Būsimos mamos kraujo spaudimas

Dažnai kartojama, kad nėštumas nėra liga. Tai tiesa, tačiau krūvis moters organizmui nėštumo metu tenka išties nemenkas. Reta nėščioji nežino, kas yra rėmens graužimas, įvairūs skausmeliai, dusulys, nemiga ir t.t. Kita vertus, net, jei negalavimai atrodo visai nedideli, į juos ne visada galima numoti ranka. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti kraujospūdžio padidėjimas. Skaitykite toliau ir sužinosite, kaip paprastai kinta nėščiosios kraujospūdis ir kada verta susirūpinti.
 

Nėštumo poveikis kraujospūdžiui


Nėštumo pradžioje labai padidėja progesterono kiekis kraujyje. Šis hormonas turi įtakos kraujagyslėms ir kraujospūdžiui, t.y. atpalaiduoja smulkiųjų arterijų lygiuosius raumenis. Dėl to arterijos tarsi netenka savo tonuso, jų spindis šiek tiek padidėja, o kraujo spaudimas – sumažėja. Per pirmąsias 24 nėštumo savaites arterinis kraujospūdis paprastai sumažėja apie 10 mmHg ir iki nėštumo pabaigos pasiekia tokį lygį, koks buvo iki nėštumo. Jei nėštumo pradžioje kraujospūdis nesumažėja, nors ir lieka normalus, gali būti didesnė tolimesnio AKS padidėjimo rizika nėštumo metu. Tokioms nėščiosioms reikėtų atidžiau sekti kraujospūdį.
 

Kada susirūpinti?


Rekomenduojamos kraujospūdžio reikšmės, kurioms esant reikėtų pradėti gydyti vaistais, nėra vienodos, tačiau daugelis gydytojų pritaria nuomonei, kad nėščiųjų hipertenziją reikia gydyti jau tuomet, kai AKS siekia 140/90 mmHg. Esant kraujo spaudimui 160/100 mmHg, beveik visada būtina pradėti gydyti vaistais, net ir tuo atveju, jei nėščioji fiziškai nejaučia kraujospūdžio padidėjimo. Diastoliniam kraujospūdžiui („apatiniam“) esant didesniam nei 110mmHg, padidėja placentos funkcijos sutrikimo bei vaisiaus vystymosi atsilikimo rizika.
 

Kodėl susirūpinti?


Esant padidėjusiam kraujospūdžiui, gimdos kraujagyslės būna spazmuotos, todėl vaikutis nepakankamai aprūpinamas deguonimi ir jam reikalingomis maisto medžiagomis, dėl to gali sulėtėti jo vystymasis. Aukštas kraujospūdis padidina ir placentos atsisluoksniavimo, kuris gali sukelti ir motinai, ir vaikui pavojingą kraujavimą, riziką Jei antroje nėštumo pusėje iš lytinių takų sunkiasi kraujas, nedelsdamos kreipkitės į gydytojus, tai gali būti placentos atsisluoksniavimo požymis. Padidėjęs kraujospūdis gali būti ir preeklampsijos požymis, o ši būklė sukelia daug rūpesčių.


 

Net ir hipertenzija ne visada vienoda


Hipertenzijos klasifikacija nėštumo metu:• iki nėštumo buvusi (lėtinė) hipertenzija (po gimdymo kraujo spaudimas ir toliau išlieka padidėjęs)
• nėštumo metu atsiradusi hipertenzija (po gimdymo kraujospūdis paprastai grįžta į normos ribas)
• preeklampsija/eklampsija
• preeklampsija, esant lėtinei hipertenzijai
 

Kas yra preeklampsija?


Preeklampsija – tai būklė, kuria serga tik nėščios moterys. Esant šiai būklei, pakyla kraujospūdis, šlapime randama baltymo, atsiranda patinimų. Kai kurios moterys skundžiasi regėjimo sutrikimais (pavyzdžiui, „viskas kaip rūke”, „skraido musytės”), gali pykinti, varginti stiprūs skausmai skrandžio srityje. Dažniausiai ši būklė pasireiškia po 30 nėštumo savaitės ir, žinoma, ne kiekvienai moteriai. Preeklampsija suserga maždaug 6 procentai moterų, kurioms nebuvo kraujospūdžio sutrikimų iki nėštumo, ir apie 20 procentų tų būsimų mamyčių, kurios prieš pastodamos jau buvo susidūrusios su padidėjusio kraujospūdžio problema. Esant indikacijoms, gali būti atliktas cezario pjūvis net ir esant neišnešiotam nėštumui, nes preeklamsija kelia grėsmę vaikelio vystymuisi ir net gyvybei, mamos sveikatai. Net, jei preeklampsijos forma lengva, į ją negalima numoti ranka, ši būklė gali progresuoti ir išsivystyti dar rimtesnė – eklampsija. Eklampsijai būdingi traukuliai, gali ištikti koma. Eklampsija pavojinga tiek mamos, tiek vaikelio gyvybei.
 

Ar įmanoma išvengti kraujospūdžio padidėjimo?


Ir taip, ir ne. Vakcinos, 100 procentų apsaugančios nuo kraujospūdžio padidėjimo, dar niekas nesukūrė. Kita vertus, atlikti tyrimai parodė, kad visos nėščios turi galimybę sumažinti arterinio kraujospūdžio padidėjimo riziką. Visų pirma reikia vengti per didelio kūno masės padidėjimo. O štai sumažinto druskos kiekio dieta (tai dažnai rekomenduojama kiekvienam „eiliniam“ žmogui) šį kartą netinka. Paaiškinsiu, kodėl: nėštumo metu didėja cirkuliuojančio skysčio kiekis, jei su maistu gausime per mažai elektrolitų, taip pat ir natrio, kurio pagrindinis šaltinis – druska, organizmas patirs jų stoką. Taigi šis punktas, norint sumažinti kraujospūdį nėščiai moteriai (I ir II trimestrą), turi kiek kitą reikšmę nei visiems kitiems. Valgykite nesūriai, bet visiškai prėsko maisto taip pat nereikia.
Atlikus tyrimus įrodyta, kad moterims, kurioms yra padidėjusi aukšto kraujospūdžio rizika, gali būti tikslinga vartoti mažas aspirino dozes.
Dėmesio! Nevartokite aspirino pačios. Šio vaisto nėštumo metu gali paskirti tik gydytojas. Aspirinas mažina kraujo krešėjimą ir, esant tam tikroms būklėms, gali būti pavojingas. Be to, vartojant aspirino, ypač didesnėmis dozėmis, gali per anksti užakti vaisiaus arterinis latakas.
Kalcio papildai mažina kraujospūdžio padidėjimo tikimybę nėštumo metu. Šis metodas gali būti taikomas tuomet, kai moteris vartoja nepakankamai kalcio turinčių maisto produktų, arba yra padidėjusi nėštumo sukeltos hipertenzijos rizika. Nevartokite kalcio papildų nepasitarusios su gydytoju. Kalcio papildų dozės viršijimas gali sumažinti vaikelio kaulinių siūlių paslankumą, o tai gresia papildomais rūpesčiais gimdymo metu.
Vaistų nuo hipertenzijos taip pat gali paskirti tik gydytojas.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Viktorija
2015-07-07 11:15
Mano neštumui 11a savaitė.. spaudimas pirmame nėštume šoktelėjo ir užsiliko visam gyvenimui....dabar antras neštumas,tai kolkas spaudimas normalus,bet tikrai įsitikinusi,kad kils...Gydytoja išrašė aspiriną...o kokį aspiriną gerti,net nepasakė....tai kokį gerti????juk jų daug rūšių...
busimamama
2014-08-06 19:12
smagu, kai galima rasti kazka internete.. kai daktarai tyli. jauciu visus preeklampsijos simptomus, baisu...(weird)
aneta
2014-06-30 17:33
Idomu ar 39 nrstumo savaite aukstas spaudimas- hypertenzija kenkia kudikio ugiui ir smegenims? 3 trimestre tapau sutinus kaip bulve, ir aukstas spaudimas buvo o anglijos daktarai sake viskas gerai cia, nu pradejau kraujuot ne is sio ne is to koki puse puodelio ir i ligonine patekau del hypertenzijos ir daugiau nei 38 temperatura.
Daiva
2012-11-23 21:53
Esu nescia 33 savaites,o mano kraujo spaudimas 80-154. tai pamate Anglijos daktarai pasake, kad viskas gerai. Noriu parvaziuoti i Lietuva, bet bijau ,kad tai nepablogintu mano padeties.Gal yra naturaliu priemoniu numusti kraujo spaudima iki kol grysiu?
Rita9
2011-02-17 12:40
Edu nescia 26 savaites mano spaudimas 106/64 ar tai normalu?
rita
2010-05-27 20:05
esu nestuke jau 7 savaites bet man spaudimas krinta o ne kyla buna net 85/55 labai bijau kad galiu netekti kudikio
behrb bvbed vfc edbfbdebdgfhr
2010-03-02 19:39
bff
zaira
2009-11-04 18:53
Mums jau 37 savaiteles ir va prasidejo spaudimo sokinejimas.... Daktare pamatuoja 140/90, gaunu siuntima i ligonine, o ten matuoja spaudima kas 15 minuciu ir jau uz valandos buna 120/80... Ir taip jau visa savaite. Daktare sako,kad gaznai moterims taip buna, ypac i pabaiga. Svarbiausia, kad spaudimas nesilaiko aukstas, galvos neskauda ir slapimo tyrimai geri.... Nu nezinau, bet vistiek nerimauju.....
Jolita
2009-02-27 13:55
Aš pati esu išgyvenusi eklampsiją,tačiau dukrytei nebuvo lemta išgyventi.Siūlau neštukėm nieko nelaukti,jeigu pajaučiat pirmus ligos simtomus(miego sutrikimus.galvos skausmus..)skubėkit pas gydytoją.Pasekmės labai žiaurios.
ega
2008-06-14 14:23
o mano nuo pat nestumo pradzios spaudimas zemas.
as
2008-05-03 12:46
man jau 24 sav. nestumo. Turiu diagnozuot1 hipertenzija, nes spaudimas buvo didelis ir iki nestumo. Dabar geriu vaistus ir namie spaudias laikosi apie 130/78. Blogiausia, kad nuejus pas gydytoja spaudimas sokteli iki 150/90. Gydytoja panikuoja, as is paskos....kaip elgtis?
saulute
2007-07-10 11:33
man 9sav padare abrazija,nes leliuaks zuvo del per didelio spaudimo,o seimos gydytoja viska neigia,nors spaudimas buvo uzkiles 160/100 ir taip vaiksciojau visa savaite kol pasakiau savo ginekologui,po valandos buvau paguldyta i ligonine.... stebekit savo kraujo spaudima
Viktorija Matulevičienė
2007-05-28 21:54
Ačiū, kad skaitote! Džiaugiuosi, kad laiku kreipetės gydytojų pagalbos. Būkite sveiki ir lengvo Jums nėštumo.
nestuke
2007-05-09 19:42
paskaicius si straipsi susirupinau ir nuvykau i ligonine paikonsultuoti, pagulde i ligonine,jei nebuciau skaicius, net nebuciau itarus, kad kazkas man negerai, labai aciu
egle
2007-04-10 20:33
geras straipsnis.dabar daugiau suzinojau,nes pati laukiuosi ir turiu dideli kraujo spaudima.
birute
2007-02-07 11:34
idomus straipsnis!!!!
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai