Veidrodėli, pasakyki

Jei ne išdavikės veido ir kaklo raukšlės, atrodo, galėtum visą gyvenimą lengvabūdiškai plėšyti kalendoriaus lapelius. Deja... Nėra jaunystės eliksyro nei burtų lazdelės, kuria mostelėjus nebeliktų negailestingojo laiko ženklų veide... Tačiau jie gal dabar nelabai ir reikalingi - mes turime šiuolaikinių grožio burtininkių - puikių kosmetikos priemonių.
 

Kas mus sendina?
Metams bėgant reguliarus epidermio ląstelių atsinaujinimas lėtėja, dėl to storėja raginis odos sluoksnis. Tokia oda netenka elastingumo. Vaikų odos ląstelės atsinaujina per 7-14 dienų, suaugusiųjų - per 30 dienų, tačiau šis procesas gali užsitęsti iki dviejų mėnesių.
“Senėjimo” genai... Neseniai mokslininkai atrado geną, “atsakingą” už organizmo senėjimą. Dažniausiai jis suaktyvėja sulaukus 35 metų. “Senėjimo” genas veikia įvairias organizmo sistemas bei organus. Jis veikia sintetinant odos kolageną - baltymų skaidulas, kurios suteikia elastingumo pagrindiniam odos sluoksniui - dermai. Senstant kolageno skaidulų sintetinama vis mažiau, o apie 45 amžiaus metus organizmas jų jau nebegamina. Dėl šio geno veiklos atsiranda dideli kiekiai laisvųjų radikalų, kurie labiausiai “atsakingi” už senėjimą. Beje, geriausiai šį geną “pažadina” miego stoka. Nuolatinis neišsimiegojimas pagreitina natūralaus organizmo senėjimo procesus.
...ir kiti veiksniai. Tačiau viskuo negalima kaltinti vien tik genų, juk raukšlių atsiranda ir dvidešimtmečiams. Pernelyg ankstyvo raukšlėtumo priežastys - netinkama gyvensena, piktnaudžiavimas saulės voniomis, aplinkos užterštumas, stresai, rūkymas. Šie faktoriai veikia dar nepasireiškus “senėjimo genui”. Be to, odą sausina saulė, karštos vonios, ledinis vėjas ir buvimas sausose patalpose.
Apie muilą. “Muilas sausina odą”, - perspėja JAV higienistai. Todėl muilą reikia labai gerai nuplauti nuo veido, apliejant jį pilnomis vandens rieškučiomis bent dešimt kartų. Dar geriau vietoj įprasto muilo veidą siūloma valyti muilo ir spirito neturinčiomis specialiomis kosmetikos priemonėmis.
“Tramdomieji marškiniai” raukšlėms
Senstančiai veido odai prižiūrėti skirtų priemonių sudėtyje yra veikliųjų komponentų, darančių įtaką odos funkcionavimo mechanizmams.
Vitamino A dariniai retinoidai. Jie skatina epidermio ląstelių regeneraciją ir sudaro sąlygas odai atsinaujinti. Retinoidų yra ir garsių firmų dekoratyvinės kosmetikos priemonių sudėtyje.
Alfa hidroksilo, arba vaisių rūgštys. Dažniausiai naudojamos glikolio, citrinų, vynuogių ir pieno rūgštys. Daugelio jų yra vaisiuose. Vaisių rūgščių poveikis yra dvejopas. Jos veikia panašiai kaip ir retinoidai bei šalina jungtis tarp raginio odos sluoksnio ląstelių sankaupų, taip sudarydamos sąlygas negyvoms ląstelėms nuo odos paviršiaus pašalinti. Suplonėjęs raginis sluoksnis geriau praleidžia veikliąsias medžiagas, oda skaistėja, tampa lygesnė ir minkštesnė. Priemones su vaisių rūgštimis svarbu teisingai naudoti, nes jos gali sudirginti odą. Atsargumas ir saikas nė kiek nesumenkina jų veiksmingumo. Naudojant priemones su vaisių rūgštimis epidermio regeneracijos procesu ciklą galima sutrumpinti iki 14 dienų.


Antioksidantai. Laisvieji radikalai neretai vadinami didžiausiais jaunatvės priešais. Karą jiems skelbiančios kosmetikos įmonės kaip svarbiausią ginklą vartotojui siūlo priemones su antioksidantais. Pastaruoju metu jų dedama ir į dieninius kremus. Kosmetinės priemonės su antioksidantais ir saulės spindulius atspindinčiomis arba sugeriančiomis medžiagomis padeda išvengti neigiamo saulės spindulių poveikio.
Populiariausi antioksidantai - vitaminai C (askorbo rūgštis) ir E (tokoferolio acetatas). Šios medžiagos pasižymi sinergetiniu poveikiu, t.y. efektyviau veikia abi kartu. Viena vitamino E molekulė neutralizuoja 100 laisvųjų radikalų molekulių.
Antioksidacinėmis savybėmis pasižymi ir selenas, flavonoidai (rutinas), ir kai kurie fermentai. Mokslininkai ieško galimybių juos panaudoti ne tik kosmetikos priemonėse, bet ir užkertant kelią viso organizmo senėjimui.
Į kosmetikos priemones dedama ir neseniai atrasto koenzimo Q10. Viena iš daugelio jo savybių - antioksidacinis poveikis.
Mikroelementai. Metams bėgant žmogaus organizmo medžiagų apykaita lėtėja, lėčiau dauginasi ląstelės, atsinaujina oda. Priemonėse, skirtose odos senėjimui pristabdyti, yra įvairių mikroelementų. Senstančiai odai labiausiai trūksta magnio, cinko, kalio, kalcio ir seleno. Geriausiai pasisavinami organinės kilmės - iš augalų, jūros dumblių ir planktono - išgauti mikroelementai.
Kosmetologai ypač vertina seleną. Šis “grožio” mineralas stimuliuoja kolageno sintezę ir taip suteikia elastingumo odai ir kraujagyslių sienelėms. Didelis seleno kiekis yra jūros augalų bei laukinio asiūklio ekstraktuose.
Aminorūgštys. Odos senėjimą stabdančiose priemonėse yra ląstelių regeneraciją skatinančių pavienių aminorūgščių arba jų mišinių. Pastarieji gaunami suskaidžius stambias baltymų molekules į smulkesnius fragmentus. Aminorūgštys yra viena iš tarpląstelines struktūras atnaujinančių statybinių medžiagų.
Sojos fitohormonai. Senėjimas susijęs su hormonų kiekio organizme kaita. Klimakterinio amžiaus moterų organizme sumažėja estrogenų kiekis. Šiuos hormonus naudoti kosmetikoje draudžiama. Mokslininkų paieškų rezultatai įtikino, kad kai kurių augalų ekstraktai turi hormonams būdingų savybių. Tokie junginiai vadinami fitohormonais. Jų ypač daug yra sojoje.
Atrodykite taip, kaip norite
Karą veido raukšlėms reikėtų paskelbti daug anksčiau, nei jų atsiranda. Specialistų vartojamas terminas “priešlaikinis senėjimas” reiškia, kad yra daug galimybių neprarasti jaunatviškumo ir atrodyti taip, kaip norite jūs, o ne taip, kaip diktuoja “dėsniai”.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

egle
2012-03-01 15:33
kur isigyti preparatu su fitohormonais? aciu

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai