Medicinos pažanga metantiems rūkyti

Ar kada nors bandėte mesti rūkyti? Abstinencijos simptomai ir nenumaldomas noras vėl užtraukti dūmą dažniausiai nulemdavo nesėkmę? Iš tiesų nervingumas, irzlumas, prislėgta nuotaika pirmosiomis dienomis dažnai būna labai stiprūs. Kaip juos įveikti? Gera žinia, kad mokslo pažanga neapleido ir rūkalių. O dabar ir Lietuvoje norintiems mesti rūkyti jau prieinamas naujas gydymo būdas – facilitas lazerio terapija. Ši pažangi procedūra jau atliekama Baltijos ir Amerikos klinikoje (BAK).
 
Rūkymas – rimta liga
Rūkymas – nėra malonus įprotis ar įvaizdžio dalis, kaip daugelis gali manyti. Tai labiausiai paplitusi priklausomybės liga, tarptautinėje ligų klasifikacijoje TLK-10 klasifikuojama kaip psichikos ir elgesio sutrikimas vartojant tabaką. Ši priklausomybės rūšis lemia daugiau sveikatos problemų ir priešlaikinių mirčių negu visos kitos legalios ir nelegalios narkotinės medžiagos kartu paėmus.
Nikotinas yra svarbiausia tabako dūmų veiklioji medžiaga, nulemianti priklausomybės atsiradimą. Suleidus į veną 60 mg nikotino, žmogus mirtų. Užsirūkius nikotinas pasiekia smegenis greičiau nei per 10 s. Priklausomybę nuo tabako nulemia ne tik specifinis nikotino poveikis centrinei nervų sistemai, bet ir socialiniai-kultūriniai veiksniai, ir psichofiziologiniai individo ypatumai. Todėl ir priklausomybė yra dvejopa: fizinė (farmakologinė) ir psichologinė (psichosocialinė).
Fizinė priklausomybė pasireiškia dėl to, kad nikotinas skatina neuromediatorių (dopamino, norepinefrino ir kt.) išsiskyrimą smegenyse ir veikia kaip stimuliatorius ir euforiantas. Dėl to rūkantysis patiria trumpalaikį energijos ir nuotaikos pakilimą, pagerėja jo dėmesio koncentracija ir veiklumas, išnyksta alkis. Tačiau vėliau atsiranda poreikis reguliariai gauti individualią nikotino dozę ir taip palaikyti įprastinę normalią savijautą.
Psichologinė priklausomybė – tai įprotis rūkyti tam tikrose situacijose (po valgio, prie kavos ar alaus bokalo, susitikus su draugais, pertraukos metu, kalbant telefonu ir pan.).
Bando visi, pavyksta retam
Apie 70 proc. visų rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, iš jų apie 30 proc. yra bent kartą bandę mesti, tačiau tik 2–3 proc. bandžiusių savarankiškai mesti pavyko tapti nerūkančiais.
„Žmonių, kurie specialiai ateitų pas šeimos gydytoją pagalbos metant rūkyti, – vienetai. Tačiau daugėja žmonių, kurie rūpinasi savo sveikata – periodiškai lankosi pasitikrinti profilaktiškai. Tokiais atvejais visuomet teiraujamės apie žalingus įpročius, o rūkantiems rekomenduojame šio įpročio atsisakyti. Dažniausiai žmonės prisipažįsta, kad ne kartą bandė mesti rūkyti, tačiau nesėkmingai“, – pasakoja BAK šeimos gydytoja Indrė Kukarėnienė.
Iš tiesų problema aktuali ir savarankiškai sunkiai išsprendžiama. „Populiariausias tarp žmonių rūkymo atsisakymo metodas – nerūkyti nuo rytdienos, net nemažinant cigarečių skaičiaus ar keičiant nikotino pakaitalais. Tačiau taip mesti dažniausiai pavyksta tik socialiniams rūkaliams, kurie rūko dėl kompanijos, laiko praleidimo ir pan. O tiems, kurie turi fizinę priklausomybę nuo nikotino, mesti rūkyti tokiu būdu yra labai sudėtinga, nes juos itin vargina abstinencijos simptomai.
Džiugu, kad tokiems žmonėms nuo šiol galime pasiūlyti naują ir veiksmingą gydymo būdą – facilitas terapiją, kuri kaip tik ir padeda sušvelninti ir kuo mažiau jausti abstinencijos simptomus (nervingumą, prislėgtą nuotaiką, galvos skausmus ir pan.)“, – aiškina gydytoja.
90 min. – ir nuo tabako nepriklausomas
Facilitas metodas – tai tūkstantmečius žinomos terapijos – akupunktūros – ir šiuolaikinės medicinos pasiekimo – lazerio– derinys. Pagal archeologinius duomenis, akupunktūros adatos naudotos jau 1000 metų prieš Kristų. Akupunktūros metu adatomis veikiami biologiškai aktyvūs kūno taškai, kurių kiekvienas turi grįžtamąjį ryšį su kuriuo nors organu. Facilitas terapijos metu specialiu lazeriu veikiami biologiškai aktyvūs taškai ausyse (15 kiekvienoje), nes jie labiausiai susiję su rūkančiojo elgesiu, pripratimu prie tabako. Šio stimuliavimo metu smegenyse išsiskiria medžiagos, padedančios įveikti visus abstinencijos simptomus. Taip neutralizuojamas nuolatinis nikotino poreikis, ir kartu iki minimumo sumažinamas nervingumas, irzlumas, miego sutrikimai, įvairios baimės, depresijos simptomai, galvos skausmas ir kiti abstinencijos simptomai, pagreitėja organizmo valymosi procesai. Svarbu, kad procedūros poveikis išlieka 3–5 dienas. „Būtent tai ir padeda įveikti tą pirmą ir patį sunkiausią laikotarpį, t.y. tuos nemalonius fiziologinius pojūčius, dėl kurių žmonės dažniausiai ir pradeda rūkyti vėl. Nustatyta, kad per 72 val. organizmas atsikrato priklausomybės nuo nikotino. Tuo tarpu psichologinė priklausomybė išlieka dar apie 3 mėnesius. Todėl visą tą laiką paties žmogaus motyvacija mesti rūkyti turi būti stipri“, – aiškina BAK priklausomybės ligų psichologė lazerio terapeutė Neringa Bagdonaitė.
Prieš procedūrą pacientui suteikiama psichologinė konsultacija (30 min.), kurios metu išsiaiškinamos priklausomybės šaknys, kodėl anksčiau mesti rūkyti nepavykdavo, kaip, įveikus fiziologinę priklausomybę, susidoroti su psichologine, kaip palaikyti motyvaciją. Lazerio procedūra trunka 45 min. ir yra visiškai neskausminga, netgi maloni, atpalaiduojanti ir raminanti. Tai neinvazinė ir jokio šalutinio poveikio neturinti terapija. Po procedūros su pacientu vyksta baigiamasis pokalbis (15 min.), kurio metu jam patariama, kaip pasirengti gyvenimui be cigaretės.
„Jeigu priklausomybė nuo tabako labai stipri, fiziologinis nikotino poveikis gali ir nepraeiti po vienos procedūros. Tokiu atveju nemokamai atliksime antrąją. Taip pat nemokamai procedūrą pakartosime, jei per 3 mėnesius liga atkris, t.y. žmogus vėl pradės rūkyti. Tačiau užsienio šalių praktika rodo, kad dažniausiai pakanka vienos procedūros“, – teigia N.Bagdonaitė.
Procedūra nerekomenduojama nėščiosioms, sergantiesiems epilepsija ir turintiems širdies stimuliatorių. Tokiais atvejais reikia gydančio gydytojo sutikimo.
Metus rūkyti, dažnai ima augti svoris, todėl antsvorio tikimybei sumažinti kartu rekomenduojama ir papildoma svorio kontrolės terapija. Abi procedūros gali būti atliktos to paties seanso metu. Procedūras atlieka aukštos kvalifikacijos profesionalai.
Padėjo daugiau kaip 20 tūkst.
Facilitas metodas, prieš penkerius metus pradėtas taikyti Vokietijoje, plačiai plinta į kitas šalis. Šiuo metu jis aktyviai naudojamas daugiau nei 35 vietovių ir 12-oje šalių visame pasaulyje, daugiausia Europoje, Amerikoje ir Azijoje. Didžiulė lazerio terapijos sėkmė JAV ir Kanadoje, taip pat valstybinis šio metodo patvirtinimas Nyderlanduose įrodo gydymo efektyvumą.
Facilitas metodo sėkmė – 70 proc. Tai atskleidė Midlesekso universitete atliktas tyrimas. Po dvigubai aklo tyrimo, vadovaujamo profesorių Paul Lowe ir Katherine Kerr, paskelbta, kad žemo lygio lazerio terapija yra efektyvus metimo rūkyti būdas. Moksliniai bandymai su 340 dalyvių įrodė, kad sėkmingas rezultatas, kaip minėta, siekia 70 proc. Lietuvoje šis metodas tik skinasi kelią, tačiau Europoje nuo priklausomybės nuo tabako, pasikliovę šiuo metodu, jau išsivadavo apie 20 tūkst. žmonių.
Moksliniais tyrimais pagrįsta, kad šis metimo rūkyti būdas yra 10 kartų veiksmingesnis nei kiti. Be to, kiti tradiciniai medikamentiniai pagalbos būdai – tai cheminiai vaistai, kurių dažnai žmonės atsisako dėl šalutinių poveikių, dėl to, kad jų reikia vartoti ilgą laiką, dėl ko išauga gydymo kaina.
Investuoti į greitesnę mirtį ar sveikatą?
Rūkymas – brangus malonumas. Rūkantieji ne tik praranda keletą tūkstančių litų per metus, bet iš esmės investuoja į ankstesnę savo mirtį ar daugybę ligų. Rodos, tai turėtų paskatinti žmones mesti rūkyti. Tačiau rūkymas plinta, vadinasi, informacijos mažai.
Iki 80–90 proc. visų suaugusių žmonių bent kartą per metus apsilanko poliklinikoje, todėl šioje grandyje didžioji dalis rūkančiųjų gali būti paskatinti mesti rūkyti. Visi reguliariai rūkantieji yra įvairiu laipsniu psichologiškai ir/ar fiziškai priklausomi nuo tabako ir todėl vertintini kaip sergantys priklausomybės liga, neatsižvelgiant į tai, pripažįsta jie savo ligą ar ne. Tačiau gydyti šią ligą įmanoma tik pacientui pačiam norint, todėl pagalba rūkančiajam prasideda nuo paskatinimo mesti rūkyti ir išsamios informacijos apie metimo būdus suteikimo.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai