Malonūs (ir kitokie) rūpesčiai dėl gražių kojų

Žurnalas „Grazia“ (Jungtinė Karalystė), atlikęs 5 tūkst. moterų apklausą, nustatė: 65 proc. moterų nepatenkintos savo pėdomis. O ką manote jūs, mielosios skaitytojos? Kuriai kategorijai save priskirtumėte: • darbe ir namie – visą laiką ant kojų; dienai baigiantis, eiklumo jums dar galėtų pavydėti ir lengvosios atletikos rinktinės narė, • popiet mielai prisėdate visam pusdieniui; ir kokiame „proto bokšte“ gimė idėja sukurti auštakulnius batelius?! • nuo pat ryto blauzdos – kaip švininės; nauji „laiveliai“ pritrynė naujų nuospaudų; reikia nueiti pas gydytoją dėl halux valgus*, išsiplėtusių kojų venų, šerpetojančių tarpupirščių, kt. Suprantama, čia dar ne visi geros jūsų nuotaikos ir sveikų pėdų testavimo variantai. Turime pripažinti, kad ne visuomet mes, moterys (ne išimtis ir vyrai), atsiduriame „kur akys regi, kur kojos neša“. Nes kojas paprasčiausiai gelia. Iš eisenos galima spręsti apie tai, ką moteris mąsto, ar ji optimistiškai žvelgia į pasaulį, kokios ji nuotaikos. Mūsų kalboje – galybė žodžio eiti atspalvių (reikėtų rašyti – sinonimų; aut. past.): lėkti, bėgti, žingsniuoti, žirglioti, linguoti, kėblinti, slinkti, žirglioti, traukti, pėdinti, sliūkinti, vilktis ir kt.
 

Kodėl tenka kėblinti užuot lėkus, arba kojų venų kraujotakos nepakankamumo profilaktika


Dėl kojų nuovargio bei lėtinio kojų venų nepakankamumo šiltuoju metų laiku kenčiama labiau.
Kojų sunkumas, nuovargis ir tinimas vargina apie 40 proc. žmonių. Šie simptomai, išryškėjantys antroje darbo dienos pusėje, vargina keliaujant. Jie atsiranda ne dėl kojų raumenų nuovargio, o dėl sutrikusios kojų venų kraujotakos.
Veninė kojų kraujotaka blogėja dėl nuolatinio stovimo ar sėdimo darbo. Tai aktualu žmonėms, kurie visą dieną „ant kojų“. Kai oro temperatūra aukštesnė, susilpnėja venų sienelių tonusas, jos suglemba, netenka elastingumo, ir susidaro sąlygos venoms išsiplėsti (varikozė) bei kojoms tinti. Ligai progresuojant, kojos vis dažniau tinsta, susidaro paviršinis kraujagyslių tinklelis, vėliau išryškėja venų mazgai, mėšlungio sukeliamas skausmas. Gali išsivystyti pavojingų komplikacijų – odos uždegimas, venų uždegimas, egzema, atsiverti trofinė opa, įvykti tromboembolija.
Veninės kraujotakos nepakankamumu moterys serga dažniau nei vyrai. Venų sienelėms daro įtaką hormonų pokyčiai per pirmuosius nėštumo mėnesius. Didėjant gimdai, spaudžiamos dubens venos, taip sutrinka kraujo tekėjimas iš kojų širdies link. Kraujagyslių sienelių tvirtumą mažina ir preparatai, kurių sudėtyje yra moteriškųjų hormonų. Dalis žmonių polinkį sirgti kraujagyslių ligomis paveldi. Jų kraujagyslių sienelės yra silpnos.
 

Lėtinio venų nepakankamumo profilaktika


• Kompresinė terapija. Reikėtų nešioti specialias elastines kojines arba pėdkelnes.
• Tepalų, kurių sudėtyje yra natūralaus heparino (pvz., HepaGel), naudojimas.
• Venotoninių preparatų vartojimas.
• Tinkamas darbo ir poilsio režimas.
• Kompresines kojines geriausiai rekomenduos specialistas, atsižvelgdamas į asmens anatomijos ypatumus bei limfinės ir veninės kraujotakos sutrikimus. Kartu su venotonikais kompresinės kojinės padeda išvengti kojų tinimo ir skausmo.


 

Kaip išvengti kojų tinimo kelionėse?


Lėtinio veninio nepakankamumo požymius (blauzdų skausmai, patinimai, nuovargis) gali sukelti venų varikozė, giliųjų venų pažeidimas, įgimtos venų anomalijos. Keliaujant autobusu ar lėktuvu dėl nejudrumo bei alkoholio vartojimo gali išsivystyti vadinamasis „ekonominės klasės sindromas“. Jo požymiai: patinsta kojos, jaučiamas nuovargis, gali išsivystyti giliųjų venų trombozė.
Svarbu:
• Kelionės autobusu metu reikėtų reguliariai judinti pėdas, pamankštinti kojas, atlikti izometrinių pratimų (kai raumenys sutraukiami, bet galūnės padėtis nekeičiama – įtempimas-atleidimas). Dinaminiai pratimai čiurnos ir kelio sąnariams gerina veninę kraujotaką. Esant galimybei, kojas dera pakelti aukščiau nei dubuo.
• Pasirūpinti tinkama ir patogia avalyne, rūbais, kurie nevaržytų judesių bei kūno.
• Kelionės metu vartoti pakankamai skysčių. Vengti alkoholinių gėrimų.
• Nešioti kompresines kojines. Jeigu jomis mūvėti karštą vasaros dieną nepatogu, rekomenduotina, pasitarus su gydytoju, vartoti geriamųjų ar lokalaus poveikio venotonikų. Tinka gelis su heparinu.
Kai yra lėtinis venų nepakankamumas, patariama vartoti gelį su natūraliu heparinu, kurio pagrindas maloniai vėsina pateptą vietą. Jis prasiskverbia pro epidermį į paviršinį bei gilesnius odos sluoksnius, slopina uždegimo reakciją palaikančius mediatorius bei padidėjusį kraujagyslių pralaidumą. Taip pat padeda greičiau „išsivaikščioti“ kraujosruvoms, atsiradusioms po sumušimų. Toks gelis suteikia kojoms lengvumo ir komforto.
 

Atsargiai, pėdų ir nagų grybelis!


Neaiškūs pėdų odos bėrimai bei pakitę (sustorėję, trupantys) nagai gali būti ne kas kita, o pėdų grybelio požymis. Dažniausiai infekcija patenka per pažeistą pėdų odą. Paprastai užsikrečiama nuo kito žmogaus ar jo užkrėstų daiktų: rankšluosčių, batų, šlepečių, kilimų, vonios kilimėlių, medinių grotelių pirtyse ir baseinuose.
Didesnė rizika sirgti kojų grybeliu yra žmonėms, sergantiems ligomis, dėl kurių sutrinka kojų kraujotaka. Tai jau minėtasis lėtinis veninės kraujotakos nepakankamumas, cukraligė, atero-sklerozė. Vyresniems žmonėms rizika sirgti grybelinėmis infekcijomis padidėja keliolika kartų. Patyrusieji kojų pirštų traumų ar sumušimų asmenys taip pat lengviau pažeidžiami.
Nagų grybelis – ne vien estetinė problema, rizika užkrėsti artimuosius, bet ir medicininiai aspektai. Sergantiesiems grybeliu blogiau gyja žaizdos, dažniau atsinaujina diabetinės pėdos opos, jos sunkiau gyja, gali vystytis egzema ir dilgėlinė.
Grybelinė infekcija patvirtinama tyrimais. Tik jų duomenys yra pagrindas skirti efektyvių vaistų.
Tai gali būti geriamieji vaistai (terbinafinas ar itrakonazolis), preparatas nuo grybelio amorolfino 5 proc. lakas nagams, kremai bei purškalai nuo grybelio.
Kai pažeidžiama ne tik kerpamasis nago kraštas, bet ir visas nagas, infekcija patenka po odos raukšle prie nago guolio. Tuomet vietiniai medikamentai (lakas, kremai) nėra veiksmingi. Skiriama geriamųjų preparatų, kurie stabdo grybelio augimą bei jį sunaikina.
 

Dera įsidėmėti, kad:


• Svarbiausia – nešioti patogią avalynę. Dažniausiai nukenčia pirmasis arba penktasis kojų pirštai – juos labiausiai traumuoja nepatogi avalynė. Jeigu nuolat kaista kojos, atsiranda sąlygos infekcijai plisti.
• Infekcijos prasiskverbimą į odą ir po nagu gali skatinti ir kojų prakaitavimas. Jeigu dėvimos sintetinės kojinės, kurios sulaiko prakaitą labiau nei medvilninės, arba pėdų prakaitavimas yra padidėjęs, reikia naudoti specialias priemones nuo prakaitavimo.
• Pastebėjus tarpupirščių (juose dažniausiai ir slypi pradinis infekcijos židinys) pleiskanojimą, paraudimą, įtrūkimus reikia naudoti vietinius tepalus nuo grybelio, pvz., Terbisil kremą. Gydyti juo užtenka vieną savaitę, tepant vieną kartą per dieną.
 

Kad kojos būtų sveikos


Nuospaudos ant padų ir pirštų susiformuoja nuo per didelio kojoms tenkančio svorio, ankštos bei nepatogios avalynės. Jeigu avalynė netinkama, pablogėja pėdų kraujotaka ir kojų pirštų aprūpinimas maisto medžiagomis, todėl ilgainiui silpnėja nagai. Juos greičiau gali pažeisti grybelis.
Nuo nepatogios avalynės ant padų ir ties kulnų kraštais gali atsirasti odos suragėjimų. Nešalinami suragėjimai gali pradėti trūkinėti. Tokiais atvejais kaip gydymo ir suragėjusio odos sluoksnio šalinimo priemonė tinka Kerasal tepalas. Juo gydomos odos ligos, kuriomis sergant raginis odos sluoksnis labai pleiskanoja ir sustorėja. Tepalas suminkština sustorėjusį sluoksnį ir tirpdo pleiskanas. Šiuo tepalu gydoma ichtiozė, kojų ir rankų keratozė (odos sustorėjimai bei įskilimai), žvynelinė ir egzema. Tepalas tinka gydant „diabetinę pėdą“ ir kt.
 

Bateliai ir nuospaudos


Siekiant išvengti pėdų nuospaudų, būtina įvertinti jų būklę: ar nėra plokščiapadystės, pirštų, pado sąnarių deformacijų. Jei ilgą laiką į jas nekreipsime dėmesio, gali nukentėti kelių bei klubų sąnariai, stuburas, sutrikti limfinė ir veninė kraujotaka, dėl kurios ir patinsta kojos, išsiplečia venos.
• Avėkite (ypač ilgesnėse kelionėse) patogia, orui pralaidžia avalyne.
• Batelių ar basučių pakulnė neturėtų būti aukštesnė nei 4 centimetrai, pageidautina – su supinatoriumi pado skliautui prilaikyti.
• Keliaudami nesiaukite naujų batų, įsigykite juos anksčiau, kad būtų laiko įvertinti, ar patogūs.
• Nepirkite dėvėtų batų; jų padai ir kulnai jau būna nudėvėti, todėl kojos greičiau pavargsta, didelė pėdos bei nagų grybelio infekcijos rizika.
• Venų išsiplėtimą bei pėdų deformacijas chirurginiu būdu geriau gydyti iki vasaros sezono.
 

Ką daryti su nuo trynimo atsiradusiomis pūslelėmis?


Jeigu pūslelė sveika, nereikia jos šalinti arba pradurti. Būtina patepti pažeistą vietą spiritu, odekolonu, jodo tirpalu ar antiseptiku. Puikiai tinka geliai, tokie kaip CuriosinGel. Kad nepatektų infekcija, ant pažeistos vietos užklijuoti sterilų pleistrą.
 

Ir natūralios priemonės


Vonelės – pėdoms
Kai lauke karšta, tinka vėsios vonelės, rudenį arba žiemą – karštesnės.
Galima įdėti specialių priedų:
Vonelė su aliejumi. Į vonelę įpilkite truputį augalinio aliejaus, kelis lašus eterinio (mėtos, melisos, rozmarino ar eukalipto) aliejaus.
Ypatingoji vonelė su aliejumi: sumaišykite 2–3 lašus eterinio aliejaus ir 1 šaukštą grietinėlės arba medaus, dėkite į karštą vandenį. Arbatmedžio aliejus veikia dezinfekuojamai, kipariso aliejus mažina padidėjusį prakaitavimą.
Vonelė su vonios putomis. Tokia vonelė stimuliuoja ir dezodoruoja.
Vonelė su druska stimuliuoja medžiagų apykaitą audiniuose ir stiprina juos.
Vonelė su žolių nuoviru. 1–2 saujas įvairių vaistažolių užplikykite litru verdančio vandens, nukoškite po 5–10 min. Šalavijo vonelės mažina prakaitavimą, melisos – atpalaiduoja.
Vonelės pėdoms trukmė – 10–15 min. Po jos pėdos gerai nusausinamos ir įtrinamos kremu, balzamu arba aliejumi kojoms prižiūrėti.
Aktyvi gyvensena ir vitaminai
Tinkamas vitaminų kompleksas ir pakankamo fizinio aktyvumo „tandemas“ taip pat veiksmingai stiprina kapiliarus, tonizuoja odą, stimuliuoja kraujotaką, gerina venų bei limfagyslių kraujo mikrocirkuliaciją, padeda pašalinti toksinus. Maisto papildai – tai subalansuoti, puikiai papildantys organizmą vitaminais, mikroelementais, mineralinėmis bei kitomis reikalingomis medžiagomis produktai.
*pėdos nykščio ir padikaulio sąnario deformacija
(nykščio virtimas į išorę; jai išsivystyti turi
reikšmės paveldėjimas, gali provokuoti
netinkama avalynė).

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

monce
2009-08-27 18:14
didziausia beda tai kova su nuospaudomis. vaistineje rekomendavo pirmiausia isbandyti pleistrus nuospaudoms. kadangi turejau keleta skaudziu nuospaudu tai nepagailejau pinigeliu ir nusipirkau urgo pleistru nuospaudoms. jie siek tiek brangesni nei iprastiniai bet daug veiksmmingesni nei kiti.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai