Eglė Kauneckienė: sveikata – tai sielos, kūno ir proto harmonija

Eglę ir Darių Kauneckus dauguma žino kaip Ajurvedos pradininkus Lietuvoje. Jau prieš daugelį metų jie susidomėjo ezoterika, pradėjo ieškoti atsakymų į klausimus, kas aš esu, iš kur atėjau ir kokia mano paskirtis šiame gyvenime. Tačiau svarbiausia priežastis, paskatinusi ieškoti Ajurvedos žinių, – šeimos sukūrimas. Eglė pasakoja, kad jiems buvo labai svarbu palanki dvasinė ir fizinė aplinka, norėjosi švariai pradėti, nešioti, auginti savo atžalas, rūpintis jų sveikata ir dvasiniu gyvenimu. Kai susikaupė tikrai nemažai žinių ir patirties, atėjo ir natūralus noras dalinti. Taip atsirado Ajurvedos centras SPA Shanti, vienijantis norinčiuosius eiti savęs pažinimo, tobulėjimo, fizinės ir dvasinės sveikatos stiprinimo keliu.

 

Egle, kas, Jūsų nuomone, nulemia mūsų sveikatą? Kodėl ji vienų stipri, kitų silpnesnė?

 

Aš remsiuosi Ajurvedos teorijomis. Jos sako, kad sveikata priklauso nuo žmogaus sielos, kūno ir proto harmonijos. Kūnas sveikas, jei mūsų siela džiaugiasi gyvenimu, o protas yra ramus. Viskas labai susiję. Jei mes tobulinsime tik savo kūną, tai jis bus sveikas fizine prasme. Bet ligų priežastys atsiranda emociniu lygmeniu. Nesugebėjimas atleisti, pavydas, neapykanta sukuria sąlygas ligoms, kurios pažeidžia fizinį kūną. Jei mes netikėsime, negyvensime gražiai, dorybingai, nemokėsime džiaugtis, nemokėsime atgailauti ir tarnauti, tai mūsų siela nesidžiaugs, protas neišliks ramus ir galų gale kentės kūnas. Labai svarbu, kad žmogus suprastų, kodėl nutinka vieni ar kiti dalykai, kokios priežastys sudaro sąlygas mus liūdinančioms pasekmėms.

Ajurvedinis požiūris labai svarbus dėl to, kad jis moko kiekvieną žmogų priimti kaip individą, skatina ieškoti ir rasti tokius gyvenimo būdo ar gydymo metodus, kurie tinka tik tam konkrečiam žmogui. Moko pažinti save, savo prigimtį. Taip sužinome, koks maistas garantuos gerą sveikatą, geras emocijas, o koks, atvirkščiai – gali pakenkti. Atrandame patarimus, kokia fizinė veikla priimtiniausia, kaip tinkamiausiai ilsėtis, ir taip toliau.

 

Prakalbome apie maistą. Sakykite, kaip Lietuvoje gyvenančiam žmogui pritaikyti ajurvedinės mitybos pagrindus? Ar čia neatsiranda galimybė kažkaip sau pakenkti? Juk vis dėlto tai ne mūsų krašto ir gamtos sąlygų suformuotos tradicijos?

 

Iš dalies jūs teisi. Ajurveda moko, kad žmogui geriausias tas maistas, koks auga ir bręsta šimto kilometrų spinduliu nuo jo gyvenamosios vietos. Tad pirmiausia ir turime naudoti savus išteklius: ir prieskonius, ir žoleles, arbatas, daržoves ar vaisius. Bet dabar, esant galimybėms, galima į savo racioną įtraukti ir naujų produktų, tokių, kurie pas mus neauga.

Gaminant maistą tikrai patartina vadovautis ajurvedos principais – ruošti jį susikaupus, pozityviai nusiteikus, su meile. Nes maistas – pirmiausia energija, o ne sotumo jausmo tenkinimas. Valgome tam, kad gautume tos geros energijos visokio pobūdžio veiklai, o ne tik tam, kad prisikimšti skrandį. Todėl svarbu valgymui skirti daugiau dėmesio, nepietauti žiūrint televizorių, prabėgomis, valgant nejausti neigiamų emocijų. Nes visą tą blogą energiją mes ir „suvalgome“.

Aišku, pereiti prie kardinaliai kitokį gyvenimo būdo reikia labai pamažu, subtiliai. Taip ir mums buvo. Ne visas naujoves galima iškart priimti. Man ne kartą atrodė „ne, ne, to tai jau aš tikrai nedarysiu, tai tikrai ne man“, bet praeina kiek laiko, ir pagalvoji – o gal pabandyti? Gal man bus naudinga?

Taip ir atsirenkame, kas svarbu, o įpročiai pasikeičia per keturias savaites. Per tiek laiko galime priprasti prie naujovių.

 

O kaip sekasi tokį gyvenimo būdą skiepyti vaikams? Turite tris atžalėles, ar lengvai jie perima Jūsų įpročius ir pažiūras?

 

Vaikai yra vaikai. Juos auginant bene vienintelė galimybė kažko juos išmokyti, įdiegti įgūdžius – asmeninis pavyzdys. Tik tada jie patiki, priima ir išmoksta vienokių ar kitokių dalykų. Turime rodyti pavyzdį patys. Jie mato, girdi ir integruoja informaciją į savo gyvenimą. Taip pažadiname jų sąmoningumą. Juk kol vaikas mažas, lengvai jį galime apriboti nuo nesveikų produktų, bet kai jis paauga, išeina į mokyklą, jis jau renkasi pats. Tada ir svarbu, ar suformuotas sąmoningumas. Jei taip, ir be tėvų priežiūros vaikas žinos, ką jam valgyti ir kaip elgtis. Mes su Dariumi ir auklėjome vaikus savo pavyzdžiu, ir aš dabar jais džiaugiuosi. Jie jau moka pasirinkti.

 

Iš kur semiatės fizinės energijos, kas padeda išsaugoti puikią išvaizdą ir sveikatą?

 

Visuomet maniau, kad fizinis krūvis yra būtinas. Svarbu pasirinkti, kaip tinkamiausiai sportuoti. Jei nepatiko viena aktyvumo forma, reikia ieškoti kitos, bet būtinai rasti, kas tau priimtina, ir judėti. Aš užsiimu joga, vaikščiojimu. Neseniai pradėjau dirti su profesionalia trenere ir išmokau plaukti. Iš pradžių lengva nebuvo, bet dabar esu labai savimi patenkinta.

Taip pat labai svarbu neperlenkti lazdos. Svarbu save priimti. Atėjome į šį pasaulį tokie, kokie atėjome, su savais netobulumais ir pliusais. Tad, manau, brandos požymis ir yra priimti save, bet kartu ir padaryti viską, kas įmanoma, kad taptume sveikesni ir laimingesni, kad būtų lengviau gyventi šiame kūne.

Grožiui palaikyti labai padeda ir masažai, kitos ajurvedinės ar SPA procedūros, bet jos man labiau susijusios ne su kūno formų tobulinimu, bet su proto ramybe, atsipalaidavimu.

 

Kaip atrandate laiko sau? Juk namai ir nuosavas verslas– tai tokios sritys, kad visada yra ką veikti, kuo užsiimti, ką dirbti. Kada pasakote STOP?

 

Laiko sau privalo atrasti kiekvienas žmogus, moteris – ypač. Nežinau, ar tas noras visiškai susilyginti su vyrais darbuose, įvairios veiklos srityse davė mums, moterims, labai daug gero. Tarsi atsirado kažkokia trečia lytis. Ir vaikams mes neįdiegiame pavyzdžių, kas yra vyras, kas yra moteris. Ši tema nėra man labai lengva, nes ilgą gyvenimo laiko aš buvau perdėm savarankiška, norėjau viską pati spręsti, kalnus darbų nuversti. Dar ir dabar vis kovoju su šiomis, mano nuomone, neteisingomis nuostatomis. Bet dabar jau žinau, kad, tapdamos moteriškesnės, mes netampame labiau pažemintos ar nušalintos nuo kažkokios veiklos. Ne. Tiesiog atsiranda daugiau laiko rūpintis namais, jų jaukumu, skirti daugiau tikro dėmesio vaikams. Nuolankumu vyrui moteris sukuria gerą emocinę terpę savo namuose, savęs visai nenuskriausdama. Jei ji perima vyriškas savybes, tampa vadovaujanti, viena priima sprendimus – tuomet vyras sumoteriškėja. Po kiek laiko moteris tiesiog pavargsta, ima pykti, nesupranta, kodėl jai vienai reikia prisiimti tiek daug atsakomybės. O kaltas tas klaidingas pareigų pasiskirstymas. Juk kiekviena moteris nori būti lepinama, mylima, jaustis saugi ir dar turėti kažkokios veiklos savo malonumui. Mums reikėtų neperžengti tos pavojingos ribos, išlaikyti savo moteriškumą ir būti išties laimingomis.

Tuomet ir mūsų artimieji, ir ypač vaikai, taip pat bus laimingi. O juk tai moterims labai svarbu. Gal daugumai net svarbiausia gyvenime.

 

Ajurveda labai gražiai atskiria ir paaiškina, kokios yra vyro ir moters pareigos. Ir kai išstudijuoji šias penkis tūkstančius metų skaičiuojančias teorijas, viską susidėlioji – supranti, kad ten tikrai yra labai daug tiesos. O mums, vakariečiams, dabar ji reikalinga kaip niekad iki šiol.

Savo centre mes stengiamės organizuoti tokią veiklą, kuri padėtų žmogui atsirinkti, kas iš tiesų svarbu. Man malonu stebėti, kaip mūsų svečiai atranda šias tiesas, pradėdami nuo procedūrų kūnui, eina toliau, keičia savo dvasinį gyvenimą, mąstymą, mokosi mylėti save ir aplinkinį pasaulį.

 

Belieka priminti, kad Ajurvedos centre SPA Shanti, kuris šį rudenį duris atvėrė ir Kaune, galima ne tik pajusti, kaip stebuklingai kūną veikia ajurvedinis masažas, kokią galią turi aliejuje slypintys sveikatos šaltiniai, bet ir dalyvauti puikiai organizuojamuose renginiuose, susitikimuose, paskaitose ar stovyklose. Artimiausiais didesnis renginys – Pančakarmos savaitgaliai balandžio 12,13,14 ir 26, 27,28 dienomis, kuriuos verta išbandyti kiekvienam, norinčiam atgauti jėgas, pabūti su savimi, pailsėti ar pasilepinti prabangiais masažais ir Baltiškos pirties tradicijomis.Visa tai vyks nuostabiame pavasarėjančios gamtos ir ežero prieglobstyje, harmoningai veikiančiame ir kūną ir sielą.

Daugiau informacijos www.ajurveda.lt

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai