Rytų medicina

2015 kovo 25
Ajurveda, arba Indijos ilgaamžiškumo menas bei sveikatos stiprinimo sistema, žinoma jau daugiau kaip 5 tūkst. metų. Daugelis Ajurvedos mitybos, kvėpavimo ir kitų organizmo funkcijų reguliavimo metodų puikiai tinka ir mūsų dienomis.

Kauno sporto medicinos centro gydytoja Aurelija Davydavičienė jogos, kvėpavimo, Ajurvedos ir rytietiško masažo žinias, kurių įgijo Tailande, Vietname ir Vokietijoje, taiko asmeniškai bei profesionaliai rekomenduoja pacientams.
2012 spalio 14
Arūnas Jonuškis – Klaipėdos klubo „Kelias į save“ vadovas. Jau 20 metų veda energinės jogos, energinio cigun, meditacijų praktikas. Yra 4 knygelių apie su džok terapiją, straipsnių apie sveikatą autorius, 10-ties televizijos laidų apie sveikatingumą dalyvis. Įrašė 10 DVD mokomųjų programų, kaip, pasitelkiant jogą, cigun, meditacijas, kvėpavimą, pagerinti dvasinę ir fizinę būklę. „Su džok sistema domiuosi jau du dešimtmečius, esu sukaupęs nemažą patirtį šioje srityje“, – sako Arūnas.
2011 sausio 05
Praėjusiuose „Sveiko žmogaus“ numeriuose pasakojome apie akupunktūrą ir akupresūrą. Šį kartą skaitytojus kviečiame iš arčiau pažvelgti į šių dviejų netradicinių gydymo būdų panašumus ir skirtumus, geriau juos suprasti ir, esant poreikiui, lengviau pasirinkti.

Apie tai daugiau paprašėme papasakoti rubrikos konsultanto, Kauno medicinos universiteto dėstytojo, Reabilitacijos klinikos gydytojo ir Dainiaus Butvilo klinikos įkūrėjo Dainiaus Butvilo.
2010 liepos 17
Viena iš plačiajai visuomenei geriausiai žinomų, o kartu ir intriguojančių netradicinės medicinos šakų yra akupunktūra. Šią „šlovę“ gydymo būdas užsitarnavo iš pažiūros ekstremaliomis priemonėmis – kūno badymu adatomis. Daugelis, nors ir girdėję, netiki jog procesas, kai į įvairias kūno vietas bedamos adatėlės, yra neskausmingas. Taigi, norėdamas praskleisti akupunktūros paslapties šydą, „Sveikas žmogus“ savo netradicinės medicinos rubrikoje šį kartą pasakoja apie akupunktūrą.
2010 birželio 27
Kad ir ką sakytų jogos ekspertai, reikia pripažinti, jog ši Rytų medicina vis dar yra naujas reiškinys Lietuvoje. Nei ketvirtadalis Lietuvos žmonių negalėtų tiksliai apibūdinti, kas tai yra, ką jau kalbėti apie bandymą praktikuoti jogą.

Tikėtina, kad jūs jau esate skaitę išsamų pradžiamokslį šia tema, tačiau galbūt nepastebėjote vieno fakto – jį parašė žmogus, aktyviai užsiimantis joga. Būtent todėl minėtuose tekstuose tokia netradicinės medicinos forma yra pernelyg aukštinama.

Šiame straipsnyje pateiksiu savo nešališką, ne jogos ekspertės požiūrį į jogą. Iš pradžių trumpai aprašysiu jogos istoriją, vėliau papasakosiu apie jos pritaikymą ir naudą kasdieniame gyvenime, o vėliau ir išsamų teigiamos mąstysenos bei meditacijos sąvokų aprašymą.
2010 kovo 20
Mūsų visų tėvynė yra Žemės planeta. Mes esame jos dalis, o ji yra mūsų dalis. Žemė duoda gyvybę augalams, vandenį ir orą, būtinus mūsų egzistavimui. Mūsų kūnai, kai juos palieka gyvybė, atiduodami žemei. Daugelį amžių žmonija tikėjo, kad žemė – visatos centras, nes ji gyvenimo pagrindas. Deja, žmogus labai užteršė savo gimtąją planetą, nyksta miškai, nuodijamos upės ir atmosfera, o kartu išsigimsta žmogus. Galbūt todėl ir žemės stichijos ligos (diabetas, virškinimo negalavimai) tapo masiškai paplitusios.
2009 lapkričio 15
Vandens stichija

Primename, kad kinų medicinos supratimo pagrindas – savitas supratimas apie žmogų, jo energijas. Kūne vykstančius procesus valdo specialus 5 energijų algoritmas. Šias energijas dar vadina stichijomis.
2009 rugpjūčio 10
Rytų filosofija bei medicina didelį dėmesį skiria žmogaus jausmams, mąstymui. Teigiama, kad jausmų ir mentalinė energija funkcionuoja visame kūne, o jos dalis saugoma mūsų organuose. Ji ir sudaro jų esmę. Senosios filosofinės kinų medicinos citatos teigia – nuolat vibruojant penkių stichijų dorybių ribose, žmogaus sistema išlieka stabili, jei įnešame negatyvų kintamąjį, visa energinių kanalų sistema, o kartu ir kūno funkcijos, sutrinka. Kas tie negatyvūs veiksniai?
Teigiama, kad vandens stichiją pažeidžia pagieža, neapykanta, baimė. Medžio stichiją – abejonė, neapsisprendimas, agresija, ugnies – liūdesys, pavydas, žemės – melas, įkyrios mintys, metalo – išankstinis nusistatymas, melancholija.
2009 balandžio 04
Šiuolaikinis gyvenimo stilius neurotiškas, todėl nenuostabu, kad dauguma žmonių mūsų visuomenėje patiria stresą, nerimą, depresiją. Klasikinėje medicinoje šios ligos gydomos specialiais vaistais, o pradinės ligų stadijos – psichoterapija. Ar gali žmogus pats sau padėti? Pirmiausia jis turi žinoti, kaip funkcionuoja jo kūnas, kokia jo energinė schema, kaip atsiranda mintys ir jausmai, tik tada jis gali savyje susivokti ir tvarkytis. Ką Rytų tradicinė medicina kalba apie depresiją ir nestabilią psichiką?
2009 vasario 16
Praėjusiame „Sveiko žmogaus“ numeryje pasakojome apie pagrindinius mitybos pagal Ajurvedą principus. Šį kartą jūsų dėmesiui konkrečios rekomendacijos, ką valgyti atskirų konstitucijų žmonėms.
2009 sausio 26
Šiuolaikinės mitybos rekomendacijos atkreipia dėmesį į du svarbiausius aspektus – kad būtų tinkamas maisto medžiagų kiekis dienos racione, tarp jų ir biologiškai veiklių junginių. Ir kad maistas būtų gerai suvirškintas – gerai veiktų visi organai, atsakingi už virškinimą, būtų pakankamai išskiriama fermentų.
Ajurvedos požiūris, nors daug senesnis, yra kur kas išsamesnis, turi daugiau briaunų. Kertinis šios filosofijos ir medicinos žinių aspektas, kalbant apie mitybą, – ji turi būti individuali, subalansuojanti tiek žmogaus energinį lauką, kūno funkcijas, jausmus bei protą.
2009 sausio 12
Suprasti, kas yra žmogaus higiena, nėra sunku. Suvokti, kad ji gali būti mūsų sveikatos esmė ir pagrindas – daug sunkiau. Nes mes nežinome, kas yra žmogaus higiena pagal Ajurvedą. Pagal Ajurvedą žmogus yra siela, turinti kūną, protą, jusles, ego ir intelektą. Sveikas ir laimingas žmogus gali jaustis tik tada, kai sveikos ir, svarbiausia, higieniškai švarios jo visos šios sudedamosios komponentės. O kokia gi higiena reikalinga žmogaus sielai, kūnui, protui, juslėms, ego ir intelektui? Lengviausia pradėti, žinoma, nuo kūno.
2008 gruodžio 06
Tęsiame praėjusiame numeryje pradėtą straipsnių „Kita medicina“ ciklą – apie oficialiai nepriimtą mediciną. Pirmajame straipsnyje tuomet pristatėme seniausią mediciną – ajurvedą. Šį kartą apie tai, ką ajurveda teigia apie maisto skonį.
2008 lapkričio 14
Bobo Honibolo (Bob Honiball) patirtis kovos menų, savigynos ir neginkluotos kovos menų srityse siekia per 40 metų. Prasta sveikata vaikystėje pastūmėjo Bobą susidomėti kovos menais, atrasti juose tobulą fizinį aktyvumą, stiprią filosofiją, požiūrį į gyvenimą, discipliną ir, aišku, sveikatos užtikrinimą. Jis yra įvaldęs ir Tai-či metodą, kurį galima vadinti ne tik kovos metodu, bet ir būdu išsaugoti gerą savijautą ilgą laiką.
2008 lapkričio 02
Žodis „ajurveda“ sanskrito kalba reiškia „gyvenimo žinios“. Tai medicininių bei filosofinių žinių sistema, mokanti, kaip sustiprinti gerovę, sveikatą ir kūrybinį tobulėjimą.
Ajurveda yra holistinė medicinos sistema, plačiai taikoma Rytuose, o dabar vis didesnio susidomėjimo sulaukianti Vakaruose. Jos tiesos dėstomos daugelyje medicinos institutų, atsidaro naujos ajurvedos klinikos, kuriose žmonės gydomi masažo, valymo procedūromis, rekomenduojama mityba nustatant individualią došą.
2008 rugpjūčio 14
Jogos pratimai vandenyje mažina statinį krūvį stuburui, teigiamai veikia vidaus organų darbą, suteikia energijos ir harmonizuoja psichiką, sugrąžina žmogų prie gamtos ištakų.

Joga vandenyje apima labai platų spektrą. Galimos taikomosios ir terapinės procedūros, gimdymo technikos, jogos žaidimai, jogos pozos (asanos) bei kvėpavimai (pranajama). Taip pat yra net jogos plaukymo ar nardymo stiliai.
Šiame straipsnyje supažindinsime su jogos pozomis, kurias galima atlikti vandenyje. Praplėskite savo galimybes, tegul buvimas gamtoje ir jogos žinių panaudojimas tampa nuolatiniais sveikatos pagalbininkais.
2008 birželio 29
Šiuolaikiniame pasaulyje vis dažniau išminties ieškoma praeityje. Priversti didžiulio tempo atsigręžiame ir tikrąją prasmę pamatome ten, kur ji glūdi jau kelis tūkstančius metus. Ne išimtis – ir medicina. Šį kartą siūlome arčiau pažvelgti į Tibeto mediciną bei Indijos gyvenimo meną – ajurvedą. Nustebsite, kiek išminties galima rasti kelių tūkstančių metų senumo tiesose.
2008 balandžio 28
Šiandien greta klasikinės medicinos pas mus populiarėja alternatyvi vakarietiškajai Rytų medicina. Balandžio mėnesį Lietuvoje viešėjo ir paskaitas skaitė knygų apie Tibeto mediciną autorius ir bendraautoris iš Šveicarijos Herbertas ŠVABLAS. Su juo kalbamės apie Tibeto mediciną, jos ypatumus ir vietą šiuolaikiniame pasaulyje.
2008 kovo 25
Skirtingai, nei mūsų, Vakarų medicina, Tibeto medicina, žmogų laiko gamtos dalimi, o žmogaus kūną ir sielą – neatskiriamais. Tibeto medicina yra seniausia iki šiol praktikuojama medicinos rūšis, kuri sujungia svarbiausias Rytų medicinos tradicijas. Tai medicina, kuri buvo puoselėjama tūkstančius metų, o dabar sėkmingai dalijasi savo patirtimi su Vakarų pasauliu.
Tibeto medicina yra mokslas, menas ir filosofija. Tai mokslas, nes visa Tibeto medicinos teorija yra metodiška ir logiška, ji paremta žmogaus ir jo santykio su supančia aplinka supratimu. Tai menas, nes ligos diagnozavimas paremtas gydytojo kūrybingumu, įžvalgumu, sumanumu ir užuojauta. Tai filosofija, todėl, kad joje yra budizmo principų raktas – altruizmas, karma ir moralė.
2008 kovo 25
Taškų derinimas, akupunktūros kanalai, lokalūs taškai... Šios sąvokos daugeliui net negirdėtos. Tik vienetai žino, kad kūno taškai išdėstyti akupunktūriniuose kanaluose ir kad iš 700 pagrindinių taškų tik 60 turi ne tik simptominę, bet ir metafizinę reikšmę. Kam reikalingas tas badymas ir įvairūs taškų deriniai? Apie šiuos reiškinius kalbamės su Vilniaus homeopatijos medicinos klinikos direktoriumi Aleksandru GRUNIČEVU.
 
1558029131080824
Sveikas žmogus
Rubrikos
Naudinga informacija
Neradote ko ieškote?
Pabandykite pasinaudoti paieška:
© Sveikas žmogus 2016. Visos teisės saugomos