Aš sakau: ai, oi, sąnariai!

Išties, kai spaudžia šaltukas, suskaudus sąnariams sušukti „Ouou!“, kaip daro dainininkas T. Augulis, tenka ar teks ne vienam. O kad geliantys sąnariai tampa vis didesne problema, rodo ir didelis jūsų, skaitytojų, susidomėjimas šia tema. Redakcijos svečias gydytojas reumatologas doc. dr. Egidijus Eviltis sako, kad jei lemta susirgti – iš esmės niekas nepadės. Tačiau vis dėlto sveika gyvensena, daug vitaminų turintis maistas ar papildomi vitaminai ir tinkamai derinamas darbas ir poilsis – geriausi sąnarių pagalbininkai.
 

STOP! Atkreipkite dėmesį į sąnarius


Suprasti, kad reikia susirūpinti savo sąnariais, nesunku, jei juos gelia, jie sukaustyti – vadinasi, kažkas blogai. Dažniausiai pavojus kyla tiems sąnariams, kurie daugiausiai dirba – kojų (kelio, klubo), rankų (alkūnės) ir pan. „Žinoma, jei yra sąnarių sutinimas, jei sąnarius gelia nuolat – reiktų atvykti pas gydytoją. O jei tik truputį paskauda, kai žmogus neša trisdešimt kilogramų kopūstų, – į gydytoją kreiptis nebūtina, – šypsosi gydytojas reumatologas doc. dr. Egidijus Eviltis. – Žmogus save pažįsta geriausiai, todėl, kada kreiptis į gydytoją, gali nuspręsti tik jis pats“. Jei sąnarių skausmai, atsiradę po sunkaus fizinio darbo, pailsėjus praeina ir neatsinaujina pakartotinai, – greičiausiai tai elementarus nuovargis.
Daugeliu atvejų sąnarių ligos (išskyrus ūmines) vystosi palaipsniui, nieko nedarant kelerius metus, skausmas palaipsniui didėja. Taip pat sąnarių skausmai sustiprėja po sunkių fizinių darbų. „Pas mane pacientų padaugėja rudenį, po bulviakasio“, – sako reumatologas E. Eviltis. Pasakyti: „STOP“ ir atkreipti dėmesį į sąnarius reikia ir tuomet, jei, be skausmo ir sąstingio, sąnariai traška (grižas) ir girgžda. Tokiu atveju, jei, atsiradus šiems simptomams, dirbate, – geriau darbą trumpam atidėti ir leisti sąnariams pailsėti, darbus padaryti galima ir vėliau. Poilsis dažnai yra vienintelė efektyvi priemonė.
 

Nesėdėkite koja ant kojos


Sąnarių gėlos išvengti ir patys sau ranką ištiesti galite ir pakeitę savo gyvenseną. Pirmiausia reikia pažiūrėti, ar fizinis krūvis nėra per didelis (o gal atvirkščiai, per mažas) ir... susirūpinti savo svoriu. Juk visus papildomus kilogramus tenka tempti sąnariams. „Jeigu būsi nutukęs, kojų artrozė greičiau vystysis“, – perspėja gydytojas reumatologas E. Eviltis. Tačiau dietas būtina derinti su fiziniu krūviu. Sėdėjimas susidėjus koją ant kojos – viena nepalankiausių padėčių sąnariams. Būtina pasirinkti tokį gyvenimo ritmą, kai sąnarių apkrova derinama su jų poilsiu.
Be to, norint išvengti didelių sąnarių pažeidimų, reikia galvoti ne tik apie tai, kiek valgai, bet ir ką dediesi į burną. Kad kaulai vystytųsi taisyklingai (o nuo to priklauso ir sąnarių būklė), būtina jau nuo mažens vartoti daug vitamino A ir C, kalcio, mangano, fosforo ir magnio turinčio maisto. Yra duomenų, kad sąnarių funkciją gali pagerinti gliukozaminas ir chondroitinas. Nors jas nedideliais kiekiais gamina pats organizmas, bet to gali nepakakti, ypač vyresniame amžiuje, kai ta gamyba sulėtėja. Būtent todėl daug specialistų rekomenduoja vartoti šių medžiagų papildus. Taip pat į kasdienį racioną reikia įtraukti rauginto pieno produktų, kiaušinių, riešutų, pupelių, valgyti daug daržovių ir vaisių. Šiai mitybos principais patariama vadovautis ir vėliau.
 

Sumažinkit skausmą!


Kaip visuomet, sumažinti skausmą galima vaistais nuo skausmo ar uždegimo, tačiau tai trumpalaikė priemonė, nepadedanti išspręsti problemos iš esmės, jei sąnarius skauda dėl rimtos priežasties. Taip pat nemalonius pojūčius sumažina masažas. Švelniai paglostykite skaudamus sąnarius, šiek tiek juos paminkykite – taip ne tik pagerinsite kraujotaką, bet ir sušildysite raumenį. Efektyvi pagalba – šilti ar šalti kompresai. Tačiau sunku pasakyti, kuris jų bus efektyvesnis, tai paaiškėja tik pabandžius. Ledukus ant geliančių sąnarių patariama palaikyti ne per ilgai, maždaug 10–15 minučių ir ne dažniau kaip kas valandą. Šiluma paprastai numalšina buką maudulį. Paprasčiausia naudoti vandeninę šildyklę, jei jos neturite, tiks ir į rankšluostį suvyniotas butelis su karštu vandeniu. Šilti kompresai ypač naudingi prieš fizinius krūvius.
Tačiau jei įtariate, kad vien šių priemonių nepakaks, nelikite namuose su savo bėda. „Naminiai kompresai sveikam padeda, – teigia E. Eviltis. – Jei nesergate, tai padės, o jei jau susirgote, jokie kompresiukai nepadės“.
 

Naudinga žinoti


Gliukozaminas
Natūralus angliavandenių ir baltymų junginys, esantis visuose žmogaus organizmo audiniuose, bet daugiausiai – sąnarių kremzlėse, yra viena svarbiausių jų sudedamųjų dalių Kai, metams bėgant, gliukozamino organizmas pasigamina mažiau, tai sukelia sąnarių irimo procesus ir jų skausmą.
Chondroitinas
Polisacharidas, kurio yra sąnarių kremzlėse. Jis skatina aktyvų sąnario kremzlės atsinaujinimą, sulaiko vandenį ir neleidžia sąnariams susidėvėti esant didesnei jų apkrovai. Chondroitinas pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu, gerina sausgyslių raiščių būklę ir odos elastingumą.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai