Ko vertas trečdalis gyvenimo

Kiekvienas savo gyvenimą vertina skirtingai. Vieniems tai priklauso nuo laisvadienio linksmybių, kitiems nuo atliktų darbų, tretiems nuo šeimos gerovės. Tačiau trečdalis gyvenimo vertinamas pagal miego kokybę. Nes būtent tiek laiko paprastai žmogus praleidžia lovoje sapnuodamas. Psichologų teigimu – visi žmonės sapnuoja, tik ne visi sapnus atsimena, o, jei ir atsimena, tai ne visada teisingai vertina.
 

Sapnų gaudytojas


Įtaką žmonėms sapnai darydavo visais laikais. Senovėje žmonės tikėjo, kad per sapnus įmanoma bendrauti su dievais. Veikiami sapnų egiptiečių žyniai, indėnų šamanai ir kiti „žiniuoniai“ skelbdavo savo pranašystes. Iki pat viduramžių pabaigos sapnai turėjo įtakos net medicininėms diagnozėms. Taip pat ypač didelis dėmesys sapnams buvo skirtas ištikus bėdai ar priimant svarbų sprendimą.
Reikšmingais sapnus laikė ir senovės lietuviai. Prisiminkime Gedimino pilies istoriją. Juk jei kunigaikštis Gediminas nebūtų susapnavęs geležinio vilko, mes gal neturėtume Vilniaus...
Ne ką mažesnę reikšmę sapnams teikia ir šiuolaikinis žmogus. Knygynuose galima rasti storiausių sapnininkų. Sapnų reikšmę šiuolaikiniam žmogui nustato įvairios raganos ir sapnų aiškintojos. Sklando įvairios legendos apie pranašingus sapnus ir sapnų valdymą. Tačiau, daugelio psichologų teigimu, mes sapnus aiškiname ne taip, kaip turėtume.
 

Mintys, kurioms neliko vietos


Pasak psichologo-psichoterapeuto Roberto Petronio, sunku apibrėžti, kas yra sapnas. Tačiau, pasak jo, sapnas tikrai nėra atsitiktinai „sugeneruoti“ vaizdai. „Gyvenime mes susiduriame su aibe įspūdžių, jausmų, išgyvenimų, kurių per dieną nespėjame ar nenorime „suvirškinti“. Tačiau tie nebaigti darbai, rūpesčiai ir emocijos niekur nedingsta, lieka kažkur mūsų smegenyse, o vėliau įgauna tam tikrą išraišką sapnų pavidalu“, – sako psichoterapeutas. Todėl, anot jo, sapnai pasakoja ne apie ateitį (kaip įprasta manyti), bet apie dabartį ir turi esamų išgyvenimų emocinį krūvį.
Padėti išsiaiškinti sapną gali sau užduotas klausimas: „Kaip tai siejasi su dabartiniu mano gyvenimu?“ Daugelio specialistų teigimu, tai, kaip žmogus gyvena, – taip jis ir sapnuoja. Jeigu gyvenime yra nerimo, jo atspindys atsiras ir sapne (prisiminkite sapnuojamus uždavinius prieš svarbų egzaminą ar „jau įvykusį“ svarbų darbinį pokalbį sapne). „Jeigu žmogus nori pabėgti nuo problemų, jos jį pasivys sapne“, – juokauja psichoterapeutas R. Petronis.
 

Nieko nėra asmeniškesnio nei sapnas


Psichoterapeuto teigimu, sapnas, ypač išlikęs galvoje ir atsibudus, visada turi tam tikrą žinią, kurią nori pranešti. Tačiau pats žmogus ne visada pajėgus išsiaiškinti sapno prasmę, juo labiau čia nepadės bendri sapnininkai. „Sapnas dažnai atspindi paslėptus, nesąmoningus mūsų gyvenimo aspektus. Ir dažnai žvilgsnis iš šalies čia kaip tik ir yra svarbus“, – mano R. Petronis.
Psichologų teigimu, sapnų simbolika negali būti bendra visiems žmonėms.
„Paimkime simbolį, kuris turi kokią nors universalią prasmę, pavyzdžiui kryžių, – siūlo psichoterapeutas. – Tai gali būti kančios, tikėjimo ar mirties simbolis. Tačiau jei kryžių susapnavo musulmonas – tai jam gali simbolizuoti agresiją ar priešą. Todėl sapno aiškinimas yra labai individualus dalykas, susijęs su žmogaus vertybėmis, nuostatomis, požiūriu ir emocijomis“.
 

Sapnas – mūsų gyvenimo atspindys


Psichoterapeutų teigimu, sapnai dažnai susiję su gyvenimo patirtimi. Kuo platesnis žmogaus akiratis – tuo sapnai gali būti sudėtingesni, o jų simbolika painesnė. Taip pat sapnai gali būti susiję su žmogaus amžiui aktualiais dalykais. „Paaugliai dažniau sapnuoja erotinius sapnus, nes tai jų amžiuje yra labai svarbi gyvenimo dalis, jie atranda save, savo kūną. Juk seksualiniai aspektai paauglystės periodu yra labai svarbūs, nauji, ir su jais susiję impulsai taip pat nauji. Dažnai paaugliai dėl to būna pasimetę – tai ir traukia, ir gąsdina. Todėl šios emocijos atsispindi ir jų sapnuose. Atitinkamai pagyvenę žmonės, bijantys mirties, gyvenimo laikinumą apmąstys sapnuose“, – atskleidžia psichoterapeutas.


R. Petronio teigimu, neverta aiškintis kiekvieno susapnuoto sapno. Be to, tai ir neįmanoma, nes ne visi sapnai lieka atmintyje. Tačiau, jei tas pats sapnas kartojasi nuolat arba jei miegant matyti vaizdai niekaip neiškrenta iš galvos, – verta susimąstyti. „Paprastai mes, psichoterapeutai, atkreipiame ypatingą dėmesį į pasikartojančius sapnus. Nes jie gali atskleisti informaciją, į kurią žmogus nuolat skubėdamas nekreipia dėmesio, ignoruoja, tačiau ji yra labai svarbi“, – pastebi R. Petronis.
 

Pranašiški sapnai


„Pranašiškų sapnų būna, – sako psichoterapeutas. – Tačiau jie susiję ne su ateitimi, o su dabartimi. Galbūt čia tolima asociacija, tačiau kaip sinoptikai formuluoja rytojaus orus? Ne, nesusapnuoja (nors kai kam taip gali atrodyti, – aut. past.). Jie spėja pagal dabartinę atmosferos padėtį. Tai ir pranašiški sapnai rodo kažką, kas yra svarbu dabar. Tačiau tai ateityje gali turėti loginių pasekmių.“ Kaip pavyzdį jis nurodo... gripą. Jūs galite jaustis blogai, tačiau per skubėjimą, darbus ir įvairiausius rūpesčius ligos simptomų nepastebėsite. Apie gripą jums gali pranešti sapnas.
Todėl verta įsiklausyti į sapnus. Žinoma, neperlenkiant lazdos. Saldžių sapnų!
 

Kad miegas būtų kaip medus


Gražesnius sapnus sapnuosite, jei prieš miegą pagalvosite apie gražius dalykus. Jei turite rūpesčių, nukelkite apmąstymus apie juos rytui. Juk rytas už vakarą protingesnis.
Venkite nervinių dirgiklių prieš miegą: televizoriaus, radijo, garsios muzikos.
Gražesnius sapnus matysite, jei miegosite išvėdintame kambaryje. Taip pat jei prieš šokdami į lovą – pasivaikščiosite.
Miegoti reikėtų kuo tamsesniame kambaryje.
Nevalgykite nakčiai. Dauguma žmonių, prisivalgę prieš miegą, sapnuoja košmarus. Taip pat nereiktų daug gerti, nes malonius sapnus kaskart nutrauks nemalonūs pojūčiai...
Prezidentas, susapnavęs savo mirtį
Jungtinių Valstijų prezidentas Abraomas Linkolnas likus dviem savaitėms iki nužudymo esą susapnavo savo palaikus. Tokią istoriją papasakojo vienas šalies vadovo draugas, pasak kurio, prezidentui sapnas dar ilgai neišėjo iš galvos. Neva sapne A. Linkolnas išgirdęs raudas. Norėdamas išsiaiškinti, kas nutiko, jis pradėjo vaikščioti po namus ir aptiko karstą su savo kūnu. Po poros savaičių jis buvo nušautas „Fordo“ teatre.
 

Baisiausia bausmė


Viename 1895 m. medicinos žurnale pasakojama istorija, kaip prancūzų teismas už žmonos nužudymą vieną kiną nuteisė mirties bausme. Nebūtų nieko ypatingo, jei ne mirties būdas. Buvo nuspręsta žmogžudį palikti be miego... Sprendimo vykdymą pakaitomis esą prižiūrėjo trys sargybiniai. Po dešimties dienų mirtininkas pradėjo maldauti bet kokios bausmės, kad tik būtų nutrauktos nepakeliamos jo kančios.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

gintare
2010-06-27 14:12
mano miego era ir prasidejo kai pradejau miegoti ant tempur ortopedinio ciuzinuko, niekas taip greitai neprisitaiko prie kuno liniju kaip sis ciuzinys.
Vitalija
2010-05-29 19:04
man miegas daug geresnis miegant tencel patalyneje, si patalyne turi galiu, ne veltui yra is eukalipto...
kate
2009-03-06 22:27
tai labai svarbu, kad miegas butu kokybiskas, nuo jo priklauso rytdienos darbai darbeliai. todel as neleidziu problemais isisaknuti iur profilaktiskai rupinuosi ties savo kunu, tiek jo poilsio faze, tiek organizmu. man atrodo, kad puikiausiai tokiai visapusiskai prieziutai tinka tonussan, maisto papildas, kurio veiklioji medziga yra sibiro zensenis. jis tikrai sutvarko miegotvarke - miegi kaip uzmustas, rytais jokio nuovargio, keliesi su zadintuvu, nesijauti mieguistas. zdz, miegi kokybiskai ir pailsini smegenis, nes esi uztikrintas, kad miegojimas bus geras. as ”uzskaitau” sita maisto papilda.
em
2008-01-02 23:18
Geras straipsnis!
PauLyo
2007-04-04 12:03
tvarkingai aiskiai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai