stresinėms situacijoms. Po jogos pratybų dingsta ir emocinis, ir fizinis nuovargis. Atsiranda daugiau susikaupimo, gebėjimo išklausyti kitą žmogų. Ir optimizmo!
Joga tinka ir tiems, kurie ieško malonaus atsipalaidavimo, ir tiems, kurių sutrikęs judėjimo-atramos aparatas, kvėpavimo funkcija. Rimtos sveikatos problemos tarsi ima atsilikti nuo žmogaus, pasilieka praeityje. Žinoma, negalima su jomis visiškai išsiskirti. Žmogaus organizmas nieko “nepamiršta”: ką įdėjai, tai jame ir pasilieka.
Daugelis esame įpratę dėl darbo ar kasdieninės rutinos atsiradusią įtampą išlieti namuose. Manau, kad verta nepagailėti laiko, kad parneštume į namus teigiamas emocijas. Ir mokytis teikti žmonėms gėrį, o ne tik iš kitų imti.
[klausimas]Ką galite pasakyti apie savo fizinę sveikatą dabar?[/klausimas]
Nugarą skauda tik tada, kai nerandu laiko nueiti į Kauno jogos studiją netikėtai pasikeitus aplinkybėms ar dienos planams. Dėl to visuomet apgailestauju. Savaitė be jogos - “ne tokia”. Buvo laikas, kai negalėjau apsieiti be nesteroidinių analgetikų. Dabar jau dveji metai jų negeriu. Man tai yra labai svarbu.
[klausimas]Ar joga gali būti priemonė antsvoriui sureguliuoti?[/klausimas]
Ar galėtume įsivaizduoti žmogų, kuris daug metų praktikuoja jogą ir yra nutukęs? Toks klausimas daugelį turbūt priverstų šyptelėti. Jogos asanos atliekamos po valgio praėjus ne mažiau kaip dviem valandoms. Maždaug tiek pat laiko nevalgoma ir po pratybų. Priešingu atveju jaustum diskomfortą. Jeigu lankai pratybas vakare, sočios vakarienės nebesinori. Joga moko disciplinos. Tačiau būtų neteisinga sakyti, kad pradėjus užsiiminėti joga, galima staiga netekti antsvorio. Derinant kelias priemones - mitybos reguliavimą, valios ugdymą, dėmesio koncentraciją - kūno masė pamažu tampa normali. Kasdien praktikuodamas jogą pradedi atsirinkti, ką valgyti ir kiek.
Aš jogą vertinu praktiškai ir pasiimu tai, ko man reikia: dvasinę pusiausvyrą, galimybę gerai jaustis ir būti sveikai, besišypsančiai.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai