Moterys ir vyrai:ateiviai vieni kitų planetose ar tik kitakalbiai?

Vyrai ir moterys vieni be kitų negali. Myli, draugauja, pykstasi ir skiriasi. Ir vėl grįžta, stengiasi suprasti vieni kitus. Ar iš tiesų dvi lytys yra tokios skirtingos, kad kartais paprasčiausiai nesusikalba? Apie stereotipus bei vyrų ir moterų santykius kalbamės su psichologe Saule Šalniene.
 

Ar moters ir vyro psichologija, mąstymas iš tiesų yra labai skirtingi?


Marsas ir Venera, vyras ir moteris − tai dvi skirtingos planetos, skriejančios savo orbitomis, tačiau vienoje visatoje. Tai, kad vyrų ir moterų psichologija skiriasi, nulėmė pati gamta, šeima ir visuomenė. Gamta sutvarkė taip, kad vyrai yra fiziškai stipresni. Visuomenė ir šeima iš jų tikisi ne tik fizinės bet ir emocinės stiprybės. Mergaitės nuo seno yra auklėjamos kitaip. Jei maža mergaitė užsigavusi verkia − tai lyg ir natūralu, jei tai daro berniukas, jis yra drausminamas ir gėdinamas. Mokykliniame amžiuje berniukai skatinami mokytis matematikos, fizikos, mergaitės − kalbų, menų. Psichologai lyčių skirtumais pradėjo domėtis jau XIX amžiuje ir atskleidė, kad šie skirtumai palyginti nedideli. Vyrai, skirtingai nei moterys, dažniausiai laikomi ambicingais, racionaliais, nepriklausomais, tuo tarpu moterys – švelniomis, jautriomis, emocionaliomis ir komunikabiliomis. Kiekvieno žmogaus mąstymas yra skirtingas. Tą atskleidžia skirtingų žmonių elgesys panašiomis aplinkybėmis, tačiau jis priklauso daugiau nuo individualių asmenybės savybių nei nuo lyties.

 

Kokių problemų dažniausiai kyla poroms dėl skirtingo mąstymo ir pasaulio supratimo?


Dažniausiai šios problemos kyla dėl neteisingo supratimo dalijantis namų ūkio darbais. Neretai vyrai vengia namų ūkio darbų, primindami moterims senas gražias tradicijas, kai moteris dirbdavo tik namų ūkio darbus, o vyras buvo pagrindinis šeimos išlaikytojas. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad laikas nestovi vietoje, visuomenė keičiasi ir daugelis moterų dirba ne mažiau už vyrus. Dirbančiai moteriai, grįžus namo, tenka pagrindinis namų ūkio ir vaikų priežiūros darbų krūvis. Dirbti ir tuo pat metu tempti šį krūvį bei rūpintis vaikais yra neįtikėtinai sunku. Nenuostabu, kad kai kurios moterys, norėdamos vienu metu būti geros motinomis, namų šeimininkės ir geros darbuotojos, patiria stresą arba vaidmenų konfliktą,.


 

Ko labiausiai santykiuose tikisi vyrai, o ko moterys? Kaip suderinti skirtingus lūkesčius?


Tiek vyrai, tiek moterys labiausiai tikisi tarpusavio supratimo ir meilės. Tiesiog yra požiūris, kad pačią meilę vyrai ir moterys supranta skirtingai. Ne viena ilgus metus išgyvenusi santuokoje moteris atsakytų, kad vyrai iš santuokos tikisi „šiltos lovos“ ir skanaus maisto, tuomet kyla klausimas: tai kodėl jis, visa tai gavęs, nueina į „kairę“. Gal ten skaniau maitina? Be abejo, ne, tiesiog ten jis tikriausiai jaučiasi išgirstas ir suprastas. Moteris iš vyro tikisi švelnumo, dėmesio, romantikos, pagalbos prižiūrint vaikus, tvarkant namus ir t.t. Norint suderinti skirtingus tikslus, pirmiausia reikia apie tai kalbėtis. Tam tinka pokalbiai tiek prie rytinės kavos, tiek vakare prie arbatos.
 

Yra stereotipas, kad moterims kalbėtis, dalintis jausmais yra labiau įprasta, jos to nori daugiau. Ar tai tiesa?


Tiek moterys, tiek vyrai mėgsta pasikalbėti, tiesiog jie kalba apie skirtingus dalykus. Moterys linkusios kalbėti apie jausmus, vyrai dalintis savo pasiekimais, taip pabrėždami savo vyriškumą. Yra nusistovėjęs požiūris, kad moterys geriau išreiškia emocijas ir yra jautresnės kitų jausmams nei vyrai. Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad vyrai yra ne mažiau empatiški nei moterys, tačiau vyrai nenori, kad juos matytų empatiškus, nes tai neatitinka jų lyties vaidmens.
 

Kitas stereotipas: vyrai daug dažniau kratosi atsakomybės, įsipareigojimų.


Jeigu vyras vengia atsakomybės ir įsipareigojimų, šiuo atveju galima suabejoti jo jausmais. Tikra meilė poroje dažniausiai yra apvainikuojama tarpusavio supratimu ir noru įsipareigoti mylimam žmogui. Be abejo, gali būti ir išimčių. Tai priklauso nuo asmenybės vidinių savybių, auklėjimo, gyvenimo situacijų.
 

Galbūt psichologijoje yra daugiau tokių „stereotipinių“ situacijų, kurios kenkia poros santykiams, bendravimui? Kaip jų išvengti?


Taip, be abejo, yra dar daug įvairių stereotipų. Vienas populiariausių, kaip jau minėjau, tai „moteriški“ ir „vyriški“ darbai namuose. Dauguma namų ūkio darbų, tokių kaip maisto gaminimas, namų tvarkymas, indų plovimas, drabužių lyginimas ir kt., laikomi tradiciškai moteriškais. Tradiciškai vyriški tai – perdegusios lemputės pakeitimas, laikraščio skaitymas, televizoriaus žiūrėjimas (be abejo, tai daugiau kalbama apie miesto gyventojus). Kitas stereotipas – kad vyras yra pagrindinis šeimos išlaikytojas. Deja, tikriausiai labai greitai šis stereotipas taps atgyvena. Vienas iš populiariausių ir niekuo nepagrįstų stereotipų – „moteris už vairo!“. Įdomu, kokiais duomenimis buvo remtasi kuriant šį stereotipą? Jeigu vyriškis, pasižiūrėjęs į simpatišką greta vairuojančią moterį, įvažiuoja į priekyje stovintį automobilį, tai dar nereiškia, kad kalta moteris. Juk statistiškai moterys padaro mažiau avarijų ir vairuoja saugiau. Kitas gana juokingas stereotipas yra „visi vyrai vienodi“. Į šią sąvoką sutalpinamos beveik visos pasaulio blogybės: pasileidėliai, girtuokliai, melagiai, tinginiai ir t.t. Įdomu ir kas gi taip gerai palygino? Norint išvengti stereotipinių situacijų, reikia tiesiog turėti savo nuomonę ir gerai pamąstyti, ar tai atitinka realybę.
 

Ar gali būti, kad būtent stereotipai, o ne realus elgesys, mąstymas kenkia santykiams?


Dažniausiai stereotipai atskleidžia tik dalį realybės, o kita dalis yra iškraipoma. Santykiams kenkia elgesys, kuris yra mąstymo padarinys. Kiekvienas žmogus yra laisvas pasirinkdamas ir elgiasi taip, kaip jam atrodo tinkama, o stereotipai, be abejo, daro savo įtaką. Lyčių stereotipai dažnai veikia kaip socialinės normos. Žmonės, norėdami būti pripažinti visuomenėje, stengiasi atitikti lyčių vaidmenis. Šiuo metu mes gyvename kultūroje, kurioje reikia išmokti atsirinkti, kuo tikėti, o kuo – ne.
 

Keletas knygos „Vyrai kilę iš Marso, moterys – iš Veneros“ autoriaus Džono Grėjaus (John Gray) pastebėjimų apie vyrus ir moteris


· Vyrai mėgsta logiką. Moterys mėgsta dalintis jausmais ir kalbėtis, netgi be jokio tikslo. Vyrams tikslo reikia. Jiems reikia matyti, kad jie kažką daro dėl jo. Jie negali tiesiog kalbėtis.
· Vyrai dažniausiai vienu metu daro vieną darbą. Moterys daro daug darbų vienu metu. Vyrų matymas – tunelinis. 95 proc. jų dėmesio sukoncentruoti į vieną darbą ir tik 5 proc. tikrina aplinką. Moterys yra visiškai priešingos. Jos nuolatos kreipia dėmesį į viską, kas vyksta aplinkui, netgi jei tai ir nėra reikalinga.
· Moteris paprašo vyro grįžtant iš darbo nupirkti pieno. Jis pamiršta. Ji mano, kad taip nutiko todėl, kad jis galvoja apie darbą. Ji vėl paprašo. Jis vėl pamiršta. Šį kartą ji tai priima asmeniškai: jis pamiršo ne pieną, o ją.
· Vyrai nori pamiršti dienos rūpesčius. Moterys nori prisiminti. Vyras pasakys: „Užmiršk, nieko čia tokio“. Moteris tol nenurims, kol apie tai nepasikalbės. Vyrui, norinčiam viską pamiršti, ji prikiš: „Kaip gali būti toks nejautrus!“.
· Moterys niurgza ar skleidžia kitokius garsus tam, kad gautų dėmesio. Vyrai tai daro sakydami „Palik mane ramybėje“.
· Moteris džiugina maži dalykai. Vyrai mėgsta savo sėkmę matuoti lygindamiesi su sau iškeltais tikslais. Jie elgiasi tarsi voverės: nusistato tikslą, bėga iki jo ir, kai pasiekia, tiesiog pakeičia kryptį, randa naują užduotį ir vėl bėga.
· Vyrams patinka, kai juos vertina. Moterys nori būti išklausytos ir pastebėtos. Vyrams svarbiau tai, ką jie daro, o moterims tai, kad jos apskritai egzistuoja.
· Moterys nori jautraus vyro, tačiau iškyla pavojus, kad jis bus pernelyg jautrus. Tuomet moterims jis jau nebepatiks. Vyras turi jas suprasti, tačiau nebūti toks pat „minkštas“ kaip ir jos.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Arnas
2015-01-10 18:16
manau, kad geriausiai padėtų vaistas priligy, nes tai nesudėtingas, nereikalaujantis didelių poros pastangų ar laiko sąnaudų gydymas.Vaisto vartojimas paprastas - tabletę reikia išgerti likus maždaug valandai dviems iki "to reikalo."
patyręs
2014-12-15 17:04
seniau buvo manoma, kad tai lemia vien tik psichologinės priežastys, tačiau dabar jau žinoma, kad per greitam spermos išsiliejimui įtakos turi ir lėtinės ligos: prostatitas, endokrininės ligos,prostatos ar šlaplės uždegimai ar infekcija, genetiniai faktoriai.
Kamilė
2014-12-15 15:31
ar per greito baigimo priežastys gali būti psichologinės?
Augustė
2014-11-20 11:30
galima kreiptis pas terapeutą ar urologą. patarčiau ilgai netempt, neaišku kokia to greito baigimo priežastis.
Kamilė
2014-11-13 09:54
Vyras pastoviai baigia per greit, o aš būnu susierzinus. Aišku, kad jam to užtenka, bet ką daryti man? O jei jam apie tai užsimenu- įsižeidžia, supyksta, nenori net girdėti.:)
Gabija
2014-11-08 12:35
ko gero vyrai tikri ateiviai, nes susikalbėti su manuoju kartais būna neįmanoma. Ypač apie problemas lovoje.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai