Įdomių jums ir naudingų košmarų!

Sapnai – vienas iš paslaptingiausių mūsų psichikos reiškinių. Nors sapnai mus lanko nuo kūdikystės, tačiau neretai į juos kreipiame mažai dėmesio tol, kol jie nepradeda mūsų varginti. Natūralu retkarčiais susapnuoti blogą sapną, taip pasitaiko visiems. Bet ką daryti, kai beveik kasnakt lanko panašaus pobūdžio košmarai, ir ką tai galėtų reikšti? Su šiuo klausimu į redakciją pagalbos kreipėsi vienas skaitytojas, ir mes pagalvojome, kad panagrinėti šią temą būtų aktualu daugeliui.
 

Košmarai – tai sapnai, kurie kupini baimės ir nerimo bei kuriuos individas smulkiai prisimena ir gali papasakoti pabudęs ar pažadintas. Pabudęs ryte košmarą taip pat prisimena, nors ir nebe taip aiškiai. Košmariški sapnai sapnuojami greitų akių judesių miego fazės metu, paprastai antroje nakties pusėje. Jei juos sapnuoja suaugęs ir košmarų temos kartojasi, – tai dažniausiai rodo psichologines problemas. Manoma, kad košmarai vargina apie 5 proc. gyventojų. Tai gana dažna vaikų problema. Nuo 3 iki 8 metų amžiuje susapnuojama košmarų daugiau nei per visą vėlesnį gyvenimą..
 

Naktinis siaubas – tai ne košmarai


Nuo košmariškų sapnų skiriasi naktinis siaubas. Tai paprastai pirmų valandų po užmigimo reiškinys, vykstantis gilaus miego fazėje. Miegantysis neabejotinai patiria baimę: jo kūnas prakaituotas, dreba, širdis smarkiai plaka, gali kažką neaiškiai murmėti ar būti plačiai atsimerkęs. Tokios būklės žmogų pažadinti labai sunku, o ir pakėlus (taip pat ryte) jis nieko aiškaus nepapasakos, ką sapnavo. Kadangi vaikams gilus delta miegas užima santykinai ilgesnį periodą, jiems tai gali dažnokai atsitikti po bet kokių stipresnių emocijų. Tuo tarpu suaugusiesiems, jei naktinis siaubas kartojasi, geriausia kreiptis į gydytoją. Patiriančiojo naktinio siaubo epizodą geriausia nekelti, o švelniai pakalbinti, paglostyti, pabūti šalia jo, o ryte apie buvusį epizodą net nepriminti, ypač jei tai vaikas.
Visa, kas rašoma šiame straipsnyje, yra apie košmarus, t.y. baisius sapnus, o ne apie naktinį siaubą.
 

Košmarų priežastys


Neieškodami kažko nežemiško, pradėkime nuo paprasčiausių priežasčių:
Išoriniai dirgikliai. Nuo staigaus triukšmo, lovos kaimyno knarkimo arba grubesnio prisilietimo galime pabusti, tačiau kai kada išoriniai dirgikliai nepabudina, tačiau vis dėlto sutrikdo miegą. Tokiu atveju sapnuojami nemalonūs sapnai, o ryte prisimenamas nemalonus sapno sukeltas jausmas, nors konkretus miegą trukdęs dirgiklis gali būti pamirštamas.
Fiziologiniai dirgikliai. Prisiminkime paprastą, bet neabejotinai pagrindą turintį senolių patarimą: jei nenori sapnuoti košmarų, nevalgyk prieš miegą. Aišku, kai kada fiziologinės priežastys sudėtingesnės ir sapnai gali būti sukelti prasidedančio laikino negalavimo ar rimtesnės ligos. Sakysime, jei sapne jums nukerta galvą, ryte pabundate kankinamas baisaus migreninio galvos skausmo. Arba jus sapne degina ant laužo, o pabudęs suprantate, kad karščiuojate, ir jūsų visas kūnas dega. Gali būti, kad sapnuose vis kartojasi ta pati situacija, pvz., į jūsų pilvą smeigiamas peilis, o tai reiškia, kad sergate lėtiniu skrandžio gleivinės uždegimu. Taigi geriau rimtai atkreipti dėmesį į savo sveikatą, jei sapnuose kartojasi vaizdiniai apie jūsų kūną. Ir jeigu jums iškrenta ar išraunami dantys, geriau profilaktiškai apsilankyti pas odontologą negu bijoti netekti artimųjų.
Sapnai – mūsų norų patenkinimas. Apie šią sapnų funkciją rašė dar Z.Froidas. Alkanam sapnuojasi skanūs valgiai, o nepatenkinusiems seksualinio potraukio – erotiniai sapnai. Malonūs sapnai padeda atsipalaiduoti, sustiprina mūsų energiją ir pasitikėjimą savimi. Na, o baisūs sapnai, pasak Z.Froido tarnauja tam pačiam norų patenkinimo tikslui, tik kitu būdu. Jie savo sukeliamomis nemaloniomis emocijomis padeda išpirkti draudžiamų norų išsipildymo sukeltą kaltę. Be to, košmarai gali padėti atsikratyti neigiamų nepriimtinų emocijų.


Sapnai mus perspėja. Sapnai gali atlikti savisaugos instinkto vaidmenį, sustiprindami mūsų realias baimes, kad realiame gyvenime taip pat vengtume tam tikrų situacijų. Tai perspėjantys sapnai. Pavyzdžiui, kritimo sapnai palaiko ir sustiprina aukščio baimę (aišku, tai nėra vienintelė galima tokio tipo sapnų reikšmė). Aprašyta nemažai ir pranašiškų sapnų, pvz., kaip susapnavusi laivo nuskendimą moteris išvengė žūties „Titaniko“ laive. Tačiau pranašiški sapnai yra greičiau išimtis, o ne taisyklė, ir sapnuojami įvykiai daug dažniau susiję su mūsų vidaus problemomis, o ne ateitimi. Taip pat į tam tikras detales bendravime su mums svarbiais žmonėmis sąmoningu lygiu galime nekreipti dėmesio, tačiau tikėtina, kad sapnuose gali mus pasąmonė perspėti, kokie tie santykiai yra iš tikrųjų. Lygiai kaip kūno sapnai gali reikšti besivystančią ligą, taip santykių sapnai gali parodyti santykių esmę, o ne tik mūsų pačių baimes bei norus, ir tokios galimybės neturėtume ignoruoti.
Sapnuose – mūsų pasąmoningos emocijos. Košmarais dažnai pasireiškia mūsų slaptos baimės, konfliktai, pyktis, agresija, nuoskaudos, bejėgiškumas. Tik nebūtinai bijome to, ką sapnuojame. Pavyzdžiui, sapnuojamas puolantis didelis šuo gali reikšti įtampą darbe ar laukiančią reviziją. Kokia emocija dažniausiai susijusi su košmarais? Ar ši emocija yra reikšminga ir mūsų gyvenime? Tai jau yra analizės reikalas, taip galime geriau pažinti save ir gyventi kokybiškiau nei iki šiol. Sapnai dažnai parodo mūsų slaptas problemas ir suteikia galimybę tobulėti.
Medikamentų vartojimas. Nemažai medikamentų gali skatinti košmariškus sapnus, pvz., vaistai nuo Parkinsono ligos, kai kurie mažinantys kraujospūdį vaistai. Ypač reikia atkreipti dėmesį į centrinę nervų sistemą veikiančius vaistus, nors jų poveikis sapnams įvairus. Kai kurie antidepresantai slopina greitų akių judesių fazę, kurioje yra sapnuojama ir taip gali sapnus net visai užslopinti.
 

Simbolių kalba


Pasąmonė sapnuose informaciją pateikia ne tiesiogine, bet simbolių kalba. Vienas simbolis gali turėti labai skirtingas reikšmes tiek atskiroms kultūroms, tiek individams, taip pat ir tam pačiam žmogui skirtingais jo gyvenimo periodais. Todėl ir nepatariama tikėti sapnininkais, o ir su sapnų interpretacija reikia elgtis labai atsargiai. Na, o pasikartojantys sapnai paprastai primygtinai liepia sapnuotojui spręsti kažkurią jo problemą, tik ne visada lengva suprasti, kurią. Papasakokite savo sapnus artimiesiems – gali būti, kad jie, pažindami jus, lengviau supras už jus pačius, kodėl sapnuojate tą sapną (visi žinome, kad kartais iš šalies geriau matosi).
 

Kaip atsikratyti košmarų?


Pirmiausia neturėkite net tokios vilties visiškai pabėgti nuo nemalonių sapnų. Juos sapnuoja kiekvienas sveikas žmogus, tik jie neturi būti vyraujantys.
Bet ką daryti, jei vakare tenka gultis bijant ir vėl susapnuoti košmarą? Neskubėkite pradėti nuo medikamentų. Visų pirma pasistenkite neišsigąsti sapno ir pamėginti suprasti, ką jis nori pasakyti.
· Apsvarstykite savo baimes gyvenime. Jei kažko labai bijote gyvenime, panašūs vaizdai jus gąsdins ir sapnuose. Kiek pagrįsta yra jūsų aukščio, gaisro, gyvačių ar gaisro baimė? Jei mokėsite savo baimes įveikti realiame gyvenime, jos praeis ir sapnuose.
· Išanalizuokite savo sapną. Nuo kada, po kokių įvykių pradėjote jį sapnuoti? Pabandykite atsiminti smulkiausias sapno detales, įvykius, emocijas ir pagalvoti, ką šie simboliai gali jums reikšti. Kai kam padeda bandymas nupiešti sapną.
· Pakeiskite savo sapną. Lengviausia ta kryptimi dirbti su vaikais, kurie dar tiki pasakomis. Tegul jie prikuria sapnui laimingą pabaigą, pvz.., kaip patys nugali piktą raganą. Pabudę apmąstykite, kokia galima laiminga tokio sapno pabaiga, ir pasąmonė tai prisimins sekančiam kartui. Taip pat šį pratimą galima daryti ir prieš miegą. Įsivaizduokite, kaip sapne nugalėsite visas kliūtis, kad esate stiprus ir drąsus.
· Kai sapnuojate baisų sapną, pamėginkite suvokti, kad tai tik sapnas. Tai – jau vadinamasis sąmoningas sapnavimas, bet yra žmonių, kuriems ir be didelių pastangų tai visai neblogai sekasi.
· Jei dažnai sapnuojate košmarus, gali padėti miegojimas ne visai tamsioje patalpoje, o prieblandoje. Pabudę taip lengviau sugrįšite į realybę. Na, o vaikams pabudus po košmaro gali padėti nuraminti paprasčiausias parodymas, kad po lova ar spintoje nieko nėra.
· Venkite stiprių dirgiklių, t.y. siaubo knygų ar kino filmų prieš miegą. Taip pat venkite ir tokių nervų sistemą veikiančių medžiagų, kaip kava, cigaretės, alkoholis.
· Laikykitės miego higienos taisyklių. Miegokite patogioje lovoje su patogia pagalve, kambarys turu nebūti karštas ir tvankus. Miegą gali trikdyti tiek gausus valgymas prieš miegą, tiek tuščias skrandis, nes dėl to kraujyje gali trūkti deguonies.
Svarbiausia – neišsigąskite košmarų. Stenkitės su jais „susidraugauti“ ir jie pasirodys ne tokie baisūs. Ir gal einant miegoti geriau linkėti ne saldžių sapnų, o įdomių ir naudingų košmarų?

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Andrius
2018-03-15 07:41
Sapnuoju jau pūs antro mėnesio iš eilės kiek vieną naktį košmarus. Nežinau ką daryti. Esu pavargęs rytais piktas nekalbus. Tikiuosi tai nepridarys man kasko blogo. Ačiū už dėmesį.(weird)(weird)
lika
2013-03-21 13:31
yra geras ir paprastas būdas atsikratyti košmaro,jei tave persekioja kokie nors baubai.Reikia įteigti sau drasą,atsikratyti baimės ir pačiam sau įduoti kalaviją į rankas.Saviįtaiga-galingas ginklas.Man kartą pavyko sapne atsigrežti atgal,o ne bėgti.Atsisukau...ir nieko nepamačiau,jokio persekiotojo.Nuo tada visi košmarai baigėsi.Taigi,linkiu būti drąsiems,ta problema tikrai nėra tokia didelė kaip atrodo.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai