Lapkritį – dėmesys vyrų sveikatai

Spalio mėnuo tradiciškai minimas kaip krūties vėžio prevencijos mėnuo. Laidos kūrėjai lapkričio mėnesį nusprendė daugiau dėmesio skirti vyrų sveikatai. Juk iš tiesų stipriajai lyčiai dažnai dėmesio, rūpesčio ir globos reikia daug daugiau nei moterims.
 

Laikykit ... šiltai


Vienas iš lapkričio mėnesio laidos kūrėjų parengtų siužetų buvo skirtas tinkamai vyrų aprangai šaltuoju metų laiku. Kad mergaitėms mamos žiemos metu pataria vilktis šiltas kelnes, nieko lyg ir nestebina. Gydytojas urologas Vytautas Kamarauskas patarė ir vyrams šiltai laikyti apatinę kūno dalį.
„Labiausiai pavojinga sėklidėms staigi temperatūros kaita. Jauni vaikinai mėgsta pasėdėti lauko kavinėse ant šaltų kėdžių ar prisėsti ant kokio akmens. Vyresni vyrai prisikaitina automobilio sėdynę, o po to lipa iš automobilio... Blogai dar ir tai, kad šiuolaikinių vyrų viršutiniai rūbai yra gana trumpi ir nedengia strėnų. Kartais visai nedaug reikia. Persišaldžius inkstus ar sėklides, laukia nemalonūs simptomai, gydymas ir tokio peršalimo komplikacijos,“ – aiškino aukščiausios kategorijos urologas.
Geriausiu metų gydytoju išrinktas urologas sako, kad džinsai taip pat nėra pats tinkamiausias rūbas. Pasak jo, tai savotiškas šaltas kompresas, ypač jeigu džinsai yra aptempti.
Medikas patarė šaltu oru marškinėlius susikišti į kelnes, kad nugaros apačia nebūtų nuoga. O vyresniame amžiuje nesigėdinti po kelnėmis užsivilkti šiltesnes glaudes. „Ir jeigu pastebėjote, kad pradėjote dažniau šlapintis, kad jaučiate nemalonius pojūčius sėklidžių srityje, atrodo, kad jas maudžia, tempia, būtinai skubėkite pas gydytoją. Į peršalimą negalima numoti ranka, nes tokios būklės yra linkusios tapti lėtinėmis. Tuomet simptomai jau bus daug nemalonesni ir gydymas ilgesnis,“ – pabrėžė gydytojas.


 

Vyrams reikia vitamino D


Vyrams iki trisdešimties žodis „sveikata” yra neįdomus ir mažareikšmis. Tuomet rūpi mokslai, karjera, pramogos. Kuo daugiau pasiekiama, tuo daugiau reikia pastangų viską išlaikyti. Taigi, tenka vertybes peržiūrėti, ir tarp jų atsiranda sveikata. Vienas iš veiksmingiausių būdų rūpintis savo sveikata – nepamiršti profilaktinių priemonių.
„Svarbu gerai pailsėti, sveikai maitintis, vengti žalingų įpročių, būti fiziškai aktyviems. Taip pat vyrams patariu vartoti specializuotus maisto papildus, kurie stiprina organizmą ir didina jo atsparumą įvairioms ligoms,“ – patarė vaistininkė Jolita Skinderskienė.
Yra žinoma, kad vitaminas D daro įtaką kalcio apykaitai, pasiskirstymui organizme, padeda palaikyti jo normalią koncentraciją kraujyje ir nukreipia kalcį į kaulinį audinį, taip padėdamas išvengti osteoporozės. Tačiau kaulų retėjimas, tradiciškai manoma, moterų problema. Pastarųjų metų moksliniai tyrimai atskleidė daug platesnį vitamino D vaidmenį žmogaus organizme. Pasirodo, vitaminas D, panašiai kaip hormonai, veikia daugelį medžiagų apykaitos procesų.
Amerikos nacionalinio sveikatos instituto mokslininkai pastebėjo, kad vitaminas D reguliuoja ląstelių augimą bei jų diferenciaciją. Diferenciacija – tai ląstelės brendimas ir prisitaikymas atlikti tam tikrą funkciją žmogaus organizme. Jei organizme atsiranda nediferencijuotų ląstelių, jos nebepaklūsta organizmo reguliaciniams mechanizmams, pradeda nevaldomai greitai daugintis ir atsiranda piktybiniai augliai. Moksliniai tyrimai rodo, kad vitaminas D stimuliuoja ląstelių diferenciaciją.
Kita dėmesio verta naujiena yra ta, kad vitaminas D reguliuoja organizmo imuninės sistemos aktyvumą. Nustatytas ryšys tarp vitamino D koncentracijos kraujyje ir autoimuninių ligų išsivystymo. Autoimuninės ligos išsivysto tuomet, kai žmogaus imuninės ląstelės pradeda atakuoti ne svetimus įsibrovėlius – bakterijas ar virusus, bet paties organizmo audinius. Dažniausiai tokiu taikiniu tampa jungiamasis audinys, ir išsivysto dauginis sąnarių pažeidimas, vadinamasis reumatoidinis artritas.
Be to, yra duomenų, kad žmonėms, kuriems trūksta vitamino D, dažniau išsivysto širdies nepakankamumas. Širdies ir kraujagyslių ligos vis dar yra vyrams Lietuvos būdingas sveikatos sutrikimas. Naujausių klinikinių tyrimų duomenys liudija, kad adekvatus vitamino D vartojimas mažina riziką susirgti minėtomis ligomis.
 

Kuo tamsiau – tuo drąsiau


Naktys vis ilgėja, dienos trumpėja, daugiau laiko leidžiame namie. Pats metas įžiebti galbūt priblėsusiems santykiams naujos aistros. Yra žinoma, kad seksas teigiamai veikia kraujagysles, širdį, plaučius ir lytinių organų kraujotaką. Maždaug trečdalis vyrų ir moterų mylisi bent keletą kartų per mėnesį. Apie 70 procentų porų mylisi nuo 15 minučių iki vienos valandos.
Pasak seksologo Viktoro Šapurovo, vyro norui mylėtis gali daryti įtaką ir tokie banalūs veiksniai, kaip stresas ar fizinis nuovargis. „Kartais po stresų kupinos dienos vyrai nusprendžia „išsikrauti“ sporto klube. Ir, sakyčiau, „išsikrauna“ taip, kad vos parvelka kojas namo. Tokie psichoemociniai ir fiziniai krūviai daro neigiamą įtaką vyro seksualumui. Geriau jau po darbo skubėkite namo pas mylimą moterį. Jos glėbyje ištirps dienos stresai, ir bus užtikrintas pakankamas fizinis aktyvumas,“ – šypsodamasis pataria gydytojas seksologas.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai