Priklausomybė. Kas, kodėl ir kaip?

Tiems, kurie nėra patyrę, tikriausiai sunku įsivaizduoti, kad žmogaus veiksmai, mintys, bendravimas ir visas gyvenimas gali būti priklausomas nuo kažko kito, bet ne jų pačių. O ypač nuo tokių dalykų, kaip cheminės bei augalinės medžiagos ar netgi azartiniai lošimai ar kompiuteriniai žaidimai. Tačiau tikime tuo ar ne – tokios priklausomybės egzistuoja, o jų atsikratyti yra daug sunkiau nei priprasti. Apie tai kalbamės su Vilniaus priklausomybių ligų centro socialinės pagalbos ir prevencijos skyriaus vedėja Aušra MALINAUSKAITE.
 

Prašome papasakoti, kas gali sukelti žmogui priklausomybę.


Priklausomybę sukelia ne tik cheminės medžiagos – kaip mums įprasta dažniausiai girdėti –alkoholis, psichoaktyvios (narkotikai heroinas, kokainas, amfetaminas) ar tabako dūmuose esančios medžiagos. Ją sukelti gali ir azartiniai lošimai, kompiuteriniai žaidimai, trumpųjų teksto žinučių rašymas ir t.t. Tačiau, nepaisant to, pats priklausomybės mechanizmas visiems yra vienodas: kai žmogus tampa priklausomas, keičiasi jo elgesys, mąstymas, gyvenimo būdas – tai tampa nebe norma, o patologija.
Kada žmogus tampa priklausomas ir kiek ko reikėtų vartoti, pasakyti neįmanoma, nes kiekvienas asmuo gyvena skirtingoje aplinkoje, jo psichinė bei fizinė būsenos yra skirtingos. Štai vienam užtektų vieno karto, o kitas ir po penkių netaps priklausomas. Tačiau žinoma yra tai, kad kuo jaunesniame amžiuje žmogus pradės vartoti chemines medžiagas, tuo greičiau taps priklausomas.

 

Kaip suprasti, kad žmogus priklausomas nuo minėtų ne cheminių dalykų?


Kai žmogus pats savęs nebevaldo, kai jam po kelias valandas sėdėti prie kompiuterio arba lošimų salone tampa norma, jis visiškai nereaguoja į aplinką, atitraukus pradeda pykti, jam pasidaro neramu, negera, o gerai jaustis jis pradeda vėl pradėjęs žaisti, galime sakyti, kad žmogus jau priklausomas.


 

Ar yra kokių nors rizikos grupių ar situacijų, kai žmonės greičiau tampa priklausomi?


Galima išskirti keletą situacijų, kai rizika yra didesnė. Tai gali būti kažkokio statuso visuomenėje praradimas, artimų žmonių netektis ar jų pasmerkmas. Taipogi socialinių įgūdžių, ryšio, bendravimo su kitais žmonėmis trūkumas, nemokėjimas planuoti savo gyvenimo – visa tai gali paskatinti priklausomybę. Taip pat žmonės, sergantys depresija ar kitomis ligomis, greta gali susirgti ir priklausomybe.
Yra keletas požymių, kai galima įtarti, kad žmogus priklausomas. Tai dirglumas, didelė emocijų kaita – žmogus tai liūdnas, tai linksmas, atsiranda įtartinų naujų draugų, pastebima žaizdų ir injekcijų žymių, keičiasi išvaizda. Tačiau svarbu pabrėžti, jog negalima šimtu procentų pasakyti, kad minėti požymiai yra sukelti priklausomybės, – visa tai gali būti dėl kitų priežasčių, todėl jas reikia išsiaiškinti padedant specialistams bei nesistengti diagnozuoti patiems.
 

Dažnai sunku įtikinti žmogų pasitikrinti dėl priklausomybės. Ar yra kokių specialių būdų tai padaryti?


Jokio stebuklingo sakinio nėra, reikėtų ieškoti įvairių kelių. Priėjimą galima rasti per šeimą, artimą aplinką, tiesiog bendraujant su žmogumi, galbūt pasitelkiant jam autoritetingus asmenis. Dažniausiai tai yra nuolatiniai pokalbiai, nors tai labai sunku, jei pats žmogus nemotyvuotas.
Priklausomybė pasižymi tuo, kad pačioje jos pradžioje pats žmogus nemato, kad yra priklausomas, – pirmiausia tai pastebi aplinkiniai.
 

Kartais girdėti kalbant, kad moterų priklausomybė nuo alkoholio neišgydoma. Ar tai tiesa?


Bet kokia priklausomybė yra lėtinė liga, kuriai būdingi atkryčiai. Tiek vyrai, tiek moterys, sergantys priklausomybe, gali nustoti vartoti kenksmingas medžiagas, tačiau pati priklausomybė vis tiek išliks, tokie žmonės turės visiškai vengti alkoholio bei jo vartojimą skatinančių situacijų.
Na, o ar tai moteris, ar vyras, nieko nekeičia. Tiesiog mūsų visuomenė yra tokia, kad girta moteris bus pasmerkta, o į vyrą pažiūrėta pro pirštus.
Tiesa yra ta, kad moterims gydytis priklausomybę, tiek dėl visuomenės požiūrio, tiek dėl biologinių organizmo ypatumų, yra sunkiau.
 

Kaip gydomi priklausomi žmonės?


Efektyviausių būtų išskirti negalima, kadangi tai labai individualu – vienam, kad nuspręstų gyventi blaiviai, gali užtekti pokalbio su psichologu, kitas išbando visus metodus, tačiau vis tiek atkrenta. Gydymo būdą parenka gydytojai, pabendravę su žmogumi, ištyrę jo situaciją, ligos eigą.
Patys paprasčiausia metodai yra detoksikacija (organizmo išvalymas medikamentus ir skysčių infuziją), psichoterapija bei Minesotos programa. Šią programą sudaro psichoterapija bei 12 žingsnių, kuriais besivadovaudamas žmogus atsikrato priklausomybės. Tai yra anoniminių alkoholikų filosofija.
 

Kokios priklausomybės yra gydomos jūsų centre ir kaip?


Gydoma nuo visų priklausomybių: nuo alkoholio, psichoaktyvių medžiagų, lošimo, kompiuterinių žaidimų ir t.t. Pagalbą gauti galima įvairią. Yra apatinės grandies žemo slenksčio paslauga – mobili programa „Mėlynas autobusiukas“, kurios tikslas – sumažinti infekcinių ligų plitimą tarp narkotikus vartojančių žmonių. Į įvairius taškus, pvz., taborą, stotį, vežami ir dalijami švarūs švirkštai, adatos, prezervatyvai, taip pat teikiama konsultacija.
Taip pat taikome pakeičiamąjį gydymą metadonu su buteksu. Šiuo metodu gydoma ambulatoriškai arba stacionare. Išvalius organizmą, po dviejų savaičių galima eiti į Minesotos programą, kur dirba psichologai, socialiniai darbuotojai, priklausomybių ligų konsultantai. Pacientai praleidžia ten 28 dienas bei negauna jokių medikamentų.
Jei žmogui atrodo, kad jam to neužteks, jis gali eiti į reabilitaciją, kuri trunka 8 mėnesius. Reabilitaciją sudaro įvairūs užsiėmimai, konsultacijos, griežta dienotvarkė – nuo ryto iki vakaro suplanuotas užimtumas, mokymasis grįžti į visuomenę, iš kurios žmogus išėjo.
Priklausomiems nuo alkoholio taip pat teikiama pagalba: žmogus gali gauti pagalbą atsigulęs į skyrių, kur yra detoksikuojamas, taip pat pasitelkti 28 dienų stacionarinę pagalbą.
Gydant priklausomybę nuo azartinių lošimų ar kompiuterių yra taikoma psichoterapija, konsultacijos. Žmogus pats turi suvokti, kad yra priklausomas ir kad tai, ką jis daro, yra žalinga tiek jam, tiek aplinkiniams. Tada jis gali pats atsisakyti sąmoningai. Na, o kada ateina suvokimas, priklauso nuo žmogaus – kiek jis pats stengiasi ir yra motyvuotas.
Dažniausiai centre gydoma priklausomybė nuo alkoholio, 20–35 metų asmenims. Žmonės taip pat gali skambinti telefonu ir konsultuotis. Telefonas 8 ~5 216 0014 veikia nuo 7 val. ryto iki 19 val. vakaro.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Liucija
2014-05-01 15:06
Prašau pagalbos savo sūnui,kuris į žmogų nebepanašus,kai užsiveda gerti .mėgino koduotis cheminiu būdu,nieko nesigavo.dabar gydosi ligoninėje nuo priklausomybės,tai labiau išblaivinimas ,bet sunkia atsistato,Gal žinote mokslų daktarės Rūtos Mizarienės kontaktus,ji žinau gydo psichokodavimo būdu.gal padėkite gerieji žmonės .
Ricardas
2011-01-17 09:17
Nu nesuprantu kaip galima kontroliuoti priklausomybe,man asmeniskai nesiseke.As pas Boima gydziausi tai dabar 3 metai atrodo ramu.Bet vistiek kartais einu pas Boima pokalbiui,nes reikia kad kazkas padetu.
Ricardas
2011-01-17 09:17
Nu nesuprantu kaip galima kontroliuoti priklausomybe,man asmeniskai nesiseke.As pas Boima gydziausi tai dabar 3 metai atrodo ramu.Bet vistiek kartais einu pas Boima pokalbiui,nes reikia kad kazkas padetu.
MAntas
2010-12-13 17:26
tiesiog reikia stiprinti valia ir viskas. as jau treti metai losiu triobetej pokeri, bet zinau, kad tai turi buti saikingai ir tai tiesiog tapo mano maloniu hobiu

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai