Kaip geriau atsiminti

Nors dar visai neseniai buvo manyta, jog neuronai senstant žūsta, į nežinią nusinešdami saugomą informaciją apie gražiausius prisiminimus, atsiranda vis daugiau duomenų, kad jie sugeba atsinaujinti. Venkite streso, sportuokite, pamirškite kalkuliatorių bei užrašų knygutę, ir jūsų nebevargins atminties sutrikimai.
 

Atsimename taip, kaip valgome


Smegenys yra vienas iš daugiausiai energijos sunaudojančių organų, todėl joms būtina speciali dieta. Nustebsite sužinoję, kad jūsų protiniai sugebėjimai gali priklausyti nuo to, ką valgote. Tai nelengva, bet jūs galite tapti protingesni. Pirmiausia pradėkite valgyti pusryčius. Daugelis tyrimų patvirtina, kad žmonės, valgantys pusryčius, pasiekia daug geresnių rezultatų mokykloje ar darbe, nes taip smegenys nuo pat ryto aprūpinamos pagrindine energetine medžiaga – gliukoze. Tačiau gliukozę reikia gauti ne iš saldumynų, o iš kruopų ir košių. Atliktas tyrimas parodė, kad vaikai, nuolat pusryčiams valgantys saldumynus ir geriantys gazuotus gėrimus, atminties testus atlieka taip pat, kaip ir 70 metų senukai. Geriausias pasirinkimas pusryčiams yra kiaušinis. Jame yra gausu cholino, iš kurio gaminamas pagrindinis smegenų ląstelių mediatorius – acetilcholinas. Smegenims naudinga baltyminga ir daug skaidulų turinti dieta. Visi tyrimai vienbalsiai sutaria dėl vitamino B naudos nepriekaištingai smegenų veiklai. Vaisiuose ir daržovėse esantys antioksidantai (beta karotinas, vit. C, vit. E ) saugo neuronus nuo laisvųjų radikalų, susidarančių streso metu, žalingo aplinkos poveikio.


 

Svarbiausia strategija


Neverta nusivilti, jei nepasižymite jokiais išskirtiniais protiniais sugebėjimais. Jais nepasižymi ir labai gera atmintimi besididžiuojantys bei šimtus skaitmenų atsiminti gebantys atminties čempionatų dalyviai. Tiriant aštuonis kasmetinio atminties čempionato geriausiai pasirodžiusius dalyvius paaiškėjo, kad jie nepasižymi nei didesniu intelektu, nei ypatingomis psichinėmis savybėmis. Jie buvo visiškai tokie pat, kaip ir mes, tačiau jie turėjo vieną pranašumą. Pasirodo, kad kiekvienas iš dalyvių yra susikūręs mokymosi strategiją. Vieni iš pirmųjų žodžių raidžių sukuria pasakojimą, kiti įsivaizduoja, kad važiuoja iš taško A į tašką B ir toje atkarpoje išdėlioja žodžius ar žodžių pirmąsias raides. Labai svarbus emocinis nusiteikimas. Mokytis bus lengviau, kada to norėsite, ir jums bus įdomu. Aktoriai, mokydamiesi spektaklio žodžius, jiems suteikia emocinę prasmę. Įsimename geriau tai, kas teikia didesnes emocijas. Be to, profesionalūs aktoriai išmoksta kiekvienam judesiui priskirti žodį. Tai, ką išmokote, privalote kartkartėmis prisiminti. Ne veltui sakoma, jog kartojimas yra mokymosi motina. Kartojant išmoktą informaciją, ji perrašoma iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę. O, jei ji nenaudojama, – paprasčiausiai ištrinama.
 

Mocarto efektas


Pastebėta, jog žmonės, kurie nuolat klausosi Mocarto muzikos, daug geriau sprendžia matematinius uždavinius ir pasižymi geresniais protiniais sugebėjimais. Greičiausiai taip yra dėl to, kad muzika nuramina ir kažkaip stimuliuoja smegenis. Net žiurkės, klausydamos Mocarto, daug geriau atlieka atminties ir susikaupimo reikalaujančius pratimus. Prieš keletą metų nustatyta, kad Mocarto muzika smegenų neuronuose stimuliuoja du genus, atsakingus už smegenų aktyvaciją. Dar vienas įdomus faktas tas, kad didesnį intelektą turi žmonės, lankę muzikos mokyklą. Kuo anksčiau vaikas pradeda groti, tuo jo protiniai gebėjimai būna aukštesni ir tuo jis daugiau gyvenime pasiekia.
 

Fiziniai pratimai ir smegenys


Tikriausiai nepatikėsite, bet fiziniai pratimai treniruoja ne tik raumenis, bet ir smegenis. Paprasčiausi pusvalandžio pasivaikščiojimai tris kartus per savaitę teigiamai veikia tokius gebėjimus, kaip dėmesio sutelkimas, mokymasis ir abstraktus mąstymas. Šis poveikis ypač ryškus vyresnio amžiaus žmonėms. Kasdien einantys pasivaikščioti senukai atminties testus sprendžia daug geriau nei retai išeinantys pasivaikščioti. Taip pat įrodyta, kad reguliariai sportuojantys vaikai mokosi geriau ir gauna aukštesnius pažymius nei nesportuojantys. Šis efektas daug ryškesnis berniukams nei mergaitėms. Viena iš aukštesnių protinių gebėjimų priežasčių – geresnis smegenų aprūpinimas krauju. Kita – fiziniai pratimai skatina neuronų dauginimąsi. Smegenų ląstelių dauginimosi efektas ryškiausias hipokampe, kuris atsako už atmintį ir mokymąsi. Be to, fiziniai pratimai mažina stresą, kuris ardo smegenų jungtis ir blogina atmintį. Todėl, jei norite geriau pasiruošti egzaminams, per mokymosi pertraukas sportuokite.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

destinas
2009-04-20 03:45
calibra, o kiek sito preparato poveikis mazdaug islieka? ar tikrai jis nekenkia skrandziui? papasakok daugiau apie tonussan
calibra
2009-03-06 22:41
man padeda susikautpi, o tai reiskia kad ir atmintis veikia gerai maisto papildas tonussan. jis yra augalines kilmes, todel nebaisu, kad pakenks skrandziui, tuo labiau jis sistemingai gerina miega ir salina su juo susijusias problemas. mano pasirinkimas tonussan, todel, kad jis efektyvus.
mega
2009-03-06 18:35
aš manau, kad atminčiai stiporinti ir gerinti reikai ne tik pamiršti kalkuliatorius.. juk reikia organizmu rūpintis nuolat. Pvz. aš geriu tokį maisto papildą Tonussan, kuris man padeda ne tik energijos įgyti bet ir labai gerai veikia kaip atmintis stiprintojas:) Kolkas, kiek naudoju jį, tiek džiaugiuosi - tikrai neapvylė. Gal ir dar kasnors jį vartojate?
TheFatCat
2008-09-16 21:28
noreciau apie tai suzinoti daugiau.... sis straipsnis mane labai sudomino

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai