Atitolinti sąnarių ligas lengviau nei jas gydyti

Sąnarių, tarp jų ir stuburo, skausmais skundžiasi maždaug kas trečias žmogus, besikreipiantis į šeimos gydytoją. Sąnarius gali skaudėti dėl daugybės priežasčių. Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos skyriaus vedėjos, Lietuvos artrito fondo direktorės dr. doc. Irenos Butrimienės, dažniau sąnarius skauda pagyvenusiems žmonėms ir dažniausiai dėl osteoartrito, kremzlės ir kaulų patologijos.
 

Sąnarių, tarp jų ir stuburo, skausmais skundžiasi maždaug kas trečias žmogus, besikreipiantis į šeimos gydytoją. Sąnarius gali skaudėti dėl daugybės priežasčių. Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos skyriaus vedėjos, Lietuvos artrito fondo direktorės dr. doc. Irenos Butrimienės, dažniau sąnarius skauda pagyvenusiems žmonėms ir dažniausiai dėl osteoartrito, kremzlės ir kaulų patologijos.
Tuo tarpu jauniems žmonėms juos dažniausiai skauda patyrus traumą, sumušus ar pervarginus.
Žmonės gali kentėti dėl uždegiminių ligų, pavyzdžiui, reumatoidinio artrito. Sąnarius gali skaudėti ir dėl metabolinių ligų, tokių kaip podagra.
Dabar dažnai pasitaiko ir reaktyviųjų artritų, kurie atsiranda dėl kur nors organizme slypinčios infekcijos, dažniausiai šlapimo-lytinių takų bei žarnyno. Žinoma, sąnarius skauda dėl įvairių vidaus organų ligų, pavyzdžiui, vilkligės, dermatomiozito, vaskulito, sklerodermijos. Taip atsitinka tada, kai imunitetas nebepažįsta tikrųjų organizmo priešų ir ima pulti save.
Sąnarius gali skaudėti ir užpuolus virusui. Juk visi žinome, kad sergant gripu, laužo nugarą, galūnes. Sąnariai bei raumenys „rėkia” ir esant bet kuriai kitai infekcijai. Sąnariai nukenčia ir trečdaliui žmonių, sergančių psoriaze. Kai kuriems iš jų tik paskauda, o kai kurie dėl pažeistų sąnarių bei stuburo tampa net invalidais.
Yra netgi vadinamieji psichosomatiniai skausmai. Viena tokių ligų – fibromialgija. Nuo jos dažniausiai kenčia moterys. Neretai ateina ligonės, kurios būna aplankusios daugybę specialistų. Tokiam žmogui svarbu pasakyti, kad jam skauda sąnarius, tačiau gydytis reikėtų nuo nerimo bei depresijos.
„Kenčiančių psichosomatinius skausmus yra labai daug, – teigia gydytoja. – Iš dešimties ligonių, apsilankiusių pas gydytoją reumatologą, bent vienas kankinasi būtent dėl minėtos priežasties“.
Kenkia antsvoris
Sąnariams gali pakenkti daug kas. Pirmiausia - neadekvatus jiems tenkantis krūvis. Ypač nenaudinga žmogui priaugti svorio. Dvidešimties kilogramų „priedas“ bėgant metams neatrodo grėsmingai, tačiau organizmui – tai sunki našta.


„Pamėginkite pasiimti tokio sunkumo krepšį ir panešioti visą dieną, – siūlo I. Butrimienė. – Pamatysite, kad tas svoris per didelis pirmiausia raiščiams ir kremzlėms. Daugiausia dėl per didelio svorio kenčia keliai bei stuburo apatinė dalis. Šias vietas dažniausiai ir skauda“.
Kai kurie žmonės tiesiog labiau linkę sirgti sąnarių ligomis. Tam įtakos turi genetika, todėl nieko pakeisti negalima. Tačiau apsisaugoti nuo provokuojančių reumatines ligas veiksnių – ilgo buvimo saulėje, cheminių medžiagų, radioaktyvios spinduliuotės, įvairių infekcijų – įmanoma.
Žmonės daug dirba sėdėdami, mažai juda. Tad nieko keista, kad, praleidus visą žiemą pasyviai, o pavasarį kibus į daržo darbus, ima skaudėti nugarą. Skauda dėl to, kad žmogus pervargina raumenis ir sąnarius, kurie iki tol tinginiavo. Tačiau, pasak gydytojos, ligos įtarti nereikėtų.
„Jeigu sąnarius skauda iš ryto, pailsėjus, jeigu sąnarys sutinsta, būna raudonas, karštas, jo negalima sulenkti, tokiu atveju reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytoją, – aiškina I.Butrimienė. – Tokie požymiai būdingi artritui – sąnario uždegimui, todėl kęsti skausmą tokiu atveju – pavojinga“.
Nėra vieno recepto visiems
Atitolinti reumatines ligas galima atsikračius nereikalingų kilogramų, nuolat judant. Kasdienis judėjimas, rytinė bent 5–10 minučių mankšta yra vienas svarbiausių dalykų. Gydytoja skeptiškai vertina moteris, puolančias lankyti aerobikos, fitneso užsiėmimus. Jos dažniausiai pavargsta, todėl gana greitai juos meta.
„Esu įsitikinusi, kad kasdienė, nors ir trumpa mankšta, kas rytą yra kur kas geriau nei trumpalaikiai intensyvūs užsiėmimai sporto salėje, – sakė docentė. – Dažnai moterys sako, kad prisisportuoja prie puodų ir darže, tačiau tokie darbai mankštos neatstoja. Sunkiai dirba jų keliai ir stuburo apatinė dalis, vieni raumenys perkraunami, kitiems – judėjimo neužtenka“.
Reumatines ligas gydytis vaistais galima tik specialistui patarus ir griežtai laikantis jo rekomendacijų. Reikia žinoti sąnarių skausmų priežastis. Kas tinka vienam, nebūtinai padės kitam. Atsargiai reikėtų elgtis ir su visais be receptų parduodamai labai reklamuojamais tepalais. Nors jie žmogui gali mažiausiai pakenkti, palyginti su kitais geriamais ar leidžiamais vaistais, bet, pasak gydytojos, ir jie sukelia labai sunkias alergines reakcijas.
Nebūtina kiekvienu atveju eiti pas gydytoją, jei sąnarių maudimo priežastis – aiški. Nepratusiam prie fizinių darbų, o per savaitgalį sodyboje gerokai pasidarbavusiam gali paskaudėti raumenis ir sąnarius. Jeigu tai ne sąnarių liga, raumenis atsipalaiduos, skausmas atlėgs pagulėjus šiltoje vonioje su paprasta ar jūros druska, įvairiomis vaistažolėmis, pušų spyglių ekstraktu. Ant paburkusio sąnario ir močiučių rekomenduojamą kopūsto lapą galima uždėti. Tik jei skausmas nemažėja ar užsitęsia, reikia kreiptis į specialistą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai