Melagis melavo...

Liaudies išmintis sako, kad melu gerai svečiuosna važiuoti, bet sunku namo grįžti. Melagio duonos tikriausiai kiekvienas esame paragavę dar vaikystėje, kai reikėjo nuslėpti vieną ar kitą šunybę. Vieni pomėgį meluoti ten ir paliko, kiti gi ir užaugę negali gyventi be melo. Tačiau ar kada susimąstome, kokia melo kaina. Juk anksčiau ar vėliau tiesa išplaukia į paviršių, ir sukurta „tikrovė“ subliūkšta. Lieka tik purvo nuosėdos ir daugybė įskaudintų žmonių. Apie melo prigimtį kalbamės su socialinių mokslų daktare psichologinės konsultacijos „Gyvybės šviesa“ psichologe Daiva Selmistraitiene.
 

Kaip galima būtų apibrėžti melo sąvoką? Kas tai yra?


Melas – tai netiesos sakymas, siekiant kitą suklaidinti ar apgauti. Tai labai paplitusi nuodėmė. Meluoja ir maži, ir dideli. Turbūt nerastume žmogaus, kuris nė karto nėra pamelavęs. Kartais meluojama spontaniškai, ištikus netikėtai situacijai, o kartais apgalvotai ir iš anksto pasiruošus scenarijų.
 

Kas verčia žmones meluoti?


Meluoti žmones paprastai verčia baimės jausmas. Dažniausiai užkietėję melagiai baiminasi, kad, pasakę tiesą, susilauks nemalonių pasekmių. Juk dažnai bijome, kad kiti mumis gali nusivilti, bijome susigadinti reputaciją, netekti užimamos pozicijos, prarasti pasitikėjimą, o gal tiesiog savąja teisybe užrūstinti kitą ir susilaukti bausmių ar keršto. Gali kilti konfliktas, karas, skyrybos... Paprastai melu stengiamasi išlaikyti gerą savo įvaizdį ar bent jau nesugadinti turimo. Kartais melu siekiama ir pagerinti aplinkinių nuomonę apie save, sukurti gražesnį įvaizdį.
 

Kaip suprasti, kad žmogus meluoja?


Atsižvelgiant į moralinę brandą ir sąžinės balsą, vieni žmonės meluoja šaltakraujiškiau, kiti jaučiasi labiau nepatogiai. Todėl melą ne visuomet lengva įžvelgti. Labiausiai melą išduoda akys ir gestai. Tai susiję su baime ir spontaniška gelbėjimosi, slėpimosi reakcija. Iš baimės ir gėdos žmonės instinktyviai stengiasi pasitraukti, pasišalinti iš nemalonios jiems situacijos, pakeisti pokalbio temą, o jei negali – slepia akis – lyg norėdami pasislėpti. Ne veltui yra posakis „iš gėdos neturi kur akių dėti“. Tai ypač matyti vaikuose – kai vaikas, prasitaręs netiesą, susigėsta – užsidengia delnais akis. Suaugusieji delnais neužsidengia, bet nuleidžia akis, nusuka į šoną, nežiūri į pašnekovą. Neretai tėvai, įtardami vaiką meluojant, sako: pažiūrėk man į akis ir pasakyk ...
Melą taip pat gali išduoti paraudimas, nesąmoningas rankos pirštų pakėlimas prie lūpų, lyg mėginant užsidengti ir paslėpti „meluojančią burną“.
Šaltakraujiški melagiai gali meluoti ir nesidangstydami, ir žiūrėdami į akis. Deja, jų fantazijas gali išduoti žvilgsnis, nukreiptas šiek tiek dešinėn (kairiarankių – kairėn).


 

Kuo skiriasi vyrų ir moterų melas?


Skirtumų tarp vyrų ir moterų melo nedaug. Fiziniai ir fiziologiniai požymiai – tie patys. Galbūt tik situacijos, kada vyrai ir moterys stengiasi atrodyti „gražesni“, skiriasi. Vyrai labiau linkę fantazuoti, stengdamiesi „apsukti moterims galvas“ pasakojimais apie savo turtus, padėtį, nepaprastas galimybes, įtakingas pažintis ir pan. Tuo metu moterys dažniau nori pasirodyti vyrams ne tokios išlaidžios ir linkusios neatskleisti tikrosios tiesos, kiek sumokėjo kirpėjai, manikiūrininkei, kiek pinigų paliko grožio salone, soliariume, kiek kainavo bateliai ir prieš kiek laiko pirko suknelę, kurią vyras „tik dabar“ pastebėjo. Kartais moterys nepasako tiesos ir apie tai, už kokią sumą pirko drabužių vaikams.
 

Ar daug šiais laikais melo tarp vyrų ir moterų? Kodėl?


Paprastai žmonės vengia atsiskleisti, kad retkarčiais kalba netiesą, todėl gana sunku pasakyti, ar daug, ar mažai. Mano, kaip psichologės, patirtis rodo, kad smulkaus melo, susijusio su nelabai reikšmingais dalykais, tokio, kuris stipriai nepakenktų tarpusavio santykiams, jei būtų atskleistas, pasitaiko dažniau nei didelio melo, kuris sukelia didelį skausmą, pažeminimą, pakerta pasitikėjimą, suardo santykius, sugriauna šeimas.
Dauguma žmonių suvokia griaunančias melo pasekmes. Vieni iš pagarbos artimui, kiti nenorėdami rizikuoti būti išaiškinti, stengiasi vengti nederamo elgesio kito atžvilgiu. Būtent tokiu būdu ir pavyksta išvengti melo. Pasitaiko ir taip, kad žmonės meluoja artimiesiems, pagražindami kokią nors gyvenimo situaciją. Taip melagėliai neva stengiasi apsaugoti artimą nuo skausmo.
 

Kodėl kai kurie žmonės vis dėlto meluoja? Ką mąsto žmogus meluodamas?


Paprastai, kai žmogus meluoja, jo vidiniame pasaulyje nesutaria bent dvi trys asmenybės. Jis viduje lyg suskilęs į kelis visiškai skirtingų tikslų siekiančius vidinius personažus.
Tarkim, vienas iš vidinių personažų trokšta žmogui laimės. Jis siekia, kad būtų patenkintas žmogui labai svarbus poreikis. Pavyzdžiui, meilės, intymumo, šilumos, supratimo poreikis. Paprastai šio poreikio dėl kokių nors priežasčių nepatenkina ar nevisiškai patenkina asmuo, kuriam meluojama.
Antrasis veikėjas rūpinasi žmogaus vystymusi, tobulėjimu ir siekia moralumo, kad asmuo netinkamais poelgiais nekeltų kitiems skausmo. Todėl jis, lyg teisėjas, kritišku vidiniu balsu pasmerkia pirmąjį personažą. Jei jo vidinės jėgos pakanka, paprastai žmogus prisipažįsta melavęs ir prisiima atsakomybę už savo poelgį.
Deja, baimė patirti pasmerkimą neretai būna stipresnė. Todėl į areną išeina trečiasis vidinis personažas, kuris siekia apsaugoti asmenį nuo galimos aplinkinių rūstybės, atstūmimo ir išsižadėjimo, nuo galimų netekčių, įvaizdžio praradimo ir kitų skausmingų pasekmių. Šis gelbėtojas ir paseka kokią nors pasakėlę. Juk jis vidiniame žmogaus pasaulyje atsakingas tik už apsaugą nuo galimų skausmingų jausmų. Deja, ši dalis labai netoliaregiška, ir jos „greitosios pagalbos“ pasekmės dažnai baigiasi tik dar didesniu aplinkinių nusivylimu, kai tiesa pagaliau išaiškėja.
 

Kaip melas kenkia žmonių santykiams?


Melas – tai klaidingai pasirinktos priemonės geram tikslui. Niekas nenori patirti atstūmimo ir kitų nemalonių jausmų, tačiau melas gali tik prisidėti prie šių jausmų patyrimo ateityje. Netiesos sakymas visuomet griauna tarpusavio santykius ir pasitikėjimą. Net ir „smulkus melas“ reikalauja ilgo laiko jo sukeltoms žaizdoms užgyti. O šios žaizdos – tai įžeidimas, nepagarba, pažeminimas, išdavystė, pasitikėjimo sugriovimas.
 

Jei „sugavai“ žmogų meluojant, ar dar pavyksta nuoširdžiai juo tikėti ateityje?


Lygiai kaip už klaidą rūsčiai pasmerktame žmoguje gali atsirasti „gelbėtojas melagėlis“, kuris kaip nuolat budintis sargas saugo, kad žmogui dar kartą netektų patirti tokio paties skausmo, taip ir apgautame žmoguje atsiranda vidinis „sargybinis“, kuris nuolat primena, kad verčiau šimtu procentų nepasitikėti, nes kitaip vėl gali patirti žiaurų skausmą. Juk, kai tikiesi blogio ar melo, tai su juo susidūręs lengviau išgyveni, negu kai tai ištinka netikėtai. Taigi, sugriautą pasitikėjimą sugrąžinti labai sunku.
 

Kaip patartumėte žmonėms keisti save, kad galėtų gyventi nemeluodami?


Visų pirma, labai svarbu išmokti girdėti savo pačių vidinio pasaulio pašnekesius ir spręsti skirtingų tikslų siekiančių vidinių personažų dilemas, ieškant tokių būdų, kurių pasekmės būtų pozityvios tiek pačiam asmeniui, tiek aplinkiniams.
O antra – būtina drąsa atveriant kitam savo svarbiausius poreikius. Tik taip tinkamai pasirūpinsite savimi. Tik atsiverdami ir kalbėdami apie tai, kas jums svarbu, ir bendrai ieškodami būdų, kaip pasirūpinti jūsų poreikiais, užkirsite kelią klaidingiems poelgiams ir melui. Tik taip puoselėsite bendravimą, bendradarbiavimą, o svarbiausia – tarpusavio supratimą, pagarbą ir pasitikėjimą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

janė
2011-09-20 20:04
pilna tu melagiu, bet meluoti tapma inkstinktu, tai lyg užprogramuota musu prote . ;D
Tomas
2009-03-11 19:16
Tikra tiesa :) Klaseje yra toks melagelis, toks megstantis labai meluoti. Tik as vienas suprantu kada jis meluoja, o kada ne. Man atrodo, sita dalyka paveldejau is tevu. Nes mama prigaudavo mane meluojant, kai saldytuva nuverciau netyciom :D ir ant daug kitu dalyku mane prigaudavo. Nuo to laiko nebemeluoju.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai