Artritas šiandien sutramdomas

Kodėl vis kalbama apie artritą? Todėl, kad ligos mastas nepaprastai didelis. Daugiau nei 100 milijonų žmonių visoje Europoje serga artritu, reumatizmu ar kitomis reumatinėmis ligomis, Lietuvoje – apie 250 tūkst. gyventojų. Tai pagrindinė nuolatinio neįgalumo priežastis pasaulyje ir antroji Lietuvoje. Dėl nuolatinio skausmo ir funkcinių sutrikimų stipriai nukenčia milijonų žmonių gyvenimo kokybė. Senstant visuomenei ir ilgėjant gyvenimo trukmei, reumatinių ligų našta tik didės, šioms ligoms gydyti prireiks vis daugiau lėšų. Tad šį kartą plačiau apie ligą ir jos gydymo galimybes kalbamės su Panevėžio apskrities ligoninės gydytoja reumatologe Violeta SMILGIENE.
 

Kas yra artritas? Kokios šios ligos priežastys?


Artritas – tai sąnario uždegimas, pasireiškiantis aplink sąnarį esančios odos paraudimu, patinimu, skausmu, funkcijos sutrikimu.
Priežastys, nulemiančios šios ligos atsiradimą, yra labai įvairios, nes artritas gali būti infekcinės kilmės, atsiradęs dėl degeneracinių sąnarių ligų, sisteminių ir kitų ligų.
 

Ar daug žmonių juo serga?


Osteoartritu dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės. Kas ketvirtas vyresnis nei 65 m. amžiaus žmogus jaučia nuolatinius ar protarpinius sąnarių skausmus.
 

Kaip pakinta gyvenimo kokybė sergant artritu?


Sergant artritu, ypač reumatoidiniu, pasikeičia žmogaus gyvenimo kokybė. Nuolatinis sąnarių skausmas, patinimas sukelia daug problemų, žmogui kasmet darosi vis sunkiau apsitarnauti. Netgi vieno sąnario (kelio, klubo, čiurnos, peties ir panašiai) skausmas sukelia diskomfortą.
 

Ar būtina vartoti vaistus?


Medikamentus, esant sąnario uždegimui, būtina vartoti. Tik tai daryti reikia labai atsargiai ir atsakingai, tiktai pasitarus su gydančiu gydytoju, nes dauguma vaistų turi šalutinį poveikį virškinamajam traktui, todėl, ilgai juos vartojant, gali atsirasti kraujavimo iš jo grėsmė.
Mažesnį šalutinį poveikį virškinamajam traktui turi vadinamieji COX-2 inhibitoriai. Kiek mažiau pavojingi yra ir vietiškai naudojami tepalai, įvairūs pleistrai.


 

Ar vaistus būtina vartoti nuolat?


Medikamentus sąnarių uždegimui malšinti ir skausmui mažinti būtina vartoti taip, kaip nurodo gydantis gydytojas. Ne visi sergantieji artritu gydomi pastoviai naudojant dideles ar vidutines nesteroidinių vaistų uždegimui mažinti dozes. Yra sąnarių ligų, kurioms gydyti šie medikamentai skiriami gydymo kursais.
Kartais per anksti nutraukus vieno ar kito medikamento, malšinančio sąnario skausmą ir uždegimą, vartojimą, gali tekti vėl ilgai gydytis iš naujo.
 

Ar, ilgą laiką vartojant, tie vaistai nepradeda kenkti kitiems organams ir sistemoms?


Visi vaistai, taip pat ir nesteroidiniai vaistai nuo sąnarių uždegimo, turi šalutinį poveikį. Pirmiausia kenčia virškinamasis traktas, kai kuriais atvejais ir kraujo krešėjimas.
Ligoniams, kuriems yra virškinamojo trakto sutrikimų, vartojantiems kraują skystinančius medikamentus, šiuos medikamentus reikia vartoti – dar kartą pasikartosiu – tik pasitarus su gydančiu gydytoju, nes bet koks neatsargus ilgas sąnarių uždegimui ir skausmui malšinti skirtų medikamentų vartojimas gali sukelti daug grėsmingų komplikacijų, iš kurių pavojingiausias yra kraujavimas iš virškinamojo trakto.
 

Ką tada daryti? Gal yra kokių nors saugesnių vaistų, kuriuos galima vartoti nebijant nepageidaujamo poveikio?


Šiuo metu yra ir mažesnį šalutinį poveikį virškinamajam traktui turinčių medikamentų sąnarių uždegimui ir skausmui malšinti.. Tai mano minėtieji COX-2 inhibitoriai. Šios savybės turinčių medikamentų rinkoje yra nemažai Vienas iš tokių vaistų yra celekoksibas, kurio terapinė VLK kompensuojama dozė sergantiems reumatoidiniu artritu yra 200 mg per parą.
Įrodytas stiprus uždegimą slopinantis ir nuskausminamasis celekoksibo poveikis sergantiesiems osteoartritu. Sergantiesiems reumatoidiniu artritu vaistas slopina skausmą, mažina sąnarių jautrumą ir patinimą.
Reikia atkreipti dėmesį, kad kai kurie kiti šios grupės vaistai, vartojant juos didesnėmis dozėmis, turi šalutinį poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Todėl jais gydoma mažiausia veiksminga doze. Tokio pavojaus nekelia gydymas celekoksibu. Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad vartojusiesiems jų nedidėja reliatyvi ūminių širdies įvykių (ūminio miokardo infarkto ar staigios mirties dėl širdies veiklos sutrikimo) rizika, jie nedidina tromboembolinių įvykių dažnio, palyginti su placebu ir tradiciniais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo.
 

Ką dar rekomenduojate savo ligoniams, be vaistų?


Ligoniui visada rekomenduoju sveiką gyvenseną – reguliuoti mitybą, sportuoti. Ligoniams naudingas dalyvavimas sergančiųjų šia liga klubuose.
Dalyvaudami klubuose, vienijančiuose sergančiuosius artritu, šeimos bendrauja tarpusavyje, dalyvauja įvairiuose renginiuose, sportinėse varžybose. Vieną kartą per ketvirtį organizuojamos paskaitos įvairia medicinine tematika, kurias skaito prityrę įvairių specialybių gydytojai, kineziterapeutai. Jų metu stengiamasi papasakoti ir apie naujausius pasiekimus medicinoje vienoje ar kitoje srityje.
Panevėžio Artrito organizacijai jau 16 metų. Ji vienija Aukštaitijos regiono įmones. Jos veikloje dalyvauja pasvaliečiai, rokiškėnai. Šiuo metu jis vienija per 800 žmonių. Esame didžiausias klubas Lietuvoje. Panevėžio Artrito asociacija yra Lietuvos artritų klubo organizacijos narė. Kartais tenka dalyvauti renginiuose Lietuvos mastu. Du kartus mūsų bendrieji nariai keliavo po gražiausius Lietuvos kampelius. Smagu, kad klubas plečiasi, – kasmet sulaukiame vis daugiau norinčiųjų dalyvauti jo veikloje.
Lietuvos artrito asociacija (LAA) – tai organizacija, vienijanti klubus, draugijas, bendrijas, asociacijas, besidominčias sąnarių ligų problemomis, kurios tikslas – atstovauti savo nariams, jų teisėms ir kitiems viešiesiems interesams bei padėti įgyvendinti jų poreikius. LAA misija – padėti žmonėms, sergantiems artritu.
Asociacija yra Europos kovos prieš reumatą lygos (EULAR) narė, Baltijos šalių reumato asociacijų tarybos narė, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos narė, dalyvauja PARE Manifest veikloje (Europos žmonių, sergančių sąnarių ligomis, Trečiojo tūkstantmečio manifestas).
2008 m. Lietuvos artrito asociacijoje buvo 9 artritu ir reumatinėmis sąnarių ligomis sergančiųjų bendrijos ir klubai. Jie vienija sergančiuosius, gydytojus, geros valios žmones.
Asociacijos istorija prasidėjo 1987 m. Tuomet Vilniuje prof. Algirdo Matulio, reabilitologo Alvydo Juocevičiaus, psichologų Rūtos Sargautytės ir Rimanto Kočiūno dėka prasidėjo sergančiųjų reumatinėmis sąnarių ligomis būrimasis į klubus ir bendrijas ir buvo įsteigta pirmoji Lietuvoje Vilniaus miesto artrito bendrija. Vėliau šią iniciatyvą perėmė Panevėžio, Kauno, Klaipėdos, Alytaus, Biržų, Tauragės, Šiaulių, Rokiškio miestų reumatologai ir pacientai, sergantys artritu.

1997 m. Panevėžyje gyd. Violetos Smilgienės ir pacientų atstovės Marijos Barauskienės iniciatyva įsteigta Respublikinė artrito asociacija.
2002 m. lapkričio mėn. asociacija perkelta į Vilnių. Asociacijai patalpas neatlygintinai suteikė VU Eksperimentinės klinikinės medicinos instituto administracija.
 

Asociacijos kontaktinis adresas:


Žygimantų g. 9, LT- 01102 Vilnius
Tel. (8 5) 262 8020
Faksas (8 5) 212 3073
El. paštas: artritas@mail.lt

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai