Galimybė dovanoti gyvenimą slypi kaulų čiulpuose

Ar žinote, kad vos keli šimtai mililitrų jūsų kaulų čiulpų gali išgelbėti sunkiai sergančio mažo vaiko ar kelių vaikų motinos, palaužtos sunkios kraujo ligos, gyvybę. Ir pačius laimingiausius pasaulyje padaryti ne tik leukemija sergančius žmones, bet ir jų artimuosius. „Kas gali būti gražiau už dovanotą gyvenimą“, – sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro gyd. Rita Kviliūtė.
 

Donoru galite tapti ir jūs


Pasak gyd. R. Kviliūtės, dažniausiai kaulų čiulpų transplantacijos procedūra atliekama sergant piktybinėmis kraujo ligomis (ūmine mieloleukemija ar ūmine limfoleukemija). Kiekvienais metais nauja galimybė gyventi transplantavus kaulų čiulpus dovanojama beveik šimtui pacientų. Pasak medikės, gyvybių būtų galima išsaugoti daug daugiau. Tam reikia daugiau donorų. Deja, lietuviai apie kaulų čiulpų donorystę žino labai mažai. Jie įsivaizduoja, kad kaulų čiulpų donorystė yra labai sudėtinga, varginanti bei pavojinga procedūra. Taip tikrai nėra. „Galiu pasidžiaugti, kad situacija tikrai gerėja. Praėjusiais metais Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registre radome net šešis jaunus lietuvius donorus, kurie tiko pacientams ir labai noriai padėjo likimo nuskriaustiesiems,– pasakoja gydytoja. – Dar ne taip seniai Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registras buvo labai mažas, tačiau atsiranda vis daugiau užjaučiančių sunkiai sergantį ir norinčių padėti kitiems.“
Kaulų čiulpų donorais gali tapti visi sveiki 18–55 metų žmonės, bet geriausi donorai – jauni vyrai. Kiekvienas norintis tapti kaulų čiulpų donoru turėtų atvykti į Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų kraujo centrą ir užpildyti anketą. Pasak gyd. R. Kviliūtės, labai svarbu palikti kaip galima daugiau kontaktinių duomenų, kadangi kaulų čiulpų gali prireikti net po 10 ar 15 metų – tuomet, kai atsiras pacientas, kuriam tiks donoras.


 

Atrodo baisiau, nei yra iš tikrųjų


Daugumą galimų donorų atbaido procedūros pavadinimas. Tačiau iš tikrųjų nėra taip baisu, kaip atrodo. Pasak medikės, norint kraujo vėžiu ar kitomis sunkiomis kraujo ligomis sergančiam žmogui atlikti kaulų čiulpų transplantaciją, reikalingas kaulų čiulpų donoras. Geriausia, jei pacientas turi tinkamą jam būti donoru brolį ar seserį. Deja, tokį donorą turi tik 1 iš 4 pacientų. Kitais atvejais ieškoma negiminingo kaulų čiulpų donoro. Svarbiausia, kad sutaptų paciento ir donoro žmogaus leukocitinių antigenų sistemos – būtent pagal tai ir parenkamas donoras. Gyd. R. Kviliūtės teigimu, recipientui gali būti persodinami tiek donoro kaulų čiulpai, tiek periferinio kraujo kamieninės ląstelės. Kas bus pasirinkta, lemia medicininės priežastys, tačiau dažniausiai tai priklauso nuo donoro apsisprendimo. Jei imami kaulų čiulpai, reikalinga bendra nejautra, kad procedūra nebūtų skausminga. Tuomet specialia adata iš dubens kaulo akytosios medžiagos ištraukiami į kraują panašūs kaulų čiulpai. Procedūra trunka 1–2 val. ir paimama apie 1 litras kaulų čiulpų. Donoro kraujodara normalizuojasi per porą savaičių. Jei imamos periferinio kraujo kamieninės kraujodaros ląstelės, tuomet 5 dienas į pilvo poodį leidžiama preparato, kuris stimuliuoja kamieninių ląstelių patekimą iš kaulų čiulpų į periferinį kraują. Vėliau donoras prijungiamas prie aferezės aparato, kuris surenka kraujyje esančias kamienines ląsteles. „Procedūra tikrai paprasta, o visus patiriamus nepatogumus atperka mintis, kad kažkam išgelbėsi gyvybę. Beveik visi donorai po procedūros teigia, kad viskas buvo gerai, ir labai rūpinasi, kad tik transplantacija pacientui būtų sėkminga.“
 

Pacientui tikrai sunkiau nei donorui


Po kamieninių ląstelių surinkimo donoras gali vėl grįžti į įprastinį gyvenimą, tuo tarpu paciento laukia sunkus laikotarpis. Iš donoro paimti kaulų čiulpai ar kamieninės ląstelės perpilamos recipientui (kraujo vėžiu sergančiam žmogui) ir laukiama, kol jos prigis. Po transplantacijos pavojingiausias ir yra tas laikotarpis – pirmosios dvi trys savaitės, kol prigyja donoriniai kaulų čiulpai ir paciento organizme vėl ima gamintis sveikos kraujo ląstelės. Per šias ligonis labai imlus įvairioms infekcijoms, todėl dažnai tenka skirti antibiotikų, vaistų nuo grybelio. Ligoniui nuolat perpilami trombocitai, eritrocitai. Deja, kartais kaulų čiulpai neprigyja, ir procedūrą tenka kartoti, nors taip nutinka retai. Vėliau pacientai dažnai kenčia dėl „transplantato prieš šeimininką“ ligos, kurį laiką būna nusilpusi imuninė sistema, dažnai kartojais infekcijos.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

sandra
2014-01-13 18:47
Noriu buti donore, butu dziugu jei galeciau kam nors padeti
jZjOZiuKl
2012-02-24 12:28
Naivuolis esate. Jaunas ir mazai patyres, ktrjotaae ka propaganda raso. Paskaitykite placiau na angliskai. Jei nevoktu kraujo, Lietuvoje jo apstu.
samantyte
2011-12-12 19:23
as noreciau jums kaip nors pagelbeti ir pabuti donaru.jei tik galeciau
Lina
2011-07-01 19:37
Sveiki,
Mano mylimam zmogui skubiai reikalingas kaulu ciulpu donoras. Gal galite padeti. Atsilyginsime.
Tel .+370 616 06977


liepa
2011-02-03 22:08
Kol mano brolis nesusirgo kraujo vėžiu,apie KČT visiškai nieko nežinojau. Prašau,brangieji gydytojai,informuokite visuomenę,jaunimą apie KČT,apie taip reikalingą duomenų bazę ir žmonės tikrai padės.Jie tiesiog nežino,kaip nežinojau ir aš.
eglute
2010-12-22 19:41
po dvieju kaulu ciulpu transplantacijos jau praejo puse metu o kosulys tik stipresnis.
maryte
2008-05-15 12:59
reikia daugiau tokiu straipsniu,daugiau zmones supazindinti,nes kol nesusiduri su ta problema,atrodo jos nebera.del tos ligos praradau anuka,jam sergant bandemes dometis,bet informacijos daug neradome,
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai