Patarimai dirbantiems sėdimą darbą

Per dieną dauguma prie darbo stalo praleidžia apie 8 valandas. Aktyviai juda maždaug 1–2 val. Kadangi raumenys ir sąnariai yra skirti judėti, tai mažas judrumas yra ydingas ir gali sukelti nemažai problemų. Menkai judant, dar kartu ir netaisyklingai sėdint, grėsmė dar didesnė. Kas gali nutikti ir kaip to išvengti? Konsultavo Kineziterapijos centro specialistai Mindaugas Šetkus ir Viktoras Zavadskas.
 

Kodėl yra blogai sėdėti netaisyklingai?


Netaisyklingai sėdint jau po kelių valandų darbo prie stalo atsiranda poreikis pasirąžyti, pakeisti padėtį, jaučiamas skausmas tarp menčių, sėdmenų tirpimas, juosmens tempimas. Tai – pirmas signalas, kad kažkas ne taip. Sveikas, darbo ergonomiką pritaikęs savo poreikiams žmogus, po 10 valandų darbo prie stalo nejaučia jokio diskomforto.
Netinkamai sėdint raumenys asimetriškai išsitempia, išsibalansuoja – vieni pasidaro ilgesni, kiti – trumpesni. Taip pat tai daro įtaką pakitusią dubens padėtį, gali pradėti vystytis stuburo tarpslankstelinio disko išvarža, osteochondrozė, skoliozė. Dažnai netaisyklingai sėdint, pakeitus padėtį į teisingą, jaučiamas diskomfortas. Taip yra todėl, kad jau būna susidaręs raumenų disbalansas, todėl žmogus natūraliai nori grįžti į pamėgtą blogą padėtį. Taip darant skatinamas neigiamų padarinių atsiradimas, todėl reikia imtis priemonių profilaktikai.

 

Kaip užtikrinti darbo prie stalo ergonomiką?


Pirma, reikia įsigyti tinkamą kėdę – nei per žemą, nei per aukštą. Atsisėdus neturėtų likti vietos rankoms susikišti po šlaunimis, kampa tarp blauzdos ir šlaunies turi sudaryti 90 laipsnių. Stuburas turi būti tiesus. Jei yra kėdės atlošas – juo naudotis. Stalo aukštis priklauso nuo kėdės. Ant jos atsisėdus rankų dilbiai turi būti patogiai padėti ant stalo – nei per aukštai, nei per žemai. Pečiai neturi nei pakilti, nei nusileisti – jie turi būti atpalaiduoti ir neįtempti. Vietoj kėdės galima įsigyti kamuolį, kuris natūraliai privers sėdėti taisyklingiau. Tačiau sėdėti visą darbo laiką ant kamuolio nerekomenduojama.
Kompiuterio ekranas turi lygiuotis su akių linija, kad nereikėtų galvos kelti ar nuleisti, neišsitemptų kaklas. Jei kompiuteris nepasikelia, galima įsigyti specialių priedų arba paprasčiausiai po juo padėti keletą katalogų. Turintiems nešiojamąjį kompiuterį tai nelabai patogu, kadangi klaviatūra taip pat pasikelia. Geriausia išeitis – nusipirkti specialų laikiklį, kuris šiek tiek pakelia vieną kompiuterio kraštą, ir klaviatūra atsiduria patogesnėje padėtyje. Arba įsigyti ergonomišką klaviatūrą.
Pelė ir ekranas turi būti tiesiai prieš žmogų, o ne kur nors šone, kad nereiktų sukinėtis. Dirbantiems su dokumentais ir su kompiuteriu, abi priemones reikėtų pasidėti į skirtingas puses. Taip bus vienodai pasisukama tiek į kairę, tiek į dešinę. Šviesa turi sklisti statmenai, atsižvelgiant į tai, kuria ranka rašoma, iš priešingos pusės.


Darbo metu rekomenduojama daryti pertraukėles – kas valandą po 15 minučių. Jei tai nesuderinama su darbu, reiktų bent po kelias minutes kas 40 minučių šiek tiek pajudėti. Pavyzdžiui, nueiti atsigerti kavos ar arbatos, pasivaikščioti po biurą, pasirąžyti. Taip pat naudinga į darbą eiti pėsčiomis arba išlipti bent viena stotele anksčiau. Tai pagerins nuotaiką, darbingumą, sustiprės raumenys. Be abejo, reikia pradėti nuo mažų žingsnelių, o ne iš karto nueiti visą atstumą, kad nebūtų neigiamo psichologinio poveikio, kuris pristabdytų optimizmą dar kada nors gyvenime bandyti vaikščioti į darbą. Pratintis po truputį.
Norint, kad darbo ergonomika būtų tinkama, reikia šiek tiek pastangų, tačiau tai atsiperka su kaupu. Jeigu darbe stalas ir kėdė nėra tinkami, tuo reikėtų pasirūpinti pačiam – nueiti pas darbdavį ir paprašyti finansuoti ar skirti bent dalį lėšų tinkamiems baldams įsigyti. Prašymas turi būti motyvuotas, o ne tiesiog pareiškimas esą noriu naujo stalo. Darbdaviui reikia paaiškinti, kad geresnė darbo vieta padidins darbo našumą, nebereikės dažnai keisti padėties, todėl susikaupimas išliks ilgiau, taip pat nebeblaškys nemalonūs pojūčiai.
Jeigu vis tiek nepavyksta išvengti netaisyklingo sėdėjimo įpročio, jaučiami įvairaus pobūdžio skausmai, patartina kreiptis į kineziterapeutą, kad atliktų išsamesnį tyrimą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Ingrida
2018-01-11 19:00
Išties yra itin svarbusedėti patogiai sedėti patogiai ir taisyklingai, kadangi tai gali pažeisti mūsų nugarą.
skmauris
2013-01-15 11:49
levas psl(bad) jus nemokat kurti psl(happy) lewakas

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai