Kai organizme pritrūksta bakterijų

Apie žarnyno disbakteriozę, „gerąsias“ bifido- ir laktobakterijas bei jų naudą žmogaus sveikatai kalbamės su KMU vaikų gastroenterologe-dietologe Rūta Rokaite ir gydytoja rezidente Gaudenta Antanavičiūte.
 

Žarnyno disbakteriozė pasireiškia tuomet, kai organizme sumažėja “gerųjų” bifido- ir laktobakterijų. Šį procesą dažnai paskatina virusinė ar bakterinė liga bei ilgesnis antibiotikų vartojimas. Kartais žarnyno disbakteriozę gali sukelti ir B grupės vitaminų trūkumas.
Kiekvieno žmogaus virškinamajame trakte “gerųjų” ir “blogųjų” bakterijų santykis yra skirtingas ir nuolat kinta.
Žmogaus organizmo mikrofloros pokyčius lemia ne vienas veiksnys: amžius, mitybos įpročiai, gyvenamoji ir darbo aplinka, įvairios ligos (alergija, stresas), kai kurių medikamentų vartojimas, badavimas, sulėtėjusi žarnyno peristaltika. Moterų žarnyno mikroflorai teigiamą įtaką turi natūralus gimdymas ir kūdikio maitinimas krūtimi.
Pagrindiniai disbakteriozės požymiai yra viduriavimas, pablogėjęs apetitas, pilvo pūtimas, dėl geležies stokos pasireiškianti mažakraujystė.


 

Kas skatina naudingųjų bakterijų augimą?


Norint būti sveikiems, reikia pasirūpinti, kad racione būtų kuo daugiau natūralių sveikatai naudingų produktų. Reikia valgyti vaisių, daržovių, produktų, turinčių daugiau skaidulinių medžiagų (kruopų košių, sėlenų, rupaus malimo duonos). Skaidulinės medžiagos skatina “gerųjų” bakterijų dauginimąsi.
Labai svarbu, kad kasdien valgomuose maisto produktuose būtų pakankamas probiotikų ir prebiotikų kiekis. Apie tai kalbama vis daugiau, nes nuo jų labai priklauso žmogaus žarnyno būklė ir bendra savijauta.
Probiotikai - tai minėtosios žmogui reikalingos “gerosios” bakterijos. Pagrindinis probiotikų šaltinis - rauginti pieno produktai: kefyras, jogurtas. Pagal racionaliosios mitybos principus kasdien reiktų išgerti po stiklinę kefyro ar jogurto. Prebiotikai - tai “gerųjų” bakterijų (probiotikų) maistas. Prebiotikų organizmas gauna valgant daug maistinių skaidulų turintį maistą. Rekomenduojamas skaidulų paros kiekis suaugusiajam yra 10-30 g, vaikui - 0,5 g/kg.
Reikėtų vengti aštraus, riebaus, sūraus maisto bei prieskonių, taip pat bulvių traškučių, gazuotų vaisvandenių. Šie produktai žarnyno mikrofloros tikrai negerina.
 

Žarnyno disbakteriozės gydymas - kompleksinis


Svarbu ne tik racionaliai maitintis, vengti aštrių, pikantiškų valgių, bet ir vartoti probiotikų preparatų ar jais papildytų pieno produktų.
Žmogaus storųjų žarnų floros sudėčiai ir aktyvumui didžiausią įtaką daro Bifidobacterium ir Lactobacillus padermės bakterijos, todėl tikslinga vartoti preparatų, kurių sudėtyje jų yra, pavyzdžiui, naująjį danų probiotiką Bifolac ar kt. Yra atlikta šio produkto klinikinių tyrimų, įrodančių gerą jo veikimą.
Kadangi šios bakterijos neatsparios skrandžio rūgščiai ir skrandyje žūva, todėl vartojant probiotikų kapsulių negalima ardyti. Vaikams ar suaugusiesiems, kuriems jas sunku nuryti, tokiu atveju tikslinga vartoti vartoti Bifolac miltelių, kuriuose bakterijos yra apsaugotos specialiomis mikrokapsulėmis.
Kiek ir kaip jų reikėtų vartoti - labai individualus dalykas, todėl būtina pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku. Šiaip probiotikų preparatai yra saugūs, nepageidaujamo poveikio praktiškai nėra.
 

Kuo žmogui naudingi produktai, papildyti bifido- ir laktobakterijomis?


Vis daugiau kalbama ir rašoma apie produktus, papildytus bifido- ar laktobakterijomis. Ir ne be pagrindo. Šių “gerųjų” bakterijų nauda žmogaus organizmui - įvairiapusė: jos skatina B grupės vitaminų, vitamino K, antioksidatorių gamybą, stimuliuoja imuninę sistemą, skatina medžiagų, kurios apsaugo žarnyno gleivinę nuo patogeninių mikroorganizmų dauginimosi, gamybą. Labai svarbu ir tai, kad bifido- ir laktobakterijos aktyvina toksinų bei kitų nereikalingų medžiagų šalinimą iš organizmo.
Beje, probiotikų preparatų turėtų būti visų atostogaujančiųjų kelioninėse vaistinėlėse, nes, atostogų metu pakitus maisto racionui, neretai sutrinka žarnyno bakterijų pusiausvyra, todėl suviduriuojama. Tokiu atveju probiotikų preparatai - nepakeičiamas pagalbininkas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai