Kada ir kam reikalinga kepenų apsauga?

Kepenys – labai svarbus žmogaus organas. Tai natūralus organizmo filtras, kuris valo organizmą, šalindamas kenksmingas medžiagas. Tačiau netaisyklinga mityba, besaikis alkoholio vartojimas ir kai kurie medikamentai, infekcijos žeidžia kepenis, vystosi įvairios kepenų ligos. Ar galima atkurti pažeistas kepenis? Komentuoja Santariškių klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro profesorius Algimantas Irnius.
 

Pagrindinė organizmo laboratorija


Kad kepenys labai svarbus mūsų organizmo organas, parodo ir jų svoris: suaugusio žmogaus kepenys sveria 1–1,5 kg. Suprantama, kad tokiam dideliam organui patikėtos ir itin svarbios funkcijos. Kepenys – pagrindinė organizmo laboratorija, dalyvaujanti baltymų, riebalų, angliavandenių ir kitų medžiagų apykaitoje. Be to, jos atlieka apsauginę funkciją, gamina vitaminą A, jose kaupiasi D, K, PP ir kiti B grupės vitaminai.
Kepenų funkcijos esmė – paversti maisto medžiagas, kurios yra svetimos mūsų organizmui (pvz., kiaulienos, jautienos baltymai svetimi žmogui) ir kuris į kepenis iš virškinamojo trakto patenka iš dalies suskaidytas, į metabolitus ir iš jų suformuoti tokius junginius, kurie reikalingi žmogui. Kita kepenų funkcija – pašalinti tai, kas nereikalinga, žalinga. Taigi nėra nė vieno proceso organizme, kuriame nedalyvautų kepenys. Tai ypatingas organas, saugantis organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio ir teršalų. Tačiau žmogus dažnai pamiršta turįs tokį organą ir nesaugo jo.

 

Jei kepenys pažeistos


Tiek alkoholio, tiek medikamentų, tiek virusų, tiek dėl kitų priežasčių išsivystęs kepenų pažeidimas gali būti įvairaus pobūdžio. Išskiriamos trys pagrindinės lėtinio kepenų pažeidimo formos: steatozė (suriebėjimas – jį gali sukelti alkoholis, nutukimas, padidėjęs cholesterolio kiekis), hepatitas (uždegimas – jį gali sukelti virusai, alkoholis, šalutinis kai kurių vaistų poveikis) ir cirozė (surandėjimas – tai galutinė lėtinių kepenų ligų stadija). Steatozės ir hepatito sukelti pokyčiai kepenyse yra grįžtami, t.y. pagydomi.
Dažniausias kepenų pažeidimas – suriebėjimas: jeigu žmogus turi antsvorio ar yra nutukęs, kone visais atvejais jo kepenys suriebėjusios (suprantama, kad skirtingo sunkumo laipsnio).


Dažnai pats vienas kepenų suriebėjimas dar nebūna labai pavojingas, kol neprisideda kiti rizikos veiksniai, pvz., alkoholis. Alkoholio poveikis žmogui, kurio kepenys suriebėjusios, ir žmogui, kurio kepenys sveikos, labai skirtingas. Sveikam žmogui šventiniai persivalgymai ir šiek tiek didesnė alkoholio dozė rimtų sveikatos problemų gali ir nesukelti, o nutukusiam šventinių vaišių gausa gali baigtis ūminiu alkoholiniu hepatitu, t.y. kepenų uždegimu.
Kitas dalykas, kad kepenis gali pažeisti ir tam tikri vaistai, pvz., antibiotikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tuberkuliozės, grybelinių ligų, antidepresantai, antialerginiai, antipsichoziniai preparatai.
 

Kepenų neskauda


Kepenys kantrios, t.y. jų niekada neskauda. Jeigu žmogus skundžiasi kepenų skausmu, vadinasi, jam išsivystė, pvz., tulžies pūslės, tulžies latakų ar kt. uždegimas, kuris pasireiškia stipriais skausmais.
Kepenų ligos labai apgaulingos. Pradinėse stadijose dauguma pacientų jaučiasi sveiki arba skundžiasi nedideliu silpnumu, apetito stoka, skausmu ar diskomfortu dešiniajame šone, pykinimu. Tik vėlyvose ligos stadijose išryškėja kepenų ligoms būdingi simptomai: pagelsta oda ir gleivinės, padidėja pilvo apimtis, vargina pilvo skausmas, sutrinka virškinimas. Todėl, jeigu pastebėjote pirmuosius ligos požymius, būtina kreiptis į gydytoją gastroenterologą.
 

Kaip apsaugoti?


Didžiajai ligonių daugumai gali padėti hepatoprotekciniai (kepenis apsaugantys) vaistai. Kepenis galime prilyginti namui, o jo sienas – ląstelių membranoms. Pažeistų kepen sienos, t.y. membranos, ima irti, griūti.
Šiuo metu yra įvairių priemonių apsaugančių kepenis: sojų fosfolipidų, silimarino ir kt. preparatų. Vienas iš sojų fosfolipidų Essentiale forte N išsiskiria tuo, kad jo sudėtyje yra fosfolipidų, kurie kaip tik ir reikalingi toms pažeistoms membranoms stiprinti. Šio preparato sudėtyje esančių fosfolipidų cheminė struktūra atitinka endogeninių fosfolipidų struktūrą, todėl jie dar vadinami „esenciniais“ – būtinaisiais fosfolipidais. Vartojant vaisto nesočiosios nepakeičiamos fosfolipidų rūgštys įsijungia į pažeistų kepenų ląstelių membraną, reguliuoja ląstelių riebalų apykaitą. Essentiale forte N – tarsi plytos, kurios padeda atstatyti ir sustiprinti namo sienas, t.y. kepenų ląstelių membranas.
 

Kam tinka vartoti


Jeigu žmogus nutukęs, jo kepenys greičiausiai bus suriebėjusios. Tad toks žmogus gali pats profilaktiškai, net ir be gydytojo rekomendacijos, pavartoti Essentiale forte N. Pradinis kursas – mėnuo. Kartoti galima 4–5 kartus per metus. Taip pat šis preparatas tinka visiems, kurie priskiriami rizikos sirgti kepenų ligomis žmonėms, t.y. piktnaudžiaujantiems riebiu maistu, alkoholiu, vartojantiems tam tikrų medikamentų, po apsinuodijimų, sergant infekcinėmis ligomis.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ARTURAS
2016-07-22 15:21
PALEI JUSU STRAIPSNI GALIMA SUPRAST KAD TIK ESSENSEALE FORTE IR TERA FOSFOLIPIDU.PAPRASTAM ALIEJUJE JU IRGI YRA IR GAUNATE JU IS SOJU LECITINO.DEJE ZMONES NEISPRUSE IR VIETOJ TO KAD PADIDINTU DOZE VITAMINO B IR ALIEJAUS AR LECITINO JIE PERKA TUOS VAISTUS

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai