2x2=???

Augdami vaikai turi išmokti ir prisiminti daug įvairiausių dalykų. Nuo pat pirmųjų gyvenimo minučių prasideda aplinkos pažinimas, daiktų, garsų įsiminimas – visa tai fiksuojasi kūdikio atmintyje. Vėliau išmokti ir atsiminti reikia dar daugiau, bet vaikams tai nėra sudėtinga, daugelį dalykų – svetimas kalbas, melodijas, įdomius faktus – vaikai įsimena daug greičiau ir prisimena daug ilgiau nei suaugusieji. Jie niekada neužmiršta, ką pažadėjote nupirkti, net ir prieš metus ar dar seniau. Tiesa, ir jie retkarčiais pamiršta (?!) – paruošti pamokas ar išsivalyti dantis.
 

Pastaruoju metu, be minėtų nedidelių „užmiršimų“, pastebimi ir kiti, šiek tiek rimtesni vaikų atminties sutrikimai.
Ir nieko keisto – įvairios naujos technologijos leidžia naudotis jų atmintimi, nelavinant savosios. Retai kada vaikai skaičiuoja mintinai, dažniausiai tai daroma mobiliuoju telefonu, kompiuteriu ar kalkuliatoriumi. O kur dar priminimai telefone ir kompiuteryje, visa tai visiškai nelavina atminties ir netgi ją silpnina. Be to, atmintį neigiamai veikia stresai, blogi santykiai šeimoje.
Gebėjimui atsiminti ir įsiminti didelę reikšmę turi miego trukmė ir kokybė. Nepakankamai miegant silpnėja atmintis, suvokimas ir pažinimas.
Mokymuisi ir gebėjimui įsiminti taip pat trukdo leidžiama garsi, triukšminga muzika, televizorius.
Beje, dar apie televizorius ir kompiuterius. Manoma, kad nuo jų nuolat sklindantis spinduliavimas gali sukelti nervų sistemos išsekimą. Todėl vaikų, kurie labai daug laiko praleidžia prie televizoriaus ar kompiuterio ekrano, atmintis silpnėja, jie ima prasčiau mokytis, darosi suglebę, be iniciatyvos.
Jokiu būdu negalima barti vaiko, kad jis kažką pamiršo ar neįsiminė, vietoj to reikia stengtis jam padėti surasti būdą, kaip lengviau įsiminti.


 

Kaip padėti?


Susilpnėjusi vaiko atmintis vargina ne tik jį patį, bet ir jo artimuosius, vaikas tampa irzlus ir įsitempęs. Todėl jam reikia padėti.
Pirmiausia pabandykime apibūdinti, kas tai yra atmintis. Ją galima apibūdinti kaip gebėjimą atsiminti ir išlaikyti informaciją.
Atminčiai svarbi atranka: geriau įsimename ir išlaikome atmintyje tai, ką geriau suvokiame, kas labiau domina, ką laikome svarbiu ir atsimintinu dalyku.
 

Geros atminties dėsnis – kartojimas.


Jau senovės Graikijoje buvo skiriamos dvi atminties rūšys – prigimtinė ir dirbtinė. To meto filosofai buvo įsitikinę, kad dirbtinę atmintį būtina lavinti, o prigimtinė atmintis yra duotoji. Ir jie neklydo. Įvairiomis specialiomis treniruotėmis ir kitais įsiminimą lengvinančiais būdais lavinant dirbtinę atmintį gaunami akivaizdūs rezultatai. Buvo pastebėta, kad lavinama dirbtinė atmintis gerokai lenkia prigimtinę. Nustatytos metodikos, skatinančios įsiminimą.
Atminčiai lavinti yra sukurta daug specialių įsiminimą skatinančių žaidimų, dėlionių, dainelių ir kitų priemonių, kurias galima pritaikyti ne tik vaikų ugdymo įstaigose – darželiuose ir mokyklose, bet ir kasdien bendraujant su vaiku šeimoje.
Namuose vaikų atmintį galima lavinti pačiomis paprasčiausiomis priemonėmis, svarbu vaiką sudominti, suintriguoti, kad tai tik linksmas žaidimas.
Pavyzdžiui: ant tuščio stalo surikiuojate šešis skirtingus žaislus, leidžiate vaikui juos apžiūrėti, paragindami įsidėmėti, kokie tai žaislai. Po to, vaikui nematant, nuimkite vieną kurį nors žaislą nuo stalo ir paprašykite vėl peržiūrėti „žaislų parodą“. Paklauskite, ar visi daiktai tebėra, jei ne – tai kurio trūksta.
Šį pratimą galima kaitalioti, pvz., ant stalo sudėlioti skirtingos spalvos ar formos kaladėles, galima žaisti ir „saldžiai“ – su įvairių rūšių saldainiais. Būtų gerai į žaidimą įtraukti ir kitus šeimos narius – visiems bus linksma ir naudinga!
 

Kai pratimų neužtenka


Tačiau gyvename tokiame pasaulyje, kuriame pilna veiksnių, neigiamai veikiančių mūsų ir mūsų vaikų atmintį, tad kartais vien specialių atminį lavinančių pratimų neužtenka.
Atminčiai pagerinti ir koncentracijai padidinti yra sukurta gana daug preparatų. Daugelio jų veiklioji medžiaga – dviskiaučio ginkmedžio ekstraktas (Ginkgo Biloba). Moksliniai tyrimai ir gydytojų praktikų patirtis rodo, kad ginkmedžio ekstraktas gerina atmintį, dėmesio koncentraciją, jo vartojant sumažėja nuovargio, nerimo ir blogos nuotaikos simptomai.
Ginkmedžio ekstraktas gerina smegenų ir viso organizmo kraujotaką, saugo nervų ląsteles nuo žalingo įvairių veiksnių poveikio, reguliuoja kraujagyslių tonusą ir elastingumą, užtikrina geresnę kraujotaką, mažina kraujo klampumą.
Preparatai su ginkmedžiu naudingi ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, o ypač – vyresnio amžiaus žmonėms.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

mamakristina
2007-10-17 12:21
as labai sunerimus del savo dukrytes mokslu ir jos atminties.jai 8metai,man ptiko sis straipsniukas,bet noreciau is kazkur gauti issamesnes informacijos kaip tureciau jai padeti.
mama
2006-12-10 21:28
geras ir naudingas, toks paprastas ir suprantamas
vaidux
2006-12-02 11:23
geras straipsniux, man patiko. butinai rekomenduosiu draugei, kuri turi mokyklinuka vaika
mamyte
2006-11-19 14:31
straipsnis man patiko, toks issamus, paie viska. juk is tiesu galima paprastomis priemonemis lavinti vaikus, nereikia super ten kazkokiu dalyku
nata
2006-09-11 12:55
kad telikas ir kompas bukina - tai 100 procentu, juk jaunimas nieko neprisimena, viska tik priminimais isivedineja

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai