Plaukų pavojai ir kaip su jais kovoti

 Priemonių plaukams prižiūrėti yra įvairių, bet pirmiausia ir pagrindinė – vanduo. Juk be jo ir galvos neišsitrinksi. Paprastai daugiausia rūpinamės geriamuoju vandeniu, bet turbūt svarbu ir kokiu vandeniu trenkame galvą. Taigi koks vanduo vis dėlto tinka geriausiai?

Taip, vanduo svarbus ne tik geriant. Plaukams plauti geriausiai tinka minkštas, virintas vanduo. Vasarą pageidaujama naudoti lietaus, o žiemą – sniego vandenį. Galima vandens užsišaldyti kameroje ir kai prireiks atitirpinti ir pasišildyti. Mokslininkų yra patvirtinta, kad vanduo, kuris atsiranda ištirpus ledui, turi visai kitą molekulių struktūrą ir smarkiai skiriasi nuo vandens iš čiaupo. Reguliariai naudojant tokį vandenį, plaukai tampa stipresni, mažėja pleiskanų ir galvos odos riebumas.

Taip pat tinka filtruotas vanduo. Filtras panaikina nereikalingų medžiagų perteklių, įskaitant ir geležį, nuo kurios plaukai įgauna ne tik kietumo, bet ir gelsvą atspalvį.

Kas atsitinka, jei vanduo chloruotas? Kodėl plaukiojant baseine patariama dėvėti maudymosi kepuraites?

Turbūt pastebėjote, kad nuo chloruoto baseino vandens blankėja maudymosi kostiumėlių spalvos, nes chloro paskirtis – ėsdinti, naikinti įvairias bakterijas, sukeliančias ligas. Lygiai taip pat vandenyje esantis chloras ėsdina ir mūsų plaukus. Plaukai praranda spalvą, kietėja, šiaušiasi, sausėja.

Tai ką daryti? Ar teks atsisakyti malonumo pasiplaukioti baseine?

Atsisakyti malonumo neverta, tik reikia žinoti keletą dalykų. Jei net išlipę iš baseino maudotės po dušu ir išsiplaunate plaukus, chloruotas vanduo jau gali būti padaręs didelę žalą plaukams. Taigi baseine derėtų užsidėti jūsų minėtą maudymosi kepuraitę – ji saugo plaukus nuo chloruoto vandens. Jei vis dėlto kepuraitės neturite, po maudynių gerai išplaukite plaukus šampūnu ir praskalaukite balzamu. Kartą per savaitę pamaitinkite plaukus kauke sausiems plaukams – juk plaukus teks dažniau plauti ir džiovinti. Beje, patariama netrinkti galvos su šampūnu prieš einant į baseiną. Taip yra todėl, kad su šampūnu išplauti plaukai gali netekti natūralios apsaugos nuo kenksmingo chloruoto baseino vandens poveikio.

O jei chloruotas ir namie? Kaip poveikį neutralizuoti?

Jei yra galimybė, įsigykite dušo filtrą, nes chloruotas vanduo kenkia ne tik plaukams, bet ir odai. Jei nėra galimybės, tuomet, ištrinkę galvą su šampūnu, perskalaukite plaukus balzamu ar net vandeniu su actu. Beje, ši priemonė be reikalo seniai užmiršta. Actu perskalauti plaukai gražiai blizga. Pigu ir nekenkia aplinkai. Vertėtų skalauti vandeniu su actu plaukus ir po cheminių sušukavimų, garbanojimų.

Koks dar vanduo gali būti netinkamas?

Netinkamas kietas, prisotintas geležies vanduo. Dažnai trenkant galvą tokiu vandeniu, plaukai kietėja, praranda blizgesį, gelsta. Paprastai kietas būna vanduo iš čiaupo mūsų namuose. Jis nelabai tinka nei plaukams plauti, nei tuo labiau perskalauti. Be to, plaunant plaukus kietu vandeniu gali likti kalkių ir šampūno likučių, o šampūno likučiai padaro plaukus matinius, lipnius, jie daug greičiau vėl tampa nešvarūs. Nuskalavimui reikia trigubai daigiau laiko negu plaukų plovimui. Jei galvos oda sveika, nuskalavus šampūną, galima perpilti plaukus vėsesniu vandeniu.

Tad ką daryti, jei vanduo per kietas?

Vis dėlto patogiausiai įsigyti vandens filtrą, tačiau yra ir liaudiškų priemonių. Kietas vanduo suminkštėja įpylus į jį amoniako (pusę šaukšto litrui vandens), taip pat jį galima suminkštinti lašeliu acto ar citrinos rūgštimi. Dar kitas būdas vandeniui suminkštinti – iš anksto jį užvirinti ar įberti ketvirtį arbatinio šaukštelio geriamosios sodos litrui vandens. Galima iš anksto pasidaryti žolelių nuovirą, jį užšaldyti. Esant reikalui jį galima ištirpinti, pašildyti ir panaudoti plaukams skalauti – bus daug geresnis efektas nei paprastas plaukų skalavimas vandeniu iš čiaupo.

O gal reikia papildomai panaudoti kokių nors priežiūros priemonių?

Visos plaukų priežiūros priemonės su mažu pH padeda plaukus išlaikyti sveikus ir minkštus, tad padės ir balzamai, ir kaukės bei ampulės.

Aptarėme netinkamo vandens poveikį. Kas, be netinkamo vandens, dar gali neigiamai paveikti mūsų plaukus?

Plaukams kenkia tai, kas kenkia ir visam organizmui. Tai stresas, ypač jei trunka ilgesnį laiką, netinkama mityba, dietos.

Na, mityba, dietos gal ir nieko keista, bet kaip mūsų plaukams atsiliepia stresas?

Tokios streso pasekmės, kaip nemiga, nuovargis, nervinis išsekimas, prastas apetitas, sukelia įvairias ligas, silpsta imunitetas, dėl to plaukai ima slinkti ir lūžinėti, atsiranda pleiskanų, plaukai gali imti per daug riebaluotis. Beje, tyrimai rodo, kad plaukai gali pradėti slinkti nuo stipraus emocinio sukrėtimo, kuris galėjo įvykti net prieš trejetą mėnesių, todėl žmonės dažniausiai ir nesusieja plaukų praradimo su stresiniais išgyvenimais. Manoma, kad stresas gali sukelti hormonų disbalansą ir plaukų slinkimą, kadangi, mokslininkų nuomone, streso metu oda tampa jautresnė testosterono poveikiui, todėl padidėja tikimybė prarasti plaukus.

O kuo neigiamai veikia dietos? Juk jų griebiamasi norint atrodyti gražesnėms?

Dažnai po dietos pastebimas gausus plaukų slinkimas, lūžinėjimas, galiukų skilinėjimas, išsausėjimas ar net plikimas. Netaisyklinga dieta, netinkamai parinkti maisto produktai, vitaminų trūkumas gali pridaryti daug žalos ne tik organizmui, odai, bet ir plaukams. Organizmas išsenka, nebeaprūpina reikalingomis medžiagomis odos ir plaukų šaknų, tad oda sausėja, pleiskanoja, plaukai taip pat sausėja, lūžinėja, praranda žvilgesį. Dažnai sulėtėja plaukų augimas, o vietoje išslinkusių nauji nebeatauga, nes trūksta reikalingų maisto medžiagų.

Tad kokių medžiagų būtinai reikia net ir laikantis dietų?

Su maistu mūsų organizmas pasisavina visas gerai organizmo būklei palaikyti reikalingas medžiagas. Jeigu jūsų plaukai pradėjo slinkti, dažnai riebaluotis ar tapo silpni, tai yra signalas, kad trūksta mineralinių medžiagų ar vitaminų. Slenkantiems ir ploniems plaukams dažniausiai trūksta geležies. Jei organizme per mažai geležies, , tai gali skatinti plaukų slinkimą. Tiesa, jei plaukai per daug pasisavina geležies, juos sunkiau dažyti šviesiomis spalvomis, nes turi daug geltono, oranžinio pigmento.

Jei ilgą laiką (daugiau nei mėnesį) su maistu negauni pakankamo kiekio baltymų, kuriuos sudaro aminorūgštys, būtinos naujų ląstelių gamybai, sulėtėja plaukų augimas, daugiau jų ima slinkti. Ypač reikalinga žuvis, neriebi mėsa, vištiena, riešutai (turi daug baltymų, geležies, vitaminų A, E, ir B, kurie yra kaip statybinė medžiaga odai ir plaukams, jų sveikai būklei atkurti ir palaikyti) ar bent reguliariai apie mėnesį papildomai pavartoti žuvų taukų. Vartojant maistą, kuriame gausu vitaminų, mineralų, baltymų, plaukai bus aprūpinti reikiamomis maisto medžiagomis, tad labiau blizgės, geriau augs ir mažiau lūžinės.

O ko apskritai reikėtų vengti?

Kaip ir visam mūsų organizmui, plaukų sveikai išvaizdai ir būklei kenkia besaikis alkoholio, kavos, riebaus maisto vartojimas. Po didelio kiekio šių produktų vartojimo yra pastebimas gausesnis plaukų riebalavimasis, pleiskanojimas, net ir slinkimas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai