Kaip tinkamai prižiūrėti odą, atšalus orams?

Rudenį veido oda reaguoja į staigias oro permainas. Ir tai nenuostabu, nes veidas visada atviras ir labiausiai pažeidžiamas. Apie tai, kaip padėti veido odai jaustis gerai bet kokiomis sąlygomis, pasakoja bendrosios praktikos gydytoja Aušra URBUTIENĖ ir gydytoja dermatologė Natalija JASAITIENĖ.
 

Kaip rudenį turėtų pasikeisti kasdieninė odos priežiūra?
N. Jasaitienė:
Vėstant orams neretai oda sudirgsta, parausta, pasidaro sausa, ima niežėti. Taip ji signalizuoja, kad jaučiasi blogai. Todėl svarbu atrasti priemones, kurios sušvelnintų ar panaikintų nemalonius simptomus. Be to, tinkamai parinkta kosmetika didina odos atsparumą šalčiui.
Jei vasarą prausimasis šaltu vandeniu ar ledo gabalėliu sumažina odos sudirginimą ir riebalinių liaukų hipersekreciją, tai rudenį tokios procedūros gali tapti odos paraudimo ar pleiskanojimo priežastimi.
Rudenį oda praranda ne mažiau drėgmės nei vasarą. Normalios ir ypač sausos odos priežiūrai rekomenduojama naudoti maitinamuosius kremus, kurie išsaugo drėgmę odos ląstelėse. Tačiau maitinamojo kremo negalima tepti ant odos vėliau nei 30 min.–1 val. prieš einant į lauką, nes vandens turintis kremo sluoksnis gali papildomai odą atšaldyti ir sudirginti.
Prieš miegą patartina naudoti drėkinamuosius ir maitinamuosius kremus, kurie normalizuoja odos drėgmę.
Rudenį rekomenduojama naudoti odos priežiūros priemones, turinčias didesnį lipidų {keramidų, riebalų rūgščių, cholesterolio) kiekį. Jie ne tik maitina, apsaugo ir gerina odos regeneraciją, bet ir, esant šaltam orui, išsaugo drėkinamojo kremo aktyvumą.
A. Urbutienė:
Rudeniop sausėja ne tik sausa, bet ir mišri bei riebi veido oda. Todėl nereikėtų pamiršti vasarą naudotų drėkinamųjų kremų: veikiant drėkinamosioms medžiagoms, sukaupta drėgmė tarsi „užrakinama“ ir oda drėkinama iš vidaus.
Orams šaltėjant į odos priežiūros rinkinį reikia įtraukti ir maitinamąjį kremą, kuris atlieka ir apsauginę funkciją – saugo nuo šalčio ir vėjo bei pamaitina odą.
Jeigu daugiau laiko dieną praleidžiama lauke, patartina naudoti maitinamąjį kremą, o vakare – drėkinamąjį, tačiau jeigu dirbama patalpoje, tai maitinamasis kremas bus per sunkus.
Šaltuoju metų periodu odai pradeda trūkti vitaminų, todėl reikėtų pasirinkti kremus, kurių sudėtyje jų yra.


 

Kaip prižiūrėti sausą odą?


N. Jasaitienė:
Sausa oda nemėgsta būti perkrauta kosmetikos priemonėmis. Nedaug tiksliai parinktų odos priežiūros priemonių, kurios nuosekliai naudojamos kiekvieną dieną, jai tinka geriausiai.
Rytą sausą odą pakanka atgaivinti losjonu be spirito, patepti dieniniu maitinamuoju kremu.
Vakare patariama prausti kosmetiniu pieneliu.
Jei odai itin trūksta drėgmės, prieš tepant maitinamuoju naktiniu kremu galima tepti drėkinamąja priemone.
Sausai odai geriau naudoti kosmetines priemones, kuriose yra didesnis lipidų kiekis.
Jeigu oda nuvargusi, šerpetojanti, reikėtų naudoti gydomąsias priemones su pantenoliu, alantoinu, bisabololiu, ramunėlėmis ar liepžiedžiais, jojoba ar migdolų aliejais. Jas galima naudoti vakare vietoje naktinio kremo.
Jei oda sausa, reikia vengti sustingstančių kaukių ir spirituotų tonikų. Nepatartina bandyti aktyviųjų odos priežiūros priemonių, nes, esant šaltam ir drėgnam orui, odai šie eksperimentai per sunkūs.
A.Urbutienė:
Sausos odos negalima maitinti kremais, kuriuose yra prisotintų riebalų rūgščių, identiškų odos riebalų rūgštims. Sausai odai reikalingos medžiagos, artimos odos epidermio lipidams. Tai nesočiosios riebalų rūgštys (linoleninė, gama linoleninė), cholesterolis ir jo dariniai.
 

Kaip prižiūrėti jautrią odą?


A. Urbutienė:
Tik 12 proc. žmonių oda iš prigimties yra jautri.
Ji gali atrodyti kaip normali, sausa arba riebi. Nuo kitų tipų odos ji skiriasi tuo, kad netikėtai reaguoja į aplinkos poveikį, kosmetines priemones ar į vidinius organizmo pokyčius.
Jei veido oda jautri, reikėtų pasikonsultuoti su dermatologu ar profesionaliu kosmetologu ir išsiaiškinti, kokie veiksniai sukelia neigiamą reakciją. Po to belieka nutraukti jų poveikį.
Odai valyti geriau naudoti švelnius pienelius ar emulsijos pagrindu pagamintus valomuosius produktus. Naudinga praustis virintu vandeniu ar vaistažolių nuoviru.
Drėkinamieji kremai jautriai odai turi būti be veikliųjų stimuliuojamųjų medžiagų, o apsauginis faktorius nuo saulės – kuo mažesnis, kad būtų išvengta dirginamojo cheminių filtrų poveikio.
Odos jautrumui sumažinti reikėtų nesiprausti vandentiekio vandeniu, kuris turi daug Mg, Ca jonų, paliekančių odos paviršiuje netirpstančią plėvelę, o tai dirgina odą. Patartina veidą prausti ne muilu, o hipoalerginiu toniku be spirito (jei oda riebi, tonike turi būti ne daugiau nei 30 proc. spirito). Esant jautriai odai, reikia atsisakyti soliariumų, nenaudoti kosmetikos su biologiškai veikliomis vaisių bei alfa hidroksilinėmis (AHA) rūgštimis. Naudoti tik hipoalerginį kremą (non-allergenic). Jautrios odos priežiūrai netinka kremai, kuriuose yra gyvulinės kilmės riebalų, vazelino arba mineralizuoto aliejaus.
Svarbu vartoti maisto papildų, turinčių agurklės, raktažolės, juodųjų serbentų sėklų aliejaus, žuvų taukų, omega 3, omega 6 riebalų rūgščių.
Reikėtų atsisakyti gyvulinės kilmės riebalų, ypač kiaulienos; reguliariai valgyti daržoves, vaisius, jūros gėrybes.
Svarbu vengti streso, pakankamai ilsėtis, išmokti relaksacijos metodikų.
 

Kokios priemonės rudenį netinka?


N. Jasaitienė:
Nereikia odos priežiūra rūpintis perdėtai. Serumas su vaisių rūgštimis ryte, spirituotas tonikas, ypač aktyvus kremas su retinoliu nakčiai... tokios odos priežiūros pasekmė – sudirginta jautri oda.
Statistikos duomenimis, europietė vienu metu vidutiniškai naudoja 15–20 kosmetikos priemonių. Jų sudedamosios dalys geriausiu atveju neutralizuoja viena kitos aktyvumą, blogiausiu – sukelia stiprią odos alergiją, tad verčiau nepiktnaudžiauti kosmetikos gausa.
Šaltojo sezono metu nepatartina daryti agresyvių procedūrų: paviršinių cheminių pilingų, naudoti šveičiamųjų priemonių su stambiomis dalelėmis, kurios gali stipriai žaloti odos epidermį.
Jautriai odai nenaudoti priemonių, turinčių agresyvių tirpiklių, tokių kaip acetonas; kremų, kurių sudėtyje yra daugiau nei 15 proc. koncentracijos glikolio rūgšties ar 10–17 proc. askorbo rūgšties. Rudenį taip pat reikėtų atsisakyti traumuojančių procedūrų, stimuliuojančių odos regeneraciją – dermobrazijų, lazerinio šlifavimo, stimuliatorių, balinamųjų procedūrų.
A. Urbutienė:
Kokybiška kosmetika yra kuriama remiantis moksliniais tyrimais, laikantis aukščiausių kokybės standartų, saugumo reikalavimų ir naujausių gamybos technologijų. Klinikiniai tyrimai yra atliekami stebint aukščiausios kategorijos dermatologams. Pažangios kokybiškos kosmetikos procese stengiamasi kuo mažiau naudoti konservantų, dažomųjų medžiagų, kvapų. Lietuvoje kosmetikos gaminiai yra registruojami Visuomenės sveikatos centre, kur yra patikrinama, ar produktų sudėtyje nėra draudžiamųjų medžiagų.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Nerijus
2011-02-16 14:33
Natūralūs rankų darbo muilai ir kremai, aliejai ir natūrali rankų darbo kosmetika - http://www.muilokerai.projektas.lt/
Vien žo
2007-01-04 15:02
Šiais metais dėl sudirgusios odos neturiu problemų, ne taip kaip prieš tai buvusias žiemas.
Mano oda probleminė (lengvai susidaro spuogai, yra inkštirų, bet linkusi išsausėti). Tai rytais darau tokį kokteiliuką - tepu ”Smilgos” drėkinamąją želė riebiai odai, kai ji susigeria tepu iš Eurovaistinės pirktą kremą (neatsimenu pavadinimo), skirtą odą apsaugoti nuo šalčio. Rezultatais labai patenkinta. Pirmas kremas apsaugo odą nuo išsausėjimo ir riebumo, o antrasis nuo šalčio ir vėjo.
lena
2006-10-22 11:28
straipsnis visai nieko naudingas tik sunku renkantis suziureti visus tuos kriterijus

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai