Skirtingam amžiui – skirtingi vitaminai

Dar 1880 m. rusų mokslininkas N. Luninas eksperimentais įrodė, kad, be angliavandenių, riebalų, baltymų, mineralinių medžiagų ir vandens, žmogaus organizmui ir normaliai jo medžiagų apykaitai reikalingi ir vitaminai. Skirtingais žmogaus gyvenimo laikotarpiais jų poreikis kiek skiriasi. Kokių vitaminų rekomenduojama vartoti įvairaus amžiaus žmonėms, konsultuoja bendrosios praktikos gydytoja Inga Kurcevič.
 

Augančio organizmo poreikiai dideli


Tuo, kad augantis žmogus gautų pakankamai vitaminų, pasirūpinti turi tėveliai. Ką jie turėtų žinoti, kad tas jų rūpestis duotų rezultatą?
Vaikystėje bei paauglystėje formuojasi kaulai, dantys, raumenys. Tam yra būtini vitaminai D ir A. Reikia žinoti, kad, trūkstant vitamino A, vaikų augimas sulėtėja! Beta karotinas ypač svarbus regai stiprinti, o moksleiviams, daug laiko praleidžiantiems prie knygų ir kompiuterio, tai itin aktualu.
Poveikį vaikų augimui daro vitaminas B2, dar žinomas riboflavino pavadinimu. Jis yra būtinas ir aminorūgščių bei baltymų apykaitai. Be to, yra itin svarbus tinkamai kaulų čiulpų funkcijai. Tyrimai parodė, jog vaikai, gaunantys vitamino B2, dažnai pamiršta „ožiukus“ prie stalo – šis vitaminas puikiai gerina apetitą ir virškinimą.
Vaikams ir paaugliams augimui būtinas ir vitaminas B6: jis reguliuoja ląstelių dauginimąsi, yra ypač reikšmingas baltymų apykaitai. Pastebėta, kad vaikams, kuriems trūksta vitamino B6, gali prasidėti traukuliai, kartais anemija. Beje, šio vitamino būtinai reikia dar net negimusiam kūdikiui motinos įsčiose (dėl jo trūkumo daugelį nėščiųjų pykina!).
Vitaminas B12 laikomas augimo faktoriumi. Taip yra todėl, kad jis svarbus kaip kofermentas dalijantis ląstelėms ir perduodant genetinę informaciją naujai ląstelei. Vitaminas B12 yra sudedamoji dalis fermentų, reguliuojančių maisto energijos kaupimą raumenų audiniuose.
Galima pridurti, kad visi B grupės vitaminai būtini jaunuoliams, nes jie padeda kovoti su spuogais, tvirtina plaukus ir nagus, teigiamai veikia jautrią brendimo metu psichiką. Moksleivių protinę veiklą skatina ir psichinį vystymąsi gerina aminorūgštys.
Vitaminas C ne veltui yra bene populiariausias ir daugiausia vartojamas vitaminas. Jis ne tik aktyvina ląstelių medžiagų apykaitą, maisto medžiagų energijai padeda virsti organizmo energija, stiprina organizmo atsparumą, bet ir stimuliuoja vaikų jungiamojo audinio, kaulų ir dantų formavimąsi.

 

Puikia savijauta pasirūpinkime patys


Aktyviame amžiuje bene svarbiausia – puiki savijauta, energingumas, taip pat gera tiek vyrų, tiek moterų reprodukcinė sveikata. Kokie vitaminai padeda juos palaikyti?
Pirmiausia reiktų pakalbėti apie B grupės vitaminus, kurie žmogui būtini dėl daugybės priežasčių. Jie yra labai svarbūs nervų sistemai. Kai trūksta B grupės vitaminų, sumažėja energijos gamyba iš gliukozės, tad ir darbingumas. Jie būtini ir protinei veiklai.
Vitaminas B1 padeda normalizuoti nervų sistemą po didelio krūvio (svarbu daug dirbantiems ir stresą patiriantiems žmonėms). Be to, jis skatina vaisingumą ir net laktaciją.
Hormonų balansui moters organizme palaikyti, premenstruaciniam sindromui palengvinti reikalingas vitaminas B6. Jo daugiau turėtų vartoti ir sportininkai.
O vitamino B2 turėtų vartoti, moterys, norinčios išvengti priešlaikinių raukšlių, turėti gražius plaukus ir nagus.
Kokie kiti kiekvienam reikalingi vitaminai?
Tiek nervų sistemos, tiek dauginimosi funkcijoms labai svarbus vitaminas A. Įvairaus amžiaus moterys turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad pakankamas jo arba beta karotino kiekis sumažina riziką susirgti krūties vėžiu.
Keletas žodžių specialiai vyrams. Kiekvienas vyras pirmiausia turėtų pasirūpinti pakankamai gauti vitamino E: kai jo trūksta, gresia lytinių ląstelių vystymosi, sėklidžių veiklos sutrikimas (gali sulėtėti spermatozoidų judrumas), lytinio potraukio ir net raumenų masės mažėjimas. Raumenys silpnėja ir nuo vitamino D trūkumo. Negaunant pakankamai vitamino C, vyrams gali vystytis nevaisingumas.
 

Kai ligų rizika dar padidėja


Brandaus ir ypač senyvo amžiaus žmonių maisto racione vitaminų privalo būti dar daugiau. Kodėl ir kokių? Panagrinėkime konkrečiai.
Vyresnio amžiaus vyrams ir moterims po menopauzės labai smarkiai padidėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Norint tą riziką sumažinti, patartina pavartoti kai kurių vitaminų.
Širdies veiklą gerinti padeda vitaminas B1. Jis, beje, tinkamas ir atminčiai gerinti, kas taip pat labai aktualu vyresniems žmonėms.
„Blogojo“ cholesterolio, didinančio širdies ir kraujagyslių ligų riziką, kiekį kraujyje mažina. vitaminai B5 ir P, tinkamą kraujagyslių funkcionavimą palaiko vitaminas C.
O štai vitaminas E ne tik naudingas širdžiai – saugo arterijų vidinę sienelę nuo kalkėjimo, aterosklerozės, bet ir lėtina senėjimo procesus bei skatina audinį atsinaujinimą apskritai.
Ne mažiau universalus ir vitaminas C: nustatyta, kad jis saugo nuo navikų atsiradimo, padeda išlaikyti stiprius kaulus ir sąnarius, kas, aišku, senyvame amžiuje svarbu kiekvienam. Nustatyta, kad vitaminas C kartu su universaliaisiais E ir A, brandžiame amžiuje, be kita ko, būtini todėl, kad yra puikūs antioksidantai, saugantys organizmą nuo laisvųjų radikalų.
Tinkamą kalcio – nepamainomo kaulų ir dantų „draugo“ – apykaitą užtikrina vitaminas D. Kartu su vitaminu K jis dalyvauja nuolatiniame kaulų atnaujinimo procese, skatina raumenų veiklą ir saugo nuo osteoporozės (kuria serga būtent vyresnio amžiaus žmonės, ypač moterys).
Beje, nustatyta, kad, trūkstant vitamino D, silpnėja klausa, tad dėl jo būtinumo vyresniame amžiuje abejoti, matyt, neverta.
 

Skeptikams


Sakoma, kad, tinkamai maitinantis, visų reikalingų vitaminų galima gauti iš maisto. Tačiau ar visuomet turime laiko, galimybių ir valios subalansuotai mitybai? Be to, šiandieninių maisto produktų kokybė dėl naudojamų trąšų ir pesticidų vis prastėja. Tad skeptiškas požiūris į vitaminus „buteliukuose“ turėtų būti keičiamas.
Labai svarbu, kad vitaminai taptų profilaktikos, o ne gydymo priemone. Tai reiškia – juos vartoti reikia ne „susirgus“, o „stengiantis nesusirgti“, t.y. tada, kai dar esame sveiki. Pavyzdžiui, artėjant peršalimų ir gripo „sezonui“, o ne, jau susirgus kokia peršalimo liga, imtis stiprinti imunitetą vitaminų A, C, E „trijule“. Dar geriau – pavartoti kompleksinių vitaminų.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai