Sapnai – karališkasis kelias į pasąmonę

Žmonės nuo seno domėjosi sapnais, teikė jiems magišką reikšmę, pilna sapnų aprašymų ir Biblijoje, o žymiojo praėjusio amžiaus psichoanalitiko Zigmundo Froido nuomone, sapnai – tai „karališkasis kelias į pasąmonę“. Kiek vis dėlto sapnų turinys susijęs su asmenine žmogaus patirtimi, kas sapnams turi didžiausią įtaką ir kokių yra sapnų aiškinimo teorijų, klausiame VšĮ Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės med. psichologės-psichoterapeutės Virginijos Liveikienės.
 

Kiek sapnai yra nutolę nuo mūsų gyvenimo tikrovės?


Viena vertus labai nutolę, kita vertus, visiškai su ja susiję. Iš pirmo žvilgsnio dažnai atrodo, kad sapnai yra visiška nesąmonė – kartais jų išsigąstame, kartais iš jų pasijuokiame ar tiesiog pamirštame, tačiau jie kyla iš mūsų vidinės realybės, susijusios tiek su išoriniu gyvenimu, tiek ir su vidiniais išgyvenimais. Sapnai kyla iš mūsų pasąmonės (tai aišku jau vien iš to, kad miegodami nesame sąmoningi). Sapnai dažniausiai stengiasi mums „atsiųsti“ kokią nors užkoduotą žinią, kuri mums paskatintų, pakeistų mūsų elgesį, požiūrį, palaikytų ar pan. Jei tinkamai su jais elgiamės, sapnai gali mums labai pasitarnauti kasdieniame gyvenime ir labai jį praturtinti.
 

Visiems turbūt teko girdėti istorijas apie tai, kaip mokslininkai sapne atranda cheminio elemento sudėtį, kompozitoriai išgirsta muziką ir pan.


Taip, tai išskirtiniai ir unikalūs atvejai, tačiau nemažai žmonių pasakoja ir paprastesnes neįtikėtinas istorijas, kai, pavyzdžiui, susapnuoja kur yra pamestas daiktas. Tai susiję ir su situacijomis, kai ką nors pametę vis stengiamės prisiminti, o prisimename paprastai tada, kai nustojame intensyviai stengtis prisiminti. Tokiais atvejais mes tarsi duodame užduotį savo pasąmonei prisiminti tam tikrus dalykus, po to atsitraukiame, ir pasąmonė, tarsi užsuktas žaidimų automatas, išmeta atsakymą, kai jį suranda atminties saugykloje. Nemažai mokslininkų mano, kad iš tiesų mes nieko nepamirštame, niekas nedingsta iš mūsų vidaus, o tik „patalpinama“ į tam tikras vietas, iš kurių sąmoningai gali būti sunku „ištraukti“ informaciją.
Grįžtant prie jūsų klausimo, panašiai ir kūrėjai sąmoningai stengėsi atrasti cheminių elementų dėsningumus, naujas melodijas, o nakties metu, kai veikė tik pasąmonė, ji pateikė jiems „sprendimą“ – cheminių elementų lentelę ar naują muzikinį kūrinį.
 

Senovėje sapnai laikyti langu į anapusinį dievų ir dvasių pasaulį. Dabar į juos žiūrima kaip į tarpininką tarp sąmonės ir pasąmonės...


Tai turbūt parodo, kad visais laikais buvo išmintingų žmonių (dažniausiai žynių, šamanų ir pan.), galėjusių ir mokėjusių prisiliesti prie sapno prasmių. Atrodo, kad ir ankstesniais laikais (turbūt labiau nei šiais) buvo pagarbiai žiūrima į pasąmonės pasaulį. Manau, dievišką funkciją sapnai ir jų prasmės įgavo tada, kai žmonės pradėjo pastebėti tam tikrus dėsningumus, sapnų pranašiškumą, atsakymus sapnuose ir pan.
 

Pagrindiniai sapnų interpretuotojai – S.Freudas ir C. G. Jungas. Kokių dar yra teorijų?


Sapnų analizę pasitelkia visos teorijos, kuriose apskritai taikoma analizė. Z.Froidas ir K.G.Jungas buvo tik pradininkai, pastebėję, kad sapnai turi prasmes, padedančias geriau suprasti žmogaus vidinį pasaulį, poreikius, impulsus ir pan. Toliau šių autorių pastebėjimus vystė jų pasekėjai, taigi sapnų interpretavimas yra kur kas toliau patobulėjęs nei minimų autorių laikais. Z.Froidas pastebėjo, kad sapnuose dažnai simboliškai atsispindi mūsų nerealizuoti poreikiai (dažnai seksualiniai). Kartais turbūt iš tiesų taip būna, tačiau dabar analizuojant sapnus į juos žiūrima kur kas plačiau. Aš studijavau ir studijuoju K.G.Jungo ir jo pasekėjų teorijas, todėl labiau galiu pakomentuoti jas.
 

Be abejo, būtų labai įdomu


Sapnų analizavimas nėra paprastas procesas. Svarbu, kokiu laiku sapnas iškilo, kas tuo metu vyko žmogaus gyvenime, svarbu ir kas vyko psichoterapijoje. Aiškinantis sapnus, išsamiai išanalizuojamas sapno veiksmas, aplinkybės, atrenkami veikiantys simboliai. Aiškinamasi, ką tie simboliai reiškia žmogui, kokie prisiminimai su jais susiję. Galiausiai einama dar giliau – į vadinamąjį archetipinį lygį (kur glūdi per kartas perduodama informacija, tarsi istorinis paveldas žmogaus viduje), išsiaiškinamos universalios simbolių reikšmės (dažnai pasitelkus simbolių žodynus). Turint visą šią informaciją, kartu su žmogum ieškoma, ką sapno motyvai reiškia jam pačiam, apie jo vidinį pasaulį. Dažniausiai sapnas neturi vienos reikšmės, į jį galima žvelgti iš įvairių pusių, tačiau dažniausiai apsistojama ties ta reikšme, kuri svarbi žmogui, aktuali jo to laiko gyvenimui. Vėliau, jei yra poreikis, galima vėl grįžti prie to paties sapno (arba jei sapnuojamas tęsinys, panašūs motyvai) ir žiūrėti kitas reikšmes, motyvus, prasmes. Suprantu, kad skamba labai miglotai, ypač jei patys nesate to bandę. Kažkada miglotai skambėjo ir man pačiai... Atrodytų, kaip čia gali atsirinkti tarp tų dešimčių ar šimtų simbolių, tinkamai juos sudėlioti, atskirti, kas svarbiausia, ir pan. Tačiau tie, kurie išbando, suvokia, kad tokia sapnų analizė, nors ir sunkus, painus darbas, tačiau padedantis išgyventi vidinius nušvitimus ir realiai keisti savo vidinį pasaulį.
 

Ar sapnai padeda diagnozuoti sutrikimus?


Tikrai taip. Kartais atėjęs į terapiją žmogus nesidomi, ką reiškia sapnai, o tiesiog nori juos papasakoti – tai dažniausiai būna sapnai, kurių reikšmės skirtos psichoterapeutui, kad pastarasis geriau suvoktų, kas su žmogumi vyksta, kas keičiasi, ko jam trūksta psichoterapijoje ir kokie sutrikimai formuojasi ar tęsiasi. Ne visi žmonės sugeba įvardinti, kas vyksta jų viduje arba nenori įvardinti, kas su jais darosi. Tokiais atvejais sapnas – labai svarbi medžiaga. Sapnai padeda ne tik diagnozuoti, bet ir parinkti tinkamas psichoterapijos priemones, numatyti terapijos strategiją, kartais net eigą, susivokti, kiek stiprus žmogaus vidinis „aš“ ir kiek, ko žmogus gali atlaikyti.
 

Jei tą patį sapną susapnuotų du skirtingi žmonės, ar jo prasmė nebūtų vienoda?


Tikrai ne. Net jei tą patį sapną susapnuotų tas pats žmogus, gali būti, kad jo prasmė taip pat nebūtų vienoda skirtingu gyvenimo periodu. Sapnų analizė man atrodo labai patrauklus procesas, nes tarsi nuolat reikia įminti mįsles, kurias užmename sau patys. Tai tarsi mūsų pasąmonės iššūkis mums patiems – kuo brandesni esame, atviresnis savo patirčiai, tuo daugiau galime pasisemti iš sapno. Kiekvieną kartą sapnas modeliuojamas, koduojamas, atsižvelgiant į tai, ką norima juo pasakyti konkrečiam žmogui, todėl tie patys simboliai skirtingiems žmonėms siejasi su skirtinga patirtimi, prisiminimais. Net atsižvelgiant į universalias simbolių reikšmes, galima rinktis skirtingas skirtingų klientų atveju, nes net simbolių žodynuose rasite, kad simbolis turi daugiau nei vieną reikšmę.
 

Ar galime patys nuspėti, suvokti savo sapnų kalbą?


Analizuoti sapnus reikia didelio įgudimo. Dažniausiai analizuoti sapnus mokomės psichoterapijoje, tačiau ilgainiui ir pats žmogus pradeda atsekti motyvus, simbolius ir spėlioti apie sapno prasmes. Specialistas, galintis būti greta sapno analizės metu, labai vertingas, nes žino platesnes reikšmes, gali labiau sujungti motyvus, nes ne tik įsijaučia į kliento pasaulį, bet gali pažvelgti į jį iš šalies, palyginti ankstesnes analizes, pažvelgti, kas tuo metu vyksta psichoterapijoje, ir pan. (t.y. vienu metu atsižvelgti į daugiau įvairių veiksnių). Kai analizuojame sapną, sunku būti ir tuo, kuris jaučia, išgyvena, prisimena, ir tuo, kuris atsitraukia, įvertina, apibendrina.
 

Ar verta pasistengti reguliariai prisiminti sapnus?


Atsakymas priklauso nuo to, ką norite su tais sapnais daryti. Jei norite pastebėti savo vidinius pokyčius, daugiau sužinoti apie save, verta fiksuoti sapnus. Jei sapnuojate daug, tikrai neverta visko užsirašinėti ar prisiminti, fiksuokite tik tuos, kurie jums atrodo įdomūs, svarbūs, kuriuos lydėjo stiprios emocijos. Kai kurie specialistai sako, kad jei sapnas neišliko atmintyje, tai ir nereikia, vadinasi, žmogus dar nepasirengęs sapno „siunčiamai žiniai“. Tačiau manau, kad kartais įdomu atsiversti ir palyginti savo senesnius ir vėlesnius sapnus, jų kitimą.
 

Ar yra vadinamųjų pranašiškų sapnų, ar tai paviršutiniškas aiškinimas? daugiau prietarų lygiu?


Tokių sapnų iš tiesų yra. Tik ne ta prasme, kad turi išsipildyti pažodžiui ir ne ta prasme, kad, atsivertus sapnininką, būtų galima pasakyti, kad jei susapnavote akmenis, tai gausite daug pinigų. Pranašiški sapnai dažniausiai būna ta prasme, kad numato tolesnę eigą – ligos, žmogaus elgesio, terapijos ir pan.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai