Pasitikėjimas savimi

PASITIKĖJIMAS SAVIMI - TAI POŽIŪRIS, KURIS LEIDŽIA ŽMOGUI SUSIDARYTI POZITYVŲ, BET KARTU IR REALISTIŠKĄ SAVĘS IR SAVO SITUACIJOS VAIZDĄ. SAVIMI PASITIKINTYS ŽMONĖS TIKI SAVO GALIMYBĖMIS, JAUČIA, KAD GALI KONTROLIUOTI SAVO GYVENIMĄ IR GALI PASIEKTI TO, KO NORI.
 

Tačiau tai dar nereiškia, kad savimi pasitikintys individai gali sugebėti viską. Paprastai tokių žmonių lūkesčiai yra realistiški. Net jei dalis jų vilčių neišsipildo, jie išlieka pozityvūs ir priima save teigiamai.
Nepasitikintys savimi žmonės labai priklauso nuo aplinkinių įvertinimo. Jie nelinkę rizikuoti, nes bijo nesėkmės. Kadangi jie apskritai nesitiki, kad jiems pavyks, dažnai pasiduoda blogai nuotaikai, linkę ignoruoti jiems sakomus komplimentus. Ir priešingai, pasitikintys savimi gali rizikuoti neįtikti kitiems, nes jie tiesiog pasitiki savo jėgomis. Jie linkę priimti save ir nemano, jog turi tik prisitaikyti, kad būtų priimti kitų.
Pasitikėjimas nebūtinai pasireiškia visuose žmogaus gyvenimo aspektuose. Paprastai žmonės tam tikrose sferose (pvz., akademinėje, sporto ir pan.) jaučiasi gana užtikrintai ir tuo pačiu metu gali nepasitikėti savimi kitose srityse (pvz., nepasitiki išvaizda, socialiniais santykiais ir pan.).
 

KAS IŠUGDO PASITIKĖJIMĄ SAVIMI?


Pasitikėjimą veikia daug faktorių. Nuo tėvų požiūrio į savo vaikus priklauso tai, kaip vaikai vertina save, ypač ankstyvoje vaikystėje. Kai tėvų požiūris teigiamas, vaikai gauna tvirtą pagrindą teigiamai vertinti save. Jei vienas iš tėvų ar abu yra itin kritiški ar reiklūs arba jei tėvai elgiasi per daug globėjiškai, neskatina vaiko nepriklausomybės, vaikai gali suvokti save kaip neatitinkančius tėvų lūkesčių, menkaverčius. Jei tėvai padrąsina vaikus pasitikėti savimi, jei jie myli ir priima savo vaikus tada, kai jie klysta, vaikai išmoksta priimti patys save ir pasitikėti savimi.
Stebėtina, bet pasitikėjimo savimi stoka nebūtinai susijusi su sugebėjimų stoka. Vietoj to, nepasitikėjimas dažniausiai yra per didelio dėmesio, skiriamo nerealistiškiems lūkesčiams ir normoms, kurias nustato kiti, ypač tėvai ir visuomenė, rezultatas. Suvokiant save, draugų poveikis gali būti toks pats svarbus ar netgi svarbesnis negu tėvų ir visuomenės.


 

PRIELAIDOS, KURIOS IR TOLIAU VEIKIA PASITIKĖJIMĄ SAVIMI


Reaguodami į išorinį pasaulį, žmonės sukuria prielaidas, dalis jų yra konstruktyvios, o kitos - žlugdančios. Čia pateiksime keletą prielaidų, kurios gali kliudyti pasitikėjimui savimi, taip pat siūlome ir alternatyvius mąstymo būdus:
Prielaida: “Kiekvienas svarbus žmogus mano gyvenime visada turi mane mylėti ir palaikyti”.
Alternatyva: tai yra nepasiekiamas tikslas, realistiškiau ir labiau pageidautina sukurti asmenines normas ir vertybes, kurios būtų nepriklausomos nuo kitų palaikymo.
Prielaida: “Aš privalau būti visiškai kompetentingas, tinkamai ir sėkmingai veikti visose svarbiose gyvenimo srityse”.
Alternatyva: tai vėlgi nepasiekiamas tikslas, kuris teigia, kad žmogaus vertę lemia jo pasiekimai. Pasiekimai gali būti malonūs, bet jie nedaro tavęs vertingesnio. Vertė yra įgimta savybė, ir visi žmonės ją turi.
Prielaida: “Mano praeitis yra labai svarbi, ji nulemia mano dabartinius jausmus ir elgesį”.
Alternatyva: nors tiesa, kad jūsų pasitikėjimas buvo ypač pažeidžiamas vaikystėje, užaugęs jūs galite suvokti ir pažiūrėti į savo vaikystės patyrimą iš atstumo. Tokiu būdu jūs galite pasirinkti, kokiems poveikiams leisti ir toliau veikti savo gyvenimą, o kokiems ne. Neturėtumėte jaustis bejėgiai žvelgdami į praeities įvykius.
 

ŽLUGDANČIŲ MINČIŲ MODELIAI


Žalingų prielaidų priėmimas padaro jus pažeidžiamus šiems pasitikėjimą žlugdantiems minčių modeliams:
Viskas arba nieko. “Aš esu visiškas nevykėlis, kai man nepasiseka ką nors atlikti tobulai”.
Žiūrėjimas pro juodus akinius. Nelaimė laukia už kiekvieno kampo. Viena neigiama detalė, truputis kritikos ar komentaras užjuodina visą realybę: “Blogai įvertino mano chemijos testą, dabar aš niekada neįstosiu į universitetą”.
Neigiamų dalykų hiperbolizavimas ir teigiamų nuvertinimas. Geri dalykai ne tokie svarbūs kaip blogi. “Aš žinau, kad laimėjau 5 šachmatų partijas iš eilės, bet šis vienas pralaimėjimas verčia mane jaustis labai blogai”.
Nekritiškas emocijų kaip tiesos priėmimas. “Aš jaučiuosi bjauriai, vadinasi, tai yra tiesa”.
Per daug pabrėžiama tai, kas “turėtų” būti. “Turėtum” dažniausiai atspindi perfekcionistišką požiūrį ir kitų lūkesčius, o ne tai, ko jūs pats norite. “Kiekvienas, stodamas į koledžą, turėtų pagalvoti apie būsimą karjerą. Aš karjeros plano neturiu, taigi man “kažkas ne taip”.
Etikečių klijavimas. Tai yra supaprastinimo procesas, kuris dažnai turi kaltinimo atspalvį: “Aš esu nevykėlis, ir tai yra mano kaltė”.
Sunku priimti komplimentus. “Tau patinka šie mano drabužiai? Aš manau, kad taip apsirengusi atrodau stora”.
 

PASITIKĖJIMO SAVIMI VYSTYMO STRATEGIJOS


• Pabrėžkite savo stipriąsias puses. Įvertinkite viską, ką stengiatės daryti. Vertinkite pastangas ir procesą, o ne rezultatus.
• Rizikuokite. Vertinkite naują patyrimą kaip galimybę išmokti ką nors naujo, o ne kaip sąlygas laimėti arba pralošti. Nerizikuojant kiekviena galimybė virsta nesėkmės tikimybe, ir tai stabdo jūsų augimą.
• Kalbėkite su savimi. Įvertinkite savo žalingas prielaidas, tada liepkite sau “sustoti” ir pakeisti jas racionalesnėmis. Stenkitės priimti save tobulėjimo procesui vykstant.
• Įvertinkite save. Išmokite įvertinti save savarankiškai. Tai padės išvengti nuolatinio nerimo, kuris kyla, kai priklausai nuo kitų nuomonės. Susikoncentravimas į savo vidų (kaip jūs jaučiatės dėl to, kaip elgiatės, dirbate ir pan.) suteiks jums stipresnį savęs pajautimą ir apsaugos jus nuo savo energijos išeikvojimo vien tik kitiems.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Gie
2013-11-23 18:13
viskas ateina per praktiką ir mąstymo modelių pakeitimą - pasitikiusavimi.lt
degradas
2010-12-27 18:20
neverta ieskot patarimu internete Sigita nk nepesi tj tiesiog nepagydoma
Kostas
2009-06-25 18:46
Nu toks neblogas straipsniukas, tik as kaip nelabai daznai skaitantis panasius straipsnius, tai man nelabai buvo suprantama. Bet vistiek manau geras, tik galetu buti tikrai daugiau patarimu, kaip ta pasitikejima savimi padidinti.
Bitute
2008-07-02 10:05
arcius, juk pasitikejimas savimi ir yra tinkamas poziuris i save,jei sakysi,kad tau nesiseka ir esi nevykelis - taip ir bus. Pasitikejimas savimi,manau,net nesusijes su saves drasinimu,o tai racionalus ir kritiskas poziuris i save ir pasauli,kaip ir rasoma siame tekste
ernesta
2008-02-29 02:14
domiuosi psichologija ir galiu pasakyti,kad pasitikejimas ateina su laiku.Elementariausia pavyzdi galiu pateikti.As nuo 16 metu svajojau isilaikyti vairuotojo teises,nes matydavau kaip mama derindavosi prie tecio nuvezimo atzvilgiu.as zinojau,kad siuo atveju gyvenime busiu nepriklausoma taigi savarankiskai uzsirasiau i pamokas ir uz 2men teises laikiau savo rankose.tai tikrai suteike pasitikejimo savimi.Jauciausi igyvendinusi tai,apie ka seniai svajojau.Manes paskatinta siuo metu mama mokosi vaziuoti taip pat ir jei puikiai sekasi!paklausus kodel ji to nepadare anksciau atsake:”Tavo tetis sakydavo,kad as per sena(43mt)”.Taigi tai visiskai suzlugde mamos pasitikejima ir teciu patikejo!!!!Uz tat dabar ji kaip ant sparnu!!!vairavimo pamokos jei suteikia daugiau pasitikejim.ir tai labai akivaizdziai matosi!!taigi pirmiausia reikia savimi patiketi imtis veiksmu ir tau tikrai pavyks,na jei ne tai tikrai ne pasulio pabaiga.svarbiausia nenuleisti ranku!!sekmes!!:)
irena
2007-09-23 13:58
Šaunios,aiškios suprantamos tiesos,tik belieka išmokti pritaikyti gyvenime
ami
2007-09-16 11:18
panasus i viena angliska straipsniuka.
Domi
2007-05-24 23:11
Geras straipsnis,taciau nera lengva vienam paciam zmogui pajusti savo tikraja verte...Patarimu truksta...Man ju labai labai reiketu.....
tyla
2007-04-07 01:20
viskas ko per daug, yra blogai,jurga.Net ir pasitikėjimas savimi gali būti per didelis ir tai irgi gali būti minusas...
aida
2007-02-14 13:26
perskaiciau ir matau, jog 100 procentu atitinku nepasitikincio zmogaus kriterijus. straipsnis tikrai geras- taciau vien perskaityti ji neuztenka - reikia dirbti su savimi. jis naujo nieko nepasako - ta jau girdejau is artimo zmogaus ir jauciau giliai viduje - taciau padeda tai isisamoninti. be zinojimo reikia ir valios- salia nepasitikejimo labiausiai kenkia ir valios neturejimas. didelis noras keistis ir ryztas turi buti. ir sisąmoninti turi labai giliai viska - nes tos neigiamos mintys tarsi liga - vel grįzta pries tavo valia. aciu uz straipsni - meginsiu sau padeti.
raimonda
2007-01-12 20:57
pritariu sigitai, galejo buti daugiau patarimu.. bet seip geras
arcius
2006-11-19 14:45
tai bet jei tau nesiseka gali drasinti save kiek nori ugdyti ta pasitikejima ir vistiek nesiseka. turbut likimas toks ir nieko cia nepakeisi
minija
2006-11-04 10:05
ir man patiko ir patarimai tokie realus
sigita
2006-11-02 19:35
neblogas straipsnis bet galetu būti daugiau patarimų
jurga
2006-10-24 17:45
as tai testavausi tokiam vienam darbui ir kosultavusi psichologe pasake, kad pas mane labai stiprus pasitikejimas savimi, gal net per stiprus ir ivardino tai is daslies kaip minusa!!!
Asta
2006-10-09 17:53
Aiskus, ”lengvai virskinamas” straipsniukas. Patiko.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai