Psichikos negalia senatvėje? Nenumokite į ją ranka

Ilgėjant žmonių gyvenimo trukmei, vis daugėja sergančiųjų įvairiais senatviniais psichikos sutrikimais, tačiau didelė mūsų visuomenės dalis vis dar neteisingai mano, kad jų nereikia gydyti, ir sieja tai tik su amžiaus pokyčiais. Atmintina ir svarbi taisyklė gydant bet kurią ligą – gydyti užleistą, labai progresavusią ligą visada daug sunkiau.
 

Psichikos sutrikimai, būdingi vyresnio amžiaus žmonėms


Apibendrintai galima juos vadinti funkciniais ir organiniais:
• funkciniams psichikos sutrikimams priskiriami įvairūs emociniai sutrikimai, kuriuos lemia patiriami stresai. Žmogus tampa baimingas, įtaresnis, pasireiškia nuotaikų kaitos. Šie simptomai ne visada tokie stiprūs, kad būtų galima nustatyti psichikos ligą. Tačiau jie blogina gyvenimo kokybę, sunkina bendravimą su aplinkiniais, ypač artimaisiais, sukelia socialinį bei psichologinį diskomfortą. Dažniausiai tokie žmonės lieka be medicinos pagalbos, nes minėti simptomai susiejami su amžiumi („normalu“, „reikia susitaikyti – senatvė...“);
• organines ligas sukelia pačių galvos smegenų patologiniai pokyčiai. Jų priežastys gali būti persirgtos ligos (galvos smegenų kraujotakos sutrikimai, traumos, meningitai, encefalitai ir kt.), pažeidžiančios smegenis. Dažniausia šiai grupei priskiriama liga – demencija (lot. dementia: de – be, mens, mentis – protas) – dėl įvairių ligų prasidėjęs intelekto nykimas, kai kartu pažeidžiamos ir kitos psichikos funkcijos.
 

Senyvo amžiaus žmonių emocijų ir elgesio sutrikimų simptomai


Senyvo amžiaus žmonių emocijų ir elgesio sutrikimai gali pasireikšti įvairiai – nuo nerimo, nemigos, dirglumo, įtarumo iki nevaldomo sujaudinimo. Mokslininkai nurodo, kad būtent agresyvus elgesys dažniausiai tampa pagrindine slaugą ir bendravimą trikdančia problema (labiau negu ligonių pažintinės veiklos sutrikimai).
Kai liga dar pradinių stadijų, sergantysis dar suvokia savo ligą, jį vargina nerimas, liūdna nuotaika, baimė, jam sunku užmigti. Ligai vystantis, gilėja atminties sutrikimai, sergantysis pradeda nebesuvokti sergąs. Jis nepaaiškinamai keistai elgiasi, bruzda, nemiega naktimis, tampa įtarus, priešiškas ir net agresyvus. Toks elgesys vargina jo artimuosius, kelia neigiamus jausmus, nuteikia priešiškai. Artimuosius ypač žeidžia, kai sergantysis didžiausią priešiškumą demonstruoja labiausiai juo besirūpinantiems asmenims. Tačiau ir tai yra ligos išraiška – senyvas žmogus gyvenimą sugeba susieti tik su nuolat matomais asmenimis.
Svarbu suprasti, kad šie simptomai veiksmingai pagydomi. Todėl vienintelis būdas padėti senyvam žmogui ir palengvinti gyvenimą šeimoje – kreiptis į gydytoją. Negydant sutrikimas ilgainiui gali pasiekti tokį lygį, kai visiškai sutrinka vietos, laiko orientacija, pasireiškia haliucinacijos, elgesys tampa nebesuvaldomai agresyvus ir net pavojingas.


 

Tiapridalis (tiapridas) – pasirinktinas vaistas dėl efektyvumo ir saugumo


Senyvo amžiaus žmonių agresyvaus elgesio būsenos gydomos vaistais nuo psichozės. Vyresniems asmenims jas gydyti gana sudėtinga, nes dėl organinio smegenų pažeidimo ligoniai sunkiai pakelia antipsichozinius vaistus. Taigi, renkantis vaistą vyresnio amžiaus žmonėms gydyti, pabrėžiamas ne tik vaisto efektyvumas, bet ir jo saugumas. Vienas iš tokių yra vaistas nuo psichozės – tiapridalis.
Moksliniai tyrimai yra įrodę šio vaisto veiksmingumą ir saugumą gydant vidutinio ir vyresniojo amžiaus žmonių psichikos sutrikimus, pasireiškiančius agresyvumu, sujaudinimu, nerimu, įtampa, padidėjusiu dirglumu, nemiga, liguistomis baimėmis, sumišimu. Skiriant vaistų senyvo amžiaus ligoniams, labai svarbu, kad jie neblogintų pažintinės veiklos. O tiapridalis, veiksmingai slopindamas sujaudinimą, neslopina sergančiojo budrumo, sugebėjimų pažinti aplinką.
Tiapridalis yra išskirtinis savo saugumu ir nesunkiomis šalutinėmis reakcijomis. Tai svarbios medikamento savybės gydant vyresnius žmones, dažnai tuo pat metu sergančius daugeliu kitų ligų.
 

Ką dar gydo tiapridalis?


Tiapridalis taip pat mažina nerimą. Svarbu, kad, turėdamas nerimą mažinantį poveikį, jis neblogina pažintinių funkcijų, nesukelia pripratimo, todėl, esant reikalui, jo galima saugiai vartoti ir ilgesnį laiką.
Tiapridalis gali padėti esant judesių sutrikimams. Vaistas veiksmingas esant lėtiniams skausmams – migreniniams ar net reumatiniams, o žinoma, kad vyresniame amžiuje sąnarių skausmai gali papildomai provokuoti nerimastingumą ir sujaudinimą.
 

Verta įsiminti


• Vėlyvojo amžiaus psichikos sutrikimai nėra normalus senėjimo procesas – tai sutrikimai, kuriuos reikia gydyti.
• Gydymo rezultatai yra geresni, jeigu pradedama gydyti esant ankstyvai ligos stadijai.
• Gydymas pagerina sergančiojo gyvenimo kokybę, taip pat palengvina jo slaugą.
• Tiapridalis – veiksmingas, saugus ir gerai toleruojamas vaistas senyvo amžiaus žmonių psichikos sutrikimams gydyti. Jis gerai toleruojamas net labai sename amžiuje.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Edita
2010-12-12 00:52
http://www.apklausa.lt/f/psichikos-sutrikimu-turinciu-zmoniu-prisitaikymas-visuomeneje-ewym3tc/answers/new

apklausa sia tema, butu labai gerai jei nepatingetumete ir atsakytumete:)
ruta
2010-10-15 14:37
na jau kai parase ziniuone , tai nori tikek , nori - ne. As pati dvejus metus slaugiau demensija sergancia mociute , dabar beveik metai esu prie alsheimeriu sergancio dieduko.Mano patarimas butu duoti tuos vaistus kuriuos israso gydytojas . Mamai liga progresuoja , orentacijos sutrikimai gali but ir paumejusios ligos simptomas.Mamai nera lengva susidoroti su ja kamuojanciais vaizdais , su nerimu.Jau geriau truputi vaistukais apraminti negu ji visalaik bus itampoj.O jei vaistai migdantys tai ner jau labai blogai (nebent visa diena mieguista del per dideles dozes).Kas geriau - ar dukart pietu numigti ar is kampo i kampa su nerimu ir baimes akim lakstyt ? Liga nepagydoma , ligoniui galima tik padet ir jus pati matot kas jusu mamai geriausia.
ziniuone
2010-03-22 23:32
senatveje visi tezopaminiai vaistai senus zmones vercia is koju.... tezopamo tablete tolyge buteliui snapso... mastyk ka duodi mamai ZINUTE. geriausiai yta valerijonas tabletemis,nospa,gudobeles ekstraktas. tiapridalis labai gerai - tik nepadaugink. jo reikia duoti kaip matai kad reikia, o jei mama gerai jauciasi neduok. kuo maziau psihotropiniu vaistu tuo tau lengviau,nes visi tezopamai kerta per raumenis,kojas,peristaltika - tai reiskia tustinasi po savimi. Senas zmogus ir taip silpnas,o nuo vaistu bejegis. Duok kavytes,tai jai akyse prasvieses,energijos dades. O silpna kava ir balinta tikrai spaudimo nepagadins kuris yra jau gyvenimo sugadintas. Sekmes.
mama
2010-03-22 23:22
egle nuo tiko geriausiai gydo fiziniai darbai. mano sunui daktare pasiule duoti raminancius, atsisakiau. Klausiau ka galima paadaryti,kad sunui padeciau be vaistu ir visam gyvenimui. Man daktare patare fiziniai darbai - tai laukas,kamuolys,sniegas,vanduo,geles,drugeliai. Dirbau su vaiku visus metus istikimai. Uzteko metu.... Dziaugiuosi,mano sunus tiko neturi. Kaip zinia tikas neisgyditas gali pasikartoti 30- meciui ir t.t. Linkiu namus paversti permiegojimo buveine,o gyvenima perkelti i gamta. Tikas - tai demesio stokos liga. Sekmes.
egle
2009-02-05 20:50
Mano dukrai 10 metu ir neurologe skyre tiapridali, kadangi jai yra tikas.Bet kiek skaitau komentaru tai apie vaikus nieko neraso, toks vaizdas kad sis vaistas yra skirtas tik seneliams.Mes jau isgereme visa pakuote, bet pokyciu y gera puse nematyti.Gal yra kokiu nors efektyvesniu vaistu.Aciu.
ZINA
2008-06-16 22:31
Turiu mama 83m,kuri jau 10metu turi senatvine depresija[nuotaikos svyravimai],šiuo metu jau prasideda senatvinė demensija.Geria vaistus;REMERONA,BROMAZEPAMA ir kitus širdies ir kraujospudžiui vaistus.Prasidejo haliucinacijos[tai sakė ,tai mate ir taip toliau...nebesusitvarkom]Pasitariau su gydytoju -paskyrė tiapridalio po1t.x3kartus.Pagerėjo tik vėl baisu ,kad vėl neprasidėtu.Nuo bromazepamo pastebėjau,kad blogėja orentacija.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai