Gydomasis savarankiškas masažas pagal Ajurvedą

Ajurveda, arba Indijos tradicinė medicina bei sveikatos stiprinimo sistema, žinoma jau daugiau kaip 5 tūkst. metų. Daugelis Ajurvedos mitybos, kvėpavimo ir kitų organizmo funkcijų reguliavimo metodų taikomi kaip papildomieji šiuolaikinės reabilitacijos metodai. Gydytoja Aurelija DAVYDAVIČIENĖ, sporto medicinos ir reabilitacijos specialistė, Rytų masažo technikas studijavusi pas garsius Tailando, Indijos, Vietnamo, Japonijos ir Vokietijos specialistus, „Sveiko žmogaus“ skaitytojams pataria išbandyti Ajurvedos rekomenduojamą savarankišą masažą.
 

Yra kelios masažo pagal Ajurvedą rūšys. Juos atliekant, taikomos klasikinė, taškinė ir kt. masažo metodikos bei refleksinis gydymas – akupresūra. Masažo metu balansuojama žmogaus energetinė sistema, teigiamai veikiama centrinė nervų sistema, taip pat imuninė, endokrininė, kvėpavimo, virškinamoji ir kt. sistemos.
Unikalūs specializuoti masažai (Shiatsu, Shirodhara, karališkasis Talando Royal sattva, Marma, Shiatsu, Shirodhara, Abhyanga ir kt.):
• harmonizuoja kūną, protą ir sąmonę,
• valo organizmą nuo toksinų, padeda šalinti stresą bei energetinius blokus,
• gerina bendrą savijautą,
• didina darbingumą ir nuotaiką,
• grąžina gyvenimo džiaugsmą.
Masažą rekomenduojama atlikti kasdien tris savaites, po to daryti vienos savaitės pertrauką ir vėl atlikti trijų savaičių kursą.
Masažas atliekamas sėdint.
Pradinė padėtis. Atsisėskite tiesiai, bet nesiremkite į kėdės atkaltę, nugara tiesi. Būkite basomis, suglauskite rankų pirštus, o kojų – tik didžiuosius (1ir 8–9 pav.). Padais galima remtis į grindis, keliai – plačiau arba suglausti. Rankas sulenkite puslankiu ir laikykite pilvo aukštyje, bet jo nelieskite. Užsimerkite, mintimis suraskite vietas, kuriose jaučiate skausmą, arba pagalvokite apie organus, kurie serga. Pabūkite taip 1–5 min.
Didieji kojų pirštai visą laiką turi būti suglausti.


 

Nugaros masažas


I pratimas
Kairiąją plaštaką uždėkite ant dešiniojo kelio, o dešiniąją – ant viršugalvio.
Dešinės rankos pirštais pradėkite masažuoti viršugalvį.
1. Sukite 5–10 ratukų pagal laikrodžio rodyklę, po to –
priešinga kryptimi (galima sukti tik į vieną pusę) – 2 pav.
2. Tai atlikę, ranką nuleiskite per plaštaką (10–12 cm) žemyn ir kartokite sukamuosius judesius pagal ir prieš laikrodžio rodyklę. Taip pat masažuokite, kaskart leisdami plaštaką 10–12 cm žemyn – kiek pasieksite.
Pastaba: jūsų pirštai aktyvumo taškuose turi fiksuoti odą:
sukant ratukus, oda šiek tiek judinama.
II pratimas
Sukeiskite rankas – dešiniąją uždėkite ant kairiojo kelio, o kairiąją ranką sulenkite, už nugaros sugniaužkite į kumštį ir pakelkite kiek galite aukščiau ties stuburu (3 pav.).
1. Pamasažavę viršugalvį, pakaušį ir kaklą dešiniąja ranka, kairiojo kumščio krumpliais masažuokite kiekvieną stuburo slankstelį, bet ne sukamaisiais judesiais, o horizontaliai į šonus, atlikdami judesį į abi puses 5–10 kartų. Taip pat masažuokite leisdami plaštaką po 10–12 cm žemyn, kol pasieksite stuburo apačią.
2. Stuburo apačią pamasažuokite trimis viduriniais pirštais sukamaisiais judesiais po 5–10 kartų pagal ir prieš laikrodžio rodyklę (4 pav.).
3. Po to vėl masažuokite stuburą horizontaliais judesiais,
ranką keldami aukštyn po 10–12 cm, kiek pasieksite.
4. Tada sukeiskite rankas ir sukamaisiais judesiais masažą baikite ten, kur ir pradėjote, – viršugalvyje.
Baigiamoji padėtis – kaip nurodyta aukščiau: rankas sulenkite puslankiu ir laikykite pilvo aukštyje, bet jo nelieskite. Užsimerkite, pabūkite taip 1–5 min. Rankų ir kojų pirštai turi būti suglausti.
Pastaba: po savaitės nugaros masažą pagal šią schemą galima atlikti ne vieną, o du tris kartus iš eilės.
 

Krūtinės masažas


I pratimas
Rankas sulenkite pilvo aukštyje, krūtinę atstatykite pirmyn ir stenkitės suglausti mentis ir grąžinti jas į pradinę padėtį (5 pav.). Pakartokite tai 5–10 kartų.
II pratimas (skirtas stuburo osteochondrozės profilaktikai)
Pečiais imituokite irklavimą: sukite paeiliui vieną ir kitą pečius (galva – tiesiai). Kartokite 5–10 kartų, akcentuodami pečių mostus į priekį (6 pav.). Po to 5–10 kartų akcentuokite pečių mostus atgal (7 pav.).
Pabūkite atsipalaidavę (8–9 pav.).
 

Pilvo masažas


1. Rankas uždėkite ant pilvo (vieną – virš bambos, kitą – po ja) ir pakvėpuokite „pilviniu kvėpavimu”, t.y. per 4 sek. įkvėpkite oro į apatinę plaučių dalį ir išpūskite pilvą 4 sek. Sulaikykite kvėpavimą ir per 6–8 sek. orą išpūskite. Kartokite 5–10 kartų.
2. Uždėkite plaštakas vieną ant kitos (kairioji turi
būti viršuje) ir sukite 5–10 ratukų pagal laikrodžio rodyklę ant pilvo.
3. Pakvėpuokite, kaip nurodyta aukščiau 5–10 kartų (delnai ant pilvo, vienas šalia kito).
Pabūkite atsipalaidavę (8–9 pav.).
Pilvo masažas skatina peristaltiką bei virškinimą, tinka vidurių užkietėjimo atvejais.
 

Sąnarių masažas


Visus sąnarius, išskyrus čiurnos, masažuokite simetriškai, sukryžiuotomis rankomis (dešinioji ranka – virš kairiosios).Didieji kojų pirštai suglausti.
 

Pečių sąnarių masažas


Kairiosios rankos plaštaką prispauskite prie dešiniojo peties, o dešiniosios rankos – prie kairiojo peties. Sukamaisiais judesiais masažuokite pečius 5–10 kartų pagal laikrodžio rodyklę, po to – prieš (10 pav.).
 

Alkūnių sąnarių masažas


Dešiniąją plaštaką uždėkite ant kairiosios alkūnės, o kairiąją – ant dešiniosios. 5–10 ratukų į vieną pusę ir tiek pat – į kitą (11 pav.).
 

Kelių sąnarių masažas


Kairioji plaštaka – ant dešiniojo kelio, dešinioji – ant kairiojo (dešinioji ranka viršuje). Sukite plaštakomis po 5–10 ratukų į vieną ir į kitą pusę (12 pav.).
 

Čiurnų sąnarių masažas


Kojų pirštai suglausti.
1. Pasilenkę abiem plaštakomis pamasažuokite čiurnas. Masažuodami dešinįjį sąnarį, dešinės plaštakos pirštais sukite 5–10 ratukų išorinėje sąnario pusėje, o kairės plaštakos pirštais – vidinėje pusėje (13 pav.).
2. Analogiškai – kairės kojos čiurnos sąnario masažas.
3. Tris kartus perbraukite plaštakomis kojas nuo pirštų iki dubens.
Baigiamoji padėtis (8–9 pav.). Įsiklausykite į save,
analizuokite, ar dingo skausmai, ar tapo ramiau ir lengviau. Uždėkite rankas ant kelių, užsimerkite ir pasėdėkite dar 1–5 min.
Ajurvedos masažų centras
Studentų g. 25 (Šeimos klinika), Kaunas
mob. tel.: 8 ~ 685 67 767.
Organizuojami:
– Masažo kursai (mokoma profesionaliai atlikti klasikinį bei rytietiškus masažus).
– Sveikatos jogos kursai (jogos pratimai, taisyklingas kvėpavimas ir atsipalaidavimas).

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai