Manipuliavimas kančia

Iš kur atsiranda kančios jausmas?

Gimusio kūdikio pirmas įkvėpimas prasideda verksmu. Nuo pirmų dienų norą valgyti, vienišumą, pilvelio skausmą ar „pilnų“ sauskelnių sukeltus nepatogumus mažylis refleksiškai išreiškia gailiai verkdamas, taip kviesdamas mamą.  Paaugęs vaikutis dažnai rodo „ ožiukus“, suraukia akeles, patempia lūpytes, apsipila ašarėlėmis. Suprantama, vaikas silpnas ir priklauso nuo suaugusiųjų. Jeigu jis nori ko pasiekti, vienintelis patikimas būdas yra rodyti kančią. Tai sukelia gailestį, ir tėveliai padaro viską, ko vaikas prašo.

Paaugęs žmogutis sužino, kad daugelyje situacijų naudinga rodyti kančią, nes „ aukos“ vaidmuo padeda  „sausam išlipti iš balos“. Juk tėveliai, darželio auklėtoja ar mokytoja visada pagailės atgailaujančio, kenčiančio vaiko. Ir ne tik pagailės, bet apdovanos saldainiu ar žaislu. Kad tik vaikas būtų laimingas.

Negana to, suaugusieji netgi priverčia vaiką rodyti kančią. Jei vaikas, kaltinama kuo nors, pradeda priešintis, taigi nerodo kentėjimo požymių, suaugusieji baudžia jį tol, kol jis ima kentėti: verkti, dejuoti, atgailauti. Suaugusieji savo pareigą jaučiasi atlikę ir nutraukia egzekuciją.

Ir, jei tėvai bei auklėtojai neišmokins kaip savarankiškai kančią įveikti, o skatins eiti lengvesniu keliu, jaunas žmogutis greitai išmoks manipuliuoti kitais.

Tas ”saldus“ kančios jausmas

Žmogus eina per gyvenimą treniruodamas kentėjimo formas. Tarsi aktorius, vaidindamas kančią savo gyvenimo scenoje. „Aukos“ vaidmuo - priemonė pasinaudoti giminaičiais, artimaisiais ir pažįstamais. Patogu susirgti, patirti kokią nors gyvenimo katastrofą, nesėkmę darbe ir, žinoma, kankintis. Bemat sulėks saviškiai, užjaus, lepins. Priešingu atveju, net nesitikėk. Tarsi muselės į paspęstą voro tinklą papuola nuoširdūs draugai, bendradarbiai. O nelaimės vis kartojasi ir kartojasi...

„Aukos“ vaidmenį galima panaudoti ir puolimui: „matai, kuo pavertei mano gyvenimą“, „ pažiūrėk, iki ko mane privarei“, „ aš auka, visi siurbiat mano kraują“. Dar galima nuolat priminti, kiek jėgų buvo vaikams, draugams ar šeimai, darbui atiduota. Kokio dėkingumo tikėtasi ir negauta.

Liūdnos pasekmės

„Yra žmonių, kurie apimti liūdesio ar susierzinimo, mėgaujasi savo būsena, netgi didžiuojasi ja. Tai tas pats kaip, važiuojant pakalnėn vežimu, paleisti vadeles ir imti pliekti arklį botagu“- teisingus žodžius yra pasakęs Levas Tolstojus.

Nuolat vaidinant auką ir kankinį, nesunku paskęsti įsijautusiame  vaidmenyje. „Niekas taip nesvaigina, kaip kančios vynas“- teigė Onorė de Balzakas. Galiausiai imama be paliovos savęs gailėtis. Tikėti, kad esi ligonis, nelaimingas, atstumtas, niekam nereikalingas. Patikima, koks sunkus ir tragiškas gyvenimas ir telieka laukti tik mirties.

Tiesa, kankiniai aplinkiniams greitai atsibosta. „ Kiek galima?“, „manai kitiems lengviau?“, „dar šimtą metų gyvensi“- prieštarauja išvargę giminaičiai , o draugai išbėgioja kuo toliau ir nebekelia telefono ragelio.

Čia ir prasideda karuselė: vaidinamas kenčiančio vaidmuo, kenčiama dėl užuojautos stokos. Ir... susergama iš tikrųjų. Depresija su visomis ją lydinčiomis pasekmėmis garantuota. Pradeda kamuoti:

- nemokėjimas džiaugtis, liūdna nuotaika, nedarbingumas.

-sulėtėjęs mąstymas, vidinė tuštuma, neviltis, mintys apie savižudybę.

-vidinis nerimas, silpnumas, dvasinis ir fizinis sąstingis.

-miego ir apetito sutrikimai ,

-skrandžio skausmai, žarnyno išsiderinimas, galvos skausmas, „kamuolys“ gerklėje, širdies ritmo sutrikimai, libido ir erekcijos sutrikimai, karščio bangos ir šiurpulys.

Ar galima pragyventi be kančios?

Taip. Tik reikia keisti mąstymą:

1 taisyklė. Įtikinkite save, kad kentėjimas- beprasmiškas veiksmas, tiesiog tuščias užsiėmimas.

2 taisyklė. Niekada negailėkite savęs ir neleiskite kitiems to daryti.

3 taisyklė. Kitiems jūs reikalingi stiprūs.

4 taisyklė. Supraskite, kad kančioje slypi baimė, kvailumas, negailėjimas aplinkinių.

5 taisyklė. Kiekvienas yra savo laimės kalvis.

Meilė, viltis, tikėjimas, sveikata, šeima- laimingo gyvenimo kredo.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai