Įrodytas soliariumų ryšys su navikais

Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra ultravioletinę spinduliuotę ir ją skleidžiančius soliariumus dar 2009 m. pripažino neabejotinais vėžio sukėlėjais ir priskyrė aukščiausios kategorijos vėžio rizikos veiksniams – I grupės kancerogenams, kurių ryšys su piktybiniais navikais yra patikimai įrodytas. Ypač šie spinduliai pavojingi jauname amžiuje.


Kancerogenas kaip asbestas ar tabakas

 

„Daug metų UV spinduliuotė ir soliariumai laikyti „galimais kancerogenais“, tačiau dabar įrodytas priežastinis ryšys tarp UV spindulių ir odos vėžio. Atlikus 20 epidemiologinių tyrimų nustatyta, kad jaunesniems nei 30 metų asmenims, reguliariai besikaitinantiems soliariumuose, rizika susirgti odos vėžiu (ypač melanoma) padidėja iki 75 proc. Tyrimais patvirtinta, kad net vienas apsilankymas soliariume skatina melanomos atsiradimą. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra UV spinduliuotę ir soliariumus pripažino neabejotinais vėžio sukėlėjais, tokiais kaip asbestas, tabakas, juos priskyrė aukščiausios kategorijos vėžio rizikos veiksniams – I grupės kancerogenams“, – sakė Euromelanomos komiteto Lietuvoje koordinatorė, Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentė dr. doc. M. Bylaitė.

PSO paneigė ir nuomonę, kad prieš vasarą ar keliaujant atostogauti į pietų šalis soliariume įgytas įdegis apsaugo odą nuo nudegimų saulėje. Nustatyta, jog tas įdegis pasižymi ne didesniu apsauginiu poveikiu nei apsauginiai kremai nuo saulės, turintys 2–3 saulės apsaugos faktorius (SPF).

 

Vitamino D – nepadaugėja   

                                                               

„Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad vitamino D sintezę organizme skatina UVB tipo spinduliai, o soliariumo lempų skleidžiamos spinduliuotės spektrą daugiausia sudaro UVA spinduliai, – paneigia dar vieną lankymosi soliariume argumentą dr. doc. M. Bylaitė. – Kad organizme būtų reikiamas vitamino D kiekis, užtenka 5–30 min. 2 kartus per savaitę pakaitinti veidą, rankas, kojas ar nugarą vidurdienio saulėje, tinkamai maitintis. Jei vis dėlto šio vitamino nepakanka, trūkumas papildomas koreguojant mitybą ar vartojant vitamino D preparatus.“

„Pastaruosius dešimtmečius įdegio pramonė ypač išpopuliarėjo šalyse, kurių gyventojai turi šviesią odą, tačiau būtent šį odos tipą turintiems asmenims naudotis soliariumo paslaugomis ypač nerekomenduojama“,– teigė dr. doc. Matilda Bylaitė.

 

Apie normas mūsų šalyje

 

Dar 2009 -aisiais įsigaliojo Lietuvos higienos norma „Soliariumai. Sveikatos saugos reikalavimai“. Joje sugriežtinti reikalavimai soliariumų paslaugų teikėjams, draudžiama paslaugas teikti jaunesniems nei 18 metų asmenims (anksčiau buvo leista naudotis nuo 16 m.). Atsižvelgiant į odos tipą, turi būti nustatoma atitinkama spinduliuotė, jos trukmė. Klientas turi gauti kortelę, kurioje žymimi jo apsilankymai soliariume, kad nebūtų per dažni.

Aišku, pastatyti kontrolieriaus kiekviename soliariume neįmanoma, o neretai savininkui finansinė nauda svarbiau nei paslaugos saugumas.

„Lietuvoje egzistuoja higienos normos, reikalavimai soliariumams, tuo galime pasidžiaugti, tik norėtųsi, kad tų reikalavimų būtų laikomasi, – sakė dr. M. Bylaitė. – Šios pataisos sukėlė didžiulį so­liariumų verslo subjektų nepasitenkinimą, nors analogiški apribojimai kitose ES šalyse (Suomijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Portugalijoje, Ispanijoje) pradėti taikyti jau anksčiau.“

Nėra žmonių sąmoningumo

„Brazilija 2009 m. yra uždraudusi degintis soliariumuose, tokie draudimai yra ir kai kuriose kitose šalyse. Žinoma, tai drastiškas žingsnis, gal Lietuvoje to nereikėtų, bet faktas, kad jauni žmonės neįžvelgia soliariumo grėsmių, neturi pakankamai žinių apie jas. Baisiausia, kad Lietuvoje aktyvi soliariumų lankytojų grupė paaugliai – tėvai netgi jiems rašo raštelius, kad juos įleistų. Būna, kad eina mama ir dukra.

Lietuvoje tik trečdalis žmonių paplūdimiuose tepasi kremais, ir pusė iš jų tai daro neteisingai – tik atėję į paplūdimį ar tik vieną kartą. Nepamatysi paplūdimyje nei marškinėlių, kepurės, nei kitos apsaugos“, – sakė dr. M. Bylaitė.

Dermatovenerologai siūlo diskutuoti, ar nereikėtų įvesti tvarkos, pagal kurią soliariumo paslaugomis galėtų naudotis tik dermatologo ar šeimos gydytojo apžiūrą praėję žmonės.

 

Žala – didžiulė

 

PSO nurodo, kad soliariumų lempų spinduliuojamų UV spindulių poveikis vaikystėje labai padidina riziką ateityje susirgti odos vėžiu. Keli sunkūs iki pūslių susidarymo odos nudegimai vaikystėje dvigubai padidina melanomos riziką.

Soliariumų skleidžiama UV spinduliuotė gali sukelti:

ūminius odos pažeidimus (nudegimą, fotoalergines reakcijas),

priešlaikinį odos senėjimą (pigmentaciją, gilias raukšles, soliarinę elastozę),

ikivėžines ir vėžines ligas (plokščialąstelinę, bazoląstelinę odos karcinomą),

turi įtakos melanomos išsivystymui.

Taip pat UV spinduliai paūmina raudonąją vilkligę, rožinę, fotodermatitus ir kt., gali sukelti akių pažeidimą (fotokonjunktyvitą, fotokeratitą, kataraktą), skatinti imunosupresiją, dėl ko padidėja infekcijų ligu rizika.

 

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai